رانت در بورس چیست

رانت در بورس چیست

رانت موقعیت خاصی ست که برای همه وجود نداشته و مختص افراد مشخصی ست

رانت در بورس در واقع به اطلاعاتی اشاره دارد که قبل از این که در اختیار عموم قرار بگیرد، امکان کسب درآمد را فراهم می کند.

<<به عبارت ساده تر وقتی شما قبل از همه بدانید که سهام شرکتی در نتیجه زیان عملیاتی شرکت، ارزان خواهد شد، در واقع رانت اطلاعاتی داشته‌اید>>

 مقاله پیشنهادی: روانشناسی ضرر و زیان در بازار بورس

چه کسانی در بورس رانت دارند؟

این سوال را با ذکر یک مثال شروع خواهیم کرد که از مطلب درک بهتری داشته باشید:

فرض کنید دو نفر قرار است با هم یک کسب و کار مهمی را راه اندازی کنند که برای شروع آن می بایست قرار داد مهمی را امضا کنند، در واقع این دو نفر می دانند که درآمد قابل توجهی را قرار است به دست بیاورند به دنبال همین موضوع تا این که قرار داد نهایی و کامل نشود سخنی از جزئیات زده نشده و کسی از جریان آن خبر کاملی نخواهد داشت.(یعنی همان اطلاعات نهان)

چه کسانی در بورس رانت دارند؟

<<هر کسی که از این قرارداد از طریق این دونفر اطلاع پیدا کند، تا زمانی که امضای این قرارداد علنی شود و همگان از امضای این قرارداد مطلع شوند ( قبل از آن اطلاعات نهانی آشکار شود)، رانت داشته است، برای بورس هم همین قاعده صدق می کند>>

رانت خوب است یا بد؟

پاسخ به این سوال کمی سخت است اما می توان گفت رانت در جامعه بورسی نه خوب است نه بد؛ چرا که رانت برای رفراد رانت دار خوب است و برای افرادی که رانت ندارند بد. دارندگان رانت اطلاعاتی همیشه و در همه بورسهای دنیا وجود داشته و دارند.

  • در واقع ایجاد رانت باید در جهت منافع خواص و ضرر عموم مردم یا سهامداران باشد.
  • رانت از این جهت که برای قشر خاصی وجود دارد و باعث نارضایتی افراد زیادی است و همچنین ممکن است که باعث زیان اشخاص دیگر شود، غیر انسانی است.

رانت خوب است یا بد؟

<< رانت در بورس وقتی برای سهامداران شرکتها باعث ایجاد زیان و ضایع شدن حقوقشان شود، قطعاً امری غیر قانونی خواهد بود.>>

آیا می شود در بورس رانت داشت؟

رانت داشتن برای همه آزاد است به شرط این که بتوانید به اطلاعات نهانی دست یابید.

سوالی که پیش می آید این است که آیا میتوان بدون داشتن افراد با قدرت، به سهام رانتی دسترسی داشت؟

یکی از راه های فهمیدن حرکات افراد رانتی استفاده از تکنیک های کندل شناسی (price action) است. اشخاصی که اطلاعات نهانی دارند معمولا برای کسب سود شخصی از این اطلاعات استفاده می کنند. مثلا شرکتی تصمیم می گیرد محصولات خود را به مشتریان خارجی بفروشد و به اصطلاح راه صادرات را برای خود باز کرده است؛ مدیران عالیرتبه شرکت که به این اطلاعات دسترسی دارند اقدام به خرید سهام شرکت می کنند. گاهی اوقات خرید سنگین مدیر های شرکت باعث ایجاد اشکال خاصی در کندل می شود که میتواند سیگنال رانتی باشد.

رانت بازی در بورس اوراق بهادار

همان طور که می دانید بازار بورس اوراق بهادار از اهمیت ویژه ای در اقتصاد برخوردار است که بدون سود بردن از آنها احتمال رسیدن به اهداف سیاست های پولی، مالی و تولیدی غیر ممکن خواهد شد.

امکان از بین رفتن کامل رانت بازی در اقتصاد هیچگاه امکان پذیر نخواهد بود حتی در پیشرفته ترین کشورها

روشی برای از بین بردن رانت بازی در بورس 

همانطور که در بالا اشاره کردیم از بین بردن رانت بازی در بازار اقتصادی غیر ممکن است اما می شود با افزایش شفافیت اطلاعات، این فعالیت را کاهش داد.

نقش موسسات نظارتی در جلوگیری از رانت بازی در بورس

در بیشتر سازمان ها و حوزه های قضایی قوانینی برای ممنوعیت معامله هایی که توسط اعضا صورت میگیرند و اطلاعات نهانی دارند تصویب شده است به علاوه این که مشاوران سرمایه گذاری، وکلا و حسابداران جزو دسته ی اطلاعات نهان هستند که البته به موجب انجام وظایف حرفه ای یاتجاری اطلاعات نهانی را در اختیار می گیرند.

فعالیت های نظارتی در زمینه رانت بازی

  • جمع‌آوری اطلاعات تراکنش‌های مشکوک
  • شناسایی طرفین معاملات مشکوک
  • بررسی فعالیت‌های سرمایه‌گذاران شناسایی‌شده در گذشته
  • شناسایی اشخاصی که به اطلاعات نهانی دسترسی داشتند
  • بررسی رابطه‌ بین افرادی که به رانت یا به طرفین معاملات مشکوک دسترسی داشتند

<<با این روش ها می توان به راحتی رانت بازی را کاهش داده و از سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه آسوده بوده و به راحتی خرید و فروش کنید.>>

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید دوره آموزش بورس را مشاهده نمایید

فروش ویژه دوره ارز دیجیتال 4,100,000 3,100,000 تومان
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram