1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. سرمایه گذاری در بورس
 4. شانس در بورس، بیایید بد شانس ترین نباشیم

شانس در بورس، بیایید بد شانس ترین نباشیم

شانس در بورس، بیایید بد شانس ترین نباشیم

با ورود افراد بسیاری به بازار بورس، اظهار نظرهای متنوعی در مورد بازار سرمایه و نحوه سوددهی یا زیان‌دهی این بازار می‌شود. در دیدگاه اکثر افراد که معمولاً دانش کمی در مورد کارکرد بازار و تحلیل‌پذیری آن دارند، بورس کاملا شانسی است و هیچ تحلیلی بر روی آن کارساز نیست. شرایط طوری به پیش رفته که اشخاصی که بدون تحلیل کردن؛ سود مناسبی بردند، خود را خوش‌شانس می دانند و بالعکس. درمورد کسانی که در بازار فعالیت دارند کمی تفکر کنید، بیشتر خود را خوش شانس می پندارند یا بدشانس؟ معمولا بیشتر افراد اطراف ما خود را بدشانس می دانند و حتی اعتقاداتی عجیب نیز برای خود پیدا کرده اند. 

به میان آمدن شانس در بازار سرمایه، اهمیت کسب دانش و نحوه تحلیل را به ما نشان می دهد. افرادی که دست به گریبان شانس خود شده‌اند، به دنبال مقصر هستند که بتوانند تمامی تقصیرها را گردن آن بیاندازند. تحمل اینکه مهم‌ترین عامل سود یا زیان در بازار؛ دانش شخص است، برای ایشان سخت قلمداد می شود. هرچقدر علم شما نسبت به مسائل کمتر باشد، بیشتر از شانس صحبت به عمل می آید. هرچقدر نیز علم و مهارت خود را بهبود دهید، تاثیر شانس را در تصمیمات خود کمرنگ تر خواهید کرد. بنابراین می توانید با مطالعه مقالاتی که در بخش آموزش سرمایه گذاری در بورس وب سایت ما وجود دارد، اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید. 

در این مقاله می خوانیم:

 • شانس در بورس
 • فرار از ضرر یا زیان گریزی یعنی چه؟
 • اهمیت تحلیل در بورس و خطرات سود بر پایه شانس

شانس در بورس

گاهی تحلیل رفتار بازار به بار نمی‌نشیند و تغییر رفتار بازار طبق آنچه ما فکر می کنیم؛ نخواهد بود. پیش‌بینی وضعیت بازار با توجه به داده هایی است که در اختیار ما قرار می‌گیرد اما رفتار گروه سهامداران حقوقی یا حقیقی سهم، به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست. عوامل دیگری نیز علاوه بر رفتار سهامداران وجود دارند که درصدی ریسک برای سهامدار به همراه خواهند داشت. می توانیم این نوع ریسک را، ریسک پنهان بنامیم. 

 • نمی توانیم این نوع ریسک را تقصیر شانس بدانیم. متهم اصلی ماجرا مورد دیگری است اما اکثرا برای نپذیرفتن اشتباهات، کمبود مهارت و ... خود را بدشانس می خوانیم.
 • شما اگر ارزش ذاتی سهم را قبل از خرید ندانید و سهم را به قیمت گزاف بخرید؛ در صورت ریزش سهم شما بدشانس نبوده اید، مهارتتان کم بوده است.
 • اگر بدون استفاده از تحلیل تکنیکل، زمان ورود به سهم را مشخص نکرده باشید، در اوج قیمت وارد سهم شده باشید و حد ضرر و حد سود برای خود مشخص نکرده باشید، تحمل ضرری سنگین به دلیل بدشانسی شما نیست. باید در این مورد زمان بیشتری برای تحلیل خود می‌گذاشتید.
 • اگر بدون تحلیل بنیادی یک سهم، به دید بلند مدت سرمایه قابل توجهی را وارد سهم کرده اید، در صورت ضرر یا رکود سرمایه شما، شانس دخیل نبوده است بلکه باید با دانش بیشتری به بررسی سهم می‌پرداختید. 

شانس در بورس

همیشه به یاد داشته باشید:

هرچقدر وقت کمتری برای تحلیل بگذارید، تاثیر شانس بر معامله شما بیشتر خواهد شد. بنابراین با مطالعات بیشتری در این زمینه می توان پرسودترین سرمایه گذاری در بورس را انجام داد. 

هرچقدر در مورد سهم مورد نظر خود زمان برای تحلیل و بررسی در نظر بگیرید، دلایل خرید یا عدم ورود به سهم بیشتری پیدا می کنید. در اطراف خود بسیار شنیده ایم که افرادی با مهارت کم، وارد بازار شده اند و جملاتی شبیه به جملات زیر به ما می گویند:

 1. روی که من وارد سهم شدم، از شانس بد من؛ بازار ریخت
 2. هرموقع یک سهم به کسی پیشنهاد کردم، رشد کرده اما همون موقع که خودم خریدم، بی دلیل سهم منفی خورد
 3. یکی از اطرافیانم خیلی بورس بلده، هرموقع به دوستام سهم پیشنهاد داده رشد کردن؛ شانس من خوب نبود و از وقتی وارد سهم پیشنهادی اون شدم، همش تو ضرر ام
 4. هرموقع سهمی که خیلی براش زمان گذاشتم و با ضرراش موندم رو فروختم، از فرداش فقط مثبت خورد؛ شانس من بده.
 5. هروقت بین دو تا سهم شک کردم، اونی که نخریدم رشد کرد، اونی که خریدم ریخت؛ شانس مارو ببین و ....

از این قبیل نظرات و ناراحتی ها، بسیار دیده ایم اما واقع مشکل در بدشانسی آنهاست؟ 

حتی برای بعضی از تحلیل‌گران، با تحلیل بنیادی و تکنیکال، مورادی پیش می‌آید که روند طبق پیش‌بینی آنها جلو نمی‌رود. در این شرایط تنها مورد قابل توجه شانس خواهد بود. 

فرار از ضرر یا زیان گریزی یعنی چه؟

بیشتر فعالان بازار بورس، کسانی هستند که ترس از ریزش آنها، خیلی بیشتر از شوق رشد آنهاست. ترس از ریزش سهامداران، آنها را از ضرر فراری می کند و همیشه تمرکزشان این است که ضرر نکنند. اما شوق رشد سهامداران حرفه ای، باعث می شود با دقتی بسیار بالا، تمرکز خود را برای کسب سود بگذارند. 

ذات درونی انسان‌ها دلیل این رفتار سهامداران عادی است. ما انسان‌ها به طور ذاتی، با از دست دادن یک دارایی، بسیار اندوهگین می شویم. حال اگر همان دارایی را به دست بیاوریم، احساسات شادی و خوشحالی به دست آوردن آن، به اندازه از دست دادن آن نیست. در یک کلام: ناراحتی از بین رفتن دارایی، از خوشحالی به دست آوردن دارایی، سنگین تر است. 

سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه یا هر بازار دیگر، می‌دانند که برای حرفه‌ای شدن، بسیاری از رفتار های سرمایه گذاران معمولی بازار را نداشته باشند. آنها می دانند باید تفاوت شخصیتی و رفتاری داشته باشند و اصولا برای هراتفاقی، دلیل می خواهند. مقصر دانستن شانس یا تاثیر پذیری از رفتارهای ذاتی(مانند ترس مخرب زیان گریزی)، در سرمایه گذاران حرفه ای کمتر دیده می شود و آنها همیشه به دنبال قوی‌تر کردن مهارت ها و کسب دانش بیشتر هستند. به همین دلایل، ریسک پذیری بالای این سرمایه گذاران با توجه به علم و مهارت ایشان، باعث پیشرفت و سودآوری آنها می شود. 

فرار از ضرر یا زیان گریزی یعنی چه؟

اهمیت تحلیل در بورس و خطرات سود بر پایه شانس

سرمایه گذاران حرفه ای در بازار بورس، با دنبال کردن اخبار متنوع، اتفاقات و تحلیل‌های دیگران و همچنین استفاده از تحلیل های شخصی با دقت، به دنبال کسب سود بیشتر هستند. آنها بیشتر از شانس، به پیشبینی خود اتکا می کنند. با استفاده از آمار و اطلاعات مختلف، گواه های متفاوتی برای خود پیدا می کنند تا روند قیمتی سهم را حدس زده و نقطه ورود و خروج خود را مشخص کنند. سرمایه گذاران این چنینی، استراتژی معاملاتی خود را دارند و سرمایه خود را بدون در نظر گرفتن شرایط یک شرکت؛ با ایشان شریک نمی کنند. 

تحلیل در بورس به این دلیل اهمیت دارد که اگر سرمایه گذاری با تحیل و بررسی رفتار نکند، حتما دست به دامان شانس شده و کاملا تصادفی اقدام به خرید سهمی می کند. حال شاید به دلیل شرایط بازار، سود مناسبی نیز از آن کسب کند؛ این سود کسب شده به شدت خطرناک است. این سهامدار با توجه به تصورات خود که خوش شانس است یا وارد هر سهمی می شود سود خواهد کرد؛ اقدام به ورود به سهمی دیگر، با سرمایه بیشتر و تصمیم گیری تصادفی تر می کند. باز هم بر پایه شانس این کار را انجام می دهد و اینبار بر خلاف آنچه که بر اساس شانس خود انتظار داشت، ضرر سنگینی تجربه می کند. سهامداران این چنین، شاید سود هایی شانسی کسب کنند اما این سود کسب شده، بسیار برای ایشان خطرناک است. زیرا پایه و اساس ندارد و بالاخره در جایی، ضرر سنگینی به این نوع سهامداران وارد می شود. 

اهمیت تحلیل در بورس و خطرات سود بر پایه شانس

تاثیر تحلیل هیچگاه در بازار از بین نمی رود؛ تنها ممکن است در زمان‌هایی کمرنگ تر شود

کلام آخر

اعتبار تحلیل‌هایی که در مورد سهام انجام می دهیم، بسیار بالاست. این تحلیل‌ها با استفاده از دانش و مهارتی که سرمایه‌گذاری در بورس دارد، انجام می‌گیرد. در این مقاله متوجه شدیم که هرچقدر خلا مهارت و دانش داشته باشیم، سهم دخالت شانس در تصمیم گیری های شما بیشتر خواهد بود. هرچقدر سرمایه‌گذار دانش کمتری داشته باشد، در معاملات خود شانس را بیشتر دخیل می داند. انسان ها ذاتا به شانس اعتقاد دارند و ذاتا اخلاق زیان گریزی دارند؛ این مسائل توسط فعالان حرفه ای بازار شناسایی شده و از آنها دوری می کنند. آنها سعی می کنند تمرکز خود را بر روی سود بگذارند و تحلیل های خود را با واقعیت‌ها بیان کنند. به همین دلیل تاثیر زیان گریزی( از دست دادن تمرکز بر سود) کم شده و شانس کمتری در معاملات آنها دخیل خواهد بود.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر