1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. آشنایی با سایت TSETMC

آشنایی با سایت TSETMC

آشنایی با سایت TSETMC

برای اطلاع از قیمت‌های لحظه‌ای سهام در بازار سرمایه، به سایت رسمی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه می‌کنیم. در سایت TSETMC به اطلاعات جامعی از معاملات روزانه هر سهم دست می‌یابیم. این اطلاعات می‌تواند شامل قیمت پایانی یک سهم، کمترین قیمت معامله شده، آخرین معامله، بیشترین قیمت معامله شده، حجم، ارزش و تعداد معاملات، نمادهای پربیننده و اطلاعات دیگر باشد. سرمایه‌گذاران با استفاده از این اطلاعات، در مورد خرید و فروش سهام، تصمیم‌گیری می‌کنند. در حقیقت، در این سایت شاهد فرآیند معاملات از ابتدا تا انتهای زمان معاملات هستید. در ادامه قصد داریم تا با بخش‌های مختلف این سایت آشنا شویم.

با ورود به این سایت، کلیاتی از اطلاعات مربوط به شاخص‌ها و نمادهای موثر در بازار سرمایه را مشاهده می‌کنید. در بالای سایت با 7 گزینه مواجه می‌شویم که هر کدام اطلاعات بخشی از بازار را نمایش می‌دهند:

 • در یک نگاه
 • بورس اوراق بهادار
 • فرابورس ایران
 • بورس انرژی ایران
 • شبکه کدال
 • صندوق های سرمایه گذاری
 • بورس کالا

به علاوه، در بالا و در قسمت سمت چپ نیز با 8 زبانه مختلف دیگر را در اختیارمان می‌گذارند:

 • نقشه بازار
 • آموزش
 • اخبار
 • راهنما
 • نظر و پیشنهاد
 • جست و جو
 • دیده بان
 • خانه
 • زبان

ابتدا به معرفی گزینه‌های بالای صفحه می‌پردازیم. 

زبانه در یک نگاه

بر روی اولین گزینه که رنگ قرمز دارد عبارت در یک نگاه درج شده است. با کلیک کردن بر روی این گزینه به یک صفحه جدید منتقل می‌شویم که اطلاعاتی درباره بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس را نمایش می‌دهد. در این صفحه یک دید کلی درباره وضعیت بازار به دست می‌آورید. به علاوه، تاثیر نمادهای اثرگذار را بر روی شاخص کل بورس می‌بینید. به اطلاعات مهمی نیز دست می‌یابید. برای مثال متوجه می‌شوید بیشترین تقاضا، بیشترین حجم معاملات، بیشترین عرضه، بیشترین بازدید و بیشترین افزایش قیمت، مربوط به چه سهامی بوده است.

زبانه بورس اوراق بهادار

دومین گزینه در رابطه با اطلاعات مربوط به بازار بورس اوراق بهادار تهران می‌باشد. این بخش خودش دارای 8 زبانه انتخابی است. در اولین زبانه یعنی در یک نگاه به صورتی اجمالی به همه اطلاعات دست می‌یابید. باقی گزینه‌ها نیز اطلاعات را به صورت جزئی‌تری نمایش می‌دهند. در قسمت شاخص‌ها با اطلاعات شاخص‌ها، برترین گروه‌های صنعت و ارزش بازار در روزهای اخیر روبه‌رو می‌شوید. وضعیت شاخص کل، شاخص کل هم‌وزن، شاخص بازار اول و بازار دوم، شاخص آزاد شناور و اطلاعات مربوط به شاخص قیمت نشان داده شده است. برترین گروه‌های صنعتی نیز اطلاعات مربوط به ورود و خروج پول را در گروه‌های مختلف ارائه می‌دهد که منجر به تصمیمات استراتژیک توسط سرمایه‌گذاران می‌شود. گزینه‌های بعدی، اطلاعاتی راجع به قیمت‌ها، مثل بیشترین کاهش یا افزایش قیمت، حق تقدم‌ها، ابزارهای نوین مالی و معاملات عمده را در نمادها نشان می‌دهد. گزینه عرضه و تقاضا نمایش بهترین صف‌های فروش و خرید را می‌بینید. نوسان‌گیرهای بازار سرمایه با استفاده از این اطلاعات، متوجه می‌شوند کدام سهام خاص، موثرتر است. گزینه بعدی راجع به اطلاعات مربوط به ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی می‌باشد. گزینه افزایش‌ها و تغییرات، اطلاعات مهمی در رابطه با تعدیل قیمت در رابطه با برخی از نمادها، تغییرات ارزش بازار، افزایش سرمایه و بیشترین ارزش و حجم معامله را در اختیارمان می‌گذارد. گزینه نمادهای مشمول تعلیق، نمادهای معلق شده را به همراه دلیل تعلیقشان نشان می‌دهد. با انتخاب گزینه آخر با نمایش تمامی این اطلاعات به صورت یکجا مواجه می‌شویم.

زبانه فرابورس ایران

سومین گزینه مربوط به فرابورس ایران می‌باشد که خودش از 10 زبانه دیگر تشکیل شده است. البته در بیشتر گزینه‌ها مشابه بورس اوراق بهادار تهران است و تنها در 3 گزینه شرکت‌های کوچک و متوسط، بازار پایه و مشتقه متمایز شده است. در گزینه شرکت‌های کوچک و متوسط، نمادهای پربیننده‌ نمایش داده می‌شوند. این نمادها نشانگر شرکت‌های دانش بنیان و در حال رشد هستند. گزینه بازار پایه نیز، اطلاعات مربوط به نمادهای پربینده را در بازارهای زرد، نارنجی و قرمز نشان می‌دهد. در گزینه مشتقه نیز از اطلاعات مربوط به معاملات اختیار معامله مانند قیمت، حجم، تعداد و ارزش عرضه و تقاضا بهره‌مند می‌شویم.

زبانه بورس انرژی ایران

چهارمین گزینه مربوط به بورس انرژی ایران است. این گزینه نیز دارای 7 گزینه مجزا می‌باشد. اولین زبانه بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی)، اطلاعاتی راجع به معاملات بازار فیزیکی مانند تعداد و ارزش معاملات و معاملات مازاد می‌باشد. همچنین، تاریخ و اطلاعات مربوط به انواع عرضه‌های بازار اعم از انجام شده و پیش رو را نمایش می‌دهد. گزینه بعدی مربوط به بازار عمده فروشی برق است که اطلاعات مربوط به پیام‌های ناظر، فهرست معاملات و قیمت را نمایش می‌دهد. گزینه بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق، اطلاعات بازار مصرف کنندگان، جزئیات عرضه‌های پیش رو، معاملات سلف و اطلاعات قیمت عرضه و تقاضا نشان داده می‌شود. گزینه سلف استاندارد نیز، قراردادهای فعال و سررسید شده مربوط به سلف مشاهده می‌شود. گزینه بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی ظرفیت را نشان می‌دهد. گزینه سامانه مظنه‌یابی نیز اطلاعات مظنه یابی نرخ عرضه‌های پیش رو و انجام‌شده را نمایش می‌دهند. گزینه همه اطلاعات، تمامی این اطلاعات این گزینه‌ها را در یک صفحه نشان می‌دهد. در این بخش در قسمت ایندکس سایت، اطلاعاتی نظیر این که در آن روز چه میزان تن مشتقات نفتی و گازی مورد معامله قرار گرفته است و با چه قیمت پایه‌ای معامله شده است، به دست می‌آید. 

زبانه شبکه کدال

پنجمین گزینه مربوط به شبکه کدال است. در سایت کدال به آدرس www.codal.ir تمامی گزارش‌های مربوط به عملکرد، فعالیت و مالی شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه را مشاهده می‌کنید. همچنین، علت نوسانات قیمت هر نماد بیان شده است. این گزارش‌ها به ترتیب تاریخ قرار گرفته‌اند.

زبانه صندوق های سرمایه گذاری

ششمین گزینه مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد و اطلاعات مربوط به این صندوق‌ها نشان داده شده است. مبادله صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت روزانه انجام می‌شود. این اطلاعات می‌تواند برای برخی از سرمایه‌گذاران حائز اهمیت زیادی باشد. اطلاعات هر صندوق، شامل تاریخ ثبت اطلاعات در بورس، ضامن و مدیر، عمر صندوق، ارزش خالص هر واحد، خالص ارزش دارایی‌ها و میزان بازدهی در دوره‌های مختلف است. 

زبانه بورس کالا

آخرین گزینه مربوط به بورس کالا می‌باشد که خود شامل 10 سربرگ یا گزینه متفاوت است. این گزینه‌ها شامل سربرگ‌های سلف استاندارد، صندوق‌های کالایی، گواهی سپرده کالایی، نمای بازار- آتی، نمای بازار- اختیارمعامله، اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی، قیمت نمادهای فیزیکی، معاملات بازار فیزیکی، پیام ناظر، اعلانات و اطلاعیه‌ها است اکنون به توضیح گزینه‌های موجود در قسمت بالا و سمت چپ در صفحه اصلی سایت می‌پردازیم. اولین سربرگ مربوط به نمایش فهرست است. در این بخش اطلاعات بسیار زیادی مثل آمار حقیقی‌ها و حقوقی‌ها و تغییر مالکیت آنها و همچنین سهامداران فعال هر نماد موجود است. همچنین، می‌توانید گروه‌های یک صنعت را مشاهده کنید و شرکت‌ها را از نظر روزهای معاملاتی یا مثبت و منفی بودن مقایسه کنید. یکی از امتیازهای این بخش، قابلیت استخراج اطلاعات در قالب فایل خروجی اکسل می‌باشد.

 

دومین سربرگ مربوط به انتخاب زبان است. سومین سربرگ مربوط به خانه یا همان صفحه اصلی سایت است. چهارمین سربرگ از اهمیت خاصی برخوردار است و مربوط به دیده بان بازار می‌باشد. در صفحه دیده بان یک نمای کلی از تمامی گروه‌ها به همراه جزئیاتشان را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه دیده بان نیز، با 9 زبانه مختلف روبه‌رو خواهید شد. یکی از این زبانه‌ها قالب نمایش است که از طریق آن می‌توانید نحوه مشاهده اطلاعات را به دلخواه به صورت کلاسیک، سطری، کارتی، ... و یا قالب ساخت شخصیتان تغییر دهید.

در سربرگ جستجو با وارد کردن نام نماد به اطلاعات دقیقی در مورد آن نماد دست می‌یابید. در زبانه تنظیم‌ها نیز می‌توانید تمامی اطلاعاتی را که برای مشاهده نیاز دارید، انتخاب کنید. در سربرگ مرتب سازی با توجه به اولویتی که در نظر دارید، اطلاعات را مرتب می‌سازید. برای مثال می‌توان اطلاعات را بر اساس زمان آخرین معامله، مرتب سازید.

سربرگ بعدی مشاهده سریع است و امکان رویت اطلاعات را به شکل تمام صفحه به همراه اطلاعات کاملی ارائه می‌دهد. سربرگ فیلتر نیز کمک می‌کند تا شما فیلترهای آماده و یا فیلتری که خودتان ایجاد کرده‌اید، را وارد کنید. برای مثال می‌توانید فرمول صف خرید را در بخش شرط تایپ کنید و برای آن نیز نامی گزینش نمایید و آن را ذخیره سازید. در این صورت در دیده‌بان تنها نمادهایی که دارای صف خرید هستند، نمایش داده می‌شوند.

 سربرگ خروجی نیز، به شما خروجی‌های اکسل و یا HTML ارائه خواهد داد. سربرگ راهنما مربوط به راهنمایی و معرفی می‌باشد. 

صفحه مرتبط با هر نماد

به دو روش می‌توانید اطلاعات مربوط به نماد مورد نظر خود را مشاهده نمایید. یک روش از طریق جستجوی نماد از صفحه اصلی می‌باشد و روش دوم از طریق صفحه دیده بان است. با جستجوی نماد مورد نظر، وارد صفحه اختصاصی آن نماد می‌شوید و اطلاعات آن نماد را خواهید دید. این اطلاعات شامل نوسانات قیمتی، روند معاملاتی، و دیگر ویژگی‌های مربوط به آن نماد است. به علاوه، نمودار قیمت و حجم روز و همچنین، مقایسه شرکت‌های گروه را نیز خواهید دید.

در سمت راست صفحه با اطلاعاتی شامل قیمت معامله، قیمت پایانی، تعداد، حجم و ارزش معاملات، ارزش بازار، آخرین اطلاعات قیمت و وضعیت نماد مواجه می‌شوید.

این اطلاعات شامل نوسانات قیمتی، روند معاملاتی، و دیگر ویژگی‌های مربوط به آن نماد است. به علاوه، نمودار قیمت و حجم روز و همچنین، مقایسه شرکت‌های گروه را نیز خواهید دید. در سمت راست صفحه با اطلاعاتی شامل قیمت معامله، قیمت پایانی، تعداد، حجم و ارزش معاملات، ارزش بازار، آخرین اطلاعات قیمت و وضعیت نماد مواجه می‌شوید.

 • قیمت معاملاتی، نشان دهنده اولین قیمت و قیمت پایانی می‌باشد که قیمت پایانی معیای برای قیمت گذاری در روز معاملاتی بعدی است. دامنه نوسان تعیین این قیمت یک بازه 5 تا 10 درصدی دارد. 
 • تعداد معاملات، تعداد نوبت معاملات را در هر سهم نشان می‌دهد. این تعداد از مجموع خرید و فروش‌ها حاصل می‌شود.
 • ارزش معاملات، نشان دهنده تعداد سهم معامله شده ضرب در قیمت هر سهم در آن روز معاملاتی می‌باشد

در قسمت میانی با بازه‌های قیمتی مجاز، تعداد سهام، حجم مبنا، شناوی سهام و اطلاعات دیگری مواجه می‌شوید که مختصرا، توضیح می‌دهیم.

 • تعداد سهام، تعداد کل سهام شرکت را نشان می‌دهد. این تعداد از تقسیم سرمایه شرکت بر ارزش اسمی هر سهم که برابر یا 100 تومان می‌باشد، حاصل می‌شود.
 • حجم مبنا، کم‌ترین تعداد سهمی است که باید در طول روز معامله شود تا قیمت سهم بتواند بر اساس سقف دامنه نوسان روزانه، افزایش یا کاهش یابد. نوسانات قیمت سهام در اثر خرید و فروش تعداد مشخصی از آن سهام ناشی می‎‌شود. در غیر این صورت، حتی معامله چند سهم می‌تواند منجر به شکل گیری قیمت‌های غیر واقعی در سهم شود. سرمایه گذاران با توجه به حجم مبنا، نسبت به سرمایه گذاری در یک شرکت، اطمینان حاصل می‌کنند.
 • سهام شناور، درصدی از سهام است که در اختیار سهامداران عادی است. سهامداران عادی مالک کمتر از 5 درصد از سهام شرکت هستند. در مقابل سهامداران عمده یا راهبردی، مالک بیش از 5 درصد از سهام شرکت هستند.
 • میانگین حجم ماه، میانگین تعداد سهام معامله شده در هر ماه می‌باشد.
 • سود هر سهم یا EPS، این سود نشان دهنده عملکرد واقعی شرکت در دوازده ماه گذشته است.
 • نسبت قیمت به سود سهام یا P/E، نشان می‌دهد که در حال حاضر، قیمت یک سهم، چند برابر آخرین سود پیشبینی شده توسط شرکت است. این نسبت، یکی از روش‌های ارزش گذاری سهام است و بیان می‌کند تا اگر شرکت سالانه سود به دست آمده را در مجمع تقسیم کند، چند سال طول خواهد کشید تا این مقدار به قیمت کنونی سهام برسد.
 • در سمت چپ، میزان خرید حقیقی و حقوقی نمایش داده می‌شود. از گزینه‌های بالای این قسمت نیز، می‌توانید استفاده نمایید. یکی از این گزینه‌ها اطلاعات تکمیلی است.

در قسمت اطلاعات تکمیلی جزئیات مربوط به معاملات سهم به همراه حجم‌ها نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل مواردی مثل تقویم معاملاتی، تعدیل قیمت، افزایش سرمایه، جدول حجم قیمت، ریز معاملات و موارد دیگر می‌باشد. برای مثال تقویم معاملاتی، دسترسی فوری به اطلاعات مهمی چون قیمت پایانی و حجم معاملات را می‌دهد.

با استفاده از کلیدهای میانبر می‌توان اطلاعات این صفحه را تغییر داد. از طرفی صفحات سفارش خرید و فروش، اطلاعیه‌های انتشار کدال، نمودا قیمتی روزانه سهام، سهام‌های هم گروه و همچنین، سابقه قیمتی می‌توانند مخفی شوند و یا نمایش داده شوند.

علاوه بر این، در بالای هر نماد 19 زبانه مختلف وجود دارد. هر کدام از این نمادها، محتوی اطلاعات جزئی‌تری می‌باشد. این زبانه‌ها، گزینه‌های دریک نگاه، پیام ناظر، سابقه، اطلاعیه، آگهی مجتمع، تغییر وضعیت، شناسه، هیات مدیره، حقیقی-حقوقی، سهامداران، EPS، DPD، آمارها، معرفی، ترازنامه، سود و زیان، تولید و فروش، پورتفوی و تصمیمات مجمع می‌باشد.

در بین این سربرگ‌ها پیام ناظر، سابقه، تغییر وضعیت و سهامداران کاربرد زیادی دارند. بای مثال، با کلیک کردن بر روی سربرگ سابقه، اطلاعات ریزتری از معاملات هر روز سهام را مشاهده می‌کنید و یا در سربرگ سهامداران، با کلیک کردن بر روی سربرگ سهامداران، سهامداران شرکت را در روزهای اخیر مشاهده می‌کنید. همچنین، در سربرگ EPS، می‌توانید سود واقعی شرکت را در بازه‌های سه ماهه، شش ماهه و نه ماهه مشاهده نمایید.

از طرفی اطلاعیه‌ جدید کدال، وضعیت جدید نماد و پیام جدید ناظر بازار نیز به شکل میانبر در پایین صفحه هر نماد و همچنین صفحه دیده بان، نمایش داده می‌شود که با کلیک کردن بر روی آنها به اطلاعات بیشتری دست پیدا می‌کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر