1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. تحلیل بنیادی
 4. معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن

معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن

معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن
لوگو علیرضا محرابی
معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن
تحلیل بنیادی

شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس بر اساس قانون، موظف هستند هر سه ماه یکبار گزارش کاملی از فعالیت مالی ( صورت های مالی ) خود ارائه دهند. این گزارش هر شش ماه یکبار توسط یک حسابرس قانونی حسابرسی می شود. صورت های مالی شرکت که جزوی از تحلیل بنیادی کاربردی بورس محسوب می شود، در واقع شامل 6 گزارش جداگانه زیر است: 

 • صورت سود و زیان
 • صورت سود و زیان جامع
 • صورت وضعیت مالی (که در گذشته به اسم ترازنامه منتشر می شد ولی جدیدا تغییر نام پیدا کرده است)
 • صورت تغییرات در حقوق مالکانه
 • صورت جریان‌های نقدی (یا صورت گردش وجوه نقد)

به علاوه این 6 گزارش اصلی، در زمانی که حسابرس، صورتهای مالی شرکت را بررسی می کند، گزارش نظارت حسابرس هم به همراه صورت های مالی منتشر می شود.

هدف از انتشار صورت مالی چیست؟

صورت های مالی

انتشار صورت های مالی توسط شرکت نشان دهنده شفافیت اطلاعات مالی آن است. صورت مالی در واقع اطلاعات مالی طبقه بندی شده ای است که شرکت در اختیار عموم سهامداران و مردم قرار می دهد که با این گزارش ها بتوانند عملکرد شرکت را بررسی کنند.

صورت مالی شرکت ها را از کجا می توان مشاهده کرد؟

تمامی شرکت هایی که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده اند و شرکت های زیر مجموعه آن ها، گزارش صورت های مالی خود را در سایت کدال به آدرس www.codal.ir منتشر می کنند. نحوه ی به دست آوردن صورت های مالی از سایت کدال را می توانید از طریق این لینک مطالعه کنید.

صورت های مالی شرکت ها چه زمانی در سایت کدال بارگزاری می شود؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید که هر شرکت یک تاریخ به عنوان سال مالی برای خود در نظر می گیرد. این تاریخ (که به آن سال مالی شرکت می گوییم) زمانی است که شرکت ها تمامی عملیات مالی خود را اصطلاحا می بندند. این یعنی شرکتی که سال مالی اش فرضا 31 شهریور هر سال است، عملکرد خود را از تاریخ 31 شهریور 1398 تا تاریخ 31 شهریور 1399 به طور کامل بررسی و گزارش می کند و از تاریخ 1 مهر 1399 وارد سال مالی بعدی می شود و میزان درآمد، هزینه ها و... از این تاریخ به بعد در صورت های مالی سال بعد گزارش می شود. سال مالی اکثر شرکت ها در ایران، روز آخر اسفند هر سال است.

پیش تر بیان کردیم که شرکت ها هر سه ماه یکبار موظف هستند صورت های مالی خود را در سایت کدال منتشر کنند. این یعنی هر شرکت هر سال چهار صورت مالی دارد که به ترتیب: صورت مالی سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و دوازده ماهه (سالیانه) است. از بین این چهار گزارش، صورت های مالی شش و دوازده ماهه باید توسط یک حسابرس بررسی شوند.

در سایت کدال در مقابل صورت های مالی که حسابرسی شده اند نوشته شده است: "حسابرسی شده" و برای صورت های مالی که حسابرسی نشده اند نوشته شده است: "حسابرسی نشده".

البته شرکت هایی که در فرابورس ایران پذیرفته شده اند، الزامی ندارند که صورت های مالی خود را هر سه ماه یکبار منتشر کنند و این شرکت ها می توانند صورت های مالی خود را هر شش ماه یکبار منتشر کنند. به طور کلی انتشار صورت مالی یک بار در سال برای هر شرکت الزامی است.

تصویب صورت های مالی چیست؟

شرکت ها وظیفه دارند هر سال حداکثر چهار ماه بعد از سال مالی خود، جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار کنند. این یعنی اگر سال مالی یک شرکت اسفند هر سال باشد، شرکت نهایتاً تا تیر ماه سال بعد فرصت دارد تا این جلسه را با حضور اکثریت سهامداران تشکیل دهد. یکی از وظایف این مجمع، بررسی و تصویب صورت های مالی سالیانه شرکت است. همچنین در این جلسه مجمع شرکت تصمیم می گیرد که از میزان سودی که شرکت به ازای هر سهم در سال گذشته ساخته است، چه میزان بین سهامداران تقسیم شود. می دانیم که به سودی که شرکت به ازای هر سهم ساخته EPS و به میزان سودی که از این مقدار بین سهامداران تقسیم میشود، DPS می گویند. برای جزئیات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.

صورت مالی تلفیقی چیست؟

شرکت های بزرگی که در بورس پذیرفته شده اند، معمولاً هرکدام چند شرکت زیر مجموعه دارند. گفتیم که این شرکت اصلی و تمامی زیرمجموعه هایش موظف هستند صورت های مالی خود را منتشر کنند. معمولاً شرکت اصلی، فعالیت خود و همه زیرمجموعه هایش را در یک گزارش جمع می کند که به آن صورت مالی تلفیقی می گوییم. مثلاً در صورتی که در سایت کدال صورت های مالی شرکت سایپا (با نماد خساپا) را جست و جو کنید، یکی از گزارش هایی که سایت به شما نشان می دهد همین صورت مالی تلفیقی است. در این گزارش، عملیات مالی شرکت سایپا به همراه تمامی زیرمجموعه هایش قابل مشاهده است.

صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه یک شرکت بزرگ تر، با نام شرکت اصلی منتشر می شود. به عنوان مثال در عکس زیر، صورت های مالی تعدادی شرکت های زیرمجموعه‌ی شرکت توسعه صنایع بهشهر (با نماد وبشهر) را مشاهده می کنید که در صفحه ی نماد وبشهر منتشر شده اند. یعنی وقتی به دنبال صورت مالی یک شرکت زیرمجموعه‌ای هستیم، باید نماد شرکت اصلی را جست و جو کنیم.

صورت مالی شرکت های زیرمجموعه

گزارش تفسیری چیست؟

هیئت مدیره هر شرکت هر سال موظف است که در یک گزارش، فعالیت های سال گذشته شرکت را به طور دقیق و با جزئیات توضیح دهد. به طور کلی می توانیم شرکت های بورسی را بر اساس موضوع فعالیتشان به سه دسته تقسیم کنیم. این سه دسته شامل موارد زیر هستند:

 • شرکت های تولیدی: این شرکت ها یک یا چند محصول تولید می کنند. مثل: شرکت سایپا که خودرو تولید می کند یا شرکت فولاد مبارکه که انواع ورق فولادی می سازد.
 • شرکت های خدماتی: این شرکت نوعی از خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهد. مثل: شرکت های بیمه که خدمات بیمه به مشتریان ارائه می دهند یا شرکت های تأمین سرمایه که فعالیتشان در بحث تأمین سرمایه شرکت ها است.
 • شرکت های سرمایه گذاری: این شرکت ها سرمایه خود را وارد شرکت های دیگر می کنند و از طریق افزایش قیمت سهام و سود تقسیمی سالیانه آن شرکت درآمد زایی می کنند و یا قصد دارند شرکت را مدیریت کنند (مثل هلدینگ ها). مثل شرکت سرمایه گذاری سایپا (وساپا) یا شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا).

در گزارش تفسیری، هیئت مدیره توضیح می دهد که شرکت چه مقدار محصولات تولید کرده است (یا اگر شرکت خدماتی یا سرمایه گذاری است چه میزان خدمات ارائه داده یا سرمایه خود را چگونه سرمایه گذاری کرده است). علاوه بر این مقدار مواد اولیه و محصولاتی که در انبار شرکت موجود است، مقدار مواد اولیه ای که شرکت در طی این دوره خریداری کرده است و اطلاعات مربوط به طرح های توسعه ای شرکت در این گزارش وجود دارد.

معمولاً شرکت ها با انتشار هر صورت مالی، گزارش هیئت مدیره خود را نیز به روز رسانی می کنند و در بخش پیوست اطلاعیه ها، به همراه صورت مالی منتشر می کنند. خلاصه شده این گزارش در صورت مالی و در پنج صفحه خلاصه می شود که می توان از آن برای مشاهده مقدار و مبلغ فروش، مقدار و مبلغ خرید مواد اولیه، اطلاعات خلاصه شده طرح های توسعه ای و... استفاده کرد.

این گزارش در پنج صفحه قابل مشاهده است که هر صفحه آن را به ترتیب بررسی می کنیم:

صفحه 1:

در این صفحه، شرکت گزارش عملیات و مقدار محصول تولیدی و مقدار فروش و مبلغ فروش خود را به دو قسمت فروش داخلی و فروش صادراتی تفکیک می کند و به اطلاع می رساند. علاوه بر این بهای تمام شده محصولات خود را نیز گزارش می کند.

صفحه 2:

در این صفحه موجودی مواد و کالای انبار شرکت و مقدار و مبلغ خرید مواد اولیه گزارش می شود.

صفحه 3:

در این صفحه وضعیت کارکنان شرکت، مقدار حقوق و هزینه سربار و استهلاک و... و بدهی های شرکت لیست شده است.

صفحه 4:

در این صفحه، طرح های توسعه ای شرکت و وضعیت شرکتهای زیر مجموعه شرکت گزارش می شود.

صفحه 5:

در این صفحه باقی هزینه ها و درآمدهای شرکت و میزان تسهیلاتی که شرکت از بانک ها گرفته و مقدار بدهی شرکت به آنها را گزارش می کنند.

خلاصه گزارش تفسیری برای شرکت های سرمایه گذاری متفاوت است. برای این شرکت ها، گزارش سهام هایی که شرکت خریداری کرده در بخش "صورت ریزمعاملات سهام– تحصیل شده" و سهام هایی که شرکت در این دوره فروخته است در بخش "صورت ریزمعاملات سهام– واگذار شده" گزارش می شود. پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت هم به صورت جدا از هم و هم به تفکیک صنعت گزارش می شود.

صورت مالی اصلاح شده چیست؟

صورت های مالی

ممکن است برای شما پیش بیاید هنگامی که به دنبال صورت مالی یک شرکت هستید، با اصطلاح "اصلاح شده" در مقابل صورت مالی شرکت مواجه شوید. اصلاح صورت مالی به این دلیل اتفاق می افتد که شرکت یک درآمد یا بدهی خود را در یک جای گزارش به طور اشتباه گزارش کرده است.

صورت مالی به چه دردی می خورد؟

انتشار صورت های مالی نشان می دهد که شرکت دارای شفافیت اطلاعاتی است. صورت های مالی شرکت به شما می گوید که عملکرد شرکت چگونه بوده است و شرکت چه مقدار بدهی، درآمد، تولید، فروش، حقوق کارمندان و کارگران و... دارد. بررسی صورت های مالی بحث اصلی در تحلیل بنیادی یک شرکت است. شما با استفاده از صورت های مالی یک شرکت و محاسبه نسبت های مالی، می توانید متوجه شوید که شرکت در گذشته عملکرد خوبی داشته و در مسیر رشد است یا نه. در مقاله نسبت های مالی، به نحوه تحلیل صورت های مالی و مقایسه شرکت ها پرداخته ایم.

تحلیل صورت های مالی برای چه کسانی مفید است؟

طلب کاران شرکت، با تحلیل این صورت ها می توانند وضعیت شرکت در پرداخت بدهی هایش را بررسی کنند. وام دهندگان به شرکت هم می توانند سودآوری و ریسک پرداخت اقساط را بررسی کنند. سرمایه گذاران و سهامداران شرکت هم با تحلیل این صورت ها می توانند وضعیت کلی شرکت و مسیر پیش روی آن را بررسی کنند. در نهایت مدیریت شرکت هم با بررسی این صورت های مالی می تواند برنامه آتی شرکت را بهتر طراحی کند. علاوه بر این برای شناخت نقاط قوت و ضعف شرکت، سودآوری و ریسک و همچنین آگاهی از نتایج تصمیماتش تحلیل صورت های مالی برای مدیر شرکت مفید است.

جمع بندی

در این مقاله با مفهوم صورت های مالی آشنا شدیم. تحلیل صورت های مالی شرکت ها بخش اصلی تحلیل بنیادی سهام می باشد. مطالعه ی صورت مالی همانطور که گفته شد، برای سهامداران، مدیران، طلب کاران و تمامی افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با شرکت بسیار مفید می باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com