بررسی رابطه بین ساختار مالکیت و عملکرد مالی واسطه های مالی

بررسی رابطه بین ساختار مالکیت و عملکرد مالی واسطه های مالی

یک نهاد مالی است که جریان نقدینگی را از طرف نهادها یا مردمی که دارای مازاد نقدینگی است به طرف نهادها یا مردمی که کسری نقدینگی دارد ایجاد می کند.

به زبان خیلی ساده واسطه های مالی نهاد هایی هستند که پول را از پولدارهایی که میخواهند سرمایه گذاری کنند میگیرند و به بی پول هایی که پول لازم دارند میدند.

یکی واسطه های مالی که اکثر ادم ها با ان درگیر هستند، بانک ها هستند. زمانی که شما در بانکی سپرده گذاری میکنید در واقع به وسیله بانک پول خود را در شرکت های بزرگی که از بانک وام میگیرند سرمایه گذاری کرده اید. ولی به این دلیل که سود امن تر و کمتری از سرمایه گذاری در دیگر بازار ها دارد، عملا سپرده گذاری محسوب میشود.

برخی از واسطه های مالی عبارت اند از: بانک ها، صندوق های پس انداز، صندوق های سرمایه گذاری، کارگزاری ها، سبد گردان ها، شرکت های بیمه، شرکت های تامین مالی و...

واسطه های مالی در سیستم اقتصادی فعالیت چشمگیری دارند، به این دلیل که پول های مردم منتهی به سیستم تولید می شود. این موضوع جدای از سرمایه گذاری کردن باعث رشد تولید نیز میشود. 

وجود واسطه های مالی در سیستم اقتصادی کشور باعث میشود که پس اندازکنندگان کوچک، پس انداز های خود را به بازار های مالی برده ویا به واسطه های مالی معتبر (مثل بانک ها) بسپارند؛ که انها هم این پولها را به به صورت وام به شرکت های بزرگ میدهند یا اوراق بهادار مثل سهام میخرند.

واسطه های مالی موفق، از محل سرمایه گذاری خود، سود های خوبی کسب میکنند. چرا که از تشکیلات و تجهیزات بهتری در مقایسه با افراد برخوردارند و میتوانند ریسک های سرمایه گذاری را بهتر تعیین کنند و سود های اغلب بهتری کسب کنند.

واسطه های مالی هزینه هارا کاهش میدهند:

یکی دیگر از مزیت های واسطه های مالی این است که سرمایه های کوچک را جمع میکند و به سرمایه های بزرگ تبدیل میکند تا بتواند در بازار های مالی از این سرمایه ها استفاده کند. مثلا شما نمیتواند خودتان با سرمایه مثلا 1 یا حتی 5 میلیاردی به شرکت فولاد مبارکه اصفهان بروید و به مدیر عامل این شرکت پیشنهاد وام بدهبد؛ چرا که این ارقام اصلا در وضعیت شرکت بزرگی مثل فولاد مبارکه تاثیری ایجاد نمیکند. نکته مهمتر این است که هرچه این وام بزرگتر باشد شرکت مربوطه سود بیشتری نیز باید بپردازد .

یک مثال دیگر میتواند شرکت های سرمایه گذاری  باشد که هرچه سرمایه بیشتری داشته باشد میتواند سبد دارایی متنوع تر و کم ریسک تری تهیه کند و ریسک ناشی از سرمایه گذاری را تا حدودی کم کند.

از طرفی واسطه های مالی به دلیل تخصص بیشتر در زمینه های مختلف میتواند هزینه ها را کاهش بدهد و سود بیشتری برای سرمایه گذار کسب کند.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram