1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. بازار خرسی در ارز دیجیتال

بازار خرسی در ارز دیجیتال

بازار خرسی در ارز دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
بازار خرسی در ارز دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

در بازارهای مالی اصطلاح بازار خرسی (Bear Market) نشان دهنده روند نزولی بازار است. بازار خرسی به مجموعه شرایطی گفته می شود که در طی آن قیمت ها 20 درصد و یا بیشتر هم کاهش می یابد. چنانچه در بازار اوراق بهادار یا بازارهای مالی دیگر، یک کالا بیش از دو ماه ثابت بوده و یک کاهش 20 درصدی اتفاق بیفتد، بازار خرسی ایجاد می شود.  در این مطلب سعی داریم در مورد بازار خرسی در ارز دیجیتال  و معنا و مفهوم آن صحبت کنیم.

مفهوم بازار خرسی

مفهوم بازار خرسی

وجه تسمیه بازار خرسی به نحوه جنگیدن خرس بازمی گردد. چراکه خرس در مقابله با رقیب خود، پنجه‌ هایش را به سمت پایین گرفته و با او می‌ جنگد. بازار خرسی در ارز دیجیتال، نیز بازاری است که نرخ آن نزولی است و قیمت‌ ها در حال کاهش بوده و معمولا این اتفاق در نتیجه رکود اقتصادی اتفاق می‌ افتد. در بازار خرسی تقاضا زیاد و عرضه کم است. در نتیجه این تقاضای کم، قیمت ها کاهش پیدا می کند اما خریداری وجود ندارد. بازار خرسی در واقع ریزش بازارهای مالی است که سرمایه گذاران متحمل ضرر شده اند و نشان دهنده حالتی از ترس، بدبینی و بی اعتمادی سرمایه گذاران به روند کنونی بوده و قدرت در دست فروشندگان است. آنچه که در بازار خرسی وجود دارد این است که سرمایه گذاران ناامید هستند و به افزایش سهام امیدی ندارند، بنابراین به خاطر ترس از دست دادن سرمایه، تصمیم به فروش سهام و دارایی خود می گیرند.

چه چیزی موجب ایجاد بازار خرسی در ارز دیجیتال می شود؟

دلایلی که باعث ایجاد بازار خرسی می شود، متغیر است اما اغلب دلیل اصلی ایجاد بازار خرسی، اقتصاد ضعیف با سرعت رشد پایین است. اینکه چه دلایلی باعث ایجاد اقتصاد بسیار ضعیف می شود می توان به اشتغال کم، درآمد در اختیار کم، بهره وری پایین و کاهش سود تجارت اشاره کرد.

در این میان، دخالت دولت نیز می تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد بازار خرسی در ارز دیجیتال باشد. از جمله دخالت های دولت می توان به تغییرات در نرخ مالیات و یا بودجه فدرال اشاره کرد.

از دیگر دلایل ایجاد بازار خرسی می توان به کاهش اطمینان سرمایه گذار اشاره کرد. زمانی که عدم اطمینان برای سرمایه گذار پیش بیاید، ممکن است که تصمیم به اقدام بگیرد. این اقدام می تواند فروش سهام و دارایی خود باشد تا از ضرر بیشتر سهامدار جلوگیری کند.

برای آشنایی با مفهوم فومو در بازار ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید.

بازارهای خرسی گردشی و دوره ای چیست؟

شرایطی که در بازارهای خرسی وجود دارد ممکن است چند هفته و یا حتی چند سال ادامه داشته باشد. در برخی از مواقع یک بازار خرسی ممکن است بین 10 تا 20 سال طول بکشد که مشخصه اصلی آن سودهای کمتر از حد متوسط است. از دیگر مشخصات بازار خرسی دوره ای، وجود تجمعاتی از سهام و شاخص ها برای مدتی است. سود این شاخص ها ثابت نبوده و قیمت ها نیز به سطوح پایین تر نیز برمی گردند. بازار خرسی گردشی ممکن است بین چند هفته تا چند سال نیز ادامه دار باشد.

مراحل مختلف بازار خرسی چیست؟

مراحل بازار خرسی در ارز دیجیتال

بازار خرسی از چهار مرحله تشکیل شده است که شامل این موارد است:

مرحله اول: این مرحله شامل قیمت های بالا و اطمینان بالای سرمایه گذار است اما با تمام این شرایط، سرمایه گذاران شروع به خارج شدن از بازار و کسب سود می کنند.

مرحله دوم: در این مرحله قیمت سهام ناگهان کاهش می یابد و تمامی فعالیت های معاملاتی و سودهای شرکتی نیز کاهش می یابد. در این مرحله تمامی نشانگرهای اقتصادی به زیر حد متوسط کاهش می یابد. در این مرحله کاهش احساسات مثبت می تواند موجب ایجاد ترس و اضطراب سرمایه گذارها شود.

برای آشنایی با مدیریت سرمایه در بازار ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید.

مرحله سوم: این مرحله با افزایش ورود بورس بازان بوده و در نتیجه قیمت ها و حجم معاملات افزایش می یابد.

مرحله چهارم: در این مرحله همچنان قیمت سهام کاهشی بوده اما سرعت کاهش کمتر است. همزمان با قیمت های پایین و اخبار خوب منجر به جذب سرمایه گذاران می شود، شرایط بازار خرسی به بازار گاوی تبدیل می شود.

بازار خرسی و اصلاح چه تفاوتی با هم دارند؟

برخی بازار خرسی را با اصلاح یا  correctionاشتباه می گیرند. در حالی که بازار اصلاح یک روند کوتاه مدت بوده که ممکن است یک الی دو ماه طول بکشد. بازار اصلاح می تواند موقعیت خوبی برای ورود سرمایه گذاران به بازار باشد، در صورتی که این شرایط ممکن است برای بازار خرسی وجود نداشته باشد. دلیل آن هم به این خاطر است که در بازار خرسی، به ندرت پیش میاید که پایین ترین بازار را تعیین کرد و به سختی می توان ضررها را جبران کرد، اگر سرمایه گذاران فروش استقراضی انجام دهند و یا از دیگر استراتژی های سرمایه گذاری برای کسب سود استفاده کنند.

.برای آشنایی با مفهوم انتقام از بازار ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید 

روند فروش استقراضی در بازارهای خرسی به چه صورت است؟

استفاده از فروش استقراضی یکی از راه هایی است که می توان در بازار خرسی کسب سود کرد، فروش استقراضی شامل فروش سهام قرضی و خرید آن با قیمت پایین تر است. این نکته را باید در نظر داشت که استفاده از فروش استقراضی در بازار خرسی، روش پر ریسکی است، در صورتی که این فروش موفقیت آمیز نباشد ممکن است با ضررهای بزرگی همراه باشد. برای اینکه کاربر بتواند فروش استقراضی را انجام دهد باید پیش از ثبت سفارش استقراضی، رمزارز را از یک صرافی قرض کند. در اصل میزان سود حاصل از فروش استقراضی، اختلاف بین قیمت فروش رمزارز و قیمت خرید مجدد آن است که در اصطلاح به آن covered، گفته می شود.

سرمایه گذار در این میان ممکن است به صورت غیر منتظره با افزایش معاملات رمزارز روبرو شود. تحت این شرایط سرمایه گذار مجبور است که سهام را با قیمت بالا بخرد و ضرر بزرگی را متحمل شود.

.برای آشنایی با مفهوم استخر در بازار ارزهای دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید

بازار خرسی در ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر بازارهای مالی افت و صعود زیادی را تجربه می کنند. بازار خرسی در ارز دیجیتال، بازاری است که در آن ارزش ارزهای دیجیتال اصلی، مانند بیت کوین، حداقل 20 درصد از بالاترین سطح اخیر خود کاهش یافته و همچنان در حال سقوط باشند.

برای مثال از زمان راه اندازی بیت کوین در سال 2009، چندین سقوط کریپتو رخ داده است، از جمله برخی که آلت کوین های خاص را به طور کامل از بین برده اند. از آنجایی که این خرابی ها در اشکال کمتر شناخته شده رمزارز یا بدون پوشش رسانه ای گسترده رخ داده است، همه سرمایه گذاران از آنها آگاه نیستند.

یکی از معروف‌ ترین سقوط‌ های کریپتو و بازار خرسی در ارز دیجیتال، در دسامبر 2017 اتفاق افتاد، زمانی که بیت کوین در عرض چند روز از تقریباً 20,000 دلار به ازای هر سکه به بیش از 3200 دلار سقوط کرد.

شباهت بازار خرسی در ارز دیجیتال و بازار سهام

شاخص های بازار خرسی در ارز دیجیتال

علی رغم تفاوت های ذاتی و بی شمار بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام، بازار خرسی در ارز دیجیتال و بازار سهام با یگدیگر تشابهاتی دارند. از جمله: 

نوسان

ارزش هر دو سهام و ارزهای دیجیتال در طول زمان در نوسان است اما به دلیل محدودیت‌های نقدینگی در بازار و بازار مشتقات کمتر تثبیت‌ شده، ارزهای دیجیتال به شدت در حال چرخش هستند.

احساسات معامله گر

هم در بازار سهام و هم در ارزهای دیجیتال، احساسات منفی معامله گران می تواند بازار نزولی را نشان دهد. با این حال، معامله گران مخالف در هر دو مورد ممکن است افت بازار را فرصتی برای خرید ارز دیجیتال با تخفیف ببینند.

تأثیرات بیرونی

بازار خرسی در ارز دیجیتال و در بازار سهام، می توانند عوامل خارجی را منعکس کنند که روش ارزش گذاری سرمایه گذاران برای یک دارایی خاص را تغییر می دهد. این عوامل می تواند شامل قدرت کلی اقتصادی، نرخ بهره یا عوامل ژئوپلیتیکی باشد.

یکی از معروف ‌ترین اصول در همه سرمایه ‌گذاری ها این است که «کم بخر، بالا بفروش». یعنی در این چهار کلمه، نحوه کسب درآمد سرمایه گذاران آمده است و به همین دلیل است که برای معامله گران ارزهای دیجیتال، دانستن اینکه چه زمانی یک بازار نزولی در راه است یا زمانی که یک بازار در شرف پایان است می تواند تفاوت بسیار زیادی ایجاد کند.

اینجاست که جوانی و نوپایی نسبی بازار کریپتو کار را سخت می کند. در بازار سهام، اقتصاددانان، تحلیلگران و معامله گران، ده ها و حتی صدها داده برای یافتن روندها و محرک هایی که درست قبل از تبدیل شدن بازار نزولی به گاوی رخ داده اند در دست دارند که باید بررسی کنند. از سوی دیگر، بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد و بازار جوانی محسوب می شود.

برخی از علائم هشداردهنده بازار خرسی در ارز دیجیتال

علائم بازار خرسی در ارزهای دیجیتال

با وجود اینکه پیش بینی وقوع بازار خرسی در ارز دیجیتال مشکل است اما علائم هشداردهنده ای وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

حجم معاملات کمتر: این می تواند نشان دهنده این باشد که مردم شروع به نگه داشتن کوین های خود در میان عدم اطمینان بازار کرده اند.

عقب‌افتادگی: زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک دارایی در بازار آتی کمتر از قیمت فعلی آن در بازار باشد.

تلاقی مرگ: این یک شاخص فنی است که در آن میانگین متحرک 50 روزه دارایی از میانگین متحرک 200 روزه آن عبور می کند.

برای این منظور سرمایه گذاران باید با انواع تحلیل ها در ارزهای دیجیتال و بازارهای مالی آشنا باشند. تحلیل های بنیادی، تکنیکال و دیگر تحلیل ها به آن ها کمک می کند تا درک بهتری از جهت نزولی یا صعودی بودن بازار به دست بیاورند.

شاخص‌های بازار ارز دیجیتال چیست؟

نقدینگی: کریپتو در آغاز قرنطینه ها در سال 2020، زمانی که سرمایه گذاران به پول نقد نیاز داشتند، ضربه خورد. البته همه اقتصادها و بازارهای دیگر نیز در دنیا دچار ضربه و بحران شدند. سپس با فروکش کردن بحران و سرمایه گذاری تریلیون ها دلار به اقتصاد توسط فدرال رزرو بهبود اقتصادی کمی افزایش یافت و به نقدینگی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز به طور یکسان کمک کرد.

پذیرش: اگر شرکت ‌ها و مؤسسات مالی بیشتری از رمزنگاری استفاده کنند، باید همگام‌ تر با اقتصاد حرکت کند و در معرض نوسانات خشونت ‌آمیز کمتری قرار گیرد. این نشانه آن است که غرب وحشی در حال رام شدن است اما پذیرش یک شمشیر دولبه است. اگر این راننده تاکسی و آرایشگر شما هستند که در مورد رمزارز صحبت می کنند، می تواند به این معنی باشد که بازار بیش از حد اشباع شده است.

جمع بندی

بازارهای خرسی و بازارهای گاوی کلمات ساده ‌ای برای توصیف حرکت بازار در طول زمان هستند. بازار خرسی نشان دهنده بازاری در حال سقوط است. بازارهای خرسی و عکس آن یعنی بازار گاوی بخشی از چرخه عمر در بازارهای سرمایه هستند و سرمایه گذاران باید نسبت به این دو اصطلاح آشنایی داشته باشند. بازار خرسی به بازاری گفته می شود که در آن قیمت ها در حال افت است و عرضه بیش از تقاضاست. نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که باید بدانید برای اینکه به بالاترین سطح گاوی برسید، باید پایین‌ ترین سطح بازار خرسی را تجربه کنید. مانند همه دارایی ‌ها، ارزهای دیجیتال نیز چرخه ‌هایی را طی می‌ کنند که در آن ارزش آنها افزایش و کاهش می ‌یابد. برای سرمایه‌ گذاران کوتاه ‌مدت، به ‌ویژه، دانستن نشانه ‌های یک بازار نزولی می ‌تواند کمک کند تا یک استراتژی سبد دارایی ایجاد کنند که برای ریسک ‌پذیری و اهداف مالی آن ها منطقی باشد.

معامله گرانی که قصد دارند بازارها را زمان بندی کنند، در واقع تصمیم دارند ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی ها را در پایین ترین قیمت در بازار نزولی خریداری کنند اما اغلب دشوار است که بدانیم واقعاً چه زمانی یک بازار نزولی به پایان خود نزدیک می شود یا بازار گاوی در حال وقوع است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com