آموزش زبانه بورس انرژی ایران در سایت tsetmc

آموزش زبانه بورس انرژی ایران در سایت tsetmc

در بورس ایران بازار های متنوعی وجود دارد. عموم افرادی که با بورس ایران آشنایی دارند کمتر با مفهوم بورس انرژی روبه رو شده اند. اما اگر قصد یادگیری تابلوخوانی در بورس را دارید، نیاز است با زبانه بورس انرژی ایران در سایت tsetmc آشنا شوید پس با ما همراه باشید.

تعریف بورس انرژی

بورس انرژی ایران عضو جوان بازارهای مالی ایران است که در سال 1391 برای اولین بار تشکیل شد. هدف از این کار ایجاد شفافیت، نقدشوندگی بالا و کشف قیمت منصفانه است. زبانه بورس انرژی می تواند در تابلوخوانی به سهامداران کمک کند. در این زبانه بخش های زیر وجود دارد که به هر یک از آن ها خواهیم پرداخت:

بازار فیزیکی( نفت، گاز و سایر حامل های انرژی)

  • بازار عمده فروشی برق
  • بازار مصرف کنندگان بزرگ برق
  • سلف استاندارد
  • بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله
  • سامانه مظنه یابی
  • همه اطلاعات

بررسی زبانه همه اطلاعات در بورس انرژی

در این زبانه تمامی اطلاعات مندرج در سایر زبانه های بورس انرژی یکجا قرار دارد. این زبانه با هدف نگاه اجمالی به کلیت بازار و دریافت اطلاعات مفید در حداقل زمان ممکن قرار گرفته است.

بررسی بازار فیزیکی در بورس انرژی ایران

در این زبانه، همانند بخش های بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران می توانید کلیت بورس انرژی را در کادر «در یک نگاه» پیدا کنید.

بررسی بازار فیزیکی در بورس انرژی ایران

همچنین کادری مرتبط با عرضه های پیش رو وجود دارد. این بخش شامل حجم عرضه ها و همچنین قیمت های پایه هر یک وجود دارد. اگر بر نام کادر یعنی «عرضه پیش رو» کلیک کنید، می توانید تمام عرضه ها را یکجا مشاهده کنید. بررسی این بخش در تابلوخوانی بسیار حائز اهمیت است. البته این همه ی اطلاعات مندرج در این زبانه نیست بلکه عرضه های مازاد و همچنین عرضه های انجام شده نیز از این زبانه در دسترس است.

بررسی زبانه بازار عمده فروشی برق

همانطور که از نام این زبانه می توان حدس زد، بازار عمده فروشی برق مکانی است که نیروگاه های تولید کننده برق، برق تولیدی خود را در بازار برای فروش ارائه می کنند. این زبانه اطلاعات کاملی از بازار مربوط به خود ارائه می کند. بنابراین می توان پیام های ناظر و همچنین بهترین تقاضا و عرضه در این بخش مشاهده کرد.

بازار مصرف کنندگان بزرگ برق

بازار مصرف کنندگان بزرگ برق

در این زبانه نیز تمامی اطلاعات مرتبط با بازار مصرف کنندگان بزرگ برق از جمله عرضه های پیش رو و انجام شده درج می شود. همچنین می توانید بهترین قیمت های عرضه و تقاضا را در این بخش پیدا کنید. البته عرضه و تقاضا به سه دسته تقسیم می شود:

1.بار پایه

2.کم باری

3.میان باری

بررسی زبانه سلف استاندارد در بورس انرژی ایران

قبل از بررسی این زبانه بهتر است مفهوم سلف استاندارد بیان شود. هنگامی که فروشنده قصد تامین مالی داشته باشد یکی از گزینه های ممکن قرارداد سلف است. نحوه اجرای قرارداد سلف به این شکل است که شما طبق قرارداد مبلغ موردنیاز برای تکمیل تولید کالا را دریافت کرده و طب موعد مقرر کالا را به او تحویل می دهید. بنابراین قیمت این گونه قرارداد ها کمتر از قیمت نقدی فروش کالا است.

بررسی زبانه سلف استاندارد در بورس انرژی ایران

در این زبانه نیز اطلاعات جامع سلف استاندارد درج شده است. بنابراین یکی از مواردی که در آموزش تابلوخوانی باید مطرح گردد، آموزش استخراج اطلاعات از این بخش است. اما قرارداد ها بر اساس فعال بودن و یا رسیدن سررسید آن ها تفکیک شده اند.

بررسی زبانه بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله

در این زبانه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق گواهی ظرفیت درج می شود. همچنین با کلیک بر هر یک از آن ها می توان اطلاعات کامل هر یک از آن ها را مشاهده کرد.

بررسی زبانه سامانه مظنه یابی

بررسی زبانه سامانه مظنه یابی

در این زبانه نرخ تعهد پذیره نویسی اگر در پیش باشد یا انجام شده باشد قابل بررسی است.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید مقالات بخش آموزش گام به گام تابلو خوانی وب سایت ما را مطالعه کنید. 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram