1. صفحه اصلی
 2. ارزهای دیجیتال
 3. ارزهای دیجیتال صنعت پرداخت
 4. ارز دیجیتال بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین

آخرین بروزرسانی

۰۳:۳۰:۰۰ - ۱۱ دی ۱۳۴۸

قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
58971.6201
تغییر در یک ساعت 0.02
تغییر در یک روز -3.25
تغییر در یک هفته -9.16
تغییر در یک ماه 38.76
تغییر در دو ماه 22.1
تغییر در سه ماه 48.31
رتبه در بازار 1
وب سایت https://bitcoin.org/
معاملات روزانه 43,801,543,187
حجم بازار 1,112,000,535,427
سکه در گردش 18,856,537 BTC
عرضه کل 21,000,000
صفحات رسمی
صفحه پروژه در Github https://github.com/bitcoin/
ردیف عنوان توضیحات
1 نام ارزدیجیتالBITCOIN
2 نماد ارزدیجیتالBTC
3 دسته ارز دیجیتالارزهای دیجیتال صنعت پرداخت
4 خالق ارز دیجیتالساتوشی ناکاموتو
5 سال راه اندازی2008
6 قابلیت استخراجدارد
7 تعداد سکه ها
 • 21 میلیون
ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟ هر آنچه را که لازم است در مورد بیت کوین بدانید به زبان ساده در اینجا مطرح می‌کنیم.

حتما تاکنون اظهار نظر افراد سرشناس عرصه‌های مختلف اقتصادی، در مورد ضرورت سرمایه‌گذاری بر روی ارز دیجیتال را شنیده‌اید؛ به همین دلیل عاقلانه است اگر اطلاعات بیشتری در مورد این ارز دیجیتال به دست آوریم و پاسخ این سوال که "بیت کوین چیست؟" را به طور واضح و با زبانی ساده برای شما توضیح می‌دهیم.

از نظر بسیاری از افراد سال 2020، سال ناخوشایندی بود. در این سال بسیاری با مشکلات مالی روبه رو شدند و یا بیکار شدند ولی دارندگان بیت کوین سالی پر از خبرهای خوش و هیجان‌انگیز را سپری کردند. در طول سال 2020 قیمت بیت کوین به بیش از 40.000 دلار افزایش یافت. این رویداد نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری بر روی این ارز دیجیتال در طولانی مدت، می‌تواند یک حرکت هوشمندانه و پرفایده باشد. 

ارز دیجیتال بیت کوین

تاریخچه ارز دیجیتال بیت کوین چیست ؟

پیش از پرداختن به جزییات و توضیحات تکمیلی، ابتدا باید توضیح دهیم که بیت کوین چیست. بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که در سال 2008 به وسیله شخص یا گروه ناشناسی با نام مستعار Satoshi Nakamoto ایجاد شد.

استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین در سال 2009 با انتشار یک نرم‌افزار منبع باز (مقاله ی سفید بیت کوین) به دست ساتوشی آغاز شد. این ارز دیجیتال در سال 2018 با رکورد زنی 13000 دلاری  توجه افراد زیادی را به خود جلب نمود.

ارز دیجیتال بیت کوین چیست ؟

برای توضیح بیت کوین به زبان ساده می‌توان گفت بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که مدیر آن مانند یک بانک مرکزی از آن مراقبت نمی‌کند. در شبکه بیت کوین کاربران می‌توانند بدون نیاز به واسطه با یکدیگر به صورت نظیر به نظیر معامله کنند. همه معاملات انجام شده در یک دفتر توزیع شده عمومی به نام بلاکچین، ثبت و نگهداری می‌شوند؛ البته در شبکه بیت کوین فقط شناسه کیف پول طرفین معامله ثبت می‌شود بدون اینکه نام خریداران یا فروشندگان ذکر شود و به این ترتیب اطلاعات مربوط به صاحبان بیت کوین مخفی می‌ماند‌‌؛ به همین دلیل   افرادی که می‌خواهند از زیر اجبارهای قانونی شانه خالی کنند، به خرید به وسیله بیت کوین علاقه نشان می‌دهند؛ زیرا با ارز دیجیتال بیت کوین می‌توانند هر آنچه را که می‌خواهند بخرند، بدون اینکه در خطر ردیابی یا دستگیری قرار بگیرند؛ به دلیل اینکه راهی برای ردیابی معاملات بیت کوین وجود ندارد، این ارزهای دیجیتال بارها مورد انتقاد قرار گرفته است و به منزله راهی برای معاملات غیرقانونی، سرقت از صرافی ها و... معرفی شده و محکوم شده است. 

ماینینگ ارز دیجیتال بیت کوین چیست ؟

بلاکچین مجموعه‌ای از داده‌هاست که به وسیله افراد با استفاده از رایانه‌های ویژه نگهداری می‌شود و نسبت به فرکانس و معاملاتی که پوشش می‌دهند، یک مقدار مشخص از بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این فرآیند به استخراج بیت کوین معروف است و به چنین افرادی ماینر گفته می‌شود.

آموزش استخراج ارز دیجیتال بیت کوین

ماینینگ ارز دیجیتال بیت کوین چیست ؟

هاوینگ چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

هاوینگ یعنی هر چهار سال یکبار میزان بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شود به نصف کاهش می‌یابد؛ به عبارت دقیق تر بعد از استخراج 210.000 بلاک در بلاکچین، میزان پاداش اضافه کردن یک بلاک دیگر به شبکه بیت کوین 50% کاهش می‌یابد. 

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که فایده و ضرورت هاوینگ در ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟ قانون هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو وضع شده تا بتواند تورم تولید بیت کوین را کنترل کند. کارشناسان معتقدند که هاوینگ تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین می‌گذارد؛ زیرا با کاهش میزان تولید بیت کوین‌های جدید باعث می‌شود که به مرور زمان ارزش بیت کوین بیشتر شود.

ساتوشی چیست؟

در جهان فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، برای اینکه این مقدار ارز دیجتال بتواند به صورت موثر و کارآمد در معاملات تجاری استفاده شود، هر واحد آنرا به قسمت‌های کوچکتری تقسیم می‌کنند. آیا می‌دانید کوچکترین واحد ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟ هر بیت کوین به هشت رقم اعشار (100 میلیونیم یک بیت کوین) تقسیم می‌شود. هر 000.000.01/0 بیت کوین به افتخار سهم Satoshi در اقتصاد جهانی یک ساتوشی نامیده می‌شود. 

برای استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین چه چیزهایی باید بدانیم؟

برای اینکه از بیت کوین استفاده کنید لازم نیست که بدانید  جزئیات فنی شبکه بیت کوین چیست و این ارز دیجیتال دقیقا چگونه کار می‌کند. برای بهره‌مندی از ارز دیجیتال  بیت کوین فقط باید کیف پول بیت کوین را بر روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید‌؛ به این ترتیب شما اولین آدرس بیت کوین خود را ایجاد کرده‌اید. 

هر زمان که لازم شد آدرس‌های بیشتری ایجاد کنید. می‌توانید آدرس بیت کوین خود را به دوستان خود بدهید تا آنها بتوانند با شما به تبادل ارز بپردازند؛ به عبارت ساده‌تر کار با بیت کوین بسیار شبیه به طرز کار با ایمیل است به جز اینکه آدرس‌های بیت کوین فقط یکبار قابل استفاده هستند.

ارز دیجیتال پایه چیست؟

 همه جا گفته می‌شود که بیت کوین یک ارز دیجیتال پایه است اما منظور از ارز دیجیتال  پایه بیت کوین چیست؟ ارزهای رمزنگاری شده (یا Cryptocurrency) مانند سایر ارزها وسیله‌ای برای انجام معاملات میان افراد هستند؛ هرچند که در حال حاضر به جز بیت کوین سایر ارزهای دیجیتالی به وسیله مردم کمتر پذیرفته شده‌اند و بسیاری از آنها در اول راه هستند؛ اما به وسیله این ارزهای دیجیتال  نیز می‌توانید جنس یا خدمات مورد نظر خود را بخرید و یا در صرافی‌ها ارز دیجیتال خود را در قبال پول نقد بفروشید. 

ارزهای رمزنگاری شده قابل ردیابی نیستند؛ زیرا از یک دفتر بلاکچین استفاده می‌کنند و تراکنش‌های بسیاری از رایانه‌ها را مدیریت و ثبت می‌کنند؛ بنابراین به هیچ مرجعی اجازه نمی‌دهند که به همه معاملات دسترسی داشته باشند؛ حتی اگر کسی بخواهد همه تراکنش‌ها را کنترل کند، تراکنش‌ها به صورت رشته‌های طولانی اعداد و حروف و با استفاده از الگوریتم ریاضی رمزگذاری شده‌اند که نظارت بر این زنجیره را چندین برابر سختتر می‌کند؛ به همین دلیل همیشه گفته می‌شود که ارزهای رمزنگاری شده، بسیار ایمن و غیرقابل ردگیری هستند.

ارز دیجیتال پایه چیست؟

استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین چه مزایایی دارد؟

اگر دوست دارید بدانید که اصلیترین مزیت استفاده از بیت کوین چیست باید گفته شود که جواب این سوال اندکی سخت است،؛ زیرا بیت کوین یک مجموعه کامل از نوآوری، کاهش هزینه‌ها، در هم شکستن قوانین سنتی پول، حذف کنترل قدرتمندان و پشت سر گذاشتن قوانین را به جهان امروزی عرضه کرده است. برخی معتقدند بیت کوین ارز دیجیتال آینده و پادشاه آینده است.  به طور کلی از مزایای بیت کوین می‌توان به نکات زیر اشاره نمود.

 • بلاکچین ارز دیجیتال بیت کوین به دلیل داشتن تعداد زیادی از کاربران، گسترده بودن شبکه و عدم امکان تغییر در داده‌های پیشین ثبت شده، محیطی امن و مناسب برای ثبت و نگهداری اطلاعات ایجاد می‌کند.
 • هیچ دولت و یا ارگانی نمی‌تواند برای فعالیت‌های این ارز دیجیتال نظارت یا محدودیت ایجاد کند؛ به این ترتیب استفاده از بیت کوین برای کشور ما  بسیار مفید و اثربخش خواهد بود؛ زیرا با کمک این ارز دیجیتال می‌توان به راحتی محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها را خنثی نمود.
 •  ارز دیجیتال بیت کوین را می‌توان در کیف پول‌های سخت‌افزاری که به اینترنت وصل نمی‌شوند نیز ذخیره کرد و به این عمل ذخیره سرد گفته می‌شود. در حالت ذخیره سرد امکان هک کردن کیف پول و به سرقت رفتن کوین‌ها به صفر می‌رسد.
 • بیت کوین با حذف واسطه‌ها از انجام معاملات، یک سیستم پرداختی سریعتر و کم هزینه‌تر را به سراسر جهان ارائه می‌کند.
 • باوجود اینکه بیت کوین به وسیله هیچ دولت یا بانکی پشتیبانی نمی‌شود، می‌توان آن را با ارزهای سنتی مبادله نمود.
 • با توجه به ویژگی‌هایی که بیت کوین به صورت ذاتی دارد، می‌توان این ارز دیجیتال را به منزله یک جایگزین عالی برای پول ملی و کالاهای سنتی مانند طلا در نظر گرفت.

معایب ارز دیجیتال بیت کوین چیست ؟

 • یکی از معایبی که می‌توان به بیت کوین نسبت داد، ناشناخته بودن این ارز دیجیتال است. نوظهور بودن این ارز باعث شده است که بسیاری از دولت‌ها نتوانند تصمیم بگیرند که بهترین واکنش در برابر بیت کوین چیست؟ در حال حاضر بسیاری از کشورها به مقابله با بیت کوین پرداخته‌اند؛ در حالی که برخی نیز سعی می‌کنند با شناخت بهتر این ارز دیجیتال و ظرفیت‌هایی که دارد، نهایت سود ممکن را از آن به دست آورند.
 • در شبکه بیت کوین انجام تراکنش ها در حدود 20- 10 دقیقه طول می‌کشد. این مدت زمان در مقایسه با مدت زمانی که باید صرف شود تا تراکنش در سیستم بانکداری فعلی (ارزهای فیات) انجام شود، بسیار کم و قابل چشم پوشی است؛ ولی امروزه کریپتوکارنسی‌هایی به بازار عرضه شده‌اند که می‌توانند تعداد بسیار بیشتری از تراکنش‌ها را در مدت زمان کمتر انجام دهند؛ به همین دلیل امروزه دیگر مزیت زمان تراکنش بر بستر ارز دیجیتال بیت کوین یک کیفیت نسبی به حساب می‌آید.
 • بیت کوین رقیب ارزهای دولتی محسوب می‌شود؛ در ضمن ممکن است برای معاملات بازار سیاه، پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی استفاده شود؛ در نتیجه دولت‌ها ممکن است با تنظیم قوانین استفاده و فروش بیت کوین را ممنوع اعلام کنند.
 • متاسفانه ارزهای دیجیتالی نوسان قیمت شدیدی از خود نشان می‌دهند؛ همین ویژگی باعث شده است که سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین در کوتاه مدت ریسک بالایی داشته باشد؛ به عنوان نمونه در سال 2014 قیمت بیت کوین در یک روز 80٪ کاهش یافت.
 • ماینرها برای اینکه بتوانند بیت کوین استخراج کنند مقدار زیادی برق مصرف می‌کنند.
 • صرافی‌های ارزهای دیجیتال  کاملاً مجازی هستند و مانند سایر سیستم‌های مجازی به وسیله هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی تهدید می‌شوند. صاحبان بیت کوین فقط در صورت ذخیره بیت کوین در رایانه‌ای که به اینترنت متصل نیست و یا کیف پول‌های سخت‌افزاری مخصوص که ذخیره سرد بیت کوین هستند، در بابت خطر هکرها می‌توانند خیال راحتی داشته باشند.
 • با توجه به اینکه همه معاملات بیت کوین دائمی و غیرقابل بازگشت هستند، هر گونه اشتباه یا سرقتی می‌تواند مشکل ساز شود؛ زیرا در شبکه بیت کوین هر معامله‌ای تنها در صورتی قابل برگشت است که شخصی که ارز دیجیتال را تحویل گرفته است، آن را دوباره پس بدهد.

معایب ارز دیجیتال بیت کوین چیست ؟

آیا می‌توان آینده ارز دیجیتال بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟

هیچ کس نمی‌داند سرنوشت آینده بیت کوین چیست؟ برخی از کشورها این ارز دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرده‌اند اما برخی از کشورها مانند ژاپن، چین و استرالیا با بازنگری در قوانین خود می‌خواهند از فرصت‌هایی که این ارز دیجیتال ایجاد می‌کند نهایت بهره را ببرند؛ اما بسیاری از کارشناسان و اقتصاد دانان نسبت به آینده ارزهای دیجیتال  به خصوص بیت کوین نظر مثبتی دارند.

بهترین راه سرمایه‌گذاری بر روی ارز دیجیتال بیت کوین چیست ؟

با توجه به ویژگی‌های ذاتی‌ بیت کوین مانند  محدود بودن، کارامد و معتبر بودن، محدود به موقعیت جغرافیایی نبودن و... این ارز می‌تواند جایگزین مناسبی برای طلا باشد؛ به همین دلیل بسیاری این ارز  دیجیتال را گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌دانند. شاید شما هم به دنبال پاسخ این سوال باشید که بهترین راه سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین چیست؟ لازم است که گفته شود تمام کسانی که صاحب بیت کوین هستند ارزهای دیجیتال خود را از طریق عملیات استخراج به دست نیاورده‌اند؛ بلکه بیشتر آنها بیت کوین خود را از یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کرده‌اند تا با فروش ارزهای خود در زمان مناسب در صرافی‌های آنلاین و یا انجام معاملاتی در سراسر جهان به سود برسند.

بهره گیری از الگوریتم اثبات کار در شبکه بیت کوین

احتمالا تاکنون اخبار متعددی را در خصوص استخراج ارز های دیجیتال به خصوص ارز دیجیتال بیت کوین شنیده اید. الگوریتم اثبات کار، در حقیقت اجماعی است که ماینر ها با استخراج ارز دیجیتال از این طریق به شبکه کمک کرده و برای خود نیز کسب درآمد می کنند. ارز دیجیتال بیت کوین نیز یکی از رمز ارز هایی است که از این الگوریتم بهره می برد.

نحوه به کارگیری این الگوریتم، به این شکل است که شبکه بلاکچین بیت کوین، معما های بسیار دشواری را در اختیار ماینر ها قرار می دهد. وظیفه دستگاه های ماینر حل این معاملات دشوار است تا پس از آن بتوانند گره های حل شده را به بلوک ها اضافه کنند و در نهایت یک زنجیره بلوک حل شود.

نتیجه‌گیری

بعد از تمام توضیحاتی که درباره بیت کوین داده شد بهتر است این گونه سخن را به پایان برسانیم  که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ابزاری برای انجام معاملات سریعتر و ارزان‌تر هستند. افراد و کشورها با استفاده‌ای که از این نوع ارز دارند، تعیین می‌کنند که آیا ارزهای دیجیتال سودمند یا مضرر هستند. آنچه که مسلم است بیت کوین پتانسیل بالایی برای سرمایه‌گذاری، گسترش رفاه مالی و اجتماعی و... دارد.

×
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر