ارز دیجیتال آیوتا

ردیف عنوان توضیحات
1 نام ارزدیجیتالMIOTA
2 نماد ارزدیجیتالIOTA
3 قابلیت استخراجدارد
4 تعداد سکه ها
  • 2,779,530,283 MIOTA
قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
درصد تغییر
تعداد معامله

تا سال 2020، میلیاردها دستگاه به اینترنت متصل شده اند. در این اکوسیستم، اینترنت اشیا یا IoT، دستگاه ها می توانند داده ها و اطلاعات پرداخت و معاملات را با چندین دستگاه دیگر مبادله نمایند. IOTA قصد دارد که به مدل استاندارد انجام تراکنش ها در دستگاه ها تبدیل شود. بنیان گذاران آن، IOTA را به عنوان "ستون فقرات بدون نیاز بدون مجوز برای فراهم ساختن امکان همکاری میان چندین دستگاه" معرفی می کنند. به عبارتی ساده تر، این گفته بدان معنی است که تراکنش های مابین دستگاه های متصل به هم را امکان پذیر نموده و آنها را از دسترسی دیگران محفوظ می کند. 

Iota پروژه ای است که در سال 2015 معرفی شده و به دنبال حل برخی از مشکلات عمده بلاکچین است. بلاکچین های قدیمی و معروف همانند بیت کوین از مشکلاتی مانند ازدحام و گرفتگی در شبکه و شمار بسیار کم معاملات انجام شده در یک ثانیه، رنج می برند که مانع همه گیر شدن و بکارگیری گسترده آنها برای معاملات شده است. Iota با ارایه یک تکنولوژی کاملا جدید این مشکل را حل کرده و که هنوز مانند سایرین غیر متمرکز بوده و می تواند بینهایت تراکنش را یک ثانیه انجام دهد. این تکنولوژی Tangle نام دارد. 

سرگی ایوانچگلو، سرگی پوپوف، دیوید سنشتبو و دومینیک شینز که بعدها ملحق شد، تیم بنیان گذاران IOTA را تشکیل می دهند. ریشه های IOTA به پروژه جین باز می گردد. که هدف آن توسعه سخت افزارهایی مانند پردازنده های عمومی کم هزینه و کم مصرف برای اینترنت اشیا بود. این پروژه در دسامبر سال 2014 آغاز به کار کرد. 

ارز دیجیتال IOTA

در سال 2015، پروژه جین به پروژه IOTA تغییر نام داده و توکن جدیدی را برای فروش به عرضه گذاشت. این توکن های جدید تحت عنوان توکن های کاربردی به بازار عرضه شدند. دارندگان توکن جین می توانستند توکن های خود را با نرخ مشابه با توکن های جدید مبادله نمایند. 

رسالت IOTA

فناوری tangle که در IOTA به منظور افزایش سرعت انجام تراکنش ها به کار گرفته می شود، در واقع یک نوع دیگر از پایگاه داده است که در آن مشتریان و مشارکت کنندگان در صورت تمایل به انجام یک معامله، باید دو تراکنش یا معامله دیگر را تایید نمایند. با بهره گیری از این الگوریتم، IOTA می تواند از نظر تئوری تعداد بیشماری از تراکنش ها را پردازش نموده و در صورت افزایش مشارکت مشتریان، قدرت شبکه نیز افزایش یابد. اینجاست که اینترنت اشیا وارد می شود. برخلاف سایر سیستم های بلاکچین، IOTA Tangle برای ارتباطات ماشین به ماشین ساخته شده است که خود می تواند با بهره گیری از ارز دیجیتال خود تحت عنوان MIOTA، پایه و اساس خانه ها و حتی شهرهای هوشمند باشد. به عبارت دیگر، Tanlge یک بستر داده جدید است که بر روی نمودار غیر مدور مستقیم یا DAG ساخته شده و بدون بلاک و ماینر است. Tangle دارای طیف گسترده ای از ویژگی ها شامل هزینه های صفر، تراکنش های سریع، مقایس پذیری نامحدود، انتقال ایمن و غیره است. IOTA هزینه های معامله و مقیاس پذیری بلاکچین را به گونه ای پردازش کرده که عملا نیاز به بلاک و زنجیره را از بین می برد. 

رسالت IOTA

IOTA پس از بیت کوین، اترویم و بیت کوین کش، عملا به چهارمین ارز دیجیتال محبوب تبدیل شده است. بنیاد IOTA، پروژه IOTA را به عنوان راهی برای تعیین کمیت، بهینه سازی و تثبیت شبکه اینترنت اشیا معرفی نموده است. IOTA برای اینترنت اشیا طراحی شده است و از آنجایی که در شبکه IoT، دستگاه های کوچک متصل مرتبا داده ها را به اشتراک گذاشته و به طور کل کم مصرف هستند، IOTA نیز مخصوصا از مکانیسم های اجماع سنتی مانند اثبات عملکرد و یا اثبات دارایی استفاده نمی کند. 

نقشه راه IOTA

سال 2019، به طور کل سالی پربار برای IOTA بوده و اپلیکیشن های پر شماری مانند IRI، Trinity، کتابخانه های منفرد مشتریان و Qubic توسعه داده شدند. علاوه بر این یک تیم قوی جهت توسعه نرم افزار گره تشکیل شده که در اواخر همان سال یک گره کم حجم Go را کد نویسی کرده و متقاعبا اکوسیستم نرم افزاری IOTA را گسترش داده است. 

بیشتر تغییرات و بروز رسانی های برنامه ریزی شده برای سال 2020، در نیمه دوم آن اتفاق افتاده و شامل سیستم امضای جدید، همتا یابی خودکار، نمونه اولیه از یک گره بر پایه Rust معرفی شدند، همچنین نرم افزارهای Bee، Qubic، IRI و کیف پول Trinity بروز رسانی هایی دریافت کرده و بهینه تر شدند. 

MAM یک طرح رمزنگاری برای پیام های سه گانه است که محرمانه بودن و صحت را امکان پذیر می نماید که نسخه 1.1 آن در اواخر نیمه دوم سال 2020 منتشر شده است.

عملکرد کلی شبکه اصلی نیز در نیمه دوم سال 2020 با بهره گیری از بهبود منطق و لایه کش تراکنش ها و همچنین تایید سریع تر تراکنشها و هماهنگ سازی بهبود یافته، تقویت شده و بهتر شود. 

نقشه راه IOTA

استخراج، معامله و سرمایه گذاری بر روی IOTA

توکن این شبکه MIOTA نام داشته و حداکثر سکه های آن برابر با 2,779,530,283 عدد است که تمامی آنها در گردش هستند. بیشترین قیمت سکه MIOTA حدود 5.24 دلار بوده که در 20م دسامبر سال 2017 ثبت شده و سپس در سال های 2018 و 2019 نرخ آن در حدود 1 دلار تثبیت شده است. 

در روز 20م دسامبر سال 2015 یک رویداد ICO برای IOTA برگذار شده که حدود 600 هزار دلار سرمایه جمع آوری نمود. MIOTA از طریق الگوریتم اجماع اثبات عملکرد یا PoW قابل استخراج است، اما از آنجایی که تراکنش ها رایگان هستند، احتیاجی به ماینر ها نیز نبوده و از شبکه حذف شده اند. از این رو MIOTA عملا ارزی غیر قابل استخراج در نظر گرفته می شود. 

سکه MIOTA بر روی صرافی های محبوبی مانند Binance و HitBTC به آسانی قابل معامله بوده و ارزش معاملات روزانه آن به بیش از 10 میلیون دلار می رسد.

استخراج، معامله و سرمایه گذاری بر روی IOTA

آینده IOTA و نظر کارشناسان

  • وبسایت CoinSwitch نظر بسیار مثبتی به MIOTA داشته و معتقد است که ارزش این ارز در سال 2025 عملا ده برابر شده و بهای آن به 9.847 دلار خواهد رسید. 
  • وبسایت WalletInvestor نیز معتقد است که ارزش MIOTA رو به رشد بوده پیشبینی می کند که در اواخر سال 2021 بهای آن به 1.7 دلار برسد. 
  • وبسایت FXLeaders نیز نسبت به این ارز بسیار خوش بین بوده و انتظار دارد که در اواخر سال 2024 ارزش آن به 10 دلار برسد.

مزایای IOTA

  • تراکنش های رایگان؛ تنها هزینه استفاده از سیستم Tangle، تایید کردن دو معامله دیگر است، به عبارتی دیگر هیچ هزینه ای اخذ نشده و هیچ انعامی نیز برای ماینر ها اخذ نمی شود چون سیستم به ماینر ها نیازی ندارد.
  • مقیاس پذیری بسیار بالا؛ اثرات گردن بطری حاکم بر بلاکچین های دیگر در IOTA وجود نداشته و با رشد شبکه توانایی پردازش تراکنش های آن نیز افزایش می یابد.
  • از آنجایی که IOTA برای اینترنت اشیا و دستگاه های با توان پردازشی پایین طراحی شده است، کل این نرم افزار حجم بسیار کمی دارد.
  • از آنجایی که تراکنش ها رایگان هستند، انجام تراکنش های بسیار کوچک در این شبکه بسیار بهینه تر از رقبا است. 

معایب IOTA

  • برخی از محققان دانشگاه MIT یک حجره امنیتی در سیستم Tangle پیدا کردند. 
  • غیاب قراردادهای هوشمند بزرگترین ضعف این شبکه است، زیرا که عملا ساخت اپلیکیشن های توزیع شده بر روی آن را غیر ممکن کرده است.
فروش ویژه دوره ارز دیجیتال 4,100,000 3,100,000 تومان
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram