1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. تحلیل بنیادی
 4. معرفی سایت کدال و تمامی گزارشات آن

معرفی سایت کدال و تمامی گزارشات آن

معرفی سایت کدال و تمامی گزارشات آن
لوگو علیرضا محرابی
معرفی سایت کدال و تمامی گزارشات آن
تحلیل بنیادی

اگر دنبال یک راهنما برای بالا بردن اطلاعات خود در بازار بورس هستید، می‌توانید از سایت کدال استفاده کنید. قطعا برای گرفتن نتیجه ای بهتر می‌بایست اطلاعات کاملی در این حوزه داشته باشید؛ در این مقاله قصد داریم شما را به صورت جامع با این سایت اطلاع رسان هوشمند آشنا کنیم. سایت کدال برای انتشار اطلاعات شرکت‌ها طراحی شده است تا سهامداران و فعالین بازار بتوانند به راحتی، به اطلاعات مختلفی که شرکت‌ها بر روی این سایت منتشر می‌کنند، دسترسی داشته باشند. می توان گفت که برای فعالیت در بازار سرمایه، باید با گزارش های کدال آشنایی داشته باشید. چرا که عده ای تصور می کنند تنها تحلیلگران بنیادی از گزارش های کدال استفاده می کنند اما اطلاعاتی نظیر افزایش سرمایه یا زمان برگزاری مجامع و ... از جمله اطلاعاتی هستند که همه ی سهامداران یک شرکت باید از آنها مطلع باشند و این گزارشات در سایت کدال منتشر می شوند.

معرفی سایت کدال

با توجه به ماده 2 قانون بازار اوراق بهادار ایران که در آذر سال 1384 تصویب شده است، حمایت از حقوق سرمایه گذاران، توسعه بازاری شفاف و منصفانه، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیشگیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکت های بورسی بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد. در این خصوص سامانه یکپارچه ای به منظور جمع آوری، نظارت و انتشار الکترونیکی انواع اطلاعات شرکت ها به نام کدال و با آدرس www.codal.ir برای مکانیزه کردن انتشار و بررسی اطلاعات مالی شرکت ها طراحی شده است. Codal در واقع مخفف عبارت Comprehensive Database Of All Listed Companies می باشد. در این سامانه گزارش ها و اطلاعیه های شرکت ها در قالب اکسل و پی دی اف منتشر شده و در اختیار عموم قرار می گیرد. بنابراین اهداف اصلی طراحی این سامانه عبارتند از:

 • امکان نظارت موثرتر بر نحوه ارائه اطلاعات
 • دسترسی آسان استفاده کنندگان به تمام اطلاعات
 • سرعت بخشیدن و تسهیل در ارائه اطلاعات
 • ارتقای شفافیت اطلاعاتی با کاهش بازه زمانی تهیه تا نشر اطلاعات و افزایش دقت در محاسبات و کنترل ها
 • بهبود هماهنگی واحدهای درون و برون سازمانی و ارتقای سطح اطلاع رسانی

چرا باید از سایت کدال استفاده کنیم؟

آشنایی با سایت کدال

از دلایل استفاده و محبوبیت سایت کدال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسريع در ارائه‌ی اطلاعات ناشران اوراق بهادار و افشای عمومی آن
 • ايجاد ساز‌و‌کاری جهت تسهیل فرایند تهیه و افشای اطلاعات
 • فراهم آوردن امکان دسترسی آسان استفاده‌کنندگان (سهامداران و عموم مردم) به اطلاعيه‌های منتشر شده در سامانه از طریق ناشران (شرکت های بازار سرمایه) و...

چه اطلاعاتی روی سایت کدال منتشر می‌شوند؟

برخی از اطلاعات شرکت‌ها به دلایل خاصی ممکن است منتشر نشوند، به این اطلاعات، اطلاعات نهانی می‌گوییم. مدیران و معاونان ارشد شرکت، سهامداران عمده‌ای که مالک بیشتر از 10% سهام شرکت هستند، حسابداران، بازرسان و حسابرسان شرکت به این اطلاعات دسترسی دارند. هرگونه سوء استفاده از این اطلاعات، خلاف قانون است و اگر شخصی با استفاده از این اطلاعات، مثلا سهام شرکت را بخرد یا بفروشد، مجرم شناخته می‌شود.

در مقابل اطلاعات نهانی، بعضی از اطلاعات شرکت‌ها، در دسترس عموم قرار می‌گیرد. این اطلاعات همان‌هایی است که از طریق سایت کدال منتشر می‌شوند. تمامی اطلاعات شرکت‌های بورسی و زیرمجموعه‌هایشان که باید در دسترس عموم قرار گیرند، بر روی این سایت منتشر می‌شود.

چه کسانی می توانند از سایت کدال استفاده کنند؟

از مهم‌ترین مزایای سایت کدال می‌توان به این اشاره کرد که همه‌ی افراد می‌توانند از گزارش های کدال استفاده کنند، حتی اگر در بازار بورس فعالیتی نداشته باشند. در واقع می‌توان گفت کاربران می‌توانند حتی قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بورس با اطلاعات شرکت‌ها، بورس و... آشنا شده و سپس در این بازار شروع به کار کنند.

سامانه تدان

یکی از زیر مجموعه های مهم سایت کدال، سامانه تدان است که در یکی از تب های موجود در سایت کدال، قابل دسترسی می باشد. این سامانه در حقیقت به منظور انتشار گزارشات تحلیلی ناشران بورس طراحی شده و در دسترس عموم قرار دارد.

انواع اطلاعات موجود بر روی سایت کدال 

انواع گزارشات سایت کدال

به صورت کلی می‌توانیم گزارش های کدال را به دسته‌های زیر تقسیم کنیم:

صورت‌های مالی:

شامل گزارش‌های ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت گردش وجوه نقد و صورت تغییرات حقوق مالکانه است که تمام این موارد در مقالاتی جدا به صورت کامل توضیح داده شده اند و توصیه می شود که حتما در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشید.

برای آموزش نحوه به دست آوردن صورت های مالی در کدال، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

افشای اطلاعات با اهمیت:

هر روزه ممکن است تغییرات و اتفاقاتی در شرکت‌های بورسی رخ دهد که عملکرد شرکت را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه روند سودآوری و ارزش‌گذاری سهام شرکت را تحت شعاع قرار دهد.

اتفاقات مهمی که در شرکت افتاده است و می‌تواند بر روی قیمت سهام آن تأثیر گذار باشد، با تیتر "افشای اطلاعات با اهمیت" در کدال بارگزاری می‌شوند. این گزارش‌ها شامل دو گروه افشای اطلاعات با اهمیت الف و ب است که تقسیم‌بندی آن به دلیل میزان تأثیر روی عملکرد شرکت است.

گزارش فعالیت ماهانه:

هر ماه شرکت‌ها از طریق گزارش فعالیت ماهانه، عملکرد تولید و فروش خود را به اطلاع مردم می‌رسانند و مردم می توانند عملکرد تولید و فروش و نرخ فروش شرکت را از طریق این گزارش پیگیری کنند.

گزارش فعالیت هیئت مدیره:

در گزارش فعالیت هیئت مدیره، هیئت مدیره ی شرکت گزارش فعالیت‌ها و عملکرد شرکت خود را با جزئیات و به تفصیل توضیح می‌دهند. این گزارش هر سال پیش از مجمع عمومی سالیانه شرکت منتشر می شود.

گزارش مجامع عمومی:

یکی دیگر از انواع گزارش های کدال، گزارشات مربوط به مجامع شرکت ها است. این دسته از گزارشات مربوط به دعوت سهام‌داران به مجمع عمومی شرکت، خلاصه تصمیمات مجمع، نتایج جلسات و... است.

گزارش افزایش سرمایه:

در این بخش، اخبار افزایش سرمایه‌های شرکت مثل مدت زمان استفاده از حق تقدم، نتیجه بررسی حسابرس و بازرس از شرکت، پیشنهاد هیئت مدیره برای افزایش سرمایه و... اعلام می‌‍‌شود.

در حقیقت افزایش سرمایه شرکت‌ها در طی چندین مرحله انجام می‌شود که گزارش‌های مرتبط با هرکدام از این مراحل در سامانه کدال منتشر شده و اطلاعات مفیدی را برای تصمیم‌گیری بهتر در اختیار سهام‌داران و عموم قرار می‌دهد.

گزارش زمانبندی پرداخت سود نقدی سهام

زمان بندي پرداخت سود

شرکت های بورسی در هر سال بعد از برگزاری مجمع سالیانه خود، مقداری سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم می کنند که زمانبندی و چگونگی تقسیم سود نقدی سهام در سایت کدال قرار می گیرد.

علاوه گزارش هایی که در این مطلب توضیح داده شد، در مواردی ممکن است گزارشات دیگری نیز راجع به یک نماد منتشر شود اما گزارشات اصلی و با اهمیت شامل موارد گفته شده می شوند.

جمع بندی

در این مطلب با انواع گزارش های کدال به صورت خلاصه آشنا شدیم. این مطلب بیشتر برای آشنایی کلی شما عزیزان با انواع گزارشاتی است که روی سایت کدال منتشر می شود. نحوه ی تفسیر و خواندن هر کدام از آن ها به مطلبی جداگانه احتیاج دارد که توصیه می شود حتما آنها را مطالعه نموده و اطلاعات بورسی خود را کامل تر نمایید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com