ارز دیجیتال کاردانو

ردیف عنوان توضیحات
1 نام ارزدیجیتالCardano
2 نماد ارزدیجیتالADA
3 دسته ارز دیجیتالپلتفرم قرارداد هوشمند
4 خالق ارز دیجیتالچارلز هاسکینسون
5 سال راه اندازی2017
6 قابلیت استخراجدارد
7 تعداد سکه ها
 • 45,000,000,000
قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
درصد تغییر
تعداد معامله

در حال حاضر انواع مختلفی از ارزهای دیجیتالی در صرافی ها وجود دارند و همه روزه بر تعداد این رمزارزها افزوده می شود. ولی تمام این ارزهای دیجیتالی قرار نیست که آینده روشنی داشته باشند. پس بسیار ضروری است که بتوانیم رمزارزهای معتبر و کارآمد را شناسایی کنیم تا سرمایه گذاری نسبتا ایمن و پرسودی انجام دهیم. به همین جهت لازم دیدیم تا یک مقاله با موضوع کاردانو چیست؟ تهیه و با شما به اشتراک بگذاریم. چون یکی از معتبرترین بلاکچین های موجود که به نظر بسیاری از کارشناسان آینده درخشانی دارد، بلاکچین کاردانو است. در زمان نوشتن این مقاله کاردانو در رتبه چهارم بهترین رمزارز بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. کاردانو نسل سوم بلاکچین ها را تشکیل می دهد.

تاریخچه کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 آغاز شد. با وجود اینکه در پایان سال 2017 سقف بازار این بلاکچین حدود 10 میلیارد دلار محاسبه شد، اما یک سال دیگر طول کشید تا تیم توسعه دهنده کاردانو به معرفی این بلاکچین برای عموم بپردازند و به پاسخ های مربوط به اینکه کاردانو چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد پاسخ دهند. در سال 2018 تیم توسعه دهنده بلاکچین کاردانو طی دوره عرضه اولیه (ICO) 63 میلیون دلار کسب نمود. 

ICO یا عرضه اولیه یک رمزارز روشی است که شرکت های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال بوسیله آن اقدام به جمع آوری سرمایه می کنند تا بتوانند ایده و بلاکچین مورد نظر خود را توسعه دهند. بلاکچین کاردانو فقط در سه ماه اول ICO بیش از 6 میلیارد دلار جمع آوری نمود. 

تاریخچه کاردانو

بنیانگذار کاردانو کیست؟

بنیانگذار اصلی کاردانو چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران BitShares و اتریوم می باشد. هاسکینسون با همکاری شرکت های IOHK که یک شرکت مهندسی بلاکچین است و بنیاد Cardano و Emurgo تیم طراحی و توسعه بلاکچین کاردانو را تشکیل داده اند. 

دوره جامع آموزش ارز دیجیتال

بیش از 30 ساعت آموزش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال به صورت کاملا عملی

هدف از ایجاد کاردانو چیست؟

اگر بخواهید بدانید هدف کاردانو چیست؟ باید بگوییم کاردانو قصد دارد زنجیره بلاکچینی طراحی کند که در آن تراکنش ها با تعداد بیشتر، سریع تر و ارزان تر از سایر بلاکچین ها پردازش شود.

توسعه دهندگان این بلاکچین ادعا می کنند که Cardano در واقع نسل سوم بلاک چین است، براساس این طبقه بندی بیت کوین و اتریوم  نسل اول و دوم را تشکیل می دهند.

 به همین دلیل طراحان کاردانو به جای کپی کردن کد سایر بلاکچین ها، بلاکچین جدید خود را بصورت اختصاصی کد نویسی و طراحی نموده اند.

افراد عادی گاهی به اشتباه در جواب سوال کاردانو چیست؟ میگویند که کاردانو یک ارز دیجییتال است. ولی در واقع Cardano نام زنجیره بلاکچین است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد. آدا نام رمزارز اختصاصی بلاکچین کاردانو می باشد.

قرارداد هوشمند چیست؟ و به چه دردی می خورد؟

بلاکچین کاردانو برای شما این امکان را فراهم می کند که مانند بلاک چین اتریوم قراردادهای هوشمند ایجاد کنید. قرارداد هوشمند نوعی از قرداد است که به دو یا چند نفر اجازه می دهد بدون نیاز به شخص ثالث با یکدیگر توافقی مشروط را بر بستر بلاکچین ثبت کنند. یا بعبارت دیگر توافق به گونه ای برنامه ریزی می شود که هر وقت شرایط از پیش تعیین شده محقق شد، همه موارد دیگر بصورت خودکار انجام پذیرند.

تفاوت قراردادهای هوشمندی که اتریوم از آن پشتیبانی می کند با قراردادهای هوشمند کاردانو چیست؟ در بلاکچین کاردانو معاملات و قراردادهای هوشمند توسط انجمنی که بصورت کاملا تصادفی انتخاب شده اند تأیید می شود. اعضا این انجمن با کمک قدرت محاسباتی خود بر درست انجام گرفتن توافق نظارت می کنند. 

دوره آموزش ارز دیجیتال

آموزش ارز دیجیتال به ساده ترین روش ممکن را میتوانید در این مطلب یاد بگیرید.

مشاهده

چرا گفته می شود کاردانو نسل سوم بلاکچین ها را تشکیل می دهد؟

ساختار معماری این بلاکچین با بلاکچین های پیش از آن تفاوت  دارد. به عنوان مثال بلاکچین های بیت کوین و اتریوم هر دو از یک لایه تشکیل شده اند، این ویژگی باعث می شود این بلاکچین ها با مشکل مقیاس پذیری روبرو شوند. اما آیا می دانید برای رفع این مشکل راه حل کاردانو چیست؟ 

تیم توسعه دهنده ی کاردانو برای حل مشکل مقیاس پذیری، بلاکچین خود را در دو لایه طراحی نموده اند، که عبارتند از:

 • لایه محاسبات: این لایه هنوز در حال طراحی و توسعه است. قرار است به کمک این لایه کاربران بتوانند قراردادهای هوشمند منعقد نمایند.
 • لایه تسویه حساب: این لایه هم اکنون بصورت کامل بر روی بلاکچین کاردانو طراحی و بهره برداری شده است. این لایه به کاربران کمک می کند سکه های آدای خود را به کیف پول مورد نظرشان ارسال کنند.

چرا گفته می شود کاردانو نسل سوم بلاکچین ها را تشکیل می دهد؟

کاردانو چگونه کار می کند؟

شاید ندانید مزایای استفاده از دو لایه جداگانه برای کاربران کاردانو چیست؟ اما این شیوه معماری بلاکچین مزایای فراوانی را به همراه دارد. به این ترتیب که لایه محاسباتی کاردانو انعطاف پذیرتر و کارآمدتر از سایر بلاکچین های مشابه می باشد.

منظور از انعطاف پذیر بودن این است که در بلاکچین کاردانو با توجه به کاربران نهایی می توان تغییرات کوچکی را در قوانین ایجاد نمود. به عنوان مثال بدلیل اینکه کشورهای مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاربران کاردانو می توانند بسته به قوانین خود نحوه ذخیره و دسترسی به داده ها را تغییر دهند.

می خواهم با یک مثال واضح به شما کمک کنم تا کاملا بفهمید که دو لایه ی مختلف کاردانو چگونه کار می کند؟ فرض کنید آقای X  برای انجام تعمیراتی در منزل خود به خدمات یک برقکار نیاز دارد. او می تواند با استفاده از قرارداد هوشمند کاردانو که در لایه محاسبات ذخیره می شود، با برقکار قراردادی تنظیم کند که بمحض اینکه تعمیرات منزل تمام شد، بودجه توافق شده بصورت خودکار آزاد شود. پس از اتمام تعمیرات مبلغ توافق شده آزاد و با استفاده از لایه تسویه حساب به حساب برقکار واریز می شود.

برای استخراج رمز ارز کاردانو برق کمتری مصرف می شود.

برای انجام تراکنش ها در شبکه بیت کوین از شیوه اجماعی به نام اثبات کار یا Proof-of-Work استفاده می شود. به این ترتیب که برای تأیید انجام یک معامله، ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل یک معمای بسیار دشوار (مانند یک معادله ریاضی بسیار دشوار) استفاده می کنند. هر استخراج کننده ای که معما را زودتر حل کند، بیت کوین پاداش می گیرد. مشكل شیوه اثبات کار این است كه هر چه معما پیچیده تر باشد، ماینرها باید برق بیشتری برای حل آن استفاده كنند.

شیوه کار در کاردانو چیست؟ در بلاکچین کاردانو معاملات با استفاده از سازوکار اجماعی به نام Proof-of-Stake  تایید می شوند. در این شیوه به افرادی که قرار است به تایید معاملات کمک کنند، اعتبارسنج می گویند. ابتدا اعتبارسنج ها تعدادی از سکه های ADA خود را به عنوان «سهام» مسدود می کنند. پس از تایید نهایی معامله هر کدام از اعتبارسنج ها به تناسب میزان سهام خود، مقداری آدا به عنوان پاداش دریافت می کنند. به این ترتیب چند ماینر با کمک هم مسئله را حل می نمایند، که باعث می شود برق کمتری مصرف شود. طبیعی است که هر کدام از اعتبارسنج ها سهام بیشتری داشته باشد، پاداش بیشتری دریافت می کند.

البته بلاک چین های دیگری نیز از شیوه Proof-of-Stake استفاده می کنند، ولی تیم کاردانو اعتقاد دارند که هیچ یک از آنها اعتبارسنج را به صورت کاملاً تصادفی انتخاب نمی کنند. به همین دلیل است که آنها خود را موظف دانسته اند که پروتکل Ouroboros  خود را با کیفیتی بالاتر از استاندارد Proof-of-Stake بسازند. تا بتوانند به همه شانس عادلانه ای برای کسب پاداش بدهند.

آموزش رایگان ارز دیجیتال

آموزش ارز دیجیتال به ساده ترین روش ممکن به صورت رایگان را میتوانید در این مطلب یاد بگیرید.

مشاهده

چرا مقیاس پذیری کاردانو بیشتر از بلاکچین بیت کوین است؟

در صنعت ارزهای رمزنگاری شده مقیاس پذیری عامل بسیار مهمی در میزان کارآمد بودن بلاکچین می باشد. مقیاس پذیری پلتفرم تعیین می کند که بلاکچین چند تراکنش را در ثانیه می تواند انجام دهد. بلاکچین های اولیه مانند بیت کوین و اتریوم مشکلات بزرگی در مقیاس پذیری دارند، زیرا تعداد محدودی تراکنش را می توانند همزمان پردازش کنند. در واقع بیت کوین فقط 7 تراکنش در ثانیه را می تواند پردازش کند. اتریوم حداکثر 15 تراکنش را انجام می دهد. 

توان مقیاس پذیر کاردانو چیست؟ در آزمایشی که در اواخر سال 2017 انجام شد، مشخص شد کاردانو می تواند 257 تراکنش در ثانیه را انجام می دهد.

چرا مقیاس پذیری کاردانو بیشتر از بلاکچین بیت کوین است؟

چرا مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم کم است؟ کاردانو برای حل این مشکل چه برنامه ای دارد؟

هر تراکنشی که در شبکه بیت کوین  تایید می شود، برای همیشه در دفتر عمومی بیت کوین ثبت می شود. در نتیجه با انجام هر تراکنش دفتر عمومی و بزرگ بلاکچین بزرگتر می شود. از سوی دیگر هر ماینر باید یک نسخه از تمام معاملات را نگه دارد تا بتواند معما را حل کند. در نتیجه پلتفرم با مشکل مقیاس پذیری روبرو می شود.

تیم توسعه دهنده کاردانو می خواهند با راه حلی ابتکاری مشکل مقیاس پذیری بلاکچین خود را حل کنند. راه حل ابتکاری کاردانو چیست؟  توسعه دهندگان کاردانو قصد دارند زنجیره بلاکچینی بسازند که در آن، اعتبارسنج ها فقط اطلاعات مربوط به تراکنش مورد نظر را دریافت و حفظ کنند. بعنوان مثال آقای  Xمی خواهد به حساب آقای Y مقداری آدا واریز کند. ماینرهای اعتبار سنج بجای کل اطلاعات بلاکچین (روشی که بیت کوین و... استفاده می کنند) فقط داده های مربوط به معامله این دو فرد را دریافت می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های کاردانو استفاده از روش Sharding  است، در این روش هرچه تعداد افرادی که از شبکه کاردانو استفاده کنند، تعداد تراکنش هایی که بلاکچین می تواند انجام دهد افزایش میابد.

مزایای استفاده از آدا چیست ؟

اصلی ترین مزیت بلاکچین کاردانو چیست؟ و ما چرا باید از به آینده این بلاکچین و رمز ارز مخصوص آن آدا امیدوار باشیم؟

 • کاردانو محدودیت مقیاس پذیری ندارد و هرچه تعداد افراد بیشتری از آن استفاده کنند، شبکه می تواند تراکنش های بیشتری را پردازش نماید.
 • کاردانو یک سیستم پرداخت جهانی است که هیچ دولت یا ارگانی نمی تواند آنرا کنترل و یا محدود کند.
 • این شبکه به افراد این امکان را می دهد که بتوانند قراردادهای هوشمند خود را بر بستر کاردانو اجرا کنند.
 • هک کردن این سیستم تقریبا غیرممکن است و اطلاعات ثبت شده بر بستر کاردانو کاملا محرمانه و ایمن باقی میمانند.
 • بنیانگذار کاردانو پروژه های موفقی مانند BitShares و Ethereum را در کارنامه خود دارد.
 • کاردانو اولین بلاکچین است که از چند لایه (لایه تسویه حساب و محاسبه) تشکیل شده است.
 • با رمزارز آدا تراکنش ها با سرعت زیاد و کارمزد کم صورت می پذیرند.
 • سیستم کاردانو سازگار با محیط زیست است. زیرا به برق بسیار کمتری نیاز دارد، به عبارت دیگر هزینه ای که برای حل معما باید پرداخت شود نیز کمتر است.

مزایای استفاده از آدا چیست ؟

معایب بلاکچین کاردانو چیست؟

 • فعلا نمی توان به سوال خدمات کاردانو چیست؟ پاسخ روشن و واضحی داد. زیرا برخی از ویژگی هایی که برای کاردانو بیان می شود فعلا در حد ادعا هستند. بلاکچین کاردانو هنوز در حال توسعه است و قصد دارد در آینده این اهداف را محقق نماید!
 • برخی از بلاکچین های موجود مانند ریپل ، استلار لومن می توانند بیش از 1000 تراکنش را در ثانیه انجام دهند. در حالیکه حداکثر مقیاس پذیری برای کاردانو حدود 257 تراکنش در ثانیه می باشد.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram