1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. از کجا شروع کنیم بورس
 4. گام سوم : آشنایی با خرید و فروش سهام

گام سوم : آشنایی با خرید و فروش سهام

گام سوم : آشنایی با خرید و فروش سهام
لوگو علیرضا محرابی
گام سوم : آشنایی با خرید و فروش سهام
از کجا شروع کنیم بورس

در مرحله قبلی، ثبت نام در سجام و کارگزاری ها، شرایط و مدارک و لیستی از کارگزاری ها را مشاهده کردید، حال در این مرحله قصد داریم، شما را با پنل مدیریت کارگزاری ها، آموزش کار با آنها و همچنین خرید و فروش سهام را به شما آموزش دهیم، برای این منظور با ما همراه باشید.

وارن بافت الگوی سرمایه گذاران در جهان مالی

کارشناسان بازار سهام مانند وارن بافت مانند یک تجارت به سرمایه گذاری های خود نزدیک می شوند. قبل از شروع سهامداری ، تا حد ممکن در مورد بورس سهام و همچنین استراتژی های سرمایه گذاری اطلاعات کسب کنید. این به سرمایه گذاران اعتماد به نفس بیشتری در تصمیم گیری های جسورانه مالی می دهد.

نکاتی که قبل از خرید سهام باید بدانید

بسیاری از کارشناسان مالی اتفاق نظر دارند که سرمایه گذاری در بورس سهام تقریباً برای همه یک حرکت هوشمندانه است. درگیر شدن در سهام می تواند موجب ترس باشد ، اما سرمایه گذاری عاقلانه می تواند به برخی از دستاوردهای مالی منجر شود. کارشناسان مالی اتفاق نظر دارند که بهترین راه برای تولید ثروت طولانی مدت از طریق بازار سهام است. در نهایت سرمایه گذاران می توانند با سرمایه گذاری در حد 1000 دلار درآمد کسب کنند. سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار فرآیند ساده ای نیست ، اما به لطف پتانسیل طولانی مدت، ارزش آن را دارد در زیر برخی از نکاتی که قبل از خرید سهام باید بدانید برای شما ذکر شده است:

نمی دانید چگونه می توان در دنیای سهام شروع به کار کرد؟ این راهنما آنچه که یک سرمایه گذار تازه کار در مورد انواع سهام و همچنین نحوه انتخاب سهام مناسب برای سرمایه گذاری نیاز دارد ، به اشتراک می گذارد.

تفاوت بین تجارت و سرمایه گذاری را درک کنید

هولکومب می گوید ، وقتی در یک شرکت سرمایه گذاری می کنید ، درصدی از شرکتی را خریداری می کنید که امیدوارید چند سال آن را حفظ کنید، اگر در سهام سرمایه گذاری می کنید ، صاحب نسبی شرکت نیز می شوید،. با این وجود اگر معامله می کنید ، با پیش بینی میزان افزایش قیمت سهام در مدت زمان مشخص ، به دنبال خرید و فروش سهام در یک بازه زمانی کوتاه هستید.

نقش های مختلف سهام و اوراق قرضه را بدانید

احتمالاً قبلاً در مورد سهام و اوراق قرضه شنیده اید ، اما گرچه هر دو روش جمع آوری پول توسط یک شرکت است ، اما تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد.

<<پاملا کاپالاد ، یک برنامه ریز مالی معتبر و بنیانگذار Brunch and Budget ، قبلا اختلاف را با این قافیه کوچک برای Girl boss شکست: "سهام ، شما یک مالک هستید،اوراق قرضه ، شما وام گیرنده هستید. ">>

از اهداف خود واقعاً مطلع شوید

قبل از خرید سهام برای اولین بار ، بهتر است اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را یادداشت کنید،چرا پول خود را سرمایه گذاری می کنید و امیدوارید چه درآمدی از بورس به دست بیاورید؟

"آیا به دنبال رشد تهاجمی یا درآمد اضافی از سود سهام ثابت هستید؟"

<<جوردن سووهنگار ، یک برنامه ریز مالی مجاز و مشاور ثروت در Univest Investments ، می گوید: داشتن این پاسخ ها به شما در تعیین نوع اهدافتان کمکتان می کند.>>

یک حساب کارگزاری دریافت کنید و مقدار سهم خود را تعیین کنید

خوب ، بنابراین شما تحقیق خود را انجام داده اید و برخی اهداف مالی را برای خود ترسیم کرده اید، این شما هستید که تصمیم می گیرید با یک کارگزار کار کنید یا کارهای خود را از طریق یک پلت فرم آنلاین انجام می دهید ، اما وقتی انتخاب خود را انجام دادید ، وقت آن است که یک حساب کارگزاری راه اندازی کنید.

سرمایه گذاری را که در مورد آن آگاهی دارید انتخاب کنید

<<این می تواند وسوسه انگیز باشد که بخواهید فقط سهام شرکتهای معروف را که در اخبار درباره آنها می شنوید خریداری کنید>>

در واقع  این احتمال وجود دارد که قیمت سهام این شرکت ها در حال حاضر بسیار بالا باشد و اگر خرید می کردید ، صاحب یک سهم کوچک بدون فضای رشد بیش از حد خواهید شد.

هولکومب می گوید ، به منظور خرید سهام برای اولین بار، باید از صنایعی شروع کنید که بسیار با آنها آشنایی دارید ، زیرا بینشی خواهید داشت که سایر تجار چنین کاری نخواهند کرد. این دانش در نهایت به شما کمک می کند تا در مورد وضعیت کلی رفاه و چشم انداز مالی شرکت تصمیمات آگاهانه تری بگیرید.

<<در آخر ، به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری بازی ای است که شما در دراز مدت انجام می دهید. تامپسون می گوید: "با خود صبور باشید و برای شروع یک سهام انتخاب کنید. "شما سالها فرصت دارید که یک نمونه عالی ایجاد کنید ، اما در حال حاضر اصول آن را یاد می گیرید." خوبی این است که هرچه زودتر شروع کنید ، وضعیت بهتری خواهید داشت!>>

چگونه سهام بخریم؟

خرید سهام آنچنان که به نظر می رسد پیچیده نیست ، اما قبل از اولین سرمایه گذاری باید تحقیق کنید و آن را یاد بگیرید.

برای خرید سهام ، ابتدا به یک حساب کارگزاری نیاز دارید که می توانید در مدت زمان 15 دقیقه تنظیم کنید. سپس ، پس از اینکه پول به حساب خود اضافه کردید ، می توانید مراحل زیر را برای یافتن ، انتخاب و سرمایه گذاری در شرکت های جداگانه دنبال کنید.

یک کارگزار سهام آنلاین انتخاب کنید:

ساده ترین راه برای خرید سهام از طریق یک کارگزار سهام آنلاین است. پس از افتتاح و تأمین اعتبار حساب خود ، می توانید سهام را از طریق وب سایت کارگزار در عرض چند دقیقه خریداری کنید، سایر گزینه ها شامل استفاده از یک کارگزار سهام با خدمات کامل یا خرید مستقیم سهام از شرکت است.

 • افتتاح حساب کارگزاری آنلاین به راحتیِ راه اندازی حساب بانکی است:
 • شما یک برنامه حساب را تکمیل می کنید ، مدارک شناسایی خود را ارائه می دهید 
 • انتخاب می کنید که آیا می خواهید حساب را از طریق ارسال چک یا انتقال وجه به صورت الکترونیکی تأمین کنید. 

به عبارت ساده تر:

پس از یافتن کارگزار آنلاین خود ، باید یک حساب سرمایه گذاری باز کنید. این کار را معمولاً می توان بصورت آنلاین انجام داد. حساب سرمایه گذاری اساساً همان چیزی است که شما برای شروع خرید سهام به صورت آنلاین نیاز دارید. آن را به عنوان یک حساب بانکی در نظر بگیرید که علاوه بر نگه داشتن پول نقد ، می توانید سهام نیز در آن نگه دارید. افتتاح حساب کارگزاری آنلاین معمولاً دو روز به طول می انجامد ، اگرچه در بعضی از کارگزاران می توانید این کار را طی یک روز انجام دهید.

پول را به حساب خود بارگذاری کنید

برای خرید سهام به صورت آنلاین ، باید پول در حساب سرمایه گذاری خود داشته باشید.

سهمی را که می خواهید خریداری کنید پیدا کنید

می توانید از ایده های دیگران الهام بگیرید یا می توانید تحقیقات خود را انجام دهید از طرف دیگر ، اگر مقداری وقت و انرژی برای تحقیق خود بگذارید ، می توانید چیزهای بیشتری از آن یاد بگیرید. ایده های سرمایه گذاری می تواند از طریق کارگزار شما به صورت گزارش سهام و تجزیه و تحلیل ارائه شود ، اما می توانید از تحقیقات مستقل نیز استفاده کنید. دوره های اخبار مالی و سرمایه گذاری همچنین می توانند در یادگیری نحوه انتخاب سهام برنده مفید باشند.

سکوی معاملات در چند قدمی شماست! 

شما حساب ، پول نقد و سهمی را که می خواهید خریداری کنید دارید. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید فشار دادن دکمه "خرید" است. شما وارد سکوی معاملات آنلاین خود می شوید ، سهمی را که انتخاب کرده اید پیدا می کنید ، تعداد سهام مورد نظر برای خرید را وارد می کنید و روی "خرید" کلیک می کنید که خرید سهام را آغاز می کند. همچنین می توانید مبلغی را که می خواهید برای سهام اختصاص داده شده انتخاب کنید.

<<هنگام ثبت سفارش ، می توانید انواع مختلف سفارش را انتخاب کنید. یک سفارش بازار بلافاصله با قیمت فعلی بازار خریداری می شود ، در حالی که سفارش محدود به شما امکان می دهد قیمت دقیق خرید سهام را مشخص کنید. جزئیات بیشتر درباره انواع سفارشات را در اینجا پیدا کنید.>>

موقعیت های سهام خود را مرتباً مرور کنید

کار شما تمام شد ، سهام را خریداری کردید ، آنها متعلق به شماست. اکنون این مهم است که سرمایه گذاری های خود را کنترل کنید.

<<اگر سهام را با هدف نگهداری طولانی مدت خریداری کرده اید ، نیازی نیست که هر روز حرکت قیمت را بررسی کنید اما ممکن است بخواهید گزارش های سه ماهه یا سالانه و راهنمایی های شرکت را بررسی کنید. این اساساً به معنای مرور استراتژی سرمایه گذاری شما هر از گاهی است.>>

<<برای خریداران کوتاه مدت ، مدیریت موقعیت می تواند به معنای تنظیم قیمت توقف ضرر محل کاهش ضرر و قیمت هدف جایی باشد که می خواهید سهام را با سود بفروشید.>>

نکاتی که قبل از فروش سهام باید بدانید

داشتن سهام به خصوص اگر ارزش بیشتری داشته باشد، گزینه های سختی را برای یک سرمایه گذار به ارمغان می آورد. از طرف دیگر ، با صرف خرید و نگه داشتن سرمایه گذاری ، ممکن است گزینه های بهتری را از دست بدهید. چندین عامل دیگر وجود دارد که باید قبل از فشار دادن دکمه فروش در نظر گرفته شود.

 • می توانید به سادگی با یک کارگزار سهام وارد سفارش بازار شوید و سهام خود را بفروشید. در صورت نیاز به فروش پول ، این کار با قیمت فعلی بازار انجام می شود و نیازی نیست که موارد زیادی را در نظر بگیرید.
 • از طرف دیگر ، اگر می خواهید سهام خود را برای خرید سهام دیگری بفروشید یا اگر می خواهید یک سهام را برای سرمایه گذاری در سهام دیگر معامله کنید ، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

آیا شما یک تاجر هستید یا یک سرمایه گذار؟

ابتدا به افق تجارت یا سرمایه گذاری برنامه ریزی شده خود فکر کنید ، که میانگین زمانی را که شما برای نگه داشتن سهام تعیین می کنید ، مشخص می کند. آیا شما یک تاجر هستید یا یک سرمایه گذار؟ هر دو نوع فعالان بازار سهام را خریداری و می فروشند ، اما برای دستیابی به هدف یکسان سودآوری کلی روش های مختلفی دارند.

<<به عنوان مثال ، یک معامله گر روزانه یک بازه زمانی و معیارهای متفاوت برای فروش سهام نسبت به یک سرمایه گذار بلند مدت خواهد داشت ، بنابراین مطمئن شوید که فعالیت فروش سهام شما بخشی از استراتژی تجارت یا سرمایه گذاری کلی شما است.>>

شما می توانید مجموعه دوره های آموزشی استاد محرابیان را تهیه کرده تا نحوه تجارت سهام برای اهداف سرمایه گذاری را بیاموزید.

 چرا می خواهید سهام خود را بفروشید؟

 • قبل از فروش سهام خود ، دلایل فروش آن را در نظر بگیرید. مطمئن باشید که به دلیل یک حرکت نامطلوب در بازار طبق انگیزه عمل نمی کنید ، به خصوص اگر متحمل ضرر شوید. در وهله اول دلایل خرید سهام را به خود یادآوری کنید.
 • صبور باشید و سعی کنید در مورد چرایی حرکت نامطلوب تحقیق کنید. به یاد داشته باشید ، شما سهام می خرید تا درآمد کسب کنید ، نه اینکه ضرر کنید.
 • اگر به طور فعال استراتژی های کوتاه مدت را معامله کنید ، اصلی ترین دلیل فروش سهام شما سود سریع یا ضرر کمتری خواهد بود. همچنین ممکن است سهام خود را بفروشید زیرا اصول بازار حاکی از رکود اقتصادی است ، به خصوص اگر آنها در سهام دوره ای سرمایه گذاری کنند که احتمال زیادی برای نشان دادن افت قیمت در آینده دارند.

انواع سفارشات فروش را بفهمید

 • انواع سفارشات فروش سهام بسیار ساده هستند و با نحوه کار بازار سهام مطابقت دارند. تاجران از انواع سفارشات مختلف برای محدود کردن قیمت خرید خود ، به حداکثر رساندن قیمت فروش خود و محدود کردن ضرر استفاده می کنند.

سفارش فروش در بازار

این نوع سفارش به شما امکان می دهد سهام را بلافاصله بفروشید و این ضمانت می کند که سفارش بدون تعیین قیمت اجرا به اجرا در خواهد آمد. سفارشات بازار هنگام فروش سهام معمولاً در قیمت پیشنهادی یا نزدیک به آن پر می شوند ، همانطور که هنگام خرید در نزدیکی قیمت پیشنهاد پر می شوند. بخاطر داشته باشید که آخرین قیمت فروش که به طور کلی در صفحه نمایش یا بورس نشان داده می شود ، ممکن است قیمتی نباشد که هنگام خرید با استفاده از سفارش بازار دریافت خواهید کرد.

سفارش فروش را محدود کنید

 این نوعی سفارش برای فروش سهام با قیمت مشخص شده یا بهتر از آن است.

فروش سفارش توقف / توقف ضرر فروش

 وقتی سهام به قیمت معینی در زیر بازار غالب رسید ، که به عنوان قیمت توقف شناخته می شود ، دستور توقف فروش باعث اجرای آن می شود. با رسیدن و معامله در بازار با قیمت توقف ، سفارش توقف فروش به یک سفارش بازار تبدیل می شود تا سهام را به بهترین قیمت موجود بفروشید.

علاوه بر نوع سفارشی که برای فروش سهام وارد کرده اید ، می توانید برای سفارش خود نیز شرط بگذارید:

 • همه یا هیچ: این شرایط احتمالی مشخص می کند که دستور فروش باید به طور کامل پر شود یا اصلاً انجام نشود.
 • فوری یا لغو: یک سفارش فوری یا لغو اگر بلافاصله اجرا نشود ، لغو می شود ، اگرچه سفارش می تواند تا حدی اجرا شود.
 • سفارش روز: درصورتی که روش دیگری مشخص نشده باشد ، محدودیت یا سفارش متوقف برای خرید یا فروش سهام فقط برای روزی که قرار داده شده مناسب است. این به این معنی است که یک سفارش روزانه است.

چگونه سهام بفروشیم؟

مراحل فروش سهام خود با استفاده از کارگزار

مرحله 1: کارگزار را انتخاب کنید

اگر صاحب سهام هستید اما کارگزار سهام ندارید ، پس احتمالاً گواهینامه های سهام فیزیکی در اختیار دارید. برای فروش سهام در فرم گواهی ، باید آنها را به یک کارگزار / فروشنده مجاز ببرید تا برای شما بفروشد.

به خاطر داشته باشید که نحوه فروش سهام خود به همان اندازه که در آنجا تجارت می کنید مهم است ، بنابراین مطمئن شوید که بهترین کارگزار آنلاین را برای نیازهای خود انتخاب کرده اید. کارگزار مناسب به معنای کارگزاری ست که بهترین نیاز شما را برآورده کند. 

مرحله 2: سیستم عامل تجارت بروکر را امتحان کنید

کارگزار شما، برای فروش سهامی که انتخاب می کنید، به احتمال زیاد یک حساب مجازی یا آزمایشی ارائه می دهد. به شما این فرصت را می دهد تا بستر معاملات کارگزار و خدمات اجرای سهام را ارزیابی کنید.

مرحله 3: سهام خود را بفروشید

پس از اینکه سهام خود را به یک حساب معاملاتی منتقل کردید ، سپس می توانید سطح قیمت را انتخاب کنید و برای سهام خود سفارش فروش دهید یا فقط آن را در بازار بفروشید.

اشتباهات رایج در خرید و فروش سهم

 •  آمادگی یا آموزش کم

وقتی وارد صحنه بازار می شوید ، بهتر است آمادگی کافی داشته باشید. رابرت دل ، مدیرعامل و استراتژیست معاملات تجارت Tradingschool.com ، می گوید ، معامله گران اندکی قبل از حرکت سریع به بازار ، احتیاط لازم را انجام می دهند. دل می گوید: "اگر قرار است با كوسه ها شنا كنید ، بهتر است از كوسه ها بیاموزید" پس آمادگی کم و آموزش سطح پایین باعث بروز اشتباه در خرید و فروش سهم می شود.

 • احساساتی بودن در مورد پول

به گفته متخصصان ، دلیل این که بسیاری از معامله گران در حال ظهور نتوانند به طور مداوم سود کسب کنند ، برداشت آنها از پول است. 

دیل ، کارشناس بازرگانی از تجربیاتش می گوید:

 من وقتی به کلاس می رفتم به همه دانش آموزانش یک تست روانشناسی می دادم. در این آزمون ، دانش آموزان باید توضیح می دادند با یک کلمه، معنای پول برای آنها چیست؟؟

از هر 10 پاسخ نه بار ، "ایمنی" ، "امنیت" یا "قدرت" است. بنابراین بسیاری از معامله گران از نظر احساسی درگیر معاملات خود می شوند ، طولانی یا کوتاه، اگر معامله ای خلاف آنها باشد ، بسیاری احساس می کنند که امنیت خود را از دست می دهند. به همین دلیل است که آنها تمایل به واکنش احساسی دارند. "

<<دل می گوید هیچ کس نمی تواند به درستی یک معامله گر را برای غلتک احساسی بازار سهام آماده کندو برای جلوگیری از اشتباه ، بسیاری از مردم اغلب اجازه می دهند سهام در برابر آنها منفی شود.>>

پیش بینی سود

اکثر معامله گران نمی خواهند قبول کنند که معامله ای می تواند بر خلاف آنها باشد. آنها با فرض موفقیت خود وارد بازار می شوند و از دیدن در آینه عقب خودداری می کنند. همچنین برای معامله گران در حال ظهور معمول است که از یک ماشین حساب برای پیش بینی میزان سود آنها و نحوه صرف سودهای غیر واقعی استفاده کنند!

عدم تخصص

بسیاری از مردم به تجارت فکر می کنند زیرا فکر می کنند این وسیله آسان برای کسب درآمد است. با این وجود ، انواع مختلفی از اوراق بهادار وجود دارد که می توانند در بازارهای امروز معامله شوند ، از جمله سهام ، اختیارات ، کالاها ، معاملات آتی و ارزها. برای معامله گران نوظهور ، یادگیری خصوصیات هر نوع امنیتی کاری دشوار است. بنابراین ، تخصص اغلب مفید است. 

محاسبه نکردن نسبت ریسک پذیری سهام

بسیاری از معامله گران قبل از ایجاد موقعیت ، نسبت ریسک و پاداش یک معامله سهام را محاسبه نمی کنند. نسبت ریسک و پاداش سهام رابطه ای بین میل سرمایه گذار برای حفظ سرمایه در یک انتهای مقیاس و میل به حداکثر رساندن بازده در انتهای دیگر است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است 

گام چهارم: آشنایی با بورس و فرابورس مطالعه نمایید

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
2 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com