1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. معرفی سایت
 4. آموزش کار با سایت IFB.IR فرابورس ایران

آموزش کار با سایت IFB.IR فرابورس ایران

آموزش کار با سایت IFB.IR فرابورس ایران
لوگو علیرضا محرابی
آموزش کار با سایت IFB.IR فرابورس ایران
معرفی سایت

وب سایت فرابورس ایران است که دارای 10 منو برای اطلاع رسانی و دسترسی سریع تر کاربر به اطلاعات فرابورسی طراحی شده است، نمایی کلی از این وب سایت را در عکس،  ضمیمه شده مشاهده می نمایید:

آموزش کار با سایت IFB.IR (فرابورس ایران)

شاید برایتان سوالات زیر پیش آید که:

 1. فرابورس چیست و به چه دردی می خورد؟
 2. فرق فرابورس با بورس چیست؟
 3. چه کسانی از فرابورس استفاده می کنند؟
 4. آدرس این وب سایت چیست؟
 5. بورس بهتر است یا فرابورس؟
 6. برای فرابورس هم باید کد بورسی بگیریم؟

در زیر به سوالات پرسیده شده توسط شما پاسخ خواهیم داد.

فرابورس چیست و به چه دردی می خورد؟

فرابورس به فرآیند معامله اوراق بهاداراز طریق شبکه فروشنده کارگزارانجام می گیرد.معاملات خارج از بورس می تواند شامل سهام، ابزار بدهی و مشتقات باشد که قراردادهای مالی ارزش خود را از یک دارایی اساسی مانند کالا می گیرند.

فرق بورس با فرابورس چیست؟

با دیدن عنوان فرابورس برای همه ما این سوال پیش آمده که فرابورس همان بورس است؟ اگر نه چه تفاوتی با بورس دارد، خب بگذارید این طوری شروع کنیم:  در بازار فرابورس نیز سهام خرید و فروش می شود با این تفاوت که سهامی را که در بورس خرید و فروش می کنند سهام بورسی می گویند، در عوض سهامی که از طریق فرابورس تجارت می کنند سهام بدون لیست می نامند.

چه کسانی از فرابورس استفاده می کنند؟

شاید جالب باشد بدانید سهام هایی که در بازار فرابورس معامله می شوند معمولاً توسط شرکتهای کوچکتری مورد استفاده قرار می گیرند که نمی توانند شرایط فهرست صرافی های صرافی های رسمی را برآورده کنند. با این همه حال، بسیاری از انواع دیگر اوراق بهادار نیز در اینجا تجارت می کنند.

آدرس این وب سایت چیست؟

https://ifb.ir            

بورس بهتر است یا فرابورس؟

در جمله نمی توان گفت که بورس بهتر است یا فرابورس، بهتر است به این شکل پاسخ دهیم که هرکدام از این بازارها به درد سرمایه گذاران خاص خود می خورد، برای مثال بازار بورس ایران بازاری با وسعت بسیار بالاست و برای پذیرفتن شرکت ها در بستر خود شرایط خیلی سختی را قائل می شود که در فرابورس اینطور نیست، در واقع می توان گفت بازار فرابورس بیشتر برای کسانی به وجود آمده است که شرکت های کوچک تری دارند، همچنین این وب سایت شرایط سختی را برای پذیرفتن شرکت ها در نظر نخواهد گرفت!

برای فرابورس هم باید کد بورسی گرفت؟

خیر برای فرابورس نیازی به کد بورسی مجدد نیست، می توانید از کد بورسی گرفته شده خود برای فرابورس هم استفاده کنید.

اگر هنوز کد بورسی خود را دریافت نکرده اید، می توانید در صفحه کد بورسی، به سرعت آن را دریافت کنید!

حال که با فرابورس آشنا شدید، بهتر است به آموزش برگردیم و این وب سایت را برای کسانی که قصد دارند با بازار فرابورس آشنا شده و همچنین در آن فعالیت داشته باشند را آموزش دهیم به این منظور تا انتهای این راهنما با ما همراه باشید.

بخش منوهای سایت

در سمت راست سایت فرابورس ایران، لیستی از منوهای این وب سایت موجود است که در اینجا به آموزش تک به تک آنها می پردازیم، به عکس زیر توجه کنید:

بخش منوهای سایت

همانطور که مشاهده می کنید، لیستی از منوهای سایت را نمایش داده اند، از جمله صفحه اصلی، دیدبان بازار، محاسبه بازده اوراق، سامانه فراسا، کارمزد فرابورس، فرم ها، فرارسانه، سامانه مذاکره ادغام و تملیک، لیست کارگزاران عضو، مطالعات و پژوهش ها را شامل می شود. در زیر به توضیح هر یک از این زیر منوها می پردازیم:

دیده بان بازار

دیده بان بازار

در صفحه دیده بان بازار در نوار عنوان بازار، با نوار مقایسه ای این وب سایت مواجه خواهید شد که می توانید بازار مربوطه را انتخاب کرده و لیست کاملی از اطلاعات آن را در اختیار داشته باشید، همانطور که در عکس بالا مشاهده می نمایید این نوار عنوان شامل: (نماد، ارزش بازار، حجم، ارزش، تعداد، قیمت از بازه ی بیشتریت تا کمترین قیمت نمایش داده است که برای اطلاعات شرکت ها و نمادهای فرابورسی به کار می رود)

همچنین در ادامه  ی این نوار عنوان با قیمت های پایانی، تغییرات قیمت و درصد تغییرات آن، آخرین قیمت ها، بهترین عرضه ها و بهترین تقاضا، با حجم و تعدا آنها مواجه هستید.

در همین صفحه، پایین نوار عنوان یک جدول را مشاهده می کنید که می توانید در کادر جستجو نام شرکت مربوطه که اطلاعات آن را می خواهید را به همراه نماد آن وارد نمایید، و با وضعیت نماد، ارزش بازار، حجم، ارزش، تعداد سهام آن شرکت آشنا شوید؛ برای مثال اطلاعات شرکت آ.س.پ و آتلیه داده پرداز را مشاهده می نمایید.

همچنین می توانید در ادامه سطر و ستون جدول، بازه های قیمت، بازه های عرضه و تقاضای دو شرکت نامبرده را مشاهده نمایید.

منوی دوم سمت راست صفحه اصلی: محاسبه بازده اوراق

با ورود به این صفحه می توانید بازده اوراق را محاسبه کنید، همچنین سوالات متداول را مشاهده کرده و با ماشین حساب محاسبه بازده اسناد خزانه اسلامی رو به رو شوید.

برای محاسبه بازده اوراق می توانید نماد را در این ماشین حساب وارد کرده و قیمت پایانی را درج نمایید، در قسمت بعدی تاریخ خرید را وارد کرده و تاریخ نرخ موثر بازده تا سر رسید و نرخ موثر بازده تا بازخرید را درج کنید تا این ماشین حساب پیشرفته بازده اوراق را برای شما محاسبه نماید.

همچنین می توانید فایل خروجی را با پسوند اکسل دانلود کرده و این محاسبات را در فایل اکسل مشاهده نمایید.

برای مثال، اطلاعات نماد اخزا از جمله: (قیمت معامله شد هر ورقه، تاریخ آخرین روز معاملاتی، تاریخ سر رسید، YTM و بازده ساده آن را مشاهده می کنید.

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: سامانه فراسا

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: سامانه فراسا

همانطور که در عکس مشاهده می کنید در این قسمت می توانید شناسه کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید و وارد سایت فراسا شوید در واقع، این سامانه یک بستر الکترونیکی را برای انجام فرآیندهای امور اعضا و تعاملات میان شرکتهای کارگزاری و شرکت فرابورس ایران در این حوزه فراهم کرده است.

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی، کارمزد فرابورس

در این قسمت همواره می توانید فایل پی دی اف نرخ و سقف کارمزد انواع معاملات در فرابورس ایران را مشاهده و دانلود کنید.

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی، فرم ها

در این قسمت می توانید با کلیک بر روی هرکدام از فرم ها، محتوای موجود فرم ها را مشاهده کنید، برای مثال:

همانطور که مشاهده می کنید، با کلیک بر روی گزینه پذیرش، بازار اول و دوم، بازار SME بازار پایه را می بینید. در واقع این قسمت نمایش دهنده ی بازارهای پذیرفته شده در بازار فرابورس است.

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: فرا رسانه

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: فرا رسانه

در بالای صفحه این قسمت می توانید تست شخصیت مالی دهید و متوجه شوید که شخصیت مالی شما دقیقا چیست و به معادل آن، شخصیت خود را بهتر و بهتر کنید و به موفقیت های چشمگیری برسید.

همچنین با کتابهای آموزشی، موشن گرافیک ها، اینفوگرافیک ها و... آشنا شوید.

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: سامانه مذاکره ادغام و تملیک

بخش بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: سامانه مذاکره ادغام و تملیکدر این قسمت فهرست شرکت ها بر اساس عرضه کنندگان آن نمایش داده می شوند، همواره می توانید با کلیک به روی گزینه شرکت اسالیب وارد صفحه زیر شوید:

در این قسمت می توانید نام شرکت را وارد کنید و دکمه جستجو را بزنید و شاهد نام شرکت، صنعت مربوطه، سرمایه ثبتی، ارزش اسمی هر سهم، تعداد سهام قابل عرضه، تعداد کل سهام، درصد سهام قابل عرضه، درصد سهامداران عمده، فایل و جزئیات بیشتر آن باشید.

قسمت بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: کارگزارن عضو

قسمت بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: کارگزارن عضو

در این قسمت می توانید در کادر انتخاب کارگزاری، کارگزاری خود را وارد کرده و در قسمت انتخاب استان  انتخاب شهر اطلاعات مربوطه را وارد کنید و گزینه فیلتر را بزنید. با انجام این عملیات شاه نام کارگزاری ها؛ استان و شهر مربوطه، آدرس دقیق و شماره تلفن خواهید بود و دسترسی شما به کارگزاری شهر و استان خودتان راحت تر خواهد شد.

همچنین لیستی از کارگزاری های شهر تهران را مشاهده می کنید، لازم به ذکر است این لیست کامل نبوده و فقط بخش کوچکی از اسامی کارگزاری استان تهران را برای درک بهتر شما پوشش داده است.

قسمت بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: مطالعات و پژوهش ها

قسمت بعدی منوی سمت راست صفحه اصلی: مطالعات و پژوهش ها

در این قسمت می توانید مطالعات و پژوهش را بر اساس گزارش های پژوهشی، مطالعات موردی، بلاک چین، گزارش های بین الملل و اسلاید مشاهده کنید.

همچنین می توانید در صورت دانستن عنوان مربوطه با وارد کردن عنوان و تاریخ، مطلب درخواستی خود را مطالعه نمایید.

در بالای صفحه، در نوار عنوان با منوی دیگری مواجه هستیم که شامل اطلاعات شرکت، پذیرش، بازارها و محصولات، سامانه ها و خدمات و قوانین و مقررات است. در زیر به توضیح هر یک از آنها می پردازیم:

همانطور که در عکس مشاهده می کنید، در منوی اول صفحه اصلی، <<اطلاعات شرکت>> شاهد زیر منوهای هیات مدیره،کمیته های تخصصی هیئت مدیره، پیام مدیر عامل، مدیران، تاریخچه فرابورس، اساسنامه، روابط سرمایه گذاران، تماس با ما هستید.

در زیر به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت:

قسمت هیئت مدیره

قسمت هیئت مدیره

در این قسمت می توانید اعضای هیئت مدیره و شرکت مربوطه را مشاهده نمایید، همچنین در نوار عنوان بالای آن می توانید با تغییر تاریخ، هیئت مدیره های دوره های قبل را نیز مشاهده کنید.

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: کمیته های تخصصی هیئت مدیره

در این قسمت می توانید، با کلیک بر روی هر گزینه، اعضای کمیته آنها را مشاهده کنید برای مثال:

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: پیام مدیر عامل

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: پیام مدیر عامل

در این قسمت می توانید، پیام مدیر عامل فرابورس را مشاهده نمایید.

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: مدیران

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: مدیران

همانطور که در عکس مشاهده می کنید در این قسمت می توانید هیات مدیره و مدیران عامل، معاونت بازار، معاونت اجرایی و.... را مشاهده کنید.

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: تاریخچه بورس

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: تاریخچه بورس

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: اساسنامه

با وارد شدن به این قسمت با فایل پی دی اف اساسنامه فرابورس ایران مواجه خواهید شد که با دانلود فایل پی دی اف این اساسنامه می توانید به تعاریف، موضوع ها، تابعیت و مرکز اصلی، چهارچوب فعالیت، ارکان شرکت، مجامع عمومی و سایر موارد دسترسی نمایید.

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: روابط سرمایه گذاران

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: روابط سرمایه گذاران

در این قسمت می توانید گزارش های مالی، اطلاعیه های کدال نماد فرابورس و مجامع را مشاهده کنید. با کلیک بر روی اطلاعیه های کدال نماد فرابورس به سایت کدال منتقل خواهید شد.

قسمت بعدی منوی اطلاعات شرکت: تماس با ما

در این قسمت با نقشه ی ادرس، مدیریت های بازار، مدیریت بازار سوم، مدیریت امور اعضا، مرکز ارتباطات عمومی فرابورس و کلیه بخش های مدیریتی دیگر ارتباط برقرار کنید، برای درک بیشتر عکس راهنما ضمیمه شد.

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه: پذیرش 

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه: پذیرش (زیر منوی اعضای هیئت مدیره پذیرش)

(زیر منوی اعضای هیئت مدیره پذیرش)

با توجه به عکس ضمیمه شده در این قسمت می توانید اعضای هیئت مدیره پذیرش در فرابورس را مشاهده کنید.

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه: پذیرش (زیر منوی مشاوران پذیرش)

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه: پذیرش (زیر منوی مشاوران پذیرش)

در این قسمت می توانید نام مشاوره مربوطه را در صورت آگاهی وارد کرده و به اطلاعات تماس و آدرس وی دسترسی داشته باشید، در غیر این صورت لیستی از مشاوران پذیرش را در این صفحه با اطلاعات آنها مشاهده خواهید کرد.

امید نامه ها:

(امیدنامه‌های بازار اول و دوم)

(امیدنامه‌های بازار اول و دوم)

در این قسمت می توانید با وارد کردن نماد و همچنین بازه تاریخی نماد را با اطلاعات شرکت، تاریخ درج، تاریخ شروع و پایان عرضه،تاریخ پذیرش، امید نامه ها و ارزش گذاری شرکت مشاهده نمایید.

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه، بازارها و محصولات

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه، بازارها و محصولات

در این قسمت اطلاعات بازار اول، بازار دوم، بازار سوم، سامانه مذاکره ادغام و تملیک؛ عرضه یکجا، ابزارها و نهادها، بازار مشتقات را مشاهده می کنید که با کلیک بر روی هرکدام به صفحه اطلاعات آنها منتقل خواهید شد.

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه: مرکز داده

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه: مرکز دادههمانطور که در عکس مشاهده می کنید، در این قسمت به اطلاعات فوق دسترسی خواهید داشت، در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

شاخص کل فرابورس

شاخص کل فرابورسدر این قسمت، شاخص کل فرابورس و تغییرات روزانه آن را مشاهده می کنید، هم چنین می توانید به تاریخچه شاخص کل فرابورس ایران نیز دسترسی داشته باشید؛ برای درک بهتر عکس ضمیمه شد.

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه (سامانه و خدمات)

منوی بعدی نوار عنوان بالای صفحه (سامانه و خدمات)

 • با توجه به عکس در این قسمت می توانید به بخش های فوق دسترسی داشته باشید.
 • در قسمت قوانین و مقررات نیز با قوانین بازار فرابورس آشنا خواهید شد.

بخش اسلایدر های گوشه سایت

در گوشه سایت همواره می توانید شاخص کل فرابورس، شاخص کل صکوک فرابورس ایران(Sindex)، ارزش بازار فرابورس ایران و معاملات امروز فرابورس ایران را مشاهده کنید.

به عکس های زیر توجه کنید:

   

بخش های وسط صفحه اصلی: در این بخش، می توانید به اخبار، پیام ناظر بازار، اطلاعیه های فرابورس، نمادهای تحت احتیاط کدال و اطلاعات بازارها دسترسی داشته باشید، برای درک بهتر، عکس ضمیمه شد.

اگر قصد دارید دیگر وب سایت های بورسی را آموزش ببینید با وب سایت آموزشی استاد علیرضا محرابی همراه باشید.

 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com