1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. روانشناسی بازار
 4. رشد اقتصادی چیست

رشد اقتصادی چیست

رشد اقتصادی چیست

رشد قطعاً نشونه ی بزرگ شدن یک شخص است، حال اگر رشد اقتصادی باشد، یعنی یک جامعه، متعهدانه به یک رشد کارا و مثمر ثمر رسیده اند و چه خبر خوبی است این رشد! چه لبخندها که نمی نشاند!!! برای این که با این رشدِ جذاب آشنایی بیشتری داشته باشید تا انتها با ما همراه باشید. 

آشنایی با رشد اقتصادی

رشد اقتصادی عبارت است از افزایش تولید کالاها و خدمات اقتصادی، در مقایسه با یک بازه زمانی دیگر.

می تواند به صورت اسمی یا واقعی با توجه به نرخ تورم، تنظیم و اندازه گیری شود.

به طور سنتی، رشد اقتصادی کل بر اساس تولید ناخالص ملی ,GNP یا تولید ناخالص داخلی  GDP اندازه گیری می شود، اگرچه گاهی اوقات از معیارهای جایگزین استفاده می شود. به هر حال رشد اقتصادی تحت تاثیر عوامل مختلفی اتفاق می افتد که ممکن است با شرایط تنش زایی همراه باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقالات بخش آموزش روانشناسی در بورس وب سایت را مطالعه کنید. 

آشنایی با رشد اقتصادی

به عبارت دیگر

 • رشد اقتصادی عبارت است از افزایش تولید کالاها و خدمات در یک اقتصاد.
 • افزایش کالاهای سرمایه ای، نیروی کار، فناوری و سرمایه انسانی همگی می توانند به رشد اقتصادی کمک کنند.
 • رشد اقتصادی معمولاً با استفاده از برآورد هایی مانند تولید ناخالص داخلی، بر اساس افزایش ارزش بازار جمع شده کالاها و خدمات اضافی تولید شده اندازه گیری می شود.

درک رشد اقتصادی

به عبارت ساده تر، رشد اقتصادی به افزایش تولید کل در یک اقتصاد اشاره دارد. سود کل در تولید، با افزایش میانگین بهره وری، ارتباط دارد. این امر منجر به افزایش درآمد می شود و مصرف کنندگان را ترغیب می کند تا کیف پول خود را باز کرده و خرید بیشتری انجام دهند، این به معنی کیفیت بالاتر زندگی یا استاندارد زندگی است.

در اقتصاد، رشد معمولاً به عنوان تابعی از سرمایه فیزیکی، سرمایه انسانی، نیروی کار و فناوری مدلسازی می شود. به ویژه این که، افزایش کمیت یا کیفیت جمعیت در سن کار، ابزارهایی که آنها باید با آنها کار کنند و دستورالعمل هایی که آنها برای ترکیب نیروی کار، سرمایه و مواد اولیه در دسترس دارند، منجر به افزایش بازده اقتصادی می شود.

روش های تولید رشد اقتصادی

 • چند روش برای تولید رشد اقتصادی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:
 • اولین مورد، افزایش مقدار کالاهای سرمایه ای فیزیکی در اقتصاد است. افزودن سرمایه به اقتصاد باعث افزایش بهره وری نیروی کار می شود. 
 • ابزارهای جدیدتر، بیشتر بدان معنی است که کارگران می توانند در هر بازه زمانی تولید بیشتری داشته باشند. برای یک مثال ساده، یک ماهیگیر با تور ماهیانه در هر ساعت، ماهیِ بیشتری نسبت به ماهیگیر با چوب خیز می گیرد. 
 • با این وجود دو چیز برای این فرآیند بسیار مهم است. شخصی در اقتصاد ابتدا باید به نوعی پس انداز کند (مصرف فعلی خود را فدا کند) تا منابع را برای ایجاد سرمایه جدید آزاد کند و سرمایه جدید باید از نوع مناسب، در مکان مناسب و در زمان مناسب باشد تا نتیجه خوبی دهد
 • روش دوم برای تولید رشد اقتصادی، بهبود فناوری است!
 •  نمونه ای از این اختراع سوخت بنزین است. قبل از کشف قدرت تولید انرژی بنزین، ارزش اقتصادی نفت نسبتاً پایین بود. استفاده از بنزین به روش بهتر و سازنده تری برای حمل و نقل کالاهای تولیدی و توزیع موثرتر کالاهای نهایی تبدیل شد. فناوری پیشرفته این امکان را به کارگران می دهد تا با همان ترکیب کالاهای سرمایه ای، با تلفیق آنها به روش های جدید و بهره وری، تولید بیشتری داشته باشند. مانند رشد سرمایه، نرخ رشد فنی نیز به میزان پس انداز و سرمایه گذاری بسیار وابسته است، زیرا پس انداز و سرمایه گذاری برای انجام تحقیق و توسعه ضروری است.

روش های تولید رشد اقتصادی

راه دیگر برای تولید رشد اقتصادی ، رشد نیروی کار است

همچنین افزایش نیروی کار لزوماً میزان تولیدی را که باید تأمین شود تا بتواند معیشت اساسی کارگران جدید را تأمین کند، افزایش می دهد، بنابراین کارگران جدید باید حداقل به اندازه کافی تولید کنند تا این مسئله را جبران کنند و مصرف کننده خالص نباشند...

آخرین روش، افزایش سرمایه انسانی است

این بدان معنی است که کارگران در کار خود مهارت بیشتری کسب می کنند، و از طریق آموزش مهارت، آزمون و خطا یا به سادگی تمرین بیشتر، بهره وری خود را بالا می برند. سرمایه انسانی در این زمینه می تواند به سرمایه اجتماعی و نهادی نیز اشاره داشته باشد. گرایش های رفتاری به سمت اعتماد و نوآوری های سیاسی یا اقتصادی، مانند بهبود حمایت از حقوق مالکیت در واقع انواع سرمایه انسانی است که می تواند بهره وری اقتصاد را افزایش دهد.

به طور کلی، دو منبع اصلی رشد اقتصادی وجود دارد: رشد در اندازه نیروی کار و رشد در بهره وری (تولید در ساعت کار شده) آن نیروی کار. هر دو می توانند اندازه کلی اقتصاد را افزایش دهند اما تنها رشد قوی بهره وری می تواند تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را افزایش دهد.

یک نکته اساسی!

رشد هم برای ثبات مالی و هم برای بالا بردن سطح زندگی اهمیت دارد.

کاهش مالیات و رشد اقتصادی

آنچه شواهد نشان می دهد این است که کاهش مالیات، به ویژه برای افراد با درآمد بالا، راهی غیر موثر برای تحریک رشد اقتصادی است و اگر به کسری افزوده شود یا با کاهش سرمایه گذاری های حامی مالی همراه باشد، احتمالاً به اقتصاد آسیب می رساند.

چرا رشد اقتصادی مهم است؟

 • رشد اقتصادی یکی از مهمترین شاخص های اقتصاد سالم است. یکی از بزرگترین تأثیرات رشد طولانی مدت یک کشور این است که تأثیر مثبتی بر درآمد ملی و سطح اشتغال دارد که باعث افزایش سطح زندگی می شود. همانطور که تولید ناخالص داخلی این کشور در حال افزایش است ، تولید بیشتری دارد که منجر به اشتغال بیشتر افراد می شود. این امر باعث افزایش ثروت کشور و جمعیت آن می شود.
 • رشد اقتصادی بالاتر همچنین منجر به درآمد مالیاتی اضافی برای هزینه های دولت می شود که دولت می تواند از آن برای توسعه اقتصاد استفاده کند. از این توسعه می توان برای کاهش کسری بودجه نیز استفاده کرد.

چرا رشد اقتصادی مهم است؟

شش عامل رشد اقتصادی

منابع طبیعی

کشف منابع طبیعی بیشتر مانند نفت یا ذخایر معدنی ممکن است رشد اقتصادی را افزایش دهد زیرا این امر باعث تغییر یا افزایش منحنی امکان تولید کشور می شود. منابع دیگر شامل زمین، آب، جنگل ها و گاز طبیعی است.

سرمایه یا زیرساخت فیزیکی

افزایش سرمایه گذاری در سرمایه های فیزیکی، مانند کارخانه ها، ماشین آلات و جاده ها، هزینه فعالیت اقتصادی را کاهش می دهد. کارخانه ها و ماشین آلات بهتر از کار فیزیکی بهره وری بیشتری دارند. این بهره وری بالاتر می تواند باعث افزایش تولید شود. به عنوان مثال، داشتن یک سیستم بزرگراهی قوی می تواند باعث کاهش ناکارآمدی در انتقال مواد اولیه یا کالاها در سراسر کشور شود که می تواند تولید ناخالص داخلی آن را افزایش دهد.

جمعیت یا کار

افزایش جمعیت به معنای افزایش در دسترس بودن کارگران یا کارمندان است، که به معنی نیروی کار بالاتر است. یکی از نقاط ضعف داشتن جمعیت زیاد این است که می تواند منجر به بیکاری بالا شود.

سرمایه انسانی

افزایش سرمایه گذاری در سرمایه انسانی می تواند کیفیت نیروی کار را بهبود بخشد. این افزایش کیفیت منجر به بهبود مهارت ها، توانایی ها و آموزش می شود. نیروی کار ماهر از آنجا که کارگران ماهر بهره وری بیشتری دارند، تأثیر قابل توجهی در رشد دارد. 

بهبود فناوری

عامل تأثیرگذار دیگر بهبود فناوری است. این فناوری می تواند بهره وری را با همان سطح کار افزایش دهد، بنابراین رشد و توسعه را تسریع می کند. این افزایش بدان معناست که، کارخانه ها می توانند با هزینه کمتری، بهره وری بالاتری داشته باشند. فناوری به احتمال زیاد منجر به رشد مداوم در دراز مدت می شود.

قانون 

یک چارچوب نهادی که فعالیت اقتصادی، مانند قوانین را تنظیم می کند. مجموعه خاصی از نهادها وجود ندارد که رشد را تقویت کند.

شش عامل رشد اقتصادی

شش عامل محدود کننده رشد اقتصادی

سطح پایین خدمات بهداشتی درمانی

افرادی که به خدمات بهداشتی یا درمانی دسترسی ندارند ، از بهره وری پایین تری برخوردار هستند. این عدم دسترسی به معنای آن است که نیروی کار به اندازه تولیدکننده نیست. بنابراین، اقتصاد به بهره وری در غیر این صورت می تواند نرسد.

عدم وجود زیرساخت های لازم

کشورهای در حال توسعه غالباً از زیرساخت های ناکافی مانند جاده ها ، مدارس و بیمارستان ها رنج می برند. این کمبود زیرساخت ها باعث گران شدن حمل و نقل و کاهش کارایی کلی کشور می شود.

پرواز سرمایه

اگر کشور، بازده مورد انتظار سرمایه گذاران را تحویل ندهد، سرمایه گذاران پول خود را بیرون می کشند. پول اغلب از کشور خارج می شود تا نرخ های بیشتری را بدست آورد.

بی ثباتی سیاسی

بی ثباتی سیاسی در دولت، سرمایه گذاران را می ترساند و مانع سرمایه گذاری می شود. به عنوان مثال، از نظر تاریخی، زیمبابوه دچار عدم اطمینان سیاسی و قوانینی برای حمایت از مالکیت بومی شده است. این بی ثباتی بسیاری از سرمایه گذاران را که ترجیح می دهند بازده کوچکتر اما مطمئن تری در جای دیگر باشد، ترسانده است.

چارچوب نهادی 

اغلب قوانین محلی به اندازه کافی از حقوق حمایت نمی کنند. فقدان چارچوب نهادی می تواند پیشرفت و سرمایه گذاری را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

سازمان تجارت جهانی

بسیاری از اقتصاددانان ادعا می کنند که سازمان تجارت جهانی و سایر سیستم های تجاری، در برابر کشورهای در حال توسعه مغرضانه عمل می کنند. بسیاری از کشورهای پیشرفته، استراتژی های حمایت گرایانه ای را اتخاذ می کنند که به آزادسازی تجارت کمک نمی کند.

شش عامل محدود کننده رشد اقتصادی

هزینه های رشد اقتصادی

دو مشکل در ارتباط با رشد اقتصادی وجود دارد:

هزینه های زیست محیطی

آلودگی و سایر عوامل منفی خارجی اغلب همراه با افزایش تولید یا افزایش رشد اقتصادی است. اقتصاددانان معمولاً تأثیر بر محیط را با رشد سریع در اقتصادهای در حال توسعه مرتبط می دانند.

افزایش نابرابری درآمد

رشد، اغلب منجر به افزایش نابرابری در درآمد می شود. کسانی که درگیر یا مرتبط با بخش تولیدکننده اقتصاد نیستند، عقب می مانند. معمولاً بیشتر مردم آسیب می بینند...

نتیجه گیری

انسان همیشه به دنبال پیشرفت و رشد بوده است، چون ذاتاً کمال گراست و دوست دارد تا همیشه به پله های ترقی را پیموده و به آنچه می خواهد برسد، مخصوصاً رشد اقتصادی که کلید زحمات یک جامعه به حساب می آید.

مطالب بالا راجع به رشد اقتصادی بود، از خودتان بگوئید؟ اقتصاد با شما چه کرده است؟ از جو اقتصادی حاکم راضی نیستید؟ به هر حال شرایط اقتصادی می تواند تنش هایی را بر روح و روان افراد وارد کند که با روانشناسی بورس می توان تا حدی تنش های وارده را کنترل کرد. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر