1. صفحه اصلی
 2. مقالات انواع شرکت در بورس

لیست مقالات و مطالب آموزش انواع شرکت در بورس

اگر بخواهیم یک تعریف ساده برای شرکت داشته باشیم باید بگوییم که:

شرکت به محل یا مجموعه ای می گویند که در آن، تعدادی از افراد با جمع شدن دور هم و جمع کردن سرمایه لازم، تعهد به انجام کاری می دهند تا به هدف تعریف شده برسند و سود کسب شده را، به نسبت سرمایه، بین خود تقسیم می کنند. شرکت ها با توجه به، نحوه تصمیم گیری در مورد استراتژی های شرکت، ترکیب سهامداران، تقسیم اختیارات و مسئولیت ها و ... به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

شرکت ها برای تاسیس شدن نیاز به سرمایه اولیه دارند. موسسین شرکت ملزم به فراهم کردن سرمایه هستند که به دو صورت می تواند باشد:

 1. نقدی
 2. غیر نقدی

نقدی:

سرمایه هایی که وجه نقد هستند.

غیر نقدی:

سرمایه هایی که به صورت وجه نقد نیستند مثل : ماشین آلات، زمین یا ساختمان، حق اکتشاف و حق اختراع و...

انواع شرکت های تجاری به 6 نوع تقسیم می شوند:

 1. شرکت های سهامی (سهامی عام و سهامی خاص)
 2. شرکت های با مسئولیت محدود
 3. شرکت های تضامنی
 4. شرکت های مختلط (غیر سهامی و سهامی)
 5. شرکت های نسبی
 6. شرکت های تعاونی 

در ادامه به توضیح این شرکت ها می پردازیم تا تفاوت های آنها برای شما آشکار شود.

 • شرکت های سهامی

شرکت های سهامی به دو دسته سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می شوند؛ برخی این دسته را جدا از هم می بینند و شرکت های تجاری را به 8 دسته تقسیم می کنند. تصمیم گیری در این شرکت ها در مجمع اتفاق می افتد و مجمع با حضور بیش از نیمی از سهامداران تشکیل می¬شود و تصمیم با رأی بیش از نیمی از حضار تصویب می شود. موضوع مهم، دانستن تفاوت های آنها است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

 • شرکت سهامی عام

شرکتی هایی که سرمایه آنها به سهام تبدیل می شود و مسئولیت افراد و قدرت تصمیم گیری آنها با توجه به تعداد سهام آنها مشخص می شود. در این شرکت ها تعداد موسسین نباید کمتر از 3 نفر باشد. در این شرکت ها برای تاسیس، 20% از سرمایه از جانب موسسین تعهد می‌ شود و حداقل 35% توسط آنان به حساب جاری شرکت در شرف تاسیس، سپرده می گردد و مابقی نیز، از طریق فروش سهام به عموم، تهیه می شود.

 • شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص شباهت زیادی به شرکت های سهامی عام دارند با این تفاوت که سرمایه لازم برای تاسیس این شرکت ها باید توسط موسسین تهیه شود. در صورتی که تصمیم بگیرند تا وارد بورس اوراق بهادار شوند، ابتدا باید به سهامی عام تبدیل شوند. حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت ها یک میلیون ریال است. در این شرکت ها، انتخاب مدیرعامل و هیئت مدیره توسط مجمع عمومی انجام می پذیرد، مدت مدیریت آنها  نیز، نباید بیش از 2 سال باشد. علاوه بر این که، تعداد آن ها نیز، حداقل 5 نفر می باشد.

 • شرکت با مسئولیت محدود

در این شرکت ها موسسین نباید از 2 نفر کمتر باشند. شرکا نیز، تا مقدار سرمایه آورده خود در مقابل بدهی های شرکت تعهد دارند. حداقل سرمایه برای تاسیس، یک میلیون ریال است. در اسم شرکت برای ثبت، باید عبارت (شرکت با مسئولیت محدود ) قید شود در غیر این صورت، شرکت تضامنی محسوب می شود و در صورت بدهی بیشتر از سرمایه شرکت، شرکا متعهد به پرداخت می شوند. در این شرکت ها تصمیم ها باید با رأی حداقل نصف سرمایه داران شرکت اتخاذ شود و انتخاب مدیرعامل و هیئت مدیره نیز با همین شرایط انجام می شود؛ مدیر عامل و هیئت مدیره می توانند بدون محدودیت زمانی مدیریت کنند. (برای اطلاعات دقیقتر در این باره به کتاب قانون تجارت مراجعه کنید)

 • شرکت تضامنی

در این شرکت ها اگر بدهی های شرکت بیشتر از سرمایه باشد، هر یک از شرکا موظف هستند که بدهی ها را پرداخت کنند. در اسم این شرکت ها باید قید شود که (شرکت تضامنی) است یا اسم یکی از شرکا را در ادامه شرکت، قید کنند و از عبارت هایی مانند (و برادران) یا (و شرکا) نیز استفاده شود.

 • شرکت مختلط 

این شرکت ها با ترکیب دو نمونه از شرکت های دیگر تشکیل می شود و خود بر دو نوع است:

 1. شرکت های مختلط سهامی 
 2. شرکت های مختلط غیر سهامی
 • شرکت های مختلط سهامی

تلفیق شرکت های سهامی و تضامنی است؛ به این صورت که برخی از شرکا که اسم آنها باید قید شود با شرایط شرکت های تضامنی و مابقی با شرایط شرکت های سهامی در زمره شرکا قرار می گیرند. فقط، شرکایی که اسم آنها قید شده است، موظف هستند تا در صورت بدهی بیشتر از سرمایه شرکت، مقروضات را تسویه کنند و مابقی به اندازه سهامی که دارند، در سود و ضرر شریکند.

 • شرکت های مختلط غیر سهامی

تلفیق شرکت های تضامنی و شرکت های با مسئولیت محدود، باعث پیدایش این گونه شرکت ها شده است. به گونه ای که، برخی از شرکا که اسم آنها در نام شرکت قید شده است، بدهی های بیشتر از سرمایه شرکت را تضمین می نمایند ولی باقی شرکا با مسئولیت محدود، حضور پیدا می کنند. در صورت بدهی شرکت بیشتر از سرمایه، شرکایی که اسم آنها قید شده است، موظف به پرداخت بدهی هستند و دیگر شرکا به اندازه سرمایه خود در سود و زیان شریک هستند.

 • شرکت های نسبی

قوانین این شرکت مانند شرکت تضامنی است. تفاوتی که دارد این است که اگر بدهی های شرکت بیشتر از سرمایه شرکت شد، تک تک شرکا موظف به پرداخت کل بدهی نیستند و به نسبت سرمایه ای که وارد کرده اند، باید بدهی های مازاد را پرداخت کنند.

 • شرکت های تعاونی 

برای درک طریقه کار شرکت های تعاونی با یک مثال پیش می¬رویم؛ فرض کنید که یک مجموعه از افراد، دور هم جمع می شوند و سرمایه ای را با کمک هم فراهم می کنند تا مواد خوراکی مورد نیازشان را به صورت عمده و با حذف واسطه ها تهیه کنند و با سود خیلی جزئی به اعضا بفروشند. در نتیجه، مواد با قیمت تمام شده کمتری نسبت به بازار برای آنها تهیه می شود. اگر همین افراد، یک شرکت با همین شرایط را ثبت کنند شرکت تعاونی نام می گیرد. در شرکت های تعاونی برای تصمیم گیری، هر شخص بدون در نظر گرفتن مقدار سرمایه ای که آورده حق رأی دارد. سودی که به افراد تعلق می گیرد نیز به نسبت آورده آنها به کل سرمایه است.

شرکت های تعاونی با توجه به زمینه فعالیت به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. شرکت های تعاونی تولید: اقدام به ایجاد یک شرکت (یا کارگاه) برای اشتغال اعضا در زمینه های مشخص شده می کنند.
 2. شرکت های تعاونی توزیع: اقدام به ایجاد یک شرکت در راستای تهیه مسکن یا ارائه خدمات و... می ‌نمایند.
(ادامه مطلب)
متوسط
بورسی شدن چه مزیتی برای شرکت ها دارد

بورسی شدن چه مزیتی برای شرکت ها دارد

با ورود یک شرکت به بورس، سرمایه جدیدی تشکیل می‌شود که به نوبه خود سبب نقدشوندگی و جذب سرمایه گذاران بیشتری می‌شود. ریسک‌ها...

مشاهده
متوسط
آنچه باید درباره سهام شرکت ها بدانید

آنچه باید درباره سهام شرکت ها بدانید

برای این که در یک شرکت یا کارخانه مالکیت داشته باشید، می‌توانید سهام آن را خریداری نمایید. در واقع سهام، کوچک‌ترین واحد...

مشاهده
متوسط
شرکت هلدینگ و تفاوت های آن با دیگر شرکت ها

شرکت هلدینگ و تفاوت های آن با دیگر شرکت ها

شرکت هلدینگ یک نهاد تجاری است که معمولاً یک شرکت سهامی یا شرکت با مسئولیت محدود  است. به طور معمول ، یک شرکت هلدینگ چیزی تولید...

مشاهده
متوسط
معرفی کامل انواع ناشر بورسی و غیربورسی در سازمان بورس

معرفی کامل انواع ناشر بورسی و غیربورسی در سازمان بورس

ناشر بورسی: ناشری است که اوراق بهاداران آن در بورس پذیرفته شده است. ناشر غیر بورسی: ناشری است که اوراق‌بهادار آن نزد سازمان...

مشاهده
×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر