حجم مبنا چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

حجم مبنا چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

حجم مبنا برای اولین بار در سال 1382 برای کمک به حفظ آرامش در معاملات سهام و جلوگیری از ایجاد نوسانات غیرمعمول، کاذب یا شدید در بورس تهران تعریف شد. کاربرد اصلی حجم مبنا در محاسبه قیمت پایانی نمادهای بورس تهران است. در واقع علت متفاوت بودن قیمت آخرین معامله سهم با قیمت پایانی آن، همین حجم مبناست. میزان حجم مبنا به شکل خودکار توسط سامانه معاملات اندازه‌گیری می‌شود و سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نقشی در محاسبه آن و یا تغییر در میزان آن ندارند.

حجم مبنا در سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران به این صورت تعریف شده است: ( آن مقدار از سهام که باید در هر روز مورد دادوستد قرار گیرد تا تمام درصد تغییرات مجاز در آن روز در تعیین قیمت روز بعد لحاظ شود. هدف از تعیین حجم مبنا این است که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند که نوسانات قیمت سهام در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخصی از سهام شرکت صورت گرفته است و در نتیجه وجود حجم می تواند مانع از ایجاد قیمت های غیرواقعی و کاذب در بازار می شود). به بیان دیگر، در صورتی که حجم معاملات روز نماد برابر حجم مبنای سهم باشد، امکان تغییر قیمت پایانی تا 5 درصد ( مثبت یا منفی ) در روز ایجاد می‌شود. هرچه حجم معاملات سهام آن روز به نسبت حجم مبنا کمتر باشد، میزان رشد یا کاهش قیمت پایانی کمتر خواهد بود.

حجم مبنا چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

این میزان در تابلوی سهم در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (TSETMC.COM) برای هر سهم قابل مشاهده خواهد بود. برطبق قانون، تعداد حجم مبنا، براساس قیمت پایانی سهام در آخرین روز معاملاتی هرهفته محاسبه و از نخستین روز معاملاتی هفته بعد اعمال می‌شود.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت آخرین معامله سهم (5+ تابلو) 50،000 ريال می باشد و حجم مبنای آن سهم نیز 10 میلیون باشد: حالت اول) حجم معاملات سهم  بیشتر از حجم مبنا باشد (مثلا 12 میلیون) اگر تمام معاملات در 5+ اتفاق افتاده باشد، قیمت پایانی سهم 5درصد افزایش می‌یابد. چون حجم معاملات بیشتر از حجم مبنا است. حالت دوم) حجم معاملات سهم کمتر از حجم مبنا باشد قیمت پایانی به اندازه نسبت حجم معاملات به حجم مبنا رشد خواهد کرد.

مثلا اگر معاملات نیمی از حجم مبنا باشد (در این مثال 5 میلیون) قیمت پایانی تنها می‌تواند نیمی از بازه ممکن (که در صورت اینکه نوسان مجاز در نماد 5% باشد) یعنی 2.5% رشد کند.

در واقع حجم مبنا یکی از پارامترهای بسیار مهم در تابلو خوانی است که برای سرمایه گذاری موفق در بورس باید آن را در نظر گرفت. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می توانید بخش آموزش تابلو خوانی رایگان وب سایت را مطالعه کنید.  

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram