1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. از کجا شروع کنیم بورس
 4. گام ششم : آشنایی با تحلیل بنیادی

گام ششم : آشنایی با تحلیل بنیادی

گام ششم : آشنایی با تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی فرآیندی تجاری در سطح مالی اساسی یا بنیادی است. این نوع تجزیه و تحلیل نسبت های کلیدی یک کسب و کار را برای تعیین سلامت مالی آن بررسی می کند و به شما ایده ارزش سهام آن را می دهد. بسیاری از سرمایه گذاران از تحلیل بنیادی به تنهایی یا در ترکیب با سایر ابزارها برای ارزیابی سهام برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می کنند. هدف تعیین ارزش فعلی و مهمتر از همه چگونگی ارزش بازار برای سهام است. این مقاله به ابزارهای اصلی تحلیل بنیادی و آنچه آنها نشان می دهند ، متمرکز است. حتی اگر قصد انجام آنالیز دقیق و اساسی را ندارید ، اگر اطلاعات اصلی را درک کنید به شما کمک می کند سهام را با دقت بیشتری دنبال کنید.

<<این روش تجزیه و تحلیل سهام در نظر گرفته می شود در مقابل تجزیه و تحلیل فنی ، که جهت قیمت ها را از طریق تجزیه و تحلیل داده های بازار تاریخی مانند قیمت و حجم پیش بینی می کند>>

روشهای کلیدی برای درک این موضوع

 • تحلیل بنیادی روشی برای تعیین ارزش واقعی یا "بازار عادلانه" سهام است.
 • تحلیلگران بنیادی سهام هایی را جستجو می کنند که در حال حاضر با قیمت هایی بالاتر یا کمتر از ارزش واقعی آنها معامله می شوند.
 • اگر ارزش منصفانه بازار از قیمت بازار بالاتر باشد ، سهام کم ارزش ارزیابی شده و توصیه خرید ارائه می شود.
 • در مقابل ، تحلیلگران فنی اصول حمایت از مطالعه روند تاریخی قیمت سهام را نادیده می گیرند.

درک تحلیل بنیادی

در واقع این تجزیه و تحلیل سعی دارد که امنیت یک بازار را برای سرمایه گذاری به درستی ارزیابی کند، تجزیه و تحلیل بنیادی معمولاً از منظر کلان تا خرد برای شناسایی اوراق بهاداری انجام می شود که قیمت آنها به درستی توسط بازار انجام نشده است.

کار تحلیلگران به طور معمول ، به ترتیب زیر است:

 • مطالعه وضعیت کلی اقتصاد
 • مطالعه قدرت صنعت خاص قبل از تمرکز بر عملکرد فردی شرکت 

<<به عبارت ساده تر: برای رسیدن به یک ارزش عادلانه بازار برای سهام مطالعه می کنند.>>

تحلیل بنیادی برای ارزش دهی سهام از چه چیزی استفاده می کند؟

تحلیل فاندامنتال از داده های عمومی برای این که ارزش یک سهام را ارزیابی کند استفاده می کند.

با یک مثال برای شما توضیح بیشتر می دهیم

به عنوان مثال ، یک سرمایه گذار می تواند با بررسی عوامل اقتصادی مانند نرخ بهره و وضعیت کلی اقتصاد ، تجزیه و تحلیل اساسی در مورد ارزش یک اوراق قرضه انجام دهد.

نکته ی مهم

تجزیه و تحلیل بنیادی اغلب برای سهام استفاده می شود ، اما برای ارزیابی هر گونه امنیت نیز می توان از تحلیل بنیادی استفاده کرد، اگر اصول اساسی را در نظر بگیرید ، از اقتصاد گسترده تر گرفته تا جزئیات شرکت ، توسط تحلیل بنیادی صورت می گیرد.

سرمایه گذاری و تحلیل بنیادی

یک تحلیلگر برای ایجاد مدلی برای تعیین ارزش تخمینی قیمت سهام یک شرکت، بر اساس داده های موجود در دسترس عموم ، تلاش می کند. 

<<به گفته تحلیلگر ، این مقدار فقط برآوردی است که قیمت سهام شرکت در مقایسه با قیمت بازار معاملات فعلی باید ارزش داشته باشد. برخی از تحلیلگران ممکن است قیمت تخمینی خود را به عنوان ارزش ذاتی شرکت ذکر کنند>>

تحلیل گر، محاسبه کننده ای دقیق در بازار بورس

اگر یک تحلیلگر محاسبه کند که ارزش سهام باید به طور قابل توجهی بالاتر از قیمت فعلی بازار سهام باشد، ممکن است آنها یک امتیاز خرید یا اضافه وزن برای سهام منتشر کنند. این به عنوان یک توصیه به سرمایه گذاران عمل می کند که از آن تحلیلگر پیروی می کنند. اگر تحلیلگر ارزش ذاتی کمتری نسبت به قیمت فعلی بازار محاسبه کند ، سهام بیش از ارزش ارزیابی شده و توصیه فروش یا کم وزن صادر می شود.

تحلیل بنیادی کمیت در مقابل کیفیت

کمی: مربوط به اطلاعاتی است که می تواند به تعداد و مقدار نشان داده شود.

کیفی: مربوط به ماهیت یا استاندارد چیزی است، نه مقدار آن.

فرق تحلیل بنیادی کمی و کیفی 

در تحلیل بنیادی کمی، مبانی کمی، اعداد می باشند و ویژگی های قابل اندازه گیری یک کسب و کار هستند. به همین دلیل بزرگترین منبع داده های کمی صورتهای مالی است.

<<درآمد، سود، دارایی و موارد دیگر را می توان با دقت زیادی اندازه گیری کرد.>>

در صورتی که اصول كيفي كمتر ملموس است. اینها ممکن است شامل کیفیت مدیران کلیدی یک شرکت ، شناسایی نام تجاری ، حق ثبت اختراع و فناوری انحصاری آن باشد.

<<نمی توان گفت که این دو روش کدام یک کاربردی و بهتر هستند و تحلیل گران از هر دو روش در زمان خاص خود استفاده می کنند.>>

مبانی کیفی را باید در نظر گرفت

چهار اصل اساسی وجود دارد که تحلیلگران همیشه در مورد یک شرکت در نظر می گیرند. که اکثر آنها کیفی هستند تا کمی. آنها عبارتند از:

 • مدل تجاری (کسب و کار)
 • مزیت رقابتی
 • مدیریت
 • حاکمیت شرکتی

مدل تجاری کسب و کار

شرکت دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟ این به آسانی که به نظر می رسد نیست. اگر مدل تجاری شرکتی مبتنی بر فروش مرغ فست فود باشد ، آیا درآمد خود را از این طریق بدست آورده است؟

مزیت رقابتی

 موفقیت طولانی مدت یک شرکت عمدتا به دلیل توانایی آن در حفظ یک مزیت رقابتی، و حفظ آن است. مزایای قدرتمند رقابتی ، مانند نام تجاری کوکاکولا و سلطه مایکروسافت بر سیستم عامل رایانه های شخصی ، ایجاد یک خندق در یک کسب و کار است که به آن اجازه می دهد رقبا را از خود دور نگه دارد و از رشد و سود برخوردار شود. وقتی یک شرکت می تواند به یک مزیت رقابتی دست یابد ، سهامداران آن می توانند برای دهه ها پاداش خوبی دریافت کنند.

مدیریت

این بدیهی ست که  مدیریت مهمترین معیار سرمایه گذاری در یک شرکت است. 

اما آیا منطقی است که فکر کنیم رهبران شرکت نباید نقصی در مدیریت داشته باشند؟

باید در جواب بگوییم که حتی بهترین مدل تجاری هم امکان نواقص را در کار خود خواهد داشت. گرچه دیدار و ارزیابی واقعی مدیران برای سرمایه گذاران خرده فروشی دشوار است ، اما برای این که خیال خود ا راحت کنید می توانید به وب سایت شرکت مراجعه کرده و رزومه افراد برتر و اعضای هیئت مدیره را بررسی کنید که:

 • عملکرد آنها در مشاغل قبلی چقدر خوب بود؟
 • آیا اخیراً سهام بسیاری از سهام خود را تخلیه کرده اند؟

حاکمیت شرکتی

حاکمیت شرکتی سیاست های اعمال شده در یک سازمان را نشان می دهد که نشان دهنده روابط و مسئولیت های بین مدیریت ، مدیران و سهامداران است.

<< این سیاست ها همراه با قوانین و مقررات شرکت در اساسنامه شرکت و آیین نامه آن تعریف و تعیین می شود. شما می خواهید با شرکتی تجارت کنید که از نظر اخلاقی ، منصفانه ، شفاف و کارآمد اداره شود>>

به ویژه توجه داشته باشید که آیا مدیریت به حقوق سهامداران و منافع سهامداران احترام می گذارد یا خیر؟

 اطمینان حاصل کنید که ارتباطات آنها با سهامداران شفاف ، واضح و قابل درک است. اگر آن را دریافت نکردید ، احتمالاً به این دلیل است که آنها شما را نمی خواهند>>

<<همچنین در نظر گرفتن صنعت یک شرکت مهم است: مشتری ، سهم بازار در شرکت ها ، رشد کل صنعت ، رقابت ، مقررات و چرخه های تجاری یادگیری نحوه کار صنعت درک عمیق تری از سرمایه مالی یک شرکت به سرمایه گذار خواهد داد>>

صورتهای مالی،مبانی کمی را باید در نظر گرفت

صورتهای مالی واسطه ای است که توسط آن شرکت، اطلاعات مربوط به عملکرد مالی خود را افشا می کند. طرفداران تحلیل بنیادی از اطلاعات کمی که از صورتهای مالی جمع آوری شده، برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری استفاده می کنند. 

سه صورت مهم مالی عبارتند از:

 • صورت سود 
 • ترازنامه 
 • صورت جریان وجوه نقد

ترازنامه

ترازنامه بیانگر سوابق دارایی ها ، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام یک شرکت در یک زمان خاص است. ترازنامه با این واقعیت نامگذاری می شود که ساختار مالی یک کسب و کار به روش زیر متعادل می شود:

دارایی = بدهی + حقوق صاحبان سهام

دارایی ها منابعی را نشان می دهند که کسب و کار در یک بازه زمانی مشخص صاحب یا مدیر کنترل آنها است. این شامل مواردی مانند:

 • پول نقد 
 • موجودی 
 • ماشین آلات و ساختمان ها است

طرف دیگر معادله ، ارزش کل تأمین مالی شرکت را برای بدست آوردن آن دارایی نشان می دهد. تأمین مالی در نتیجه بدهی ها یا حقوق صاحبان سهام انجام می شود. بدهی ها نشان دهنده بدهی است (که البته باید بازپرداخت شود) ، در حالی که حقوق صاحبان سهام نشان دهنده ارزش کل پولی است که صاحبان آن در تجارت مشارکت کرده اند.از جمله: سود بازمانده ، که سود حاصل در سالهای گذشته است.

صورت درآمد

در حالی که ترازنامه در بررسی یک کسب و کار از رویکرد لحظه ای استفاده می کند ، صورت سود و زیان عملکرد شرکت را در یک بازه زمانی خاص اندازه گیری می کند. از نظر فنی ، شما می توانید یک ترازنامه برای یک ماه یا حتی یک روز داشته باشید ، اما فقط گزارش شرکت های سهامی و سالانه را مشاهده خواهید کرد.

گزارش گردش پول نقد

صورت جریان های نقدی بیانگر سوابق ورودی و خروجی نقدی یک کسب و کار در طی یک دوره زمانی است. به طور معمول ، صورت جریان های نقدی بر فعالیت های زیر مربوط به پول نقد متمرکز است:

 • وجوه حاصل از سرمایه گذاری (CFI): وجوه مورد استفاده برای سرمایه گذاری در دارایی ها و همچنین درآمد حاصل از فروش سایر مشاغل ، تجهیزات یا دارایی های بلند مدت.
 • وجه نقد از محل تأمین مالی (CFF): وجوه پرداختی یا دریافتی از محل صدور و استقراض وجوه.
 • جریان نقدی عملیاتی (OCF): وجه نقدی که از عملیات روزمره کسب می شود.

اهمیت جریان وجوه نقد چیست؟

صورت جریان وجوه نقد از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا:

 • برای یک تجارت بسیار دشوار است که بتواند وضعیت وجه نقد خود را دستکاری کند. 
 • حسابداران پرخاشگر می توانند کارهای زیادی را برای دستکاری درآمد انجام دهند ، اما جعل پول نقد در بانک کار سختی است. 
 • به همین دلیل ، برخی از سرمایه گذاران از صورت جریان وجوه نقد به عنوان معیار محافظه کارانه تری برای عملکرد شرکت استفاده می کنند.

<<در واقع تجزیه و تحلیل بنیادی متکی بر استفاده از نسبت های مالی است که از داده های صورتهای مالی شرکت ها برای نتیجه گیری درباره ارزش و چشم اندازهای شرکت استخراج شده است.>>

مفهوم ارزش ذاتی

یکی از مفروضات اصلی تحلیل بنیادی این است که قیمت فعلی از بورس اوراق بهادار، اغلب ارزش شرکت را که توسط داده های عمومی در دسترس است منعکس نمی کند. فرض دوم این است که ارزش منعکس شده از داده های بنیادی شرکت به احتمال زیاد به ارزش واقعی سهام نزدیکتر است.

اگر بخواهیم این مفهوم ر ا با مثال برای شما باز کنیم:

 فرض کنید سهام یک شرکت 20 دلار معامله می شد و پس از تحقیقات گسترده در مورد این شرکت ، یک تحلیلگر تشخیص می داد که ارزش آن باید 24 دلار باشد. یک تحلیلگر دیگر تحقیقات مساوی انجام می داد اما تعیین می کرد که ارزش آن 26 دلار باشد.

 بسیاری از سرمایه گذاران میانگین چنین برآورد هایی را در نظر می گیرند و تصور می کنند که ارزش ذاتی سهام ممکن است نزدیک به 25 دلار باشد. غالباً سرمایه گذاران این برآورد ها را اطلاعات بسیار مرتبط می دانند زیرا می خواهند سهامی را خریداری کنند که با قیمت های قابل توجهی کمتر از این ارزش های ذاتی معامله می شوند.

<<این همان چیزی است که تجزیه و تحلیل اساسی است. با تمرکز بر مشاغل خاص ، یک سرمایه گذار می تواند ارزش ذاتی یک شرکت را تخمین بزند و فرصت های خرید با تخفیف را پیدا کند. وقتی بازار به اصول اساسی توجه کند ، این سرمایه گذاری نتیجه خواهد داد.>>

برای اطلاعات بیشتر:

<<یکی از مشهورترین و موفق ترین تحلیلگران بنیادی ، وارن بافت معروف به "اوراکل اوماها" است که از تکنیک جمع آوری سهام حمایت می کند>>

انتقادات از تحلیل بنیادی

بیشترین انتقادات از تحلیل بنیادی اساساً از دو گروه است:

 • طرفداران تحلیل تکنیکال 
 • معتقدان به فرضیه کارآمد بازار

تجزیه و تحلیل فنی

تجزیه و تحلیل تکنیکی شکل اصلی دیگر تجزیه و تحلیل امنیت است. به بیان ساده ، تحلیلگران فنی سرمایه گذاری های خود را صرفاً بر اساس قیمت و حجم حرکات سهام انجام می دهند. 

فرضیه بازار کارآمد

<<پیروان فرضیه بازار کارآمد (EMH) : معمولاً با تحلیلگران بنیادی و تحلیلگران فنی اختلاف نظر دارند>>

فرضیه کارآمد بازار ادعا می کند که اساساً شکست بازار از طریق تجزیه و تحلیل بنیادی یا فنی غیرممکن است. از آنجا که بازار به طور موثر قیمت تمام سهام را به طور مداوم قیمت گذاری می کند ، بسیاری از شرکت کنندگان در بازار تقریباً بلافاصله فرصت ها را برای بازدهی اضافی از بین می برند و این امر باعث می شود که هیچ کس نتواند عملکرد قابل توجهی در بازار در دراز مدت داشته باشد.

نمونه هایی از تحلیل بنیادی را در زیر مشاهده می کنید:

 

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است 

گام هفتم: آشنایی با روانشناسی بازار مطالعه نمایید

در این باره بیشتر بخوانید

7 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر