1. صفحه اصلی
  2. ارزهای دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال زیرساخت
  4. ارز دیجیتال فانتوم

ارز دیجیتال فانتوم

آخرین بروزرسانی

قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
0.6584
تغییر در یک ساعت -2.33
تغییر در یک روز -9.84
تغییر در یک هفته -23.94
تغییر در یک ماه -14.63
تغییر در دو ماه 62
تغییر در سه ماه 67.82
رتبه در بازار 49
معاملات روزانه 553,291,852
حجم بازار 1,846,005,864
سکه در گردش 2,803,634,836 FTM
عرضه کل 3,175,000,000
صفحات رسمی
صفحه پروژه در Github https://github.com/Fantom-Foundation
عنوان توضیحات
نام ارزدیجیتالFantom
نماد ارزدیجیتالFTM
دسته ارز دیجیتالارزهای دیجیتال زیر ساخت
قابلیت استخراجدارد
تعداد سکه ها
  • 2,545,006,273 FTM

ارز دیجیتال فانتوم (Fantom) یک پلتفرم غیرمتمرکز و ایمن برای قراردادهای هوشمند می باشد. پلتفرم این ارز دیجیتال، یک پلتفرم متن باز، قابل سفارشی سازی و مقیاس پذیر است که با هدف رفع محدودیت های نسل قبل شبکه های بلاک چین، ایجاد شده است. هدف اصلی این ارز دیجیتال این است که برای ساخت آینده ای بهتر و کارآمدتر، زیر ساخت هایی را ایجاد کنند تا به مردم برای بهبود کیفیت زندگی خود، از طریق آخرین پیشرفت های دنیای فناوری کمک کند. فانتوم با نفوذ در همه ی جنبه های زندگی، شامل: پذیرش دارایی های دیجیتال در مقیاس جهانی، اقتصاد و پرداخت های دیجیتالی و همچنین هویت و سوابق پزشکی دیجیتالی، بخشی از انقلاب دیجیتال محسوب می شود.

هدف پلتفرم ارز Fantom

هدف پلتفرم ارز دیجیتال فانتوم

با توجه به این که ارز دیجیتال بیت کوین، یک ارز دیجیتال کاملا مقیاس پذیر نمی باشد، راه حل هایی متمرکز بر مولفه‌های مقیاس پذیری، غیرمتمرکز سازی و امنیت، برای آن ارائه شدند. به این مولفه ها، «معضل سه گانه بلاک چین»  گفته می شود.

تراکنش هایی مانند انتقال داده‌ها، مبادلات دارایی و تراکنش ها و پرداخت های روزمره که نیازمند تایید سریع هستند، در پلتفرم هایی مانند بیت کوین که بر غیرمتمرکز سازی و امنیت، متمرکز می باشد، مناسب نیستند. هدف پلتفرم فانتوم، حل این مشکل می باشد. Lanchesis به عنوان ساز و کار اجماع پر سرعت در پلتفرم فانتوم می باشد که امکان مبادلات ارزهای دیجیتال را با سرعتی بی سابقه فراهم کرده است.

این شبکه با استفاده از معماری ماژولار، برای ارزهای دیجیتال امکان شخصی سازی بلاک چین‌ها به همراه ویژگی های متنوع و متناسب با کاربردهای آنها را فراهم کرده است. پروتکل اثبات سهام موجود در شبکه ارز دیجیتال Fantom، امنیت بسیار بالایی را بدون نیاز به رهبری برای تامین امنیت شبکه، ایجاد کرده است.

Lachesis به عنوان مکانیزم اجماع aBFT فانتوم، می تواند نودها یا گره‌های بسیار زیادی را در سراسر دنیا، بدون مجوز و در یک محیط باز، مقیاس گذاری کند و غیر متمرکز بودن را در این شبکه ایجاد کند. ارز دیجیتال فانتوم از Delegated Proof of Stake که اجماع اثبات سهام نمایندگی شده می باشد، استفاده نمی کند و در این پلتفرم هیچ مفهومی از Masternode وجود ندارد.

فانتوم چگونه کار می کند؟

فانتوم چگونه کار می کند؟

۱- فانتوم ماژولار است.

ساز و کار Lachesis قابلیت اتصال به همه ی دفاتر کل توزیع شده (DLY) را دارد و این ساز و کار یک لایه از پشته فناوری بلاک چین را نشان می دهد.

شبکه اپرا (Opera)، شبکه ی اصلی ارز Fantom می باشد که حفظ اجماع در میان گره‌های موجود در Lachesis را بر عهده دارد. این شبکه با اتریوم سازگار است و به استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) می پردازد.

ماشین مجازی فانتوم (Fantom Virtual Machine) که یک کیت توسعه نرم افزاری (SDK) تکامل یافته، با متن باز و اختصاصی می باشد و در سال 2020 ایجاد و منتشر شده است.

انعطاف پذیر بودن پلتفرم فانتوم به دلیل ماژولار بودن آن می باشد. توسعه دهندگان در این شبکه می توانند در عرض چند دقیقه برنامه های غیرمتمرکز را به شبکه اصلی اپرای فانتوم منتقل نمایند که باعث افزایش عملکرد آنها و همچنین کاهش هزینه های مربوط به آن می شود.

۲- فانتوم مقیاس پذیر می باشد.

شبکه‌های ساخته شده بر روی پلتفرم فانتوم، مستقل از یکدیگر می باشند، بنابراین ترافیک و ازدحام شبکه بر روی ثبات و عملکرد آنها تاثیری ندارد. قراردادهای هوشمند توسط پلتفرم های بلاک چینی مانند اتریوم طراحی و معرفی شده‌اند، اما سرعت کل شبکه به دلیل افزایش تعداد کاربران و پیچیده تر شدن برنامه‌های غیرمتمرکز، به شدت کاهش یافت و دلیل این امر این است که زیر ساخت های یکسانی برای تمامی برنامه‌ها وجود دارد. پلتفرم فانتوم برای هر برنامه یک بلاک چین اختصاصی ایجاد کرد و به این ترتیب مشکل مقیاس پذیری را در شبکه رفع کرد. در این شبکه، همه ی بلاک چین ها قوانین مدیریتی، اقتصاد توکنی (tokenomics) و توکن های سفارشی مخصوص خود را دارند، زیرا مستقل از بلاک چین های دیگر هستند و قابل سفارش سازی بر اساس کاربردهای خاص خود می باشند. همچین در این پلتفرم همه ی بلاک چین ها امنیت و سرعت بالایی دارند، می توانند با بلاک چین های دیگر تعامل داشته باشند، قابلیت وصل شدن به Lachesis را دارند و همچنین دارای اجماع سریع aBFT می باشند.

۳- فانتوم سازگار با محیط زیست و با امنیت بالا می باشد

الگوریتم اجماع اثبات سهام، تامین کننده امینت شبکه فانتوم می باشد که بر خلاف الگوریتم اثبات کار موجود در اتریوم و بیت کوین، باعث کاهش مصرف برق و غیرمتمرکز بودن شبکه می شود.

پروتکل Lachesis، برای شبکه های توزیع شده، امنیت بسیار زیادی را ایجاد می کند. همچنین پلتفرم فانتوم می تواند قطعیت مطلقی را ارائه دهد. یعنی در این پلتفرم بر خلاف شبکه های با قطعیت احتمالی، امکان برگشت تراکنش ها وجود ندارد.

ساز و کار اجماع فانتوم به دلیل قابلیت مقیاس گذاری نودها (تا ۱۰۰نود)، میزان امنیت و غیر متمرکز بودن شبکه را افزایش می دهد. همچین به دلیل این که Lachesis هیچ لیدر و رهبری ندارد و متکی به مجموعه های کوچکی از افراد نمی باشد، امنیت بسیار بالایی دارد.

۴- فانتوم متن باز می باشد.

تیم فانتوم به دنبال این است که ضمن ایجاد بلاک هایی که همه بتوانند از آن استفاده کنند، افراد نیز بتوانند به سفارشی سازی آنها بر اساس نیازهای خود بپردازند. از آنجایی که این تیم می خواهد در مورد کار خود، شفافیت بالایی را ارائه دهد، کد فانتوم را به شکل متن باز در GitHub قرار داده است.

شبکه فانتوم بدون نیاز به مجوز و با مشارکت آزاد می باشد، بنابراین همه ی افراد می توانند در این شبکه یک نود را اجرا کنند.

تعداد نامحدودی از نودهای اعتبار سنج در شبکه اصلی فانتوم، در تامین امنیت شبکه مشارکت دارند. این مشارکت مشروط به استیک کردن حداقل 3,175,000 توکن فانتوم (FTM) در شبکه می باشد.

حتی اگر کاربری تعداد توکن های کمتری را در اختیار دارد و تخصصی در اجرای سیستم های توزیع شده، ندارد نیز می تواند به مشارکت در تامین امنیت شبکه بپردازد. به این صورت که حداقل یک توکن FTM را به یک گره اعتبار سنج محول کند و به این صورت می تواند پاداش دریافت نماید.

توکن ارز Fantom و کاربردهای آن

توکن ارز دیجیتال فانتوم و کاربردهای آن

توکن اصلی شبکه فانتوم، با عنوان ارز دیجیتال Fantom و با نماد FTM شناخته شده است. این توکن کاربردهایی از جمله مشارکت در مدیریت شبکه، تامین  امنیت شبکه از طریق استیکینگ،  پرداخت کارمزدهای شبکه و انجام پرداختها دارد.

۱- تامین امنیت شبکه

توکن FTM، اصلی ترین کاربرد خود را که تامین امنیت شبکه است از طریق ساز و کار اثبات سهام انجام می دهد. به این منظور، حداقل 3,175,000 واحد توکن باید توسط ولیدیتورها یا همان نودهای اعتبار سنج، استیک شوند. همچنین استیکرها باید در شبکه، توکن های خود را قفل کنند. نودها و استیکر ها در ازای انجام این خدمات به صورت دوره ای، پاداش کسب می کنند.

این سیستم ضمن سازگاری با محیط زیست، از متمرکز بودن شبکه جلوگیری می کند.

۲- انجام پرداخت ها

توکن FTM برای پرداخت های ارسالی و دریافتی گزینه بسیار مناسبی است، زیرا توان عملیاتی و سرعت در این شبکه بالا و کارمزدهای مربوط به انجام این عملیات، پایین می باشد. به این صورت که انتقال وجه در شبکه فانتوم با کارمزدی کمتر از ۱ دلار و در عرض یک ثانیه انجام می شود. 

۳- مدیریت درون زنجیره ای

از آنجایی که اکوسیستم فانتوم، یک اکوسیستم غیرمتمرکز می باشد و بدون لیدر و مجوز است، "مدیریت درون زنجیره ای" در مورد شبکه اقدام به تصمیم گیری می کند. در این روش استیکرهایی که دارای توکن مدیریتی FTM هستند، می توانند تغییرات و اصلاحات را پیشنهاد و سپس به آنها رای دهند.

۴- پرداخت کارمزد های شبکه

توکن FTM، برای کارمزد تراکنش ها، ایجاد شبکه‌های جدید و حتی استقرار قراردادهای هوشمند، کاربرد دارند. حملات اسپم ها و در نهایت پر شدن دفتر کل با اطلاعات بیهوده و همچنین اختلال در عملکرد در صورتی ایجاد می شود که در یک شبکه ارز دیجیتال، هیچ کارمزدی وجود نداشته باشد. کارمزدها در شبکه فانتوم بسیار ناچیز هستند، اما برای حفاظت از شبکه در برابر حملات لازم و کافی می باشند.

تعداد توکن های FTM عرضه شده

تعداد توکن های FTM عرضه شده

حدود 3,175 میلیارد واحد، میزان حداکثر عرضه توکن FTM می باشد که از این تعداد بیشتر نخواهد شد. از این تعداد تاکنون ۸۰ درصد آن (2.5میلیارد واحد) عرضه شده و مابقی آن به پاداش استیکینگ اختصاص دارد. توزیع تمام پاداش ها و عرضه حداکثر توکن FTM، چنانچه میزان پاداش ها در سطح فعلی باقی بماند، بیش از ۲ سال طول می کشد. توکن FTM برای مبادلات راحت تر، بر استانداردهای مختلفی (استاندارد ERC-20 و استاندارد BEP-2) عرضه شده است.

تاریخچه قیمت توکن FTM

در ژوئن سال 2018، تیم ارز دیجیتال Fantom اقدام به برگزاری عرضه اولیه توکن FTM کرد و طی آن ۴۰ درصد از کل عرضه اولیه با قیمت هر واحد ۰٫۰۴۳۰۶ به فروش رسید و مجموعا ۳۹ میلیون دلار، به توسعه دهندگان از طریق فروش توکن‌های FTM رسید.

صرافی های توکن FTM

صرافی های بزرگ بایننس، بیتمکس و کوکوین از جمله صرافی هایی هستند که از توکن FTM پشتیبانی می کنند. صرافی بایننس با ایجاد امکان برای خرید توکن FTM از طریق ارزهای دیجیتال اتریوم، بیت کوین، بایننس کوین و تتر، بیشترین حجم معاملاتی این توکن را بر عهده دارد.

کیف پول فانتوم

شبکه فانتوم، یک کیف پول اختصاصی به نام Fantom Wallet دارد که فرآیندهای استیکینگ را آسان کرده و در دسکتاپ و تلفن های همراه در دسترس می باشد. علاوه بر کیف پول اختصاصی فانتوم، توکن FTM را با توجه به استاندارد ERC-20، می توان در کیف پول های سازگار با این استاندارد ذخیره کرد. مانند کیف پول متامسک و کیف پول مای اتر ولت.

توکن های FTM مبتنی بر BEP-2 را نیز می توان در کیف پول تراست ولت یا بایننس چین ذخیره کرد.

2 اسفند 1402

تحلیل ارز دیجیتال فانتوم

آپدیت تحلیل تایم روزانه

با توجه به مقاومتی که در برابر اصلاح نشان داده حمایت اول رو بالاتر آوردیم ولی حمایت دوم حتما باید در نظر گرفته شود.

حمایت ها

0.3_0.35

0.2

4 بهمن 1402

تحلیل ارز دیجیتال فانتوم

تحلیل تایم روزانه

فانتوم در فاز انباشت قبل از حرکت اصلی قرار دارد و نواحی حمایتی مشخص شده می تواند سبب رشد آن شود.

حمایت ها

0.23_0.26

0.2

مقاومت ها

0.48

0.9

ارز دیجیتال FTM پس از صعود خوبی که داشت وارد روند اصلاحی شد  که این اصلاح بیتشر به صورت زمانی و فرسایشی صورت گرفته اکنون نیز بین مقاومت و حمایت  در حال نوسان میباشد و خط نارجی استاتیک نیز مقاومت قوی برای این ارز میباشد که در صورت شکست می تواند به محدوده مقاومتی بعدی برسد.

در تحلیل فوق، حمایت و مقاومت های کلیدی و مهم، در بازه ی زمانی هفتگی و ماهیانه، برای درک و دیدگاه بهتر شما عزیزان مشخص شده است که بعد از شکست، هر کدام می تواند روند نزولی و صعودی قوی تشکیل دهد و در صورت شکستِ این محدوده ها در آپدیت های بعدی، حمایت و مقاومت های جدید مشخص خواهد شد.

این ارز صرفا از لحاظ تحلیل تکنیکال بررسی شده است و به معنای سیگنال خرید یا فروش نمی باشد. 

 

 

 

 

سلب مسئولیت
این صفحه صرفا جهت معرفی،تحلیل و اطلاعات قیمتی پروژه‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد.
و به هیچ وجه پیشنهاد سرمایه‌گذاری یا مورد تایید بودن پروژه توسط تیم آموزشی علیرضا محرابی نمی باشد. بدیهی است که مسئولیت سرمایه‌گذاری، خرید و فروش هر پروژه تماما برعهده شخص سرمایه گذار می باشد و تیم آموزشی علیرضا محرابی تنها به‌عنوان مرجعی جهت نمایش اطلاعات قیمتی و اخبار پیرامون این پروژه‌‌ها عمل می‌کند.

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

187 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
14 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com