بورسی شدن چه مزیتی برای شرکت ها دارد

بورسی شدن چه مزیتی برای شرکت ها دارد

با ورود یک شرکت به بورس، سرمایه جدیدی تشکیل می‌شود که به نوبه خود سبب نقدشوندگی و جذب سرمایه گذاران بیشتری می‌شود. ریسک‌ها تنوع بیشتری می‌یابند. این باعث می‌شود تا کنترل شرکت، ساز و کار دیگری پیدا کند. منابع بهینه‌تر، سهم‌بندی شوند. اطلاعات بیشتری در دسترس قرار بگیرد. پس اندازها از رکود خارج شده و به پویایی برسد. نوآوری در تولید بیشتر شود. سرمایه‌گذاران خارجی جذب شوند. مردم بتوانند در رشد اقتصادی کشور مشارکت کنند. عدالت اجتماعی، رفاه و بهینگی بیشتر شود و فعالیت‌های اقتصادی شفافیت بیشتری یابد. با ورود یک شرکت به بورس، نه تنها بازار اوراق بهادار و کل اقتصاد کشور به مزایایی می‌رسند، خود شرکت‌ها هم به امتیازات و مزایایی دسترسی پیدا می‌کنند. 

بورس به شکل غیرمستقیم به افزایش تولید ملی کمک شایانی می‌کند. در بورس، دارایی راکد به بهترین شکل ممکن به کار گرفته می‌شود. در زیر به برخی از مزایا و امتیازاتی که بورسی شدن به شرکت‌ها می‌بخشد، اشاره شده است. محقق شدن این مزیت‌ها تا حدودی به عواملی چون محیط کسب و کار، بازار و مناسبات اقتصادی وابسته است.

تامین مالی و دسترسی به سرمایه گذاران بالقوه از طریق سهام و اوراق

شرکت‌ها برای راه اندازی فعالیت‌هایشان به منابع جدید مالی نیازمندند. گاهی برای تامین این منابع نیاز به گرفتن قرض و وام است و گاهی عرضه سهام کار را درست می‌کند. با پذیرفته شدن شرکت در بورس، سهام عرضه شده خود را به فروش می‌رساند. تامین مالی به خوبی انجام می‌شود و نیازی هم به پرداخت قسط و بدهی نیست. بلکه سود و زیان خود را با شرکایی جدید آغاز می‌کند.

به روز کردن ارزش حقیقی یک شرکت 

با توجه به عرضه و تقاضای بازار، ارزش سهام شرکت‌های بورسی مشخص می‌شود. وضعیت روزانه صنعت و شرکت نیز بر این قیمت اثرگذار است. علاوه بر این که، سهامداران، توسط بازاری رسمی ارزش روزانه دارایی شان را رصد خواهند کرد.

نقدشوندگی بیشتر اوراق بهادار

شرکت‌های بورسی از طریق فروش سهام توسط کارگزاری‌ها، به آسانی سهام خود را می‌فروشند. در حالی که شرکت‌های غیر بورسی برای فروش سهامشان باید آگهی چاپ کنند و یا بازاریابی نمایند.

فرصت‌های ادغام و تحصیل برای شرکت

با پذیرفته شدن در بورس و تامین مالی و اعتباری، گسترش فعالیت‌های شرکت نیز بیشتر می‌شود. بنابراین برای شروع فعالیت‌ها و طرح‌های جدید و مشترک و همچنین ادغام شرکت با شرکت‌های مهم‌تر بسترسازی ایجاد می‌شود.

تغییر مالکیت آسان شرکت

با شرکت در بورس، ترکیب سهامدارن به آسانی تغییر می‌یابد. در حالی که برای انتقال سهام شرکت‌های غیر بورسی، باید روندی طولانی و پیچیده طی شود.

معرفی راحت‌تر محصولات شرکت

با پذیرفته شدن شرکت در بورس، ضمن معرفی فعالیت شرکت، محصولات تولیدی آن نیز به دیگران معرفی می‌شود. بنابراین، محصولات شرکت، راحت تر و بیشتر به فروش می‌رسد.

جلب اعتماد عموم

با توجه به شرایط خاصی که برای پذیرفته شدن شرکت‌ها در بورس در نظر گرفته می‌شود، شرکت‌های پذیرفته شده، اعتماد سرمایه گذاران بیشتر جلب می‌شود و اعتبار شرکت سبب می‌شود تا این شرکت‌ها در بورس، فعال باشند. در ضمن، این شرکت‌ها موظفند تا به طور مرتب کارکرد شرکت خود را به صورت شفافی گزارش کنند.

افزایش اعتبار داخلی و خارجی

فرآیند پذیرش شرکت‌های بورسی، با توجه به معیارهایی انجام می‌شود. با خرید و فروش سهام شرکت‌ها، ترکیب سهامداران آنها نیز تغییر می‌کند. با ارزیابی مداوم کسب و کار شرکت در بورس، زمینه فعالیت‌ ها و برنامه ‌های شركت و اعتبار آنها مهیا می‌شود. بنابراین، شرکت در داخل و خارج اعتبار کسب می‌کند. این شرکت‌ها می‌توانند با گذاشتن وثیقه از بازارهای مالی داخلی و خارجی، کسب اعتبار نمایند.

فرصت کسب انتفاع کارکنان 

شرکت‌های بورسی برای کسب منفعت کارکنان خود، آنها را در مالکیت شرکت سهیم می‌سازند. به این طریق بهره وری را بهبود می‌بخشند و آنها نسبت به شغلشان رضایت زیادی کسب می‌کنند.

امکان انتشار اوراق مشارکت بدون نیاز به مجوز بانک مرکزی

شرکت هایی که در بورس پذیرفته نشدند و به اصطلاح شرکت های غیر بورسی برای اینکه مجاز به انتشار اوراق مشارکت باشند نیاز دارند تا از بانک مرکزی مجوز دریافت نمایند در حالیکه شرکت های بورسی نیازی به دریافت این مجوز ندارند و فقط با دریافت مجوز از سازمان بورس می توانند نسبت به انتشار اوراق مشارکت اقدام نمایند.

برخورداری از معافیت ‌های مالیاتی

به دلیل نقش بورس و رونق اقتصادی قوانینی برای معافیت و یا تخفیف مالیاتی شرکت‏ های بورسی به وجود آمده است. بنابراین، هزینه‌های این شرکت‌ ها کم و سودشان افزوده می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله به برخی از امتیازات و مزایای ورود یک شرکت به بورس اشاره شد. البته، محقق شدن این مزیت‌ها تا حدودی به عواملی چون محیط کسب و کار، بازار و مناسبات اقتصادی وابسته است. این مزایا شامل عواملی مثل تامین مالی، به روز کردن ارزش حقیقی شرکت، جلب اعتماد عمومی، برخورداری از معافیت، امکان انتشار اوراق بدون مجوز از بانک مرکزی، انتفاع کارکنان با سهیم کردن آنها در مالکیت شرکت، افزایش اعتبار داخلی و خارجی، فرصت‌های رشد و ادغام شرکت، معرفی راحت محصولات، نقدشوندگی بیشتر و امکان تغییر آسان در ترکیب سرمایه گذاران نام برد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالاتی مربوط به شرایط پذیرش شرکت‌ها در بورس، مزایای سرمایه گذاری در بورس و انتشار اوراق که در سایت موجود است، مطالعه فرمایید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر