1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. تابلوخوانی
 4. آموزش تابلو خوانی

آموزش تابلو خوانی

آموزش تابلو خوانی

در دنیای تحلیل بازارهای مالی، روش های مختلفی وجود دارد. برخی صرفا از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند و برخی دیگر تحلیل بنیادی یا فاندامنتال را در اولویت خود قرار می دهند. اما تجربه ثابت کرده است یکی از موثر ترین روش های تحلیلی در بورس ایران، تابلوخوانی در بورس  است. به کمک تابلوخوانی می توان بهتر و دقیق تر از اطلاعات نمادها مطلع شد و جریان پول را دنبال کرد. بنابراین می توان گفت آموزش تابلوخوانی یکی از اولین نکاتی است که به معامله گران و سرمایه گذاران بورس ایران پیشنهاد می شود.

تابلوخوانی چیست؟

تابلوخوانی تمام آن علمی است که بررسی و تحلیل اطلاعات نماد مانند، قدرت های خریدار و فروشنده، حجم معاملات نمادهای معاملاتی چه مواردی بررسی شود و طول دوره رخداد آن ها چه مقدار زمان ببرد، ممکن است اثر تابلوخوانی در قیمت نماد برای کوتاه مدت تا میان مدت نمایان شود. بنابراین می توان با آموزش تابلوخوانی در نوسان گیری و معامله گری بسیار بهتر عمل ، رفتار حقوقی ها و... می پردازد. باید دقت کرد که تابلوخوانی مناسب چه افرادی است. بسته به آن که در تابلوی کرد.

تابلو خوانی چیست؟

ابزار های لازم برای تابلوخوانی

اصلی ترین و بهترین ابزار برای تابلوخوانی وبسایت tsetmc می باشد. این سایت تمام اطلاعات مورد نیاز معامله گران برای تابلوخوانی را در خود جای داده است. بنابراین دیگر نیازی به ابزار دیگری نخواهید داشت. 

همانطور که گفته شد وبسایت tsetmc تمام اطلاعات نماد های معاملاتی را به شما نمایش می دهد، اما بررسی تمام آن ها برای معامله گران نه ممکن است و نه نیاز. بنابراین برای تابلوخوانی همواره استاندارد و روش شخصی است که مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزار های لازم برای تابلوخوانی

اصول تابلوخوانی

برای درک بهتر ارزش تابلوخوانی باید با کاربرد های آن آشنا بود و ساده ترین کاربرد آن، اطلاع معامله گران از امکان تغییر روند ها در آینده نزدیک است. بنابراین به کمک تابلوخوانی می توان متوجه شد که چه نمادهایی به زودی روند صعودی خواهند داشت یا دچار ریزش خواهند شد.

در میان 600 نماد معاملاتی غیرممکن است که فردی بتواند تابلوی تمام نمادها را بررسی کند. بنابراین سایت tsetmc قابلیتی به نام فیلترنویسی را ایجاد کرده است تا سهامداران به سادگی بتوانند نمادهای مورد نظر خود با ویژگی های مورد نظر را به سادگی از سایر نماد ها جدا کرد.

اصول تابلوخوانی

دیده بان

در سایت tsetmc در فهرست افقی بالا زبانه ای به نام دیده بان وجود دارد که تمام نمادهای بازار را در خود جای داده است. با مراجعه به این بخش می توان در یک نگاه تمام بازار را بررسی کرد. اما احتمالا انتخاب سهام از میان آن ها کمی دشوار به نظر برسد. بنابراین در فهرست بالای همین زبانه، فیلتر به شما کمک خواهد کرد تا از میان 600 نماد، نمادهای با ویژگی مورد انتخابی شما نمایش داده شود.

فیلتر های مورد استفاده توسط تحلیلگران می تواند بسیار متفاوت و ترکیبی از موارد گوناگون باشد اما برخی از محبوب ترین فیلتر ها شامل موارد زیر است:

 • قدرت های بالای خریدار و فروشنده
 • صف های جمع شده
 • حجم معاملات بالاتر از میانگین حجم ماه
 • نسبت P/E بهتر نسبت به P/E صنعت

فیلتر های ممکن فقط به این موارد ختم نشده و می توان با استفاده از قابلیت های فیلتر نویسی خروجی های بسیار خوب و متفاوتی گرفت.

اما بهتر است با بخش های مختلفی که در تابلو نماد هر سهم نمایش داده می شود نیز آشنا شویم تا بتوانیم بر اساس آن ها فیلترنویسی کنیم.

تابلوی نماد هر سهم

تابلوی نماد هر سهم

 1. آخرین معامله: در تصویر بالا مورد یک مربوط به قیمت آخرین معامله ای است که انجام شده است.
 2. قیمتی پایانی: قیمت پایانی برابر میانگیم وزنی تمام معاملات صورت گرفته است. البته این فرمول زمانی انجام می شود که حجم معاملات از حجم مبنا بیشتر باشد.
 3. حجم معاملات: تعداد سهامی که در طی یک روز معاملاتی میان سهامداران مورد معامله قرار گرفته است.
 4. حجم مبنا: حداقل تعداد سهامی که در طی روز باید معامله شود تا قیمت پایانی برابر میانگین وزنی قیمت های معامله شده باشد.
 5. میانگین حجم ماه: میانگین حجم معاملاتی است که برای نماد به ثبت رسیده است.
 6. نسبت های P/E: نسبت مالی بسیار مهم نمادهای معاملاتی که اطلاعات بسیار زیادی را می توان از آن متوجه شد.
 7. خرید و فروش: در این کادر تعداد خریداران و فروشنده ها قرار گرفته است که مقایسه آن ها با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر تعداد خریداران از فروشندگان به مقدار قابل توجه ای کمتر باشد، یعنی قدرت خرید میان خریداران بسیار بالا بوده است.

جمع بندی

تابلوخوانی علارقم آن که بسیار ساده به نظر می رسد، مستلزم کسب تجربه و مهارت است. چرا که ارزش و اهمیت بررسی تابلوی نماد ها با یکدیگر یکسان نیست، شرایط کلی بازار ثابت نبوده و دائماً در حال تغییر است. بنابراین تجربه نشان خواهد داد که بهترین شیوه برای تابلوخوانی چه خواهد بود و چطور می توان به کمک این روش تحلیل بهترین خروجی ها را دریافت کرد. یادتان باشد خروجی های تابلوخوانی و فیلترنویسی ممکن است مستقیماً شما را به سمت خرید سهام نبرند، بلکه می توان از ترکیب تابلوخوانی و تحلیل تکنیکال برای افزایش اعتبار تحلیل کمک گرفت. برای آشنایی بیشتر با تمام مفاهیم تابلو خوانی می توانید مقالات آموزش تابلو خوانی در بورس وب سایت را مطالعه کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

18 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
2 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر