1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. دفتر کل توزیع شده(Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل توزیع شده(Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل توزیع شده(Distributed Ledger) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
دفتر کل توزیع شده(Distributed Ledger) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

در زمینه کریپتوکارنسی مفاهیم زیادی وجود دارد که دانستن آن‌ها به روند کار معامله‌گران کمک شایانی می‌کند. یکی از اصطلاحاتی که در حوزه ارز دیجیتال رواج دارد، دفتر کل توزیع شده نامیده می‌شود که عموما از آن به عنوان Distributed Ledger یاد می‌شود. در واقع رشد قدرت محاسبات و توسعه رمزنگاری، به همراه استفاده از الگوریتم های جدید، موجب شکل گیری چنین مفهومی در بازارهای مالی شده است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این عبارت بپردازیم و شما را بیشتر با آن آشنا کنیم، بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

مفهوم دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده چیست؟

اگر به بیان ساده بخواهیم بگوییم دفتر کل توزیع یا DLT یک پایگاه ساده است که به شکل غیرمتمرکز نگهداری می‌شود. این دفتر در مکان‌های متعدد و توسط اشخاص گوناگون نگهداری می‌شود و به همین دلیل احتیاج به یک قدرت مرکزی را برطرف می‌نماید. در دفتر کل توزیع، کاربران می‌توانند به رکوردها و یک نسخه از آن دسترسی داشته باشند. همچنین در صورت بروز هر گونه تغییرات به اعضا اطلاع داده می‌شود. در دفتر توزیع کل اطلاعات به صورت رمزگذاری شده ذخیره و نگهداری می‌شوند و از طریق کلیدها و امضاهای رمزگذاری شده در دسترس افراد قرار می‌گیرند.

آیا دفترهای کل توزیع شده قابل هک هستند؟

دفتر کل توزیع شده چیست؟

اکنون شاید این سوال برایتان پیش آید که آیا امکان حملات سایبری به دفتر کل توزیع شده وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که در کل، دفترچه‌های متمرکز قابل هک شدن‌ هستند اما حمله به دفتر کل توزیع سخت‌تر برآورد می‌شود که دلیل آن را می‌توان مورد هدف قرار دادن همزمان نسخه‌ها دانست که کار هک را دشوار می‌کند. به همین دلیل در پلتفرم‌های گوناگونی مانند تکنولوژی بلاکچین از دفتر کل توزیع استفاده شده است تا آسیب و ضرر و زیان کمتری ایجاد شود.

چرا باید از دفتر کل یا DLT استفاده کنیم؟

دفترکل‌ها در واقع زیربنای حسابداری شناخته می‌شوند که به عنوان سیستم‌های خاص مورد استفاده معامله‌گران قرار می‌گیرند. این دفترها به افراد نشان می‌دهند که مالک چه چیزی بوده و چه مقدار بدهی دارند. گرچه به مرور زمان فضای ثبت معاملات نیز تغییر پیدا کرده اما مفهوم کلی خود را حفظ کرده است. به عنوان مثال اگر در گذشته بر پوست گاو معاملات ثبت می‌شد، امروزه از فایل‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. بد نیست بدانید که تکنولوژی دفتر کل توزیع نیاز به واسطه را حذف کرده است و کاربران موظف‌اند تا حساب‌های خود را حفظ نمایند که نتیجه آن سیستمی غیرمتمرکز بر پایه معاملات سریع، ایمن، قابل اطمینان و غیره بوده است.

چند نکته کاربردی

  • DLT نخستین سیستمی است که طی آن طرفین معامله به داشتن اعتماد نیاز ندارند و این ویژگی خیلی مهم قلمداد می‌شود.
  • دفتر کل توزیع انعطاف‌پذیر است و می‌توان از آن در شرایط مختلفی استفاده کرد.
  • DLT را می‌توان هم به صورت خصوصی و هم متمرکز استفاده کرد.

تفاوت پایگاه داده ها با دفتر کل توزیع شده

تفاوت پایگاه داده ها با دفتر کل توزیع شده

در گذشته مکان ابتدایی ذخیره پایگاه داده ها بر روی کامپیوتر بود. برای درک درستی از این روند، می توانید یک شرکت کوچک را تصور کنید که تمامی اطلاعات آن در یک کامپیوتر ذخیره می شود و هیچ فضای دیگری برای پشتیبانی از آن وجود ندارد. بنابراین کاربران برای اینکه این اطلاعات را تغییر دهند، بایستی به کامپیوتر وصل می شدند. به همین خاطر این سیستم امنیت بالایی نداشت، چرا که سیستم به تمامی اطلاعات دسترسی داشت و این قابلیت برای آنها وجود داشت تا این اطلاعات را از بین ببرد.

از دیگر مشکلاتی که این پایگاه داده ها داشتند این بود که در صورتی که اطلاعات به هر دلیلی تغییر می کردند، هیچ گونه دسترسی به این اطلاعات وجود نداشت. برای برطرف کردن چنین مشکلاتی نیاز به توزیع داده ها بود به گونه ای که اطلاعات متمرکز نبوده و تمامی مدیریت و ثبت اطلاعات وابسته به فرد و هیچ سیستمی نباشد. با توسعه قدرت محاسبات و تکنولوژی رمزنگاری زنجیره ای، الگوریتم های جدیدی کشف و استفاده شد. در نهایت استفاده از این نوع الگوریتم ها منجر به شکل گیری دفتر کل توزیع شده یا همان Distributed Ledger شد.

اطلاعات موجود در دفتر کل توزیع شده به گونه ای است که تمامی اطلاعات آن توسط هر فردی که به آن اطلاعات دسترسی داشته باشد، بروز شده و نگهداری می شود. پس امکان تغییر یا حذف اطلاعات وجود ندارد و همین موضوع موجب می شود که کنترل امور به یک فرد وابسته نبوده و در نهایت امنیت اطلاعات افزایش می یابد. ویژگی همگانی بودن در دفتر کل توزیع شده از امنیت بالایی برخوردار است، چرا که هر فردی در شبکه قادر است پردازش هر یک از تراکنش ها را انجام داده و در نهایت در مورد ثبت یا عدم ثبت اطلاعات رای دهد.

ویژگی اصلی در این نوع سیستم توسط یک سازمان مرکزی ثبت و بروزرسانی نمی شود، بلکه به صورت مستقل توسط هر گره ای ایجاد شده و در نهایت نگهداری می شود. به همین دلیل است که تمامی گره ها یک نسخه کامل از تمامی پایگاه داده ها را داشته که از این طریق می توانند به راحتی از دفتر توزیع شده گزارش را به صورت کامل تهیه کنند.

آیا دفتر کل توزیع شده همان بلاکچین است؟

برخی از افراد فکر می کنند که دفتر کل توزیع شده همان بلاکچین هستند، در صورتی که چنین تصوری اشتباه بوده و بلاکچین فقط نوعی از دفتر کل توزیع شده است. بلاکچین مجموعه ای از بلوک های زنجیره شده به زنجیره ای از سوابق معاملات است در صورتی که دفتر کل توزیع شده نیازی به این نوع بلوک ها ندارد. 

تفاوت دفتر کل توزیع شده با دفتر متمرکز چیست؟

تفاوت دفتر کل توزیع شده با دفتر متمرکز

دفتر سنتی یا همان متمرکز ایراداتی دارد که در راستای برطرف کردن چنین مشکلاتی، تکنولوژی دفتر کل توزیع شده ایجاد شد. در دفتر کل متمرکز، اطلاعات توسط یک نهاد و یا یک مرکزیت نگهداری می شود اما اینکه چه تفاوتی با دفتر توزیع شده دارد را در ادامه بررسی می کنیم:

امنیت

از آنجایی که اطلاعات در یک سرور به صورت متمرکز ذخیره می شود، احتمال بیشتری برای سرقت و از بین رفتن این اطلاعات وجود دارد و حتی این امکان وجود دارد که اطلاعات به صورت کامل نابود شود. البته ممکن است که اطلاعات فرد را بدون اجازه به دیگران بفروشد و یا اینکه در اختیار دیگران قرار دهد. 

هزینه

برای انجام تمامی تبادلات بانکی و یا هر گونه نقل و انتقال مالی باید هزینه پرداخت کرد. برای انجام چنین هزینه هایی نیاز به وجود یک واسطه است که از طریق این واسطه بتوان کار را انجام داد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برای انجام چنین کاری نیاز به پرداخت کارمزد وجود دارد. 

سرعت

زمانی که برای انجام کاری واسطه وجود داشته باشد، به طبع سرعت انجام کار افزایش می یابد. به عنوان مثال زمانی که می خواهید پولی را از حسابی به حساب دیگر انتقال دهید باید، این کار را توسط بانک انجام دهید. بانک برای انجام چنین نقل و انتقالی نیاز به انجام تعدادی تراکنش های مالی دارد همچون چک کردن حساب و استعلام مبلغ مربوطه. برای انجام هر یک از این تراکنش ها نیاز به گذراندن زمان است و برای هر یک از تراکنش ها تقریبا زمان زیادی مورد نیاز است. 

عدم شفافیت

یکی از مشکلاتی که در دفتر متمرکز وجود دارد، غیر شفاف بودن وضعیت کار در این دفتر است. به همین خاطر است که شرایط کلاهبرداری در تراکنش های بانکی وجود دارد. اغلب این نوع از کلاهبرداری ها زمانی اتفاق می افتد که شما در جریان وقایع نیستید و به راحتی حساب بانکی شما خالی می شود. 

معرفی انواع دفتر کل توزیع شده

بلاکچین(blockchain)

اصلی ترین دفتر کل توزیع شده موجود، شبکه بلاکچین است. بلاکچین مجموعه ای از بلاک ها بوده که اطلاعات را به صورت زنجیره وار در این بلاک ها ذخیره کند. هر یک از این بلاک ها دارای زمان، تاریخ و اطلاعاتی است که برای هر تراکنش انجام می شود. هر یک از بلاک ها علاوه بر اطلاعاتی که برای ذخیره ارزهای دیجیتال وجود دارد، یک شماره شناسایی به نام هش دارد. در اصل هش مجموعه ای از کاراکترها بوده که برای ساخت آن از الگوریتم های خاصی استفاده می کنند.

هر بلاکی که اطلاعاتی در آن قرار دارد، هش مخصوص به خود را دارد که هر یک از این هش ها نماینده اطلاعاتی است که در بلاک قرار دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که بخش کوچکی از اطلاعات تغییر کند یا حذف شود، آدرس هش به صورت کلی تغییر می کند. حتی ممکن است آدرس هش های دیگر را نیز تغییر دهد. به این دلیل که هر بلاک به غیر از هش مربوط به خود، هش های دیگر را نیز در اختیار دارد.

هش گراف(hashgraph)

هش گراف(hashgraph)

نوع دیگری از دفتر کل توزیع شده، هش گراف است که مدعی است می تواند از فناوری بلاکچین پیشی بگیرد. البته چنان ادعایی چندان بی اساس نیست، چرا که هش گراف دارای چندین ویژگی برتر است که این ویژگی ها به سه دسته کلی تقسیم می شود:

مقیاس پذیری که به دلیل داشتن چنین ویژگی، در حدود 250 هزار تراکنش در ثانیه را انجام دهد. 

معاملات ریاضی معقول تری دارد.

امنیت بالاتری دارد.

هش گراف از پروتکل گاسیپ استفاده می کند. به گونه ای که هر نود اطلاعات مربوط به هر تراکنش جدید را به تراکنش های دیگری را به همسایه خود که به صورت تصادفی انتخاب شده، منتشر کند. در این حالت همسایه ها رویدادهای گرفته شده را با اطلاعاتی که از دیگر نودها گرفته جمع آوری کرده و تحت یک رویداد جدید به همسایه دیگر منتقل می کند. این روند ادامه دار خواهد بود تا جایی که نودها از اطلاعاتی که در اول ساخته شده و یا فرستاده شده است، اطلاع پیدا کنند. 

گراف مدور جهت دار(DAG)

از جمله جایگزین هایی که می توان برای بلاکچین بیان کرد، گراف مدور جهت دار نام دارد. گراف مدور جهت دار از ویژگی هایی برخوردار است که از طریق آن می توان، شرایط بهتری را ایجاد کرد. یکی از مزیت هایی که می توان برای این نوع دفتر توزیع شده، بیان کرد قابلیت ارائه نانو تراکنش های فاقد کارمزد است. در واقع DAG تراکنش ها را در نودها ذخیره کرده و تمامی نودها تراکنش ها را تایید می کند. در واقع هر نود می تواند تراکنش را شروع کرده اما برای شروع کردن تراکنش نیاز به تایید دو تراکنش قبلی است. 

هولوچین(Holochain)

نوع دیگری از دفتر کل توزیع شده، هولوچین است که در نوع خود بی نظیر بوده و به عنوان روش جدیدی برای تولید برنامه های غیرمتمرکز ارائه داده است. سیستم هولوچین یک فورک شخصی حفظ می کند که به صورت محدود بر بستر بلاکچین عمومی و جدول هش توزیع شده، مدیریت و ذخیره می شود. این روند موجب می شود بدون هیچ محدودیتی، برنامه های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین عمومی مدیریت و ذخیره شود. در اصل این موضوع منجر می گردد هیچ محدودیت مقیاس پذیری وجود نداشته باشد و برنامه های غیرمتمرکز بر بستر هولوچین نسبت به بلاکچین های سنتی می تواند بازده بیشتری داشته باشد. 

تنگل(Tangle)

تنگل نوعی از دفتر کل توزیع شده است که برای ذخیره سازی و پردازش تراکنش های شبکه آیوتا استفاده می شود. در واقع تنگل برای رشد و توسعه اینترنت اشیا توسعه داده شده و در اصل رشته ای از تراکنش ها هستند که توسط نودها ذخیره می شود. در تنگل هیچ ماینری وجود ندارد و تمامی تراکنش ها به جای ماینرها توسط کاربران به شبکه افزوده می شود. تنگل دارای چارچوبی برای تراکنش های اینترنت اشیا است و هر چقدر تراکنش های بیشتری وجود داشته باشد، مقیاس پذیری تنگل بیشتر خواهد شد. 

رادیکس(Tempo)

رادیکس(Tempo)

رادیکس از جمله تازه واردان عرصه دفتر کل توزیع شده بوده که این قابلیت را به شما می دهد تا بدون نیاز به بلاکچین برای شبکه های عمومی و یا خصوصی برای ایجاد دفتر کل توزیع شده Tempo بپردازید. رادیکس بسیار سبک بوده که نیازی به هیچ سخت افزاری ندارد و می تواند عملکردهای زیر را ارائه دهد. 

تمامی شاردها، نودهایی را با هش های مخصوص به همراه دارد که از آن برای رویدادهای برچسب زمانی در دفتر کل استفاده می شود. 

نودها از پروتکل گاسیپ برای همگام سازی شاردها استفاده می کند. 

علاوه بر این نودها، از کلاک های منطقی برای تایید تراکنش ها استفاده می کند که با یادآوری توالی تراکنش ها، برای دستیابی با اجماع است. 

هر مورد در دفتر کل رادیکس با نام Univers و هر رویداد به اسم Atom ذخیره می شود.

کلام آخر

با رشد تجارت در حوزه‌های مختلف شبکه‌ای بزرگ از دفترکل‌ها به وجود آمد که در ابتدا امکان دستکاری، خرابی و تقلب در آن‌ها وجود داشت؛ همانگونه که در سال 2008 نیز مشکلاتی از این قبیل ایجاد شد. بنابراین باید سیستمی به وجود می‌آمد که از بروز مشکلات جلوگیری کند. با استفاده از دفتر کل توزیع شده می‌توانید از این تکنولوژی هدفمند به خوبی استفاده کرده و معاملات خود را حفظ کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com