1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سبدگردان
  4. کد PRX چیست؟

کد PRX چیست؟

کد PRX چیست؟

شرکت‌های سبدگردان به مشتریان خود، طی مجوز فعالیت سبدگردانی کدی اختصاص می‌دهند که آن کد PRX نام دارد. در مقابل، افردای که خودشان وارد بازار بورس می‌شوند و از طریق مستقیم اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، به جای این کد، کد بورسی دریافت می‌کنند. اگر شما نیز علاقه‌مند به دریافت این کد هستید و مایلید تا به صورت غیر مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری نمایید، با ما در این مقاله همراه شوید.

شیوه دریافت کد PRX

قبل از هر چیز، برای این که بتوانید کد PRX بگیرید، باید به یک شرکت سبدگردانی مراجعه نمایید. می‌توانید از دو طریق آنلاین و مراجعه حضوری اقدام کنید. مدارک هویتی خود را ارائه دهید و یا در سیستم بارگزاری کنید. هزینه افتتاح سبد را نیز پرداخت کنید. پس از این اقدام، شرکت سرمایه‌گذاری کد را به سازمان بورس می‌فرستد تا سبد بورسی به مشتری اختصاص داده شود. در حدود یک هفته زمان می‌برد تا کد به مشتری ارسال شود و او بتواند با این کد، معاملات موجود در پرتفوی خود را ببیند. 

شیوه دریافت کد PRX

تفاوت در فرمت کد بورسی و PRX

کاراکترهای تشکیل دهنده کد بورسی و PRX متفاوت هستند. کد PRX با حروف لاتین شروع می‌شود، در صورتی که کد بورسی از سه حرف فارسی که ابتدای فامیلی شماست و یک عدد 5 رقمی تشکیل شده است.

تمهیدات جدید برای دریافت کد PRX

همان طوری که توضیح داده شد، روند دریافت کد PRX کمی زمانبر و طولانی است. به همین دلیل قرار شده است تا بهبودهایی در سامانه‌های جدید صورت پذیرد و دریافت این کد به کمتر از سه روز کاهش یابد. البته، در حال حاضر این مشکل به عنوان یکی از معایب سرمایه‌گذاری به روش غیرمستقیم، مطرح است.

دریافت کد PRX چه مزایایی دارد؟

  • مدیریت بهینه سرمایه‌گذاری

دریافت این کد و شروع به سبدگردانی یا همان شیوه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم سبب می‌شود تا دارایی‌های شما به صورت حرفه‌ای مدیریت شوند. همچنین، وجود متخصصین بازار سرمایه در شرکت‌های سبدگردان و ابزارهای موجود یکه در دسترسشان می‌باشد، سبب می‌شود تا نظارتشان بر بازار و متغیرهای موثر آن بیشتر باشد.

  • امکان انتخاب سبد با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد

شما این امکان را دارید تا با توجه به افق زمانی خود، میزان ریسک‌پذیری و اهدافی که دارید، سبد ایده‌آل خود را تعیین و انتخاب کنید.

امکان انتخاب سبد با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد

  • پرداخت کارمزد تنها در ازای سودرسانی منطقی

شاید ندانید ولی سبدگردان تنها در صورتی از شما کارمزد دریافت می‌کند که سودی بالاتر از سود بانکی به شما دهند. بنابراین، در صورتی که این اتفاق نیافتد، لازم نیست تا هیچ کارمزدی به سبدگردان پرداخت شود.

  •  انواع سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی

با توجه به این که سبدهای اختصاصی زیادی وجود دارند که هر یک خصصویات ویژه‌ای دارند، انواع سبدگردانی به دو طریق انجام می‌شود. در یک نوع سبدگردانی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و در دیگری در سبدهای سرمایه‌گذاری اختصاصی انجام می‌پذیرد. البته، برای سبد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نیازی به دریافت کد PRX باز نیست. همان طوری که گفتیم، برای داشتن یک سبد اختصاصی حتما باید کد PRX دریافت کنید که سبدگردان این کار را برای شما انجام خواهد داد.

  • مزیت مهم سبد نسبت به صندوق

در سبد سرمایه‌گذاری این مزیت وجود دارد که دارایی‌ها به خود شما اختصاص داده می‌شود و حتی مدیریت آن‌ها نیز به صورت واحد است. در مقابل در صندوق، دارایی‌ها مدیریت اختصاصی ندارند بلکه این دارایی‌ها به چند نفر مختلف اختصاص داده می‌شود.

مزیت مهم سبد نسبت به صندوق

نتیجه گیری

در این مقاله گفتیم سازمان بورس به تمام قراردادهای سبدگردانی یک کد مخصوص به نام PRX اختصاص می‌دهد. در حقیقت، کدهای PRX نمایانگر قراردادهای سبدگردانی هستند. سپس در مورد نحوه و زمان دریافت این کد توضیحاتی داده شد. در انتها درباره انواع سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی و مزایای دریافت کد بورسی مطالبی بیان شد. مطالعه مقالاتی در مورد سبدگردانی که در سایت گذاشته شده است، کمک زیادی به شما خواهد کرد. اگر دوست دارید تا تجربه دلپذیری از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم داشته باشید، برای راهنمایی بیشتر می‌توانید به مشاوران متخصص ما نیز، مراجعه نمایید. موفق و پرسود باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر