1. صفحه اصلی
 2. ارزهای دیجیتال
 3. ارزهای دیجیتال پلتفرم قرارداد هوشمند
 4. ارز دیجیتال پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات

ردیف عنوان توضیحات
1 نام ارزدیجیتالPolkadot
2 نماد ارزدیجیتالDOT
3 دسته ارز دیجیتالپلتفرم قرارداد هوشمند
4 خالق ارز دیجیتالParity Technologies
5 سال راه اندازی2017
6 قابلیت استخراجدارد
قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
درصد تغییر
تعداد معامله

معرفی پولکادات به طور مختصر و مفید

در ماه‌های اخیر شاهد رشد فزاینده قیمت بیت کوین بودیم که باعث شد تمام نظرها به بازار ارزهای دیجیتال جلب شود. در مرحله بعد رشد سریع پروژه‌های غیرمتمرکز دیفای رخ داد. در حال حاضر شاید هوشمندانه‌ترین کار این است که سرمایه‌گذاران تنوع بیشتری به سبد ارزهای دیجیتال خود ببخشند. مسلما ارزهای دیجیتال جدید که قابلیت رشد و استقبال عمومی را دارند، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری هستند. در این میان  ارز دیجیتال DOT و بلاکچین پولکادات به دلیل جدید بودن و ویژگی‌های ساختاری که دارد بسیار جذاب به نظر می‌رسد؛ به همین دلیل در مقاله حاضر با موضوع پولکادات سعی می‌کنیم شما را با این ارز نوپا اما خوش آتیه و کارآمد آشنا کنیم.

پولکادات پروژه جاه‌طلبانه ای است که می‌خواهد امکان همکاری میان بلاکچین‌های مختلف را فراهم کند؛ یا به عبارت دیگر این بلاکچین می‌خواهد در آینده به اینترنت پرسرعت میان بلاکچین‌ها تبدیل شود.  شایان ذکر است که کمتر از یک سال است که پولکادات به بازار عرضه شده است ولی با این وجود این بلاکچین توانست به سرعت رتبه ششم محبوبترین ارز دیجیتال را به خود اختصاص دهد.

معرفی پولکادات به زبان ساده، مختصر و مفید

پولکادات چیست؟

پولکادات یک پروژه منبع باز است و یکی از اهداف آن این است که بتواند به منزله پلی میان انواع بلاکچین‌های موجود عمل کند و آنها را به یکدیگر متصل کند. در متن معرفی پولکادات اعلام شده است که کاربران این بلاکچین می‌توانند به سایر بلاکچین‌ها مانند بیت کوین، اتریوم و... متصل شوند و به تبادل ارز دیجیتال  با آنها بپردازند. نام رمز ارز اختصاصی پولکادات DOT است. در این بلاکچین هیچ محدودیت و سقفی برای تعداد ارزهای دیجیتال عرضه شده مشخص نشده است و قرار است با توجه به تورم به مرور تعداد ارزهای دیجیتال  افزایش یابد.

چه چیزی باعث می‌شود بلاکچین پولکادات منحصر به فرد باشد؟

شبکه بلاکچین پولکادات شامل دو زنجیره بلوکی جداگانه شبکه اصلی (Relay Chain)و شبکه‌های فرعیِ ایجاد شده به وسیله کاربران (Parachains) است. برای معرفی پولکادات و سازوکار آن باید گفت در این شبکه تراکنش‌هایی که در Relay Chain  انجام می‌پذیرند دائمی و اصلی هستند؛ ولی زنجیره‌های Parachains به وسیله کاربران به شکل سفارشی‌سازی شده تولید و به شبکه اصلی بلاکچین هدایت می شوند.

معرفی تاریخچه پولکادات

بلاکچین پولکادات در سال 2017 به وسیله Parity Technologies طراحی شد؛ سپس در سال 2018 با همکاری دکتر Gavin Wood و Jutta Steiner که هر دو از مدیران سابق اتریوم هستند، راه‌اندازی شد. سازمان Web3 از لحاظ مالی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی پروژه پولکادات را پشتیبانی می‌کند؛ البته معمولا از دکتر گاوین وود به عنوان بنیانگذار پولکادات یاد می‌شود. گاوین وود تصمیم گرفت یک بلاکچین تکامل یافته‌تر از اتریوم طراحی کند بلاکچینی که بتواند با سایر بلاکچین‌های مستقل مانند بیت کوین و اتریوم تراکنش انجام دهد. تلاش‌های دکتر گاوین وود در نهایت به معرفی پولکادات به عنوان یک بلاکچین مستقل و قدرتمند انجامید. ابتدا در ژانویه 2018 ساختار Parachain  پولکادات راه‌اندازی شد؛ سپس در سپتامبر 2019 شبکه ابتدایی این بلاکچین با نام کوساما (Kusama) رونمایی شد. در نهایت در می 2020 بلاکچین پولکادات ارائه شد و در آگوست سال 2020 عملیات انتقال ارزهای دیجیتال به وسیله این بلاکچین آغاز شد.

معرفی تاریخچه پولکادات

مزایای استفاده از پولکادات چیست؟

معرفی پولکادات به عنوان بلاکچینی که قابلیت همکاری با سایر بلاکچین‌ها را دارد، توجه زیادی  به خود جلب کرد. این ویژگی پولکادات بی‌نظیر است و باعث می‌شود این بلاکچین بی‌رقیب و بسیار کارآمد باشد و متخصصان به آینده آن خوش‌بین باشند.

مقیاس‌پذیری بالا: در پلتفرم پولکادات چندین تراکنش می‌تواند همزمان و باسرعت بسیار بالا انجام شود.

متناسب برای انجام خلاقیت: بلاکچین پولکادات به کاربران خود اجازه می‌دهد به راحتی یک بلاکچین سفارشی و متناسب با نیاز و اهداف خود بسازند؛ به این ترتیب امید است که توسعه‌دهندگان بسیاری مایل به همکاری با این پلتفرم باشند.

مقابله با چنگال‌ها: تجربه نشان داده است که چنگال‌ها می‌توانند در روند توسعه بلاکچین‌ها اختلال ایجاد کنند؛ اما پولکادات به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند بدون نیاز به چنگال اشکالات را برطرف کند و شبکه را توسعه دهد.

امنیت بالا: این بلاکچین بستری را آماده می‌کند که کاربران بتوانند با حفظ حریم خصوصی خود با یکدیگر تعامل داشته باشند.

ساختار بلاکچین پولکادات چگونه است؟ 

برای معرفی پولکادات می‌توان گفت که این شبکه یک بلاکچین نسل سومی است که از چندین زنجیره بلوک تشکیل شده است.

 • Parachains: درون شبکه پولکادات زنجیره‌های مستقل پاراچِین به کاربران اجازه می‌دهند تا با اعمال تنظیماتی محیط کاربردی و متناسب با هدف خود را تنظیم نمایند. پاراچین با موازی سازی به سیستم اجازه می‌دهد چند تراکنش را به صورت همزمان انجام دهد.
 • Parathread: زنجیره‌ای است که از زنجیره‌های مستقل برای ایجاد سکه‌های جدید استفاده می‌کند. 
 • :Bridge Chain  زنجیره‌های متفاوت بلاکچین را که از پروتکل‌های پولکادات استفاده نمی‌کنند، به هم متصل می‌کند.
 • پل زنجیره‌ای: این ساختار به گونه‌ای طراحی شده است که به وسیله آن بلاکچین پولکادات به سایر بلاکچین‌ها متصل شده و با آنها تراکنش انجام دهد.

پولکادات چگونه از امنیت شبکه خود حفاظت می‌کند؟

تیم توسعه هنگام معرفی پولکادات اعلام کردند که این شبکه از روش «اثبات نامزدی سهام» استفاده می‌کند. اثبات نامزدی سهام در پولکادات چه مراحلی دارد؟

 • اعتبارسنج: به اعضایی که بر انجام تراکنش‌ها نظارت می‌کنند، اعتبارسنج می‌گویند. اعتبارسنج‌ها با اشتراک گذاری ارز دیجیتال DOT خود امنیت پل زنجیره‌ای را تضمین می‌کنند. آنها همچنین با همکاریِ سایر اعتبارسنج‌ها بر صحت توافقات صورت گرفته در میان همکاران، نظارت می‌کنند.
 • همکاران: همکاران با جمع‌آوری اطلاعات مربوط به زنجیره پاراچِین و ارسال مدارک اثبات معاملات برای اعتبارسنج‌ها، امنیت و انجام درست تراکنش را در زنجیره حفظ می‌کنند.
 • معرف‌ها: معرف‌ها اعتبارسنج‌ها و میزان سهام هر یک از آنها را انتخاب می‌کنند. این کار کمک می‌کند که میزان امنیت در پل زنجیره‌ای افزایش یابد.
 • صیادان: این گروه وظیفه دارند که بر عمل کاربران شبکه نظارت کنند و در صورتی که رفتار اشتباه یا تقلب هر یک از اعتبارسنج‌ها را مشاهده کردند، آن را به سایر اعتبارسنج‌ها اعلام کنند. در صورت اثبات تقلب اعتبارسنج مورد نظر باید مقداری یا حتی کل سهام خود را به منظور جریمه به سایر اعتبارسنج‌ها بپردازد.

پولکادات چگونه از امنیت شبکه خود حفاظت می کند؟

پولکادات چگونه عمل می‌کند؟

در حالت کلی می‌توان گفت پاداش در نظر گرفته شده در بلاکچین پولکادات به کاربران آن انگیزه لازم برای مشارکت در پروژه‌های شبکه را می‌دهد. قوانین حاکم بر زنجیره باعث می‌شود که اعتبارسنج‌ها با انجام رفتار درست در شبکه پاداش دریافت کنند؛ اما رفتارهای مخرب و تقلب جریمه شدن را در پی دارد.

در ضمن برای افزودن و یا حذف کردن یک پاراچِین جدید لازم نیست که یک اعتبارسنج جدید به شبکه اضافه نمایید. افزایش تعداد پاراچین‌ها هیچ خدشه‌ای به امنیت بلاکچین وارد نمی‌کند؛ اما با افزایش تعداد پاراچین‌ها، کاربران بیشتری به زنجیره پولکادات افزوده می‌شوند. در نتیجه ارزش و قیمت پولکادات افزایش می‌یابد؛ در ضمن با افزایش تعداد اعتبارسنج‌ها بر انعطاف‌پذیری و امنیت شبکه افزوده می‌شود.

بر اساس آمار تاکنون 10 میلیون DOT توزیع شده است؛ البته هنگام معرفی پولکادات هیچ محدودیتی برای عرضه سکه DOT اعلام نشده است. تیم توسعه این بلاکچین تصمیم دارند سکه‌های DOT  را با توجه به تورم عرضه کنند؛ به این ترتیب اعضا انگیزه می‌یابند که در فرایند اثبات سهام به عنوان اعتبارسنج شرکت کنند.

استقبال درخشان توسعه‌دهندگان از نسخه کوساما 

همان گونه که قبلا ذکر شد، پیش از معرفی پولکادات در سپتامبر 2019 بر بستر این بلاکچین یک شبکه ابتدایی با نام کوساما (Kusama)  به بازار عرضه شد. با وجود اینکه کوساما یک نسخه اولیه و ابتدایی بود ولی بسیار مورد توجه فعالان عرصه ارزهای دیجیتال قرار گرفت. کوساما به سرعت توانست هزاران توسعه‌دهنده را به خود جذب نماید؛ زیرا این سیستم به توسعه‌دهندگان این اجازه را می‌داد که بدون نیاز به انجام آزمایشات دقیق و پیچیده به آسانی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) خود را در بستر این شبکه اجرا نمایند.

مزایای استفاده از بلاکچین پولکادات چیست ؟

 •  از اصلیرین ویژگی‌های پولکادات  تعامل‌پذیری این بلاکچین و توانایی آن در برقراری ارتباط میان‌زنجیره‌ای با سایر بلاکچین‌ها است.
 • این بلاکچین مقیاس‌پذیری بسیار بالایی دارد. گاوین وود اعلام کرده است که پولکادات می‌تواند بیش از یک میلیون تراکنش را در ثانیه انجام دهد.
 • پولکادات شبکه بسیار انعطاف‌پذیری است به همین دلیل می‌توان این سیستم را بدون ایجاد هیچ هارد فورکی ارتقا داد.

همکاران پولکادات

با وجود اینکه کمتر از یکسال از معرفی پولکادات گذشته است اما تاکنون چندین تیم توسعه‌دهنده مانند Acala ، Chainlink ، Moonbeam ، Laminar به این بلاکچین پیوسته‌اند. همکاری مشترک میان پولکادات و سایر تیم‌های توسعه‌دهنده نتایج زیادی را برای این بلاکچین به ارمغان آورده است؛ از جمله نتایج این همکاری‌ها می‌توان به قراردادهای هوشمند blockchain-agnostic و ایجاد انواع پروتکل‌های کارآمد در جهت حفظ حریم خصوصی اشاره کرد.

همکاران پولکادات

نتیجه‌گیری

بسیاری از صاحب نظران با معرفی پولکادات به منزله یکی از درخشان‌ترین و خلاقانه‌ترین پروژه‌های موجود در فضای بلاکچین اعلام کرده‌اند که به آینده این شبکه خوش‌بین هستند. بلاکچین پولکادات دارای ویژگی‌ها و چشم‌اندازهای منحصر به فردی است که موجب می‌شود تعداد زیادی از فعالان را به سمت خود جذب کند.

ارز دیجیتال dot پس از رسیدن به انتهای موجِ صعودی و تکمیل موج W وارد اصلاح شد که دو محدوده مقاومتی در قیمت‌های 50.266 و 26.565 و دو حمایت قوی در محدوده 16.993 و 13.639 قرار دارد که در حال حاضر بین دو حمایت و مقاومت محصور شده است که با شکست هر کدام می‌تواند به محدوده بعدی برسد. 

در تحلیل فوق حمایت و مقاومت‌های کلیدی و مهم در بازه زمانی هفتگی و ماهیانه، برای سنجش و ارزیابی بهتر شما عزیزان مشخص شده است که بعد از شکست، هر کدام می‌تواند روند نزولی و صعودی قوی تشکیل دهد همچنین در صورت شکستِ این محدوده‌ها در آپدیت‌های بعدی، حمایت و مقاومت‌های جدید مشخص خواهد شد.

 

×
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر