آموزش مشاهده زمانبندی پرداخت سود در سایت کدال

آموزش مشاهده زمانبندی پرداخت سود در سایت کدال

زمانی که هر شخصی که شروع به انجام کاری می‌کند، در وهله اول، اولویت او درآمد زایی و سوددهی است، این منوال در بورس هم به این صورت است، در واقع سرمایه‌گذار، سرمایه‌اش را برای سوددهی در بازار بورس قرار می‌دهد. به همین دلیل، قصد داریم در این قسمت از آموزش تحلیل بنیادی کاربردی بورس، به شما یاد دهیم که چطور در سایت کدال از زمان دریافت سود مطلع و آن را دریافت کنید.

سود سهام در واقع، تقسیم سود توسط یک شرکت برای سهام‌داران آن است. هنگامی که یک شرکت، سود یا مازاد کسب می‌کند، قادر است بخشی از سود را به عنوان سود سهام‌داران پرداخت کند. سود سهام می‌تواند درآمد پایدار ایجاد کند و روحیه سهام‌داران را افزایش دهد.

پرداخت سود به سهامداران چیست؟

هر سال مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت، بخشی از سودی که شرکت به ازای هر سهم (همان EPS) ساخته است به صورت سود تقسیمی به سهامدارن (DPS) تعلق می‌گیرد.

به عنوان مثال؛ یک شرکت به ازای هر سهم ۱۰۰۰ تومان سود سازی داشته است. در مجمع عمومی،در انتهای سال مالی اعضا تصویب می‌کنند که ۶۰۰ تومان از این سود را بین سهامداران تقسیم کند.

پرداخت سود به سهامداران چیست؟

به چه سهامدارانی سود تعلق می گیرد؟

قبل از جلسه مجمع شرکت، نماد شرکت بسته می‌شود یعنی جلوی معامله شدن آن در زمان قبل از جلسه تا چند روز بعد از آن گرفته می‌شود. افرادی که روز برگزاری مجمع سهام‌دار شرکت باشند، به آن‌ها سود تعلق می‌گیرد. 

سهامداران چگونه سود را دریافت می کنند؟

سود تقسیمی (DPS) به دو طریق قابل دریافت است:

۱. دریافت سود نقدی از بانک معرفی شده در گزارش پرداخت سود در سایت کدال

۲. واریز سود از طریق حساب سجام

در گذشته و قبل از ایجاد سامانه‌ی سجام، تمامی شرکت‌ها طی یک اطلاعیه‌ اعلام می‌کردند که سهامداران‌شان چه زمانی باید برای دریافت سود به بانک مراجعه کنند. این اطلاعیه معرف یک بانک و یک جدول زمان‌بندی برای آن بانک است.

در این جدول، سهامداران حقیقی و حقوقی بر اساس تعداد سهامی که در اختیار دارند، تقسیم‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال؛ گفته می‌شود اشخاص حقیقی که کمتر از 10,000 عدد سهم دارند در تاریخ 18 تا 20 آذر، افرادی که کمتر از ۵۰ هزار عدد سهم دارند در تاریخ ۲۰ تا ۲۵  آذر و... به بانک مراجعه کنند. 

در صورت عدم مراجعه سهامداران به بانک، چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عدم مراجعه‌ی سهام‌داران برای دریافت سود نقدی بعد از 10 سال، مقدار سود نقدی به حساب خزانه دولت منتقل خواهد شد. بعد از ایجاد شدن سامانه سجام، سهامداران موظف شدند که حساب خود را در این سامانه تعریف کنند. بعد از این اتفاق، بیشتر شرکت‌ها سود خود را از طریق حسابی که سهام‌دارانشان روی سجام معرفی کرده‌اند، پرداخت می‌کنند.

مهم است بدانید!

به عنوان نمونه، شرکت پتروشیمی آریا ساسول، اولین شرکتی بود که با استفاده از حساب معرفی شده در سامانه سجام، سود سهامدارانش را پرداخت کرد

در غیر این صورت، سهام‌داران باید طی اطلاعیه شرکت، در تاریخ مشخص شده به شعبات بانک معرفی شده مراجعه کنند تا سود خود را دریافت کنند.

در صورت عدم مراجعه سهامداران به بانک، چه اتفاقی می افتد؟

روش دریافت اطلاعیه زمان بندی پرداخت سود چیست؟

همانند باقی اطلاعیه‌های شرکت، این اطلاعیه هم روی سایت کدال (به آدرس: codal.ir) بارگزاری می‌شود. برای مشاهده‌ی این اطلاعیه پس از ورود به سایت کدال، می‌توانید نام شرکت یا نماد بورسی آن را در بخش جست و جوی اطلاعیه وارد کنید یا در بخش نوع اطلاعیه، زمان‌بندی پرداخت سود را انتخاب کنید.

روش دریافت اطلاعیه زمان بندی پرداخت سود چیست؟

بعد از این کار، اطلاعیه‌ی زمان‌بندی پرداخت سود شرکت مورد نظرتان به شما نشان داده می‌شود و شما با کلیک روی لینک آبی به صفحه دیگری وارد می‌شوید. با کلیک روی قسمت دانلود، فایل گزارش شرکت برای شما دانلود می‌شود.

در این فایل؛ شما یک جدول مشاهده می‌کنید که در این جدول تاریخ مراجعه به بانک بر اساس تعداد سهامی که در اختیار دارید، مشخص شده است.

سایت علیرضا محرابی با آموزش‌های رایگان و کمپین رایگان بورس علاقمندان را نسبت به این موضوع که از کجا می‌توانند بورس را شروع کنند راهنمایی کرده است. مشتریان عزیز سایت علیرضا محرابی می‌توانند با مطالعه و تماشای آموزش‌های رایگان اطلاعات بیشتری در این حوزه به دست آورده و به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram