ردیف عنوان توضیحات
1 نام ارزدیجیتالRipple
2 نماد ارزدیجیتالXRP
3 دسته ارز دیجیتالارزهای دیجیتال صنعت پرداخت
4 خالق ارز دیجیتالJed McCaleb
5 هدف به وجود آمدنارائه سرویس و خدمات به بانک ها و موسسات مالی
6 سال راه اندازی2012
7 قابلیت استخراجدارد
8 تعداد سکه ها
 • 100,000,000,000
قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
درصد تغییر
تعداد معامله

هر آنچه که باید از ارز دیجیتال ریپل بدانید

اصولا با شنیدن اسم ریپل فکر مردم به سمت ارز دیجیتال آن یعنی XRP می‌رود؛ اما اولین نکته‌ مهمی که در رابطه با این ارز دیجیتال باید بدانید این نکته است که ریپل با XRP متفاوت است. اگر بخواهیم ریپل را به ارزهای دیجیتال دیگر تشببه کنیم، نمی‌توانیم چون ریپل با دیگر ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم متفاوت است.

زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین یا ارز دیجیتال اتریوم خریداری می‌کنید این امر به این معنا است که روی این دو ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید؛ اما زمان خرید ریپل الزاما بر روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده‌اید.

قابل ذکر است که زمانی که از میان جوامع ارزهای دیجیتال نام ریپل به میان می‌آید منظور همان ارز دیجیتال XRP است. لازم است که بدانیم این دو مفهومی که بیان شد با یکدیگر متفاوت هستند.

ارز دیجیتال ریپل

ریپل شرکت بزرگی است که در سانفرانسیسکو واقع شده است. این ارز دیجیتال محصولات مالی غیرمتمرکز برای بانک‌ها و نهاد‌های مالی می‌سازد؛  در واقع هدف ارز دیجیتال ریپل این است که بتواند انتقال پول بین بانکی و بین‌المللی را ارزان‌تر، سریع‌تر و غیرمتمرکزتر کند. قابل ذکر است که این هدف تا حدود زیادی عملی شده است. امروزه بسیاری از بانک‌ها و نهادهای مالی برای انتقال ارزهای خود از محصولات ریپل استفاده می‌کنند؛ در واقع زمانی که ریپل می‌خرید در حقیقت بر روی یکی از محصولات شرکت ریپل سرمایه‌گذاری می‌کنید.

اولین چیزی که باید بدانید این است که ریپل هم یک بستر و هم ارز دیجیتال با پروتکل منبع باز است.

ریپل معاملات سریع و ارزان را امکان‌پذیر می‌کند‌. برخلاف بیت کوین‌، ریپل می‌خواهد همه‌ معاملات بین‌المللی را در سراسر جهان تنظیم کند؛ ‌‌ در واقع این هدف ریپل یک خواسته‌ بلند پروازانه است اما چه کسی می‌داند؟ شاید در طی چند سال صرافی‌ها نیز مانند بسیاری از سازمان‌هایی که فعالیت خود را متوقف کردند، متوقف شوند. این ارز دیجیتال دارای محصولات خاص خود است که ایکس آر پی یکی از آنها است.

ریپل نت (RippleNet) چیست؟

ریپل نت شبکه‌ای از ارائه‌دهندگان پرداخت سازمانی مانند بانک‌ها و شرکت‌های خدمات پولی است که از راه‌حل‌های توسعه‌ یافته استفاده می‌کند تا فرایند بی‌دردسر انتقال پول را در سراسر جهان امکان‌پذیر کند؛ به عنوان مثال آقای جونز از نیویورک یک جعبه شکلات دارد که نیازی به آن ندارد. او می‌خواهد یک بازی بیس بال ببیند اما بلیط ندارد. خانم اسمیت از لس آنجلس که تمبر نادری دارد دوست دارد آن را با یک جعبه شکلات تعویض کند. سرانجام آقای براون که در آلاسکا زندگی می‌کند‌، به دنبال یک تمبر نادر است و بلیط یک بازی بیس بال در نیویورک را دارد. در سیستم کنونی ما‌ این افراد احتمالاً هرگز یکدیگر را پیدا نخواهند کرد و با اشیای با ارزشی که برای آنها بدون استفاده است باقی خواهند ماند؛ اما در دنیای ریپل‌ این افراد می‌توانند بگویند «سلام؛ من شکلات دارم که می‌خواهم آن را با توپ بیس‌بال معاوضه کنم» در این حالت سیستم به دنبال کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین ترکیب برای تحقق درخواست این افراد خواهد بود.

این پلتفرم امکان پرداخت با هر ارز‌، از جمله بیت کوین را دارد و حداقل معامله‌ داخلی آن ۰.۰۰۰۰۱ دلار است. بله درست می‌بینید پس از رقم اعشار تعداد زیادی صفر وجود دارد.

ریپل نت (RippleNet) چیست

ایکس آر پی (XRP) چیست؟

ایکس آر پی توکنی است که برای نمایش انتقال مقادیر از طریق شبکه‌ی ریپل استفاده می‌شود. هدف اصلی XRP  به وجود آوردن ارز دیجیتالی است که واسطه‌ای برای دو ارز دیجیتال و ارزهای فیات (ارزهای سنتی مانند، دلار و غیره) باشد. بهترین راه برای توصیف ایکس آر پی این است که بگوییم این محصول به «کارت وحشی» (wild card) معروف است؛ زیرا محصولی است که به هر ارز دیگری می‌تواند تبدیل شود. اگر می خواهید دلار را با یورو عوض کنید‌، بهتر است دلار را با دلار و یورو را با یورو مبادله کنید تا کارمزدها را به حداقل برسانید. همان‌طور که در بالا توضیح داده شد‌، کارمزد معاملات ۰.۰۰۰۰۱ دلار است.  

جالب است که بدانید  پس از انجام معامله‌، مبلغ  ۰.۰۰۰۰۱ دلار از سیستم عامل «ناپدید می‌شود» و نمی‌توان به هیچ‌ طریقی آن را بازیابی کرد؛ بنابراین با هر معامله‌، جهان  ۰.۰۰۰۰۱ دلار فقیرتر می‌شود. این سیاست ریپل برای جلوگیری از حملات اسپمرها است.

در حال حاضر  شرکت ریپل سه محصول اصلی برای بانک‌ها و موسسات مالی دارد که این سه محصول «ایکس کارنت» (xCurrent)، «ایکس ریپد» (xRapid) و «ایکس ویا» (xVia) هستند.

ارز دیجیتال XRP تنها روی شبکه‌ ایکس ریپد کاربرد دارد که این شرکت در دیگر محصولات (ایکس ریپد و ایکس ویا)  کاربرد ندارد.

ارز دیجیتال ریپل

ایکس کارنت (xCurrent) چیست؟

ایکس کارنت بستری برای بانک‌ها و موسسات مالی برای انجام پرداخت‌های بین‌المللی است. این محصول ریپل بر روی یک دفتر کل توزیع شده‌ به نام «اینترلجر» (Interledger) کار می‌کند. قابل ذکر است که این دفتر کل توزیع شده به وسیله ریپل ساخته شده است اما به دست این شرکت کنترل نمی‌شود.

کنترل دفتر کل توزیع شده به دست موسسه‌ غیرانتفاعی «کنسرسیوم» (W3C) است که استانداردهای بین‌المللی سراسری وب را تعیین کرده و کنترل می‌نماید.

هدف ایکس کارنت ایجاد توانایی برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌های سریع و آنی است که با همه‌ ارزها نه فقط با ارزهای دیجیتال صورت گیرند.

ایکس کارنت (xCurrent) چیست؟

ایکس ریپد (xRapid) چیست؟

ایکس ریپد محصولی برای حل مشکلات نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی است که به صورت مستقیم از ایکس آر پی استفاده می‌کند. این محصول ریپل پول فیات را به ایکس آر پی تبدیل کرده و بعد از انتقال آن را به پول مورد نیاز در بانک مقصد تبدیل می‌کند. در این روش بانک مبدا برای ارتباط با بانک مقصد نیازی به استفاده از یک بانک واسط یا تامین کننده نقدینگی نخواهد داشت؛ به عنوان مثال اگر یک شرکت در ایران از یک شرکت در ژاپن مواد اولیه خریداری کند، تراکنش بر روی سیستم ایکس ریپد به این صورت خواهد بود که:

ایکس ریپد با ریال شرکتی که در ایران است اقدام به خرید ایکس آر پی کرده و پس از انتقال XRP، آن را به ین ژاپن تبدیل می‌کند تا به دست بانک مقصد برسد. الگوریتم این محصول طوری طراحی شده است که بهترین قیمت تبدیل ریال به ین و ین به ریال را پیدا کند. با این سیستم بانک ایرانی نیاز ندارد که در یک بانک کارگزار در ژاپن، ین ژاپن نگهداری کند؛ همچنین نیاز به یافتن یک تامین کننده نقدینگی برای تبدیل پول‌ها نخواهد بود.

ایکس ویا (xVia) چیست؟

ایکس ویا واسط کاربر است که برای استفاده‌ آسان‌تر از ایکس کارنت و ایکس رپید طراحی شده و امکان برقراری ارتباط بین محصولات مختلف ریپل را با روشی ساده فراهم می‌‌آورد.

هدف ریپل چیست؟

ریپل قصد دارد یک شبکه‌ پرداخت ارتباطی امن و غیرمتمرکز برای موسسات مالی سراسر جهان فراهم کند؛ در واقع هدف ریپل با بیت کوین کاملا در تضاد است.

در صورتی که بیت کوین با هدف تراکنش‌های همتا به همتا و حذف واسطه‌ها و بانک‌ها روی کار آمده است؛ ریپل عقیده دارد بانک‌ها به خودی خود بد نیستند و فقط نحوه‌ انجام کار آنها است که موجب  ایجاد مشکلات پرداختی و انتقال ارز می‌شود.

در واقع ریپل قصد دارد با ارائه‌ محصولات بانکی غیرمتمرکز، مشکل تبادلات بین‌المللی ارز در جهان را برای همیشه حل کند. هر سال بیش از ۱۵۵ تریلیون دلار پول به صورت بین‌المللی در سراسر جهان جابه‌جا می‌شوند.

مشکلات انتقال ارز به وسیله بانک‌ها و موسسات مالی سال‌ها است که حل نشده باقی مانده است. با توجه به رشد و گسترش فناوری هنوز انتقال وجه‌های کلان بین ۳ تا ۷ روز وقت می‌برد که همه این‌ها نیازمند به کارمزدهای بسیار بالا و کاغذ بازی‌های بسیار هستند. ریپل خواستار حل این مشکلات و پایان دادن به آنها است.

قابل ذکر است که ریپل رقیب جدی همانند سیستم انتقال آنلاین ارز سوئیفت دارد. مزیت ریپل نسبت به سوئیفت سرعت انجام تراکنش‌ها است. استلار نیز یکی دیگر از رقیبان جدی ارز دیجیتال ریپل است.

هدف ریپل چیست؟

چه کسی ریپل را خلق کرد؟

این پروتکل در سال ۲۰۰۴ به عنوان نمونه اولیه ایجاد شد. جریان واقعی زمانی آغاز شد که در سال ۲۰۱۳ زمانی که جد مک کالب‌، خالق شبکه ‌eDonkey، تعدادی از سرمایه‌گذاران کلاس جهانی را دعوت کرد تا به پروژه‌ ریپل بپیوندد. بعد از مدت زمانی کوتاه پروژه‌ ریپل آغاز شد.

الگوریتم اجماع پروتکل Ripple (RPCA) چیست؟

برخلاف بیت کوین و اتریوم‌، ریپل بلاکچین ندارد و ارز دیجیتال بدون بلاکچین ممکن است. شاید بسیار عجیب به نظر برسد و سوالی مبنی براین موضوع پیش بیاید که اگر بلاکچین وجود ندارد چگونه معاملات تأیید می‌شوند؟ برای پاسخ‌گویی به این سوال باید گفت که ریپل فناوری مخصوص به خود  را دارد که به «الگوریتم اجماع پروتکل» (Ripple (RPCA)) معروف است.

کلمه‌ «اجماع»  به این معنی است که اگر هر نود با همتایان خود توافق داشته باشد مشکلی ‌به‌ وجود نخواهد آمد. برای درک بهتر این موضوع زمان‌های قدیم را تصور کنید که یک شهر دارای صد پیرمرد خردمند است. این شهر برای تصمیم‌گیری به تأیید همه‌ آن خردمندان احتیاج دارد. وقتی همه موافق باشند‌، می‌توانید جنگ را شروع کنید‌، جنگ را خاتمه دهید‌، مالیات را افزایش دهید‌، المپیک را فراخوانی کنید و غیره؛ اما اگر حتی یکی از آنها مخالف باشد؛ تا وقتی که بفهمید مشکل آن چیست‌، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

 موارد استفاده ریپل کدام است؟

 1. صرافی با کارمزد پایین: ارزهای زیادی وجود دارند که نمی‌توانند مستقیماً به یکدیگر تبدیل شوند؛ بنابراین بانک‌ها باید از دلار آمریکا به عنوان واسطه استفاده کنند؛ پس یک پورسانت مضاعف به ‌وجود می‌آید. تبدیل ارز الف به دلار آمریکا و دلار آمریکا به ارز ب قطعا پروسه‌ طولانی خواهد داشت. در این‌جا ریپل مانند واسطه عمل می‌کند.
 2. معاملات سریع بین‌المللی: میانگین زمان معامله ۴ ثانیه است.‌ زمان تراکنش‌ها را با بیت کوین و بانک‌ها مقایسه نمایید.
 3. اکوسیستم پرداختی: در اصل کاربر می‌تواند از ارز خود برای یک معامله سریع و ارزان استفاده کند.

مزایای ریپل چیست؟

در ابتدا ریپل به منظور  یک سیستم پرداخت‌های روزمره طراحی شده بود؛ به همین دلیل ریپل برای انجام تراکنش‌ها ایمن‌تر از بیت کوین شناخته می‌شد؛ بنابراین در این ارز دیجیتال معاملات بسیار سریع‌تر و ارزانتر انجام می‌شوند. ریپل به عنوان یک سازمان رسمی شروع به کار کرد زیرا هدف آن نظم‌دهی به سیستم‌های بانکی سنتی بود؛ بنابراین ریپل مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر به طور مکرر بررسی انطباق نمی‌کند. ریپل را می‌توان با حداقل ارز یکسان و با هر ارز یا دارایی مانند طلا مبادله کرد.

مزایای ریپل چیست؟

کدام بانک‌ها ریپل را پشتیبانی می‌کنند؟

 • Santander
 • Axis Bank
 • Yes bank
 • Westpac
 • Union Credit
 • NBAD
 • UBS

ارز دیجیتال ریپل در چه صرافی هایی معامله می شود؟

همانطور که می دانید ارز دیجیتال ریپل در صرافی های متعددی معامله می شود. این امر به دلیل محبوبیت بالای این ارز دیجیتال به وجود آمده است و صرافی های بسیاری در تلاش هستند تا امکان معامله این ارز دیجیتال را به صرافی خود اضافه کنند.

محبوب ترین صرافی که معاملات این ارز دیجیتال را پشتیبانی می کند، صرافی بایننس است که بیش از نیمی از معاملات این ارز دیجیتال در این صرافی انجام می شود. صرافی های دیگری نظیر OKEx، Bybit و Coinex نیز معاملات ارز دیجیتال ریپل را پشتیبانی می کنند.

تنوع بالای صرافی هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی کنند سبب شده است تا انتقال این ارز دیجیتال میان این صرافی ها به سادگی انجام شود و کاربران و فعالین این حوزه نگرانی نداشته باشند.

رقبای اصلی ارز دیجیتال ریپل

شاید بتوان اصلی ترین رقیب تمامی ارز های دیجیتالی که در صنعت پرداخت، سیستم های مالی و حوزه فین تک فعالیت می کنند را ارز دیجیتال اتریوم است. بنابراین، اصلی ترین رقیب ارز دیجیتال ریپل نیز، اتریوم است. با این وجود، پروژه ریپل، برنامه های متعددی برای حضور در عرصه رقابت و کسب سهم بیشتر از بازار دارد. 

البته حوزه سیستم های مالی و پرداخت، با ارز دیجیتال اتریوم خلاصه نمی شود، بلکه بسیاری از توکن هایی که در بستر این ارز دیجیتال قرار دارند و ارز های دیجیتال خوش نام مانند کاردانو و پولکادات از رقبای ارز دیجیتال ریپل هستند.

مزایا و معایب ریپل چیست؟

در ادامه به مزایا و معایب ارز دیجیتال ریپل اشاره می‌کنیم:

مزایای ارز دیجیتال XRP

همان‌ طور که قبلا نیز ذکر شد ریپل یک سازمان رسمی است که بسیاری از بانک‌ها به آن اعتماد دارند. ریپل مانند ارزهای دیجیتال ناشناخته نیست که بلاکچین خود را داشته باشند.

هر چه بانک‌ها بیشتر از این ارز دیجیتال به منزله بستر معاملات استفاده کنند‌، ارزش XRP بالاتر خواهد رفت. اگر روزی همه‌ بانک‌ها تصمیم بگیرند از آن به عنوان ارز واحد بانکی خود استفاده کنند به جای اینکه مبادلات ارزی غیرضروری را انجام دهند‌، همه پذیرندگان و سرمایه‌گذاران اولیه ریپل سود زیادی خواهند برد.

معایب ارز دیجیتال XRP

 1. به دلیل سیاست و متمرکز بودن این ارز دیجیتال خرید ریپل در اصل همان سرمایه‌گذاری در بانک تلقی می‌شود.
 2. شرکت ریپل دارای نوع انحصاری است‌؛ زیرا آزمایشگاه‌های ریپل ۶۱ درصد از سکه‌ها را در اختیار دارند.
 3. ریپل یک پروتکل منبع باز است. به دلیل پروتکل‌های این ارز دیجیتال احتمال هک شدن آن به طور مداوم وجود دارد.

چرا از ریپل انتقاد می‌شود؟

بانک‌های زیادی درخواست استفاده از این ارز دیجیتال را دارند که بسیاری از آن‌ها در مرحله آزمایش هستند؛ به دلیل عدم اطمینانی که بیشتر بانک‌ها به این ارز دیجیتال دارند، ممکن است تراکنش‌هایی را که به وسیله ریپل انجام می‌شوند، ، مسدود کرده یا معلق کنند؛ به عنوان مثال هنگامی که جد مک کالب‌، بنیانگذار آزمایشگاه‌های ریپل‌، تلاش کرد ریپل را به ارزش بیش از ۱ میلیون دلار بفروشد‌، معامله لغو شد. شایعاتی وجود دارد که جد مک کالب قوانین قرارداد خود را شکسته است.

کیف پول های ارز دیجیتال ریپل

کیف پول‌های ریپل

برخلاف دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم هیچ کیف پول رسمی از طرف سایت رسمی ریپل برای ذخیره‌ ایکس آر پی معرفی نشده است. این موضوع ممکن است سیاست شرکت ریپل باشد؛ زیرا هدف ریپل ذخیره شدن این ارز دیجیتال به وسیله موسسات و نهادهای مالی و بانک‌ها است و ریپل هیچ مسئولیتی برای سرمایه‌گذاران کوچک به عهده نمی‌گیرد؛ با این حال چند کیف پول تست شده برای ریپل وجود دارد که در ادامه به معرفی کیف پول های ارز دیجیتال ریپل خواهیم پرداخت.

اما بهتر است بدانید که کیف پول ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که هر دسته کاربرد خاص خود را دارد که در ادامه تمامی انواع کیف پول ها را نام میبریم.

در زیر نام برخی از این کیف پول را برای شناخت بیشتر آنها ذکر شده است.

کیف پول لجر (Ledger)

کیف پول لجر با اختلاف یکی از بهترین و امن‌ترین کیف پول‌های ریپل است که کاربران می‌توانند با خیال راحت ایکس آر پی‌های خود را در آن ذخیره کنند. لجر کیف پول سخت‌افزاری است که تقریبا از تمامی ارزهای دیجیتال حاضر در بازار پشتیبانی می‌کند.

کیف پول توست (Toast Wallet)

کیف پول توس یک کیف پول منبع باز یا متن باز است که استفاده از آن برای تمامی افراد ساده و راحت است. یکی از مزایای این کیف پول این است که به طور مستقیم کلیدها را بر روی دستگاه کاربر ذخیره می‌کند. در این صورت کاربر می‌تواند در هر لحظه کلیدهای خصوصی خود را چک کند.

کیف پول کوینومی (Coinomi)

کیف پول کوینومی علاوه بر ریپل بیش از ۱۲۵ ارز دیجیتال متفاوت را به همراه هزاران توکن پشتیبانی می‌کند؛ یعنی توکن ارزهای دیجیتالی را که بلاکچین اختصاصی ندارند و بر روی شبکه‌های دیگر مانند اتریوم قرار می‌گیرند. کوینمومی بر روی سیستم‌ عامل‌های اندروید،‌ آی او اس،‌ ویندوز،‌ لینوکس و مک به سادگی قابل نصب هستند.

کیف پول اتمیک (Atomic)

اتمیک نیز مانند همتایان خود لجر و کوینموی چند ارزی بوده و قابلیت پشتیبانی ارزهای دیجیتال گوناگون را دارد. این کیف پول از دو نوع دستکتاپ و موبایلی است.

ارز دیجیتال ریپل بعد از رسیدن به انتهای موج صعودی وارد اصلاح شد که دو محدوده مقاومتی در  قیمت 1.0702 و 1.7756 قرار دارد و دو حمایت قوی در محدوده 0.7533 و 0.6528 قرار دارد . 

حمایت و مقاومت‌های مشخص شده برای بازه هفتگی و ماهیانه است و در صورت شکست این محدوده‌ها در آپدیت‌های بعدی حمایت و مقاومت‌های جدید مشخص خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر