1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. بازار خرسی در ارز دیجیتال

بازار خرسی در ارز دیجیتال

بازار خرسی در ارز دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
بازار خرسی در ارز دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

بازار خرسی به مجموعه شرایطی گفته می شود که در طی آن قیمت اوراق بهادار 20 درصد و یا بیشتر هم کاهش می یابد. بازارهای خرسی به کاهش بازار یا شاخص کلی از جمله S&P 500 مربوط است. چنانچه در بازار اوراق بهادار، یک کالا یا فردی بیش از دو ماه ثابت بوده و یک کاهش 20 درصدی اتفاق بیفتد، بازار خرسی ایجاد می شود.

بازارهای خرسی گردشی و دوره ای چیست؟

شرایطی که در بازارهای خرسی  وجود دارد ممکن است چند هفته و یا حتی چند سال ادامه داشته باشد. در برخی از مواقع یک بازار خرسی ممکن است بین 10 تا 20 سال طول بکشد که مشخصه اصلی آن سودهای کمتر از حد متوسط است. از دیگر مشخصات بازار خرسی دوره ای، وجود تجمعاتی از سهام و شاخص ها برای مدتی است. سود این شاخص ها ثابت نبوده و قیمت ها نیز به سطوح پایین تر نیز برمی گردند. بازار خرسی گردشی ممکن است بین چند هفته تا چند سال نیز ادامه دار باشد. 

بازارهای خرسی گردشی و دوره ای چیست؟

چه چیزی موجب ایجاد بازار خرسی می شود؟

دلایلی که باعث ایجاد بازار خرسی می شود، متغیر است. اما اغلب دلیل اصلی ایجاد بازار خرسی، اقتصاد ضعیف با سرعت رشد پایین است. اما اینکه چه دلایلی باعث ایجاد اقتصاد بسیار ضعیف می شود می توان به اشتغال کم، درآمد در اختیار کم، بهره وری پایین و کاهش سود تجارت را بیان کرد. 

البته در این میان، دخالت دولت نیز می تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد بازار خرسی باشد. از جمله دخالت های دولت می توان به تغییرات در نرخ مالیات و یا بودجه فدرال اشاره کرد. 

از دیگر دلایل ایجاد بازار خرسی می توان به کاهش اطمینان سرمایه گذار اشاره کرد. زمانی که عدم اطمینان برای سرمایه گذار پیش بیاید، ممکن است که تصمیم به اقدام بگیرد. این اقدام می تواند فروش سهام باشد تا از ضرر بیشتر سهامدار جلوگیری کند. 

مراحل مختلف بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی از چهار محرله تشکیل شده است که شامل این موارد است:

1: مرحله اول: این مرحله شامل قیمت های بالا و اطمینان بالای سرمایه گذار است. اما با تمام این شرایط، سرمایه گذاران شروع به خارج شدن از بازار و کسب سود می کنند.

2. مرحله دوم: در این مرحله قیمت سهام ناگهان کاهش می یابد و تمامی فعالیت های معاملاتی و سودهای شرکتی نیز کاهش می یابد. در این مرحله تمامی نشانگرهای اقتصادی به زیر حد متوسط کاهش می یابد. در این مرحله کاهش احساسات مثبت می تواند موجب ایجاد ترس و اضطراب سرمایه گذارها شود. 

3. مرحله سوم: این مرحله با افزایش ورود بورس بازان بوده و در نتیجه قیمت ها و حجم معاملات افزایش می یابد.

4. در این مرحله همچنان قیمت سهام کاهشی بوده، اما سرعت کاهش کمتر است. همزمان با قیمت های پایین و اخبار خوب منجر به جذب سرمایه گذاران می شود، شرایط بازار خرسی به بازار گاوی تبدیل می شود. 

بازار خرسی و اصلاح چه تفاوتی با هم دارند؟

برخی بازار خرسی را با اصلاح یا  correctionاشتباه می گیرند. در حالی که بازار اصلاح یک روند کوتاه مدت بوده که ممکن است یک الی دو ماه طول بکشد. بازار اصلاح می تواند موقعیت خوبی برای ورود سرمایه گذاران به بازار باشد، در صورتی که این شرایط ممکن است برای بازار خرسی وجود نداشته باشد. دلیل آن هم به این خاطر است که در بازار خرسی، به ندرت پیش میاید که پایین ترین بازار را تعیین کرد. در بازار خرسی به سختی می توان ضررها را جبران کرد. اما اگر سرمایه گذاران فروش استقراضی انجام دهند  و یا از دیگر استراتژی های سرمایه گذاری برای کسب سود استفاده کنند. 

روند فروش استقراضی در بازارهای خرسی به چه صورت است؟

یکی از راه هایی که می توان در بازار خرسی کسب سود کرد، استفاده از فروش استقراضی است. فروش استقراضی شامل فروش سهام قرضی و خرید آن با قیمت پایین تر است. البته این نکته را باید در نظر داشت که استفاده از فروش استقراضی در بازار خرسی، روشی پر ریسکی است. در صورتی که این فروش موفقیت آمیز نباشد ممکن است با ضررهای بزرگی همراه باشد. برای اینکه کاربر بتواند فروش استقراضی را انجام دهد باید پیش از ثبت سفارش استقراضی، سهام را از یک کارگزار قرض کند. در اصل میزان سود حاصل از فروش استقراضی، اختلاف بین قیمت فروش سهام و قیمت خرید مجدد آن است که در اصطلاح به آن covered، گفته می شود. 

سرمایه گذار در این میان ممکن است به صورت غیر منتظره با افزایش معاملات سهام روبرو شود. تحت این شرایط سرمایه گذار مجبور است که سهام را با قیمت بالا بخرد و ضرر بزرگی را متحمل شود. 

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر