معرفی کامل بازیگر و بازیگران در بازار بورس ایران

معرفی کامل بازیگر و بازیگران در بازار بورس ایران

برای درک این موضوع ( بازیگر بورس ) بهتر است که مطلب خود را با یک مثال عنوان کنم: تصور کنید که شما سرمایه­ خیلی زیادی در اختیار دارید و  همین موضوع در بازار های مالی به شما قدرت زیادی هم میدهد.حالا شما تصمیم میگیرید که یک سهم از بورس را بخرید، مشخصا هدف شما سود کردن است. شما مثلا در قیمت 100 تومان وارد یک سهم میشوید و به دلیل زیاد بودن سرمایه و تقاضا ی شما، قیمت سهم مقداری بیشتر میشود و تا 110 تومان بالا میرود؛حال که شما خرید خودرا کامل کرده­اید توقع رشد،از سهم خود دارید و در صورت نیاز هر کاری میکنید تا سهم شما رشد کند.

سهم مورد نظر شما شروع به رشد میکند و پس از مدتی وارد اصلاح می­شود.زمانی که شما میبینید سهم در حال کاهش قیمت است مقداری خرید میکنید و اجازه­ی صف فروش شدن به سهمتان نمیدهید و حتی با تقاضای بیشتر از عرضه، صف خرید ایجاد میکنید. دیگر افرادی که میبینند تقاضا برای این سهم وجود دارد هم وارد میشوند و سهم را مستعد رشد میبینند. با همین حمایت کوچک از سهمتان میتوانید از اصلاح آن جلوگیری کنید و تقاضا را برای آن نماد بیشتر کنید. در ادامه وقتی قیمت سهم بالا رفت مثلا 200 تومان، شما هم شروع میکنید کم کم سهامتان را فروختن و با سود از آن معامله خارج میشوید. بازیگر یک سهم میتواند حقوقی یا حقیقی باشد و از جمله هدفهایی که بازیگر یک سهم میتواند داشته باشد: رشد قیمت سهم و کسب سود است. (سهم را حمایت میکنند) یا (سهم بازیگر خوبی دارد ) از جمله حرف‌هایی است که نشان می‌دهد مردم حضور و تاثیر بازیگر را درک میکنند. معمولا بازیگر ها با توجه به میزان سرمایه ای که در اختیار دارند وارد سهم های بزرگ نمی‌شوند و سهم هایی را انتخاب می‌کنند که ارزش بازار آن‌ها کم باشد یا به اصطلاح عمق آن کم باشد تا سرمایه های کوچک بتوانند در سهم تاثیر گذار باشند. باید در نظر داشت که بازیگر های یک نماد برای کنترل و هدایت قیمت ،عرضه و تقاضاهایی میکنند ولی نمیتوانند قیمت را دستکاری کنند. زمانی که بازیگر بخواهد یک سهم را بخرد معمولا چند هفته زمان میگذارد و از ترفند های مختلفی استفاده میکند(مثل سفارش ترسیا اردر ترس ) تا به ارزان ترین قیمت ممکن سهم را بخرد.بازیگر معمولا با کلافه کردن سهامداران سعی میکنند سهام انها را از دستشان در بیاورند.این کار باعث میشود تا نماد مورد نظر چند هفته درجا بزند تا خرید بازیگر کامل شود یا حتی قیمت نزول کند؛پس اگر متوجه شدید که سهم شما مدتی است درجا میزند یا رشد نمیکند یا حتی نزول میکند میتوانید به این موضوع مشکوک شوید.

سفارش ترس یا اردر ترس

یکی از ترفند هایی که بازیگر سهم استفاده میکند،سفارش خرید یا فروش غیر واقعی است که فقط برای ترساندن افراد گذاشته میشود و در صورت نیاز بلافاصله حذف میشود. برای مثال  زمانی که بازیگر خواهان خرید سهم باشد ،در قسمت فروشنده سفارش فروش خود را در قیمت بالاتر از قیمتی که در حال معامله است قرار میدهد و در ردیف های پایین تر تظاهر به وجود فروشنده میکند تا سهامداران آن سهم از ترس افت قیمت به دلیل عرضه زیاد، اقدام به فروش سهم خود کنند و بازیگر بتواند سهم را خرید کند.اگر خریدار قیمت را زیاد کرد و سفارش ترس بازیگر درآستانه ی شروع به معامله شد،بلافاصله سفارش خود را حذف میکند . فروش هم به همین شکل است. سفارش‌های فیکی را(جعلی)در قسمت خرید قرار میدهد تا تقاضا برای سهم زیاد شود و بازیگر سهم خود را میفروشد.

تفاوت بازیگر و بازار گردان:

بازار گردان ها افراد حقوقی هستند که دارای مجوز سازمان بورس  هستند و با هدف  کنترل قیمت و جلوگیری از نوسان شدید عمل می‌کنند.آن‌ها در روزهای منفی از نزول قیمت تا زیر ارزش آن و در روز های مثبت از حبابی شدن قیمت جلو گیری میکنند تا قیمت در یک مسیر صعودی رو به بالا حرکت کند.

در این باره بیشتر بخوانید

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram