1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. گواهی سهام چیست؟

گواهی سهام چیست؟

گواهی سهام چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
گواهی سهام چیست؟
اصطلاحات بورس

برای انجام برخی از امورات رسمی و اداری که به خرید سهام از بازار سرمایه مرتبط هستند، باید سهامدار بودن خود را به اثبات برسانید. در کنار ورود به حساب کارگزاری خود و مشاهده جزئیات سهام های خریداری شده، یک روش دیگر هم برای مشاهده و اثبات سهامدار بودن وجود دارد. دریافت گواهی سهام از جمله امکانات درگاه یکپارچه ذینغعان بازار سرمایه است که یکی از سامانه های زیر مجموعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه محسوب می شود. در ادامه مطلب جزئیات بیشتری از نحوه دریافت گواهی سهام و اموراتی که نیاز به ارائه این گواهی دارند را توضیح می دهیم.

گواهی سهام چیست؟

گواهی سهام چیست

هر یک از سهامداران بازار سرمایه می توانند با ورود به حساب کارگزاری خود جزئیات کامل سهام های خریداری شده را مشاهده کنند. این روش صرفا برای ارائه اطلاعات به سهامداران کاربرد دارد و نمی توان از طریق آن به یک مرجع قانونی مانند بانک اثبات کرد که شما سهامدار یک شرکت مشخص هستید؛ بنابراین به یک گواهی مکتوب نیاز دارید که ثابت کند شما سهامدار شرکت مذکور هستید. گواهی سهام همان مدرک مکتوب و معتبری است که ثابت می کند شما سهامدار شرکت مورد نظر هستید، چه تعداد سهام دارید، ارزش سهام شما چه قدر است و چندین مورد دیگر را نیز در اختیارتان قرار می دهد. بنابراین به طور کلی می توان گفت گواهی سهام، یک مدرک مکتوب و معتبر است که سهامداری شما را در یک شرکت خاص نشان می دهد.

گواهی سهام چه کاربردهایی دارد؟

درست است که سهامداران برای دریافت سود و انجام معامله، سهام شرکت های مختلف را خریداری می کنند و به طور کلی نیازی نیست به کسی ثابت کنند که سهامدار هستند، ولی گاهی اوقات برای انجام برخی امورات اداری باید سهامدار بودن خود را نیز به اثبات برسانند. برای مثال کسانی که قصد دریافت وام مانند وام جعاله از بانک مسکن دارند باید با ارائه گواهی تسه، خرید تعداد مشخصی از این سهام و سهامدار بودن خود را به بانک مسکن ثابت کنند. در غیر اینصورت نمی توانند مراحل قانونی و الزامی دریافت وام را طی کنند. همانطور که گفتیم در این گواهی به طور کامل درج می شود که شما سهامدار چه شرکتی هستید، چه تعداد از سهام آن شرکت را خریداری کرده اید، کد معاملاتی شما چیست و...

گواهی سهام را چگونه دریافت کنیم؟

خوشبختانه دریافت این گواهی نیز مانند بسیاری از امورات مربوط به بازار سرمایه به صورت غیر حضوری انجام می شود. برای دریافت گواهی سهام باید به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنید و از حساب کاربری خود گواهی شرکت مورد نظر را دریافت نمایید. درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه یکی از سامانه های زیر مجموعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه یا همان شرکت سمات است که امکانات مختلفی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. بنابراین می توانید در کمترین زمان ممکن گواهی سهامداری خود را برای هر شرکتی که سهام آن ها را خریداری کرده اید، دریافت کنید.

مراحل دریافت گواهی سهام

مراحل دریافت گواهی سهام

برای دریافت گواهی سهامداری خود در هر یک از شرکت هایی که تعدادی از سهام آن ها را خریداری کرده اید، باید از طریق نشانی اینترنتی ddn.csdiran.ir به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه وارد شوید. البته توجه داشته باشید برای ورود به این سامانه ابتدا باید یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید؛ برای انجام این کار هم به ثبت اطلاعات خود در سامانه سجام نیاز دارید. بنابراین چنانچه در سامانه سجام ثبت نام کرده اید، به صفحه اصلی درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه وارد شده و از قسمت انتهایی صفحه گزینه "ثبت نام درگاه" را انتخاب کرده و مراحل ثبت نام را انجام دهید.

پس از ایجاد یک حساب کاربری در این سامانه باید به صفحه اصلی آن مراجعه کرده و با درج کدملی یا شناسه ملی و رمز عبور به حساب کاربری خود وارد شوید. بعد از ورود به پنل کاربری خود در سامانه ذینفعان بازار سرمایه باید گزینه "گزارش دارایی" را انتخاب کنید. پس از آن لیست تمام سهام هایی که دارید برای شما نمایش داده می شوند؛ در این مرحله باید گزینه "دریافت" که در مقابل سهام شرکت مورد نظر شما قرار گرفته است را انتخاب نمایید. در نهایت فایل گواهی سهام در قالب یک فایل PDF به شما ارائه می شود. در گواهی که دریافت می کنید نام و نام خانوادگی، کد ملی، کد معاملاتی، تاریخ دریافت گواهی، تعداد اوراق بهادار، نام شرکت مورد نظر و ارزش هر یک از سهام های همان شرکت قابل مشاهده هستند.

در کنار تمامی این موارد در سمت راست قسمت پایین گواهی یک کد QR درج شده است که از طریق اسکن آن می توانید تمامی اطلاعات مذکور را نیز مشاهده کنید. همچنین در سمت چپ گواهی نیز عبارت "این گواهی صرفا جهت اطلاع صادر گردیده و در هر صورت از نظر قانونی اطلاعاتی که به صورت داده پیام در سامانه پس از معاملات نگهداری می گردد، معتبر و قابل استناد می باشد" درج شده است، بنابراین گواهی سهامداری شما برای ارائه به مراجع قانونی، کاملا معتبر است.

جمع بندی

گواهی سهام در بازار سرمایه

برای انجام برخی از امورات رسمی و اداری باید سهامدار بودن خود را در بازار سرمایه به اثبات برسانید. برای مثال کسانی که قصد دریافت وام از بانک مسکن را دارند، باید خرید اوراق تسه را به تعداد مشخص شده توسط بانک، ثابت کنند. برای انجام تمامی این امورات باید گواهی سهام را از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه دریافت کنید. برای ورود به این سامانه هم باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و سپس یک حساب کاربری در سامانه ذینفعان بازار سرمایه برای خود ایجاد کنید. به این ترتیب می توانید برای هر یک از شرکت هایی که تعدادی از سهام آن ها را خریداری کرده اید، گواهی سهامداری دریافت کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com