آموزش مشاهده افشای الف و ب در سایت کدال

آموزش مشاهده افشای الف و ب در سایت کدال

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که یک سهام در بازار بسته شده و برای مدتی باز نشو؛‌ در صورت وقوع چنین اتفاقی حتماً دنبال دلیل این خواهید بود، که از مهم‌ترین دلایل بسته بودن این سهم می‌توان به افشا اشاره کرد، در این بخش از آموزش بورس، قصد داریم به توضیح افشاها و همچنین روش دستیابی به آن‌ها در سایت کدال را به شما آموزش دهیم. البته اطلاعات به صورت کامل در مقالات دیگر اصول تحلیل بنیادی بورس قرار دارد. 

افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف یا ب چیست؟

شرکت‌های بورسی و فرابورسی موظف هستند که اطلاعات مهم شرکت (مثل قراردادهای مهم، تغییر در سهامدار عمده، تغییر در سود سازی، تغییر در نرخ فروش محصولات و...) که روی سودآوری، عملیات و به طور کلی روی شرکت اثرگذار است را به اطلاع عموم مردم برسانند.

این اطلاعات بر اساس میزان تاثیرشان روی شرکت به افشای الف و ب دسته‌بندی می‌شوند. اطلاعاتی که در گروه الف دسته بندی می‌شوند، تاثیر بیشتری روی شرکت خواهد داشت. مثلا اگر شرکت، محصولی از محصولاتش که 70% از کل درآمدش از فروش این محصول است را بخواهد بر فرض 30% گران‌تر بفروشد، این خبر از نوع اطلاعات گروه الف است چون تاثیرش روی سودسازی و درآمد شرکت بسیار زیاد خواهد بود.

برعکس این موضوع به طور مثال؛ اگر یک خبر درباره‌ی عقد یک قراداد جدید باشد که مثلا 10 میلیارد درآمد جدید به شرکتی اضافه کند که درآمدش فرضا 1000 میلیارد است، آنچنان تاثیری روی شرکت نخواهد گذاشت. پس این اطلاعات در دسته گروه ب تقسیم می‌شود.

دنبال کردن اطلاعات شرکت‌ها می‌تواند برای سرمایه‌گذاری دید بهتری به ما بدهد، بعلاوه این خبرها برای نوسان‌گیری هم می‌توانند مناسب باشند.

اطلاعات گروه الف و ب کجا قرار دارد؟

افشای اطلاعات شرکت‌ها، مثل همه اطلاعات دیگر روی سایت کدال قرار می‌گیرد. با ورود به سایت کدال می‌توانید در قسمت جست‌و‌جوی اطلاعیه‌ها، نام شرکت یا نماد بورسی آن را وارد کنید تا گزارش‌های آن را برای شما نمایش دهد. بعلاوه می‌توانید در بخش گروه اطلاعیه‌ها، افشا اطلاعات با اهمیت و شفاف سازی را انتخاب کنید.

اطلاعات گروه الف و ب کجا قرار دارد؟

با جست‌و‌جوی اطلاعیه‌های با اهمیت، می‌توانید به افشای اطلاعات با اهمیت شرکت‌ها از گروه الف یا ب دست پیدا کنید. به عنوان مثال:

که با کلیک روی لینک آبی رنگی که در تصویر بالا قابل مشاهده است، به گزارشات با اهمیت شرکت می‌رسید. با کلیک روی لینک آبی رنگی که در تصویر بالا قابل مشاهده است، به گزارشات با اهمیت شرکت می‌رسید. به عنوان مثال:

آموزش سایت کدال

آموزش سایت کدال به ساده ترین روش ممکن

مشاهده

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram