1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. تحلیل بنیادی
 4. معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن

معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن

معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن

شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس بر اساس قانون، موظف هستند هر سه ماه یکبار گزارش کاملی از فعالیت مالی ( صورت های مالی ) خود ارائه دهند. این گزارش هر شش ماه یکبار توسط یک حسابرس قانونی حسابرسی می شود. صورت مالی شرکت که جزوی از تحلیل بنیادی کاربردی بورس محسوب می شود، در واقع شامل 6 گزارش جداگانه زیر است: 

 • صورت سود و زیان
 • صورت سود و زیان جامع
 • صورت وضعیت مالی (که در گذشته به اسم ترازنامه منتشر می شد ولی جدیداً تغییر نام پیدا کرده است)
 • صورت تغییرات در حقوق مالکانه
 • صورت جریان‌های نقدی (یا صورت گردش وجوه نقد)

به علاوه این 6 گزارش اصلی، در زمانی که حسابرس، صورتهای مالی شرکت را بررسی می کند، گزارش نظارت حسابرس هم به همراه صورت های مالی منتشر می شود.

هدف از انتشار صورت مالی چیست؟

انتشار صورت مالی توسط شرکت نشان دهنده شفافیت اطلاعات مالی آن است. صورت مالی در واقع اطلاعات مالی طبقه بندی شده ای است که شرکت در اختیار عموم سهامداران و مردم قرار می دهد که با این گزارش ها بتوانند عملکرد شرکت را بررسی کنند.

صورت مالی شرکت ها را از کجا می توان مشاهده کرد؟

تمامی شرکت هایی که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده اند و شرکت های زیر مجموعه آن ها، گزارش صورت های مالی خود را در سایت کدال به آدرس www.codal.ir منتشر می کنند.

صورت های مالی شرکت ها چه زمانی در سایت کدال بارگزاری می شود؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید که هر شرکت یک تاریخ به عنوان سال مالی برای خود در نظر می گیرد. این تاریخ (که به آن سال مالی شرکت می گوییم) زمانی است که شرکت ها تمامی عملیات مالی خود را اصطلاحاً می بندند. این یعنی شرکتی که سال مالی اش فرضاً 31 شهریور هر سال است، عملکرد خود را از تاریخ 31 شهریور 1398 تا تاریخ 31 شهریور 1399 به طور کامل بررسی و گزارش می کند و از تاریخ 1 مهر 1399 وارد سال مالی بعدی می شود و میزان درآمد، هزینه ها و.. از این تاریخ به بعد در صورت های مالی سال بعد گزارش می شود. معمولاً سال مالی شرکت ها در ایران، روز آخر اسفند هر سال است.

گفتیم که شرکت ها هر سه ماه یکبار موظف هستند صورت مالی خود را در سایت کدال منتشر کنند. این یعنی هر شرکت هر سال چهار صورت مالی دارد که به ترتیب: صورت مالی سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و دوازده ماهه (سالیانه) است. از بین این چهار گزارش، صورت های مالی شش و دوازده ماهه باید توسط یک حسابرس بررسی شوند.

در سایت کدال در مقابل صورت های مالی که حسابرسی شده اند نوشته شده است: (حسابرسی شده) و برای صورت های مالی که حسابرسی نشده اند نوشته شده است: (حسابرسی نشده).

البته شرکت هایی که در فرابورس ایران پذیرفته شده اند، الزامی ندارند که صورت های مالی خود را هر سه ماه یکبار منتشر کنند و این شرکت ها می توانند صورت های مالی خود را هر شش ماه یکبار منتشر کنند. به طور کلی انتشار صورت مالی یک بار در سال برای هر شرکت الزامی است.

تصویب صورت های مالی چیست؟

شرکت ها وظیفه دارند هر سال حداکثر چهار ماه بعد از سال مالی خود، جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار کنند. این یعنی اگر سال مالی یک شرکت اسفند هر سال باشد، شرکت نهایتاً تا تیر ماه سال بعد فرصت دارد تا این جلسه را با حضور اکثریت سهامداران تشکیل دهد. یکی از وظایف این مجمع، بررسی و تصویب صورت های مالی سالیانه شرکت است. همچنین در این جلسه مجمع شرکت تصمیم می گیرد که از میزان سودی که شرکت به ازای هر سهم در سال گذشته ساخته است، چه میزان بین سهامداران تقسیم شود. می دانیم که به سودی که شرکت به ازای هر سهم ساخته EPS و به میزان سودی که از این مقدار بین سهامداران تقسیم میشود، DPS می گویند.

صورت مالی تلفیقی چیست؟

شرکت های بزرگی که در بورس پذیرفته شده اند، معمولاً هرکدام چند شرکت زیر مجموعه دارند. گفتیم که این شرکت اصلی و تمامی زیرمجموعه هایش موظف هستند صورت های مالی خود را منتشر کنند، معمولاً شرکت اصلی، فعالیت خود و همه زیرمجموعه هایش را در یک گزارش جمع می کند که به آن صورت مالی تلفیقی می گوییم. مثلاً در صورتی که در سایت کدال صورت های مالی شرکت سایپا (با نماد خساپا) را جست و جو کنید، یکی از گزارش هایی که سایت به شما نشان می دهد همین صورت مالی تلفیقی است. در این گزارش، عملیات مالی شرکت سایپا به همراه تمامی زیرمجموعه هایش قابل مشاهده است.

صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه یک شرکت بزرگ تر، با نام شرکت اصلی منتشر می شود. به عنوان مثال در عکس زیر، شرکت زرین ذرت شاهرود، زیرمجموعه‌ی شرکت توسعه صنایع بهشهر (با نماد وبشهر) است که صورت های مالی شش ماهه‌اش به شکل زیر منتشر شده است، یعنی وقتی به دنبال صورت مالی یک شرکت زیرمجموعه‌ای هستیم باید نماد شرکت اصلی را جست و جو کنیم.

گزارش تفسیری چیست؟

هیئت مدیره هر شرکت هر سال موظف است که در یک گزارش، فعالیت های سال گذشته شرکت را به طور دقیق و با جزئیات توضیح دهد. به طور کلی می توانیم شرکت های بورسی را بر اساس موضوع فعالیتشان به سه دسته تقسیم کنیم. این سه دسته شامل موارد زیر هستند:

 • شرکت های تولیدی: این شرکت ها یک یا چند محصول تولید می کنند. مثل: شرکت سایپا که خودرو تولید می کند یا شرکت فولاد مبارکه که انواع ورق فولادی می سازد.
 • شرکت های خدماتی: این شرکت نوعی از خدمات را به مشتریان خود ارائه میدهد. مثل: شرکت های بیمه که خدمات بیمه به مشتریان ارائه می دهند یا شرکت های تأمین سرمایه که فعالیتشان در بحث تأمین سرمایه شرکت ها است.
 • شرکت های سرمایه گذاری: این شرکت ها سرمایه خود را وارد شرکت های دیگر می کنند و از طریق افزایش قیمت سهام و سود تقسیمی سالیانه آن شرکت درآمد زایی می کنند یا قصد دارند شرکت را مدیریت کنند (مثل هلدینگ ها). مثل شرکت سرمایه گذاری سایپا (وساپا) یا شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا).

معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن

در این گزارش، هیئت مدیره توضیح می دهد که شرکت چه مقدار محصولات تولید کرده است (یا اگر شرکت خدماتی یا سرمایه گذاری است چه میزان خدمات ارائه داده یا سرمایه خود را چگونه سرمایه گذاری کرده است). علاوه بر این مقدار مواد اولیه و محصولاتی که در انبار شرکت موجود است، مقدار مواد اولیه ای که شرکت در طی این دوره خریداری کرده است و اطلاعات مربوط به طرح های توسعه ای شرکت در این گزارش وجود دارد.

معمولاً شرکت ها با انتشار هر صورت مالی، گزارش هیئت مدیره خود را نیز به روز رسانی می کنند و در بخش پیوست اطلاعیه ها، به همراه صورت مالی منتشر می کنند. خلاصه شده این گزارش در صورت مالی و در پنج صفحه خلاصه می شود که می توان از آن برای مشاهده مقدار و مبلغ فروش، مقدار و مبلغ خرید مواد اولیه، اطلاعات خلاصه شده طرح های توسعه ای و... استفاده کرد.

این گزارش در پنج صفحه قابل مشاهده است که هر صفحه آن را به ترتیب بررسی می کنیم:

 • صفحه 1
 • در این صفحه، شرکت گزارش عملیات و مقدار محصول تولیدی و مقدار فروش و مبلغ فروش خود را به دو قسمت فروش داخلی و فروش صادراتی تفکیک می کند و به اطلاع می رساند. علاوه بر این بهای تمام شده محصولات خود را نیز گزارش می کند.
 • صفحه 2
 • در این صفحه موجودی مواد و کالا انبار شرکت و مقدار و مبلغ خرید مواد اولیه گزارش می شود.
 • صفحه 3
 • در این صفحه وضعیت کارکنان شرکت، مقدار حقوق و هزینه سربار و استهلاک و... و بدهی های شرکت لیست شده است.
 • صفحه 4
 • در این صفحه، طرح های توسعه ای شرکت و وضعیت شرکتهای زیر مجموعه شرکت گزارش می شود.
 • صفحه 5
 • در این صفحه باقی هزینه ها و درآمدهای شرکت و میزان تسهیلاتی که شرکت از بانک ها گرفته و مقدار بدهی شرکت به آنها را گزارش می کنند.

خلاصه گزارش تفسیری برای شرکت های سرمایه گذاری متفاوت است. برای این شرکت ها، گزارش سهام هایی که شرکت خریداری کرده در بخش "صورت ریزمعاملات سهام– تحصیل شده" و سهام هایی که شرکت در این دوره فروخته است در بخش " صورت ریزمعاملات سهام– واگذار شده " گزارش می شود. پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت هم به صورت جدا از هم و هم به تفکیک صنعت گزارش می شود.

معرفی کامل صورت های مالی و تعریف انواع آن

صورت مالی اصلاح شده چیست؟

ممکن است برای شما پیش بیاید هنگامی که به دنبال صورت مالی یک شرکت هستید، مثل عکس زیر به گزارش صورت مالی برسید که در کنارش نوشته شده است: 

اصلاح صورت مالی به این دلیل اتفاق می افتد که شرکت یک درآمد یا بدهی خود را در ستونی اشتباه گزارش کرده است.

صورت مالی به چه دردی می خورد؟

انتشار صورت مالی نشان می دهد که شرکت دارای شفافیت اطلاعاتی است. صورت های مالی شرکت به شما می گوید که عملکرد شرکت چگونه بوده است و شرکت چه مقدار بدهی، درآمد، تولید، فروش، حقوق کارمندان و کارگران و... دارد. بررسی صورت های مالی بحث اصلی در تحلیل بنیادی یک شرکت است. شما با استفاده از صورت های مالی یک شرکت و محاسبه نسبت های مالی، می توانید متوجه شوید که شرکت عملکرد در گذشته خوبی داشته و در مسیر رشد است یا نه. در مقاله نسبت های مالی، به نحوه تحلیل صورت های مالی و مقایسه شرکت ها پرداخته ایم.

تحلیل صورت های مالی برای چه کسانی مفید است؟

طلب کاران شرکت، با تحلیل این صورت ها می توانند وضعیت شرکت در پرداخت بدهی هایش را بررسی کنند. وام دهندگان به شرکت هم می توانند سودآوری و ریسک پرداخت اقساط را بررسی کنند. سرمایه گذاران و سهامداران شرکت هم با تحلیل این صورت ها می توانند وضعیت کلی شرکت و مسیر پیش روی آن را بررسی کنند. در نهایت مدیریت شرکت هم با بررسی این صورت های مالی می تواند برنامه آتی شرکت را بهتر طراحی کند. علاوه بر این برای شناخت نقاط قوت و ضعف شرکت، سودآوری و ریسک و همچنین آگاهی از نتایج تصمیماتش تحلیل صورتهای مالی برای مدیر شرکت مفید است.

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر