1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. از کجا شروع کنیم بورس
  4. گام پنجم : آشنایی با تحلیل تکنیکال

گام پنجم : آشنایی با تحلیل تکنیکال

گام پنجم : آشنایی با تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال روشی برای بررسی داده ها است و برای تمام داده های که در غالب چارت ارائه میشوند و عرضه و تقاضا بصورت آزاد به تقابل هم میایند میتوان اعمال کرد. 

هدف کلی برای تحلیل چارت ها شناسایی روند و نقاط بازگشتی سهم است. یعنی نقاطی که بتوانیم خرید یا فروش انجام دهیم.

تحلیل تکنیکال بر پایه ی چند قانون تعریف می شود:

  • تاریخ تکرار می شود:

برای تحلیل یک چارت مبنای حمایت ها و مقاوت های آینده سهم را معمولا رفتار سهامداران در گذشته قرار می دهیم. برای مثال فرض کنید در گذشته، اولین باری که سهم به قیمت 2 هزارتومان رسیده بود فشار فروش روی سهم ایجاد شده بود و قیمت رو به پایین حرکت کرده بود. بعد از مقداری اصلاح (حرکت قیمت خلاف جهت حرکت قبلی خود) دوباره خریدار های سهم زیاد شده و سهم رو به بالا حرکت کرد و برای بار دیگر به قیمت 2 هزارتومان رسید. هرچقدر هم فشار خریدار بالا باشد باز هم تعدادی از سهامداران در این قیمت از سهم خارج می شوند و باعث واکنش قیمت به این قیمت میشوند.

  • همه چیز در چارت نهفته است:

چارت ها گویای رفتار سهمداران در قیمت های مختلف در طول زمان هستند. تحلیلگر تکنیکال به جز چارت و ابزار تحلیل تکنیکال نیازی به داده ی دیگری ندارند و همه ی اطلاعات مورد نیاز را از چارت میتوانند بدست اورند.

نگاه ریز بینانه به چارت میتواند رفتار دقیق سهامداران و معاملاگران را به شما بدهد. اینکه در چه قیمتی چه حجمی معامله شده و بعد از ان قیمت رشد کرده یا نزول، تمام بررسی رفتار سهامداران است.

  • قیمت به مسیر خود ادامه میدهد مگر اینکه نشانه ای مبنی بر اصلاح باشد:

در تحلیل تکنیکال فرض بر این است که قیمت در هر روندی که حرکت میکند، به حرکت خود ادامه میدهد مگر آنکه به سطح مقاومتی برخورد کند.

با اتکا به این سه اصل تحلیل تکنیکال پرکاربرد ترین تحلیل برای معامله شده است. و نقاط ورود و خروج بسیار قدرتمندی به ما میدهد.

انواع تحلیل تکنیکال:

  • تکنیکال کلاسیک:

تحلیل تکنیکال کلاسیک توسط چارلز داو پایه گذاری شد. این روش تحلیل از ابزار های ساده استفاده میکند و حجم معاملات را پایه انتخاب نقاط مناسب برای خرید و فروش قرار میدهد. ابزار تحلیل کلاسیک عموما خطوط حمایت و مقاومت، کاانال، الگوهای کلاسیک و... است.

  • تکنیکال نوین:

این روش تحلیل تکنیکال عموما از اندیکاتور ها و مووینگ ها و ابزاری از این دسته استفاده میکند. این روش بیشتر تمرکز را روی روند حرکت قیمت گذاشته است و در پیدا کردن نقاط دقیق خرید و فروش ضعیفتر از تکنیکال کلاسیک است.

مزایا تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال در مقایسه با روش های دیگر تحلیل مانند بنیادی، نقاط دقیقتری برای خرید و فروش به ما میدهد و از دقت بالاتری برخوردار است.

سرعت تحلیل در این روش بسیار بالاتر است و با صرف وقت کمی میتوانید دید خوبی نسبت به شرایط روند حرکتی و وضعیت قیمت پیدا کنید. 

تحلیل تکنیکال با ابزاری که در اختیار شما قرار میدهد به شما این توانایی را میدهد که نگاهی جامع تر به رفتار سهامداران داشته باشید ( مانند تایم فریم ها که در ادامه به توضیح انها می پردازیم)

جامع بودن تحلیل تکنیکال نیز یکی دیگر از مزایا است که باعث می شود با فرا گیری یک علم در همه ی بازار های مالی بتوانید خرید و فروش کنید.

  معایب تحلیل تکنیکال

یکی از معایب تحلیل تکنیکال برداشت شخصی از چارت است. این موضوع باعث میشود که سناریو های محتملی که برای حرکت قیمت میچینید دچار خطا شوند. همین موضوع باعث می شود که تحلیلگر های مختلف سناریو های مختلفی برای بازار ها داشته باشند؛ البته همین موضوع باعث جذابیت بازار ها میشود.

همین موضوع باعث می شود که افرادی که با دید خاصی برای تحلیل چارت میروند معمولا تحلیل دقیقی نداشته باشند ( برای مثال برخی تحلیلگران که یک سهم را خریداری کرده اند اصولا برای پیدا کردن یک حمایت به سراغ تحلیل میروند و این موضوع باعث ایجاد خطا می شود.)

اصطلاحات در تحلیل تکنیکال

حمایت

حمایت ها نقاطی هستند که از ریزش قیمت جلوگیری میکنند و از نگاه تکنیکالی ایجاد یک کف در قیمت می کنند.

مقاومت

در مقابل حمایت ها، مقاومت ها قرار دارند که از رشد قیمت جلوگیری میکنند. سقف ها نقطه هایی هستند که مقاومت ها ایجاد میکنند.

روند صعودی و نزولی

اگر حرکت قیمت با وجود کف ها و سقف هایی که ایجاد میکند در نهایت باعث رشد قیمت شود، میگوییم روند صعودی است. به عبارت دیگر زمانی که سقف های تشکیل شده بالاتر از سقف قبلی باشد، روند را صعودی میبینیم.

روند نزولی نیز به معنای ایجاد کف هایی پایینتر از کف قبلی است. در روند نزولی خرید کردن منطقی نیست.

پوزیشن

پوزیشن خرید یعنی در جایگاه خرید قرار گرفتن، یا به اصطلاح وارد به عنوان خریدار وارد یک بازار شدن.

پوزیشن فروش هم به معنای فروختن بازار مورد نظر است.

حد سود

حد سود به مقدار سودی میگویند که تحلیلگر قصد کسب دارد. برای تعیین حد سود باید اولین مقاومت معتبر در مسیر قیمت را پیداکنید. در صورتی که حد سود شما فعال شد، میتوانید با بروزرسانی تحلیل تصمیم به ماندن در سهم یا خروج بگیرید.

حد ضرر

حد ضرر همان مقدار ضرری است که شما قبول میکنید تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنید. زمانی که حد ضرر فعال میشود شما متوجه می شوید که تحلیل شما نسبت به حرکت قیمت اشتباه بوده است. لذا زمانی که حد ضرر فعال شد حتما از معامله خارج شوید.

برای تعیین حد ضرر باید یک حمایت خیلی معتبر که فاصله زیادی با قیمت ندارد را مشخص کنید . اگر قیمت این حمایت را به پایین شکست، حد ضرر شما فعال می شود.

خلاصه ای از روند تحلیل تکنیکال

برای تحلیل یک چارت ابتدا باید بدانید چه مارکتی را تحلیل می کنید و از عمق و نوع معاملات آن مطلع باشید. برای مثال بدانید که چارت برای کریپتی هاست یا بازار فارکس یا بورس تهران؟

بعد از این موضوع اولین قدم برای تحلیل، مشخص کردن روند قیمت است. باید بدانیم که قیمت در روند صعودی قرار دارد یا نزولی؟ 

بعد از تعیین روند حرکت قیمت، برای ما مشخص می شود که پوزیشن خرید مجاز است یا فروش. 

در مرحله بعدی باید قدرت روند را تشخیص دهیم تا متوجه شویم که حد سود خود را در چه فاصله ای قرار دهیم. 

پس از ان باید با ابزار های گوناگون نقاط خرید و فروش مناسب را پیدا کنیم و حمایت ها و مقاومت های اطراف قیمت را پیدا کنیم. در این مرحله باید حجم معاملات را نیز در نظر داشته باشید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است 

گام ششم: آشنایی با تحلیل تکنیکال مطالعه نمایید

در این باره بیشتر بخوانید

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
2 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر