مسدودشدن درگاه های پرداخت صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و عواقب آن

مسدودشدن درگاه های پرداخت صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و عواقب آن
لوگو علیرضا محرابی
مسدودشدن درگاه های پرداخت صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و عواقب آن
خبرهای بازار ارز دیجیتال

بانک مرکزی به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت دستور داده جلوی فعالیت ها و درگاه های غیرمجاز را بگیرند. از طرف دیگر درگاه های پرداخت صرافی ها باید مسدود شود تا از خروج ارز از کشور جلوگیری شود.

در روزهای که به علت تحریم ها، دولت ایران با مشکلات جدی تامین ارز دست و پنجه نرم میکند و سرمایه گذاری مردم در بازار ارزهای دیجیتال موجب خروج ارز از کشور شد، اما در میان فراز و نشیب های بازار ارزهای دیجیتال خبری توسط رئیس کل بانک مرکزی ج.ا.ا در تاریخ 11 اسفند سال قبل اعلام شد که شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت باید جلوی فعالیت ها و درگاه های غیرمجاز را بگیرند. که از جمله آنها درگاه های پرداخت صرافی های ارزهای دیجیتال در ایران بود تا از خروج ارز از کشور جلوگیری شود. طبق اعلام این اطلاعیه صرفا افرادی می توانند به معامله ارز دیجیتال بپردازند که از ارز دیجیتال استخراج شده در ایران برای واردات کالا استفاده کنند و تا زمانی که مقرراتی برای معاملات ارز دیجیتال وضع نشود، انجام این معاملات غیر قانونی است. 

اما هنوز هم درگاه های پرداخت در قالب IPG به صرافی های ارز دیجیتال ایرانی خدمات ارائه می کنند.

بسته شدن درگاه ها  می تواند اثرات نامطلوبی را بر فعالیت ایرانی ها در بازار ارز های دیجیتال بگذارد:

ایجاد بازار سیاه و زیرزمینی

با توجه به جذابیت بازار ارز های دیجیتال، سرمایه گذاران به روش های مختلفی متوصل خواهند شد. بنابراین، بازار از دست صرافی های داخلی خارج شده و بدست واسطه های ناشناس خواهد افتاد.

امکان کلاهبرداری افزایش خواهد یافت

با توجه به روی کار آمدن واسطه ها، امکان کلاهبرداری از سرمایه های مردم عادی بسیار افزایش می یابد. با فرض آن که تراکنش ها توسط این واسطه ها انجام شود، هزینه معاملات غیرمنطقی خواهد شد.

سرگردانی سرمایه های مردم در صرافی های ایرانی

در صورتی که درگاه های پرداخت برای صرافی های ایرانی مسدود شود، سرمایه های فعلی مردم در این صرافی ها چه خواهد شد؟ راهکاری برای آن در نظر گرفته شده است؟ در حال حاضر 12 میلیون ایرانی در بازار ارز های دیجیتال فعالیت می کنند که سرمایه عظیمی را شامل می شود.

بلوکه شدن سرمایه های مردم در صرافی های بین المللی

بخشی از فعالین حوزه ارز دیجیتال در صرافی های بین المللی معاملات خود را انجام می دهند. بنابراین، در صورت مسدود شدن درگاه ها برداشت این سرمایه ها بسیار دشوار شده و می تواند موجب از دست رفتن سرمایه ملی شود.

 

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram