1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. معرفی سایت
  4. سامانه تدان چیست؟

سامانه تدان چیست؟

سامانه تدان چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
سامانه تدان چیست؟
معرفی سایت

اغلب فعالان بازار سرمایه احتمالا اسم سامانه تدان را شنیده اند؛ ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که سامانه تدان چیست و چه کاربردی دارد؟ در همین ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که کلمه «تدان»، در واقع مخفف عبارت «تحلیل داده های ناشران» است و هدف از تاسیس این سامانه، فراهم شدن اطلاعات تخصصی و تحلیل های معتبر برای سرمایه گذارانی است که به طور مستقیم قصد فعالیت در این بازار دارند.

اطلاعات ارائه شده در سامانه تدان

اطلاعات ارائه شده در سامانه تدان

از آنجایی که ویژگی اصلی بازار سرمایه، شفافیت این بازار است؛ بنابراین شرکت پذیرش شده در بازار سرمایه، موظف هستند تا اطلاعات و اخبار مهمی که ممکن است بر روی ارزش سهام آن ها تاثیر گذار باشد را افشا کنند. به همین علت سامانه کدال به آدرس www.codal.ir برای قرار دادن این اطلاعات، طراحی شده است.

به این معنا که شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه، باید اطلاعاتی در خصوص میزان فروش، تولید، افزایش قیمت ها و... را در سامانه کدال در اختیار سهامداران قرار دهند تا این افراد با دید بازتر و با در نظر گرفتن اخبار و اطلاعات جدید شرکت، تصمیم خود را برای سرمایه گذاری بگیرند.

نکته ای که در اینجا پیش می آید این است که سهامداران خرد، معمولا دانش تخصصی برای تحلیل این گزارشات و اطلاعات افشا شده در سایت کدال را ندارند و به تبع آن نمی توانند از این اطلاعات برای کسب سود در بازار سرمایه، استفاده کنند؛ به همین دلیل همیشه جای خالی یک سامانه معتبر که تحلیل هایی را در خصوص وضعیت بنیادی و اخبار شرکت های فعال در بازار سرمایه قرار دهد، احساس می شد.

بنابراین سایت تدان به عنوان یکی از زیر مجموعه های کدال، در سال 1394، برای کمک به ذهنیت و افزایش توان تحلیلگری سهامداران تاسیس شد؛ به گونه ای که وظیفه و کاربرد اصلی این سامانه، دریافت تحلیل های انجام شده توسط تحلیلگران شناخته شده و با تجربه است و در طرف دیگر نیز، این سامانه بستر و زمینه ای برای ارائه ی سوالاتی است که تحلیلگران شناخته شده از ناشران اطلاعات در کدال و مدیران شرکت ها دارند. برای دسترسی به این سامانه می توانید به آدرس www.tedan.ir مراجعه کنید.

به عبارت ساده تر، مدیران و مسئولان شرکت های پذیرش شده در بازار سرمایه، اطلاعات مهم و جدید شرکت خود را در سایت کدال قرار می دهند و به دنبال آن، تحلیلگران و مشاوران شناخته شده و معتبر، داده های این ناشران را که در سایت کدال قرار گرفته است، تحلیل می کنند و تحلیل و یا سوالاتی که از ناشران دارند را در سایت تدان قرار می دهند. 

به طور کلی می توان گفت که رویه ی اصلی این سامانه، بررسی گزارش های درج شده در سایت کدال توسط کارشناسان، تحلیلگران و یا مشاوران سرمایه گذاری شناخته شده است که اگر سوالی نیز در خصوص مطالب درجه شده در سایت کدال داشتند، می توانند آن را در سایت تدان مطرح کنند. به عبارت دیگر مطالب درج شده در سایت تدان، جدا از اطلاعات داخل سایت کدال نیست و در ارتباط با اطلاعات افشا شده در سایت کدال است.

سامانه تدان شامل چه اطلاعاتی است؟

اگر یک دسته بندی کلی از اطلاعات مطرح شده در داخل سامانه تدان داشته باشیم، متوجه می شویم که این اطلاعات به دو بخش تقسیم می شود: 

1) سوالات مطرح شده توسط تحلیلگران، مشاوران و سهامداران شرکت ها

مشاوران، تحلیلگران، سهامداران عمده و یا سهامداران می توانند سوالات خود را درباره ی گزارشاتی که در سایت کدال منتشر شده است، مطرح نمایند. به عنوان مثال اگر اطلاعات افشا شده در سایت کدال دارای ابهام بود، می توانند از ناشران این اطلاعات در خواست کنند که توضیحات بیشتری را برای رفع این ابهامات ارائه کنند. 

مثال: در تصویر زیر که مشاهده می کنید، صفحه ی اصلی سامانه مذکور نمایش داده شده است.

اطلاعات شبریز در سامانه تدان

به عنوان نمونه در ردیف اول این جدول، اطلاعاتی در خصوص شرکت پالایشگاه نفت تبریز ارائه شده است. در ستون عنوان اطلاعیه، عبارت «ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی» آورده شده است؛ به این معنا که در سایت کدال اطلاعاتی در این خصوص، قرار داده شده است و به دنبال آن در یکی دیگر از ستون های این ردیف، که عنوان نام دارد، سوالات مربوط به کنفرانس مطبوعاتی پالایش نفت تبریز مطرح شده است. 

به اینصورت که پس از افشای اطلاعات «ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی» در سایت کدال، سوالات و ابهاماتی برای یکی از تحلیلگران شناخته شده پیش آمده است که در اینجا این سامانه سوالات را مطرح کرده است. نکته جالب توجه در خصوص سوالات مطرح شده این است که پروفایل فرد نویسنده کاملا مشخص است و این عامل باعث می شود که افرادی که از این اطلاعات استفاده می کنند، اعتماد بیشتری نسبت به منبع آن داشته باشند. 

سوالات مطرح شده در سایت تدان می تواند درباره موضوعاتی مانند: طرح های توسعه شرکت، نرخ های فروش، میزان تولید، هزینه های جاری، افزایش سرمایه مدنظر شرکت، دارایی مذکور و....باشد.

2) تحلیل گزارش های درج شده در کدال 

دومین دسته از اطلاعات موجود در سایت تدان، تحلیل های مطرح شده توسط تحلیلگران، مشاوران سرمایه گذاری و... است. به این معنا که پس از افشای اطلاعات در سامانه کدال، این تحلیلگران و مشاوران نظرات و تحلیل های خود را در خصوص این گزارشات می نویسند و آن را در سایت تدان قرار می دهند.

توجه داشته باشید که این تحلیل های انجام شده، ممکن است حتی اطلاعات کلی تر را نیز شامل شود؛ به این معنا که بجز بررسی اطلاعات افشا شده در سایت کدال، به بررسی سایر جزییات بنیادی و اخبار پیرامون شرکت مورد نظر نیز، پرداخته شود. به عنوان مثال، به تصویر زیر نگاه کنید؛ 

تحلیل بنیادی شرکت مخابرات ایران در سامانه تدان

در یکی از ردیف های صفحه اصلی سامانه تدان، پس از اینکه گزارش فعالیت ماهانه دوره یک ماهه ی شرکت مخابرات ایران بر روی سایت کدال قرار گرفته است، یکی از مشاوران سرمایه گذاری که اطلاعات آن را مشاهده می کنید، یک تحلیل کلی و بنیادی با عنوان تحلیل جامع صنعت ICT به همراه تحلیل بنیادی شرکت های مخابرات ایران و همراه اول در آنجا آورده است و افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در این شرکت، می توانند این گزارشات را بخوانند و تصمیم نهایی خود را با نگاه بهتر و کلی تر بگیرند. 

علاوه بر موارد گفته شده در خصوص سامانه تدان، قابلیت های دیگری مانند: امکانات جستجوی نظرات تحلیلگران بر مبنای شرکت مورد نظر، نمایش پروفایل و مشخصات تحلیلگران و... نیز در این سامانه وجود دارد.

جمع بندی

به طور کلی، هدف از راه اندازی سامانه تدان، ایجاد بستری شفاف و حرفه ای برای ارائه تحلیل ها و نظرات کارشناسان حوزه بازار سرمایه در خصوص اطلاعات افشا شده در سامانه کدال است؛ چراکه بسیاری از افرادی که به طور مستقیم در بازار سرمایه فعالیت می کنند، تخصص و دانش لازم را برای تحلیل اطلاعات افشا شده در سامانه کدال ندارند، به همین دلیل سامانه تدان به کمک آن ها آمده است تا بتوانند با نگرش بهتر در بازار سرمایه فعالیت کنند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

10 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com