scam چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
scam چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

Scam ها که بهکلاهبرداری معروف اند، روزانه پیچیده و پیچیده تر می شوند، به ویژه هنگامی که می خواهند شما را به صورت آنلاین و از طریق دستگاه های تلفن همراه هدف قرار دهند. در این راهنما نگاهی می اندازیم که چگونه می توانید کلاهبرداری (scam ها) را تشخیص دهید، از خود محافظت کنید و اگر قربانی شدید یا هدف قرار گرفته اید چه کاری باید انجام دهید.

در واقع کلاهبرداری انواع مختلفی دارد، اما همه برای گرفتن پول شما طراحی شده اند!!! سوالی که این ما بین پش خواهد آمد این است که آنها می توانند این کار را با وادار کردن شما به افشای اطلاعات شخصی، سرقت اطلاعات یا حتی تحویل گرفتن وجه نقد به شما انجام دهند؟

آموزش رایگان ارز دیجیتال

آموزش ارز دیجیتال به ساده ترین روش ممکن به صورت رایگان را میتوانید در این مطلب یاد بگیرید.

مشاهده

نکته اصلی این است که بدانید چگونه یک کلاهبرداری را تشخیص دهید، از خود محافظت کنید و اگر فکر می کنید هدف قرار گرفته اید یا قربانی شده اید با راهکارهای آن از قبل آشنا شده باشید، این مقاله به همین منظور تولید شده است و همواره می توانید برای جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری این مطلب را با دقت بالا مطالعه نمایید.

scam چیست؟

انواع کلاهبرداری

تاکتیک هایی که کلاهبرداران (scammer ها) از آن استفاده می کنند می تواند از شخصی که به درب منزل شما می آید تا تماس تلفنی غیر منتظره متفاوت باشد!!!

اینترنت و پیشرفت ارتباطات دیجیتال راه های دیگری را برای کلاهبرداران برای هدف قرار دادن شما و سرقت اطلاعات باز کرده است.

احتمالاً شما با متداول ترین نوع کلاهبرداری ها روبرو شده اید! ایمیل هرزنامه که دریافت می کنید و خیلی چیزهایی در این زمینه ها. با این وجود، تشخیص و جلوگیری از کلاهبرداری از طریق ایمیل بسیار آسان است، اما دیگران بسیار پیچیده تر هستند.

نحوه تشخیص کلاهبرداری (scam)

دانستن اینکه در هنگام کلاهبرداری باید مراقب چه چیزی باشید یکی از بهترین راه ها برای محافظت از خود است!

تماس ناخواسته یا غیرمنتظره اگر هر نوع تماس مشکوک داشتید بهتر است از پاسخ دادن به آن خودداری کنید و بی تفاوت باشید. از ژانویه 2019، تماس در مورد حقوق بازنشستگی ممنوع است. این بدان معناست که هیچ شرکتی در مورد حقوق بازنشستگی خود با شما تماس نمی گیرد مگر اینکه از آنها بخواهید.

نحوه تشخیص کلاهبرداری (scam)

آدرس ایمیل

 اگر ایمیل دریافت کردید، صفحه بالای پیام را گسترش دهید و ببینید دقیقاً از چه کسی آمده است. اگر کلاهبرداری باشد، آدرس ایمیل پیغام از طریق شماره های تصادفی پر می شود یا غلط املایی می شود.

مشخصات شخصی 

 کد پین و گذرواژه اینها مواردی است که هیچ شرکت قانونی از شما نمی خواهد.

تصمیمات سریع

 اگر شما را مجبور به تصمیم گیری در محل می کنند، مشکوک باشید. کلاهبرداران نمی خواهند شما وقت داشته باشید تا درباره آن فکر کنید.

چگونه خود را در برابر کلاهبرداری محافظت کنیم؟

گام بعدی برای جلوگیری از کلاهبرداری این است که بدانید چگونه از خود محافظت کنید. در حالی که برخی از اینها به طور کلی توصیه های خوبی هستند، اما بسیاری از آنها با هدف حفظ امنیت آنلاین شما:

 • از هرگونه تماس غیر منتظره خودداری کنید. هرگونه تماس تلفنی، نامه، نباید نادیده گرفته شوند.
 • هرگز اطلاعات شخصی خود را اعلام نکنید. این می تواند برای سرقت هویت و دسترسی به حساب های شما استفاده شود.
 • سیستم عامل و نرم افزار محافظت در برابر ویروس را به روز نگه دارید. به روزرسانی را نادیده نگیرید زیرا این موارد اغلب شامل وصله هایی برای محافظت در برابر انواع جدید کلاهبرداری، ویروس و باج افزار است. این برای دستگاه های تلفن همراه نیز صدق می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که همه حساب ها رمز عبور قوی دارند. برای چندین حساب از رمز عبور یکسان استفاده نکنید و آنها را مرتباً تغییر دهید.
 • تا اطمینان از قانونی بودن شرکتی که با آن روبرو هستید، هیچگونه پرداختی انجام ندهید.
 • اگر درباره یک شرکت خدمات مالی مطمئن نیستید، ثبت نام FCA شرکت های تحت نظارت را بررسی کنید. اگر آنها در این کار نیستند، کاری با آنها نداشته باشید.
 • اگر در مورد نوع دیگری از شرکت اطمینان ندارید، می توانید برای یافتن سوابق شرکت های آنها، آنها را در شرکت های بزرگ جستجو کنید و یا بررسی آنلاین را پیش بگیرید.
 • از اتصالات WiFi ایمن استفاده کنید و از WiFi عمومی خودداری کنید. اتصال استاندارد 3G یا 4G شما اغلب ایمن تر از اتصال کافی شاپ یا رستوران است.
 • اطمینان حاصل کنید که هر وب سایتی که استفاده می کنید ایمن است. بررسی کنید که آیا آدرس وب با HTTPS شروع می شود، نه فقط با HTTP.

چگونه خود را در برابر کلاهبرداری محافظت کنیم؟

نتیجه گیری:

اگر قربانی کلاهبرداری شده اید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر فکر می کنید کلاهبرداری شده اید باید سه کار انجام دهید:

 1. بلافاصله ارسال پول را متوقف کنید. اگر پرداخت به عنوان بدهی مستقیم تنظیم شده است، برای متوقف کردن سریع این مورد با بانک خود در تماس باشید.
 2. مراقب کلاهبرداری های بعدی باشید. گاهی ممکن است پس از گزارش کلاهبرداری ، مجدداً توسط کلاهبرداری مورد هدف قرار بگیرید که می گوید می تواند پول شما را پس بگیرد.
 3. بهتر است ماهانه آن را از نظر برنامه های اعتباری انجام شده توسط کلاهبردار بررسی کنید و...

دوره آموزش ارز دیجیتال

آموزش ارز دیجیتال به ساده ترین روش ممکن را میتوانید در این مطلب یاد بگیرید.

مشاهده

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
پکیج ویژه بازارهای مالی فروش ویژه دوره ارزدیجیتال و شروع قدرتمند بورس
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram