ردیف عنوان توضیحات
1 نام ارزدیجیتالBITCOIN
2 نماد ارزدیجیتالBTC
3 دسته ارز دیجیتالارزهای دیجیتال صنعت پرداخت
4 خالق ارز دیجیتالساتوشی ناکاموتو
5 سال راه اندازی2008
6 قابلیت استخراجدارد
7 تعداد سکه ها
 • 21 میلیون
قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
درصد تغییر
تعداد معامله

بیت کوین چیست؟ هر آنچه را که لازم است در مورد بیتکوین بدانید به زبان ساده.

حتما تاکنون اظهار نظر افراد سرشناس عرصه های مختلف اقتصادی، در مورد ضرورت سرمایه گذاری بر روی بیتکوین را شنیده اید. به همین دلیل عاقلانه است اگر اطلاعات بیشتری در مورد این رمز ارز بدست آوریم. تصمیم داریم پاسخ سوال " بیت کوین چیست ؟" را بطور واضح و با زبانی ساده برای شما توضیح دهیم. 

از نظر بسیاری از افراد سال 2020، سال ناخوشایندی بود. در این سال بسیاری با مشکلات مالی روبرو شدند و یا بیکار شدند، ولی دارندگان بیت کوین سالی پر از خبرهای خوش و هیجان انگیز را سپری نمودند. در طول سال 2020 قیمت بیت کوین به بیش از 40.000 دلار افزایش یافت. این رویداد نشانه می دهد که سرمایه گذاری بر روی این رمز ارز در طولانی مدت، می تواند حرکتی هوشمندانه و پر فایده باشد. 

تاریخچه بیت کوین چیست ؟

پیش از پرداختن به جزییات و توضیحات تکمیلی، ابتدا باید توضیح دهیم که بیت کوین چیست . بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که در سال 2008 توسط شخص یا گروه ناشناسی با نام مستعار Satoshi Nakamoto ایجاد شد.

استفاده از بیت کوین در سال 2009 با انتشار یک نرم افزار منبع باز (مقاله ی سفید بیت کوین) توسط ساتوشی آغاز شد. این رمز ارز در سال 2018 با رکورد زنی 13000 دلاری خود توجه های زیادی را به خود جلب نمود.

بیت کوین چیست ؟

برای توضیح بیت کوین به زبان ساده، می توان گفت بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که مدیر آن مانند یک بانک مرکزی از آن مراقبت نمی کند. در شبکه بیت کوین کاربران می توانند بدون نیاز به واسطه، با یکدیگر به صورت نظیر به نظیر معامله نمایند. همه ی معاملات انجام شده در یک دفتر توزیع شده عمومی به نام بلاکچین، ثبت و نگهداری می شوند. البته در شبکه بیت کوین فقط شناسه کیف پول طرفین معامله ثبت می شود بدون اینکه نام خریداران یا فروشندگان ذکر شود. به این ترتیب اطلاعات مربوط به صاحبان بیتکوین مخفی می ماند. به همین دلیل است که افرادی که می خواهند از زیر اجبارهای قانونی شانه خالی کنند به خرید به وسیله بیت کوین علاقه نشان می دهند. زیرا با بیت کوین می توانند هر آنچه را که می خواهند بخرند، بدون اینکه در خطر ردیابی یا دستگیری قرار بگیرند. بدلیل اینکه راهی برای ردیابی معاملات بیت کوین وجود ندارد، این رمز ارز بارها مورد انتقاد قرار گرفته است و به اینکه راهی برای معاملات غیرقانونی، سرقت از صرافی ها و... محکوم شده است. 

ماینینگ بیت کوین چیست ؟

بلاکچین مجموعه ای از داده هاست که توسط افراد با استفاده از رایانه های ویژه نگهداری می شود و بسته به فرکانس و معاملاتی که پوشش می دهند، مقدار مشخصی بیتکوین را بعنوان پاداش دریافت می کنند. این فرآیند به استخراج (ماینینگ) بیت کوین معروف است و به چنین افرادی ماینر گفته می شود.

هاوینگ چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

هاوینگ یعنی هر چهار سال یکبار، میزان بیت کوین هایی که استخراج می شود به نصف کاهش میابد. به عبارت دقیق تر، بعد از استخراج 210.000 بلاک در بلاکچین، میزان پاداش اضافه کردن یک بلاک دیگر به شبکه بیت کوین 50% کاهش میابد. 

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که فایده و ضرورت هاوینگ در بیت کوین چیست؟ قانون هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو گذاشته شده تا تورم تولید بیتکوین را کنترل نماید. کارشناسان معتقدند که هاوینگ تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین می گذارد. زیرا با کاهش میزان تولید بیت کوین های جدید باعث می شود که بمرور زمان ارزش بیت کوین بیشتر شود.

ساتوشی چیست؟

در جهان فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، برای اینکه این مقدار رمز ارز بتواند به صورت موثر و کارآمد در معاملات تجاری استفاده شود، هر واحد آنرا به قسمت های کوچکتری تقسیم می کنند. آیا می دانید کوچکترین واحد بیت کوین چیست ؟ هر بیتکوین به هشت رقم اعشار (100 میلیونیم یک بیت کوین) تقسیم بندی می شود. هر 000.000.01/0 بیت کوین به افتخار سهم Satoshi در اقتصاد جهانی یک ساتوشی نامیده می شود. 

برای استفاده از بیت کوین باید چه چیزهایی را بدانیم؟

برای اینکه از بیت کوین استفاده کنید لازم نیست بدانید که جزییات فنی شبکه بیت کوین چیست و این رمز ارز دقیقا چگونه کار می کند. برای بهره مندی از رمز ارز بیت کوین فقط باید کیف پول بیت کوین را بر روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید. به این ترتیب شما اولین آدرس بیت کوینی خود را ایجاد کرده اید. 

هر زمان که لازم شد آدرس های بیشتری ایجاد کنید. می توانید آدرس بیتکوین خود را به دوستانتان بدهید تا آنها بتوانند با شما به تبادل ارز بپردازند. به عبارت ساده تر، کار با بیت کوین بسیار شبیه به طرز کار با ایمیل است بجز اینکه آدرس های بیت کوین فقط یکبار قابل استفاده می باشند.

ارز رمزپایه چیست؟

در همه جا گفته می شود که بیتکوین یک ارز رمز پایه است، اما منظور از ارز رمز پایه بودن بیت کوین چیست ؟ ارزهای رمز نگاری شده (یا Cryptocurrency) مانند سایر ارزها وسیله ای برای انجام معاملات بین افراد می باشند. هرچند که در حال حاضر بجز بیت کوین سایر ارزهای دیجیتالی توسط مردم کمتر پذیرفته شده اند و اکثرا در اول راه هستند. اما بوسیله این رمز ارزها نیز می توانید جنس یا خدمات مورد نظر خود را بخرید و یا در صرافی ها رمز ارز خود را در قبال پول نقد بفروشید. 

ارزهای رمزنگاری شده قابل ردیابی نیستند زیرا از یک دفتر بلاکچین استفاده می کنند، که تراکنش های بسیاری از رایانه ها را مدیریت و ثبت می کند، بنابراین به هیچ مرجعی اجازه نمی دهد به همه معاملات دسترسی داشته باشد. حتی اگر کسی بخواهد همه تراکنش ها را کنترل کند، تراکنش ها به صورت رشته های طولانی اعداد و حروف و با استفاده از الگوریتم ریاضی رمزگذاری شده اند که نظارت بر این زنجیره را چندین برابر سخت تر می کند. به همین دلیل همیشه گفته می شود که ارزهای رمز نگاری شده، بسیار ایمن و غیر قابل ردگیری می باشند.

استفاده از بیتکوین چه مزایایی دارد؟

اگر دوست دارید بدانید که اصلی ترین مزیت استفاده از بیت کوین چیست ؟ باید گفت جواب این سوال کمی سخت است، زیرا بیت کوین یک مجموعه کامل از نوآوری، کاهش هزینه ها، در هم شکستن قوانین سنتی پول، حذف کنترل قدرتمندان و پشت سر گذاشتن قوانین را به جهان امروزی عرضه کرده است. برخی معتقدند ارز دیجیتال آینده است و بیت کوین پادشاه آینده است.  اما بطور کلی از مزایای بیت کوین می توان به نکات زیر اشاره نمود.

 • بلاکچین بیت کوین به دلیل داشتن تعداد زیادی از کاربران، گسترده بودن شبکه و عدم امکان تغییر در داده های پیشین ثبت شده، محیطی امن و مناسب برای ثبت و نگهداری اطلاعات را ایجاد می کند.
 • هیچ دولت و یا ارگانی نمی تواند برای فعالیت های این رمز ارز نظارت یا محدودیت ایجاد کند. به این ترتیب استفاده از بیت کوین برای کشور عزیزمان ایران بسیار مفید و اثر بخش خواهد بود. زیرا با کمک این رمز ارز می توان به راحتی محدودیت های ناشی از تحریم ها را خنثی نمود.
 • رمز ارز بیتکوین را می توان در کیف پول های سخت افزاری که به اینترنت وصل نمی شوند نیز ذخیره کرد. به این عمل ذخیره سرد گفته می شود. در حالت ذخیره سرد امکان هک کیف پول و به سرقت رفتن کوین ها به صفر می رسد.
 • بیت کوین با حذف واسطه ها از انجام معاملات، یک سیستم پرداختی سریعتر و کم هزینه تر را به سراسر جهان ارائه می کند.
 • باوجود اینکه بیت کوین توسط هیچ دولت یا بانکی پشتیبانی نمی شود، ولی می توان آن را با ارزهای سنتی مبادله نمود.
 • با توجه به ویژگی هایی که بیت کوین به صورت ذاتی دارد، می توان این رمز ارز را به عنوان یک جایگزین عالی برای پول ملی و کالاهای سنتی مانند طلا در نظر گرفت.

معایب ارز دیجیتالی بیت کوین چیست ؟

 • یکی از معایبی که می توان به بیت کوین نسبت داد، ناشناخته بودن این ارز دیجیتال می باشد. نوظهور بودن این رمز ارز باعث شده است بسیاری ازدولت ها نتوانند تصمیم بگیرند که بهترین واکنش در برابر بیت کوین چیست ؟ در حال حاضر بسیاری از کشورها به مقابله با بیت کوین پرداخته اند، در حالی که برخی نیز سعی می کنند با شناخت بهتر این رمز ارز و ظرفیت هایی که دارد، از آن نهایت سود ممکن را بدست آورند.
 • در شبکه بیت کوین انجام تراکنش ها حدود 20- 10 دقیقه طول می کشد. این مدت زمان در مقایسه با مدت زمانی که باید صرف شود تا تراکنشی در سیستم بانکداری فعلی (ارزهای فیات) انجام شود، بسیار کم و قابل چشم پوشی است. ولی امروزه کریپتوکارنسی هایی به بازار عرضه شده اند که می توانند تعداد بسیار بیشتری از تراکنش ها را در مدت زمان کمتر انجام دهند. به همین دلیل امروزه دیگر مزیت زمان تراکنش بر بستر بیت کوین یک کیفیت نسبی به حساب می آید.
 • بیت کوین رقیب ارزهای دولتی محسوب است. در ضمن ممکن است برای معاملات بازار سیاه، پولشویی و فعالیت های غیرقانونی استفاده شود. در نتیجه دولت ها ممکن است با تنظیم قوانینی استفاده و فروش بیت کوین را ممنوع اعلام کنند.
 • متاسفانه ارزهای دیجیتالی نوسان قیمت شدیدی از خود نشان می دهند. همین ویژگی باعث شده است که سرمایه گذاری بر روی بیت کوین در کوتاه مدت ریسک بالایی داشته باشد. به عنوان نمونه در سال 2014 قیمت بیت کوین در یک روز 80٪ کاهش یافت.
 • ماینرها برای اینکه بتوانند بیت کوین استخراج کنند مقدار زیادی برق مصرف می کنند.
 • صرافی های رمز ارزها کاملاً مجازی هستند و مانند سایر سیستم های مجازی توسط هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی تهدید می شوند. صاحبان بیت کوین فقط در صورت ذخیره بیت کوین در رایانه ای که به اینترنت متصل نیست و یا کیف پول های سخت افزاری مخصوص (ذخیره سرد بیت کوین) می توانند از بابت خطر هکرها خیال راحتی داشته باشند.
 • با توجه به اینکه همه معاملات بیت کوین دائمی و غیرقابل بازگشت هستند، هر گونه اشتباه یا سرقتی می تواند مشکل ساز شود. زیرا در شبکه بیتکوین هر معامله ای تنها در صورتی قابل برگشت می باشد که شخصی که رمز ارز را تحویل گرفته است، آن را دوباره پس بدهد.

آیا می توان آینده بیت کوین را پیش بینی کرد؟

هیچ کس نمی داند سرنوشت آینده بیت کوین چیست . برخی از کشورها این رمز ارز را غیرقانونی اعلام کرده اند، اما برخی از کشورها مانند ژاپن، چین و استرالیا با بازنگری در قوانین خود می خواهند از فرصت هایی که این رمز ارز ایجاد می کند نهایت بهره را ببرند. اما بسیاری از کارشناسان و اقتصاد دانان نسبت به آینده رمز ارزها و بخصوص بیتکوین نظر مثبتی دارند.

بهترین راه سرمایه گذاری بر روی بیت کوین چیست ؟

با توجه به ویژگی های ذاتی که بیتکوین دارد، مانند ویژگی محدود بودن، کارامد و معتبر بودن، محدود به موقعیت جغرافیایی نبودن و... می تواند جایگزین مناسبی برای طلا باشد. به همین دلیل بسیاری این رمز ارز را گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری می دانند. شاید شما هم بدنبال پاسخ این سوال باشید که، بهترین راه سرمایه گذاری بر روی بیت کوین چیست ؟ باید بگوییم تمام کسانی که بیت کوین دارند رمزارزهای خود را از طریق عملیات استخراج به دست نیاورده اند. بلکه بیشتر آنها بیت کوین خود را از یکی از صرافی های ارز دیجیتال خریداری کرده اند. تا با فروش رمز ارزهای خود در زمان مناسب در صرافی های آنلاین و یا انجام معاملاتی در سراسر جهان به سود برسند.

نتیجه گیری

بعد از تمام توضیحاتی که درباره ی سوال بیت کوین چیست دادیم، بهتر است سخن را اینگونه تمام کنیم که بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتالی ابزاری برای انجام معاملات بصورت سریعتر و ارزان تر هستند. افراد و کشورها با استفاده ای که از این وسیله انجام می دهند، تعیین می کنند که آیا ارزهای دیجیتال سودمندند یا مضرر!!! ولی آنچه مسلم است بیت کوین پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری ، گسترش رفاه مالی و اجتماعی و... دارد.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram