1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. نظریه حراج چیست؟

نظریه حراج چیست؟

نظریه حراج چیست؟

نظریه حراج، که فرمت های مختلف حراج را مورد بررسی قرار می دهد و تلاش می کند رفتار افراد در آنها را پیش بینی کند، در حال جلب توجه است.

این توجهات از اعطای اخیر نوبل اقتصاد به دو پیشگام تحقیقات نظریه حراج، پاول میلگروم و رابرت ویلسون، هر دو در دانشگاه استنفورد ناشی می شود. (میلگروم استاد سابق مدرسه كلوگ است.) كار آنها هم نظری و هم عملی است: در دهه 1990 كمیسیون ارتباطات فدرال از تحقیقات آنها برای ایجاد روشی جدید در حراج فركانسهای رادیویی استفاده كرد و در نتیجه میلیاردها دلار فروش داشت.

حراجی ها رویدادی هستند که طرفین مختلف می توانند برای خرید حق کالا یا خدمات پیشنهاد دهند. حراج ها به عنوان سازوکاری بالقوه کارآمد برای خرید و فروش کالا دیده می شوند. آنها برای کالاهای مختلفی استفاده می شوند، اما به ویژه برای کالاهای گران قیمت نادر که قیمت گذاری آنها سخت است. حراج ها نیز با ظهور اینترنت بسیار آسان تر شده اند که پیشنهادات آنلاین را امکان پذیر می کند.

حراج قیمت صعودی

این ساده ترین و متداول ترین نوع حراج است. بالاترین پیشنهاد کننده، حق خرید کالا را به دست می آورد. گاهی ممکن است فروشنده برای جلوگیری از فروش کالا، کمتر از آنچه راضی هستند، قیمت ذخیره تعیین کند.

حراج قیمت نزولی 'حراج هلندی'

در این نوع حراج ها قیمت بالا شروع می شود و سپس شروع به سقوط می کند. اولین کسی که پیشنهاد می دهد کالا را خریداری می کند. این نوع حراج راهی برای استخراج مازاد مصرف کننده و اعمال تبعیض قیمت درجه یک است زیرا در تئوری خریدار حداکثر قیمتی را که از آن راضی است پرداخت خواهد کرد. اگر این کار را نکنند، می توانند ضرر کنند. با این حال، اگر او از قیمتی که دیگران می خواهند بپردازند بداند، ممکن است با قیمت پایین تری پیشنهاد قیمت بدهد. اما، این خطرناک می شود و اگر اطلاعات او اشتباه باشد، ممکن است ضرر کند.

مزایده چیست؟

اگر بخواهیم مزایده را در یک تعریف جامع بیاوریم؛ در حقیقت مزایده از روشی برای فروش اجناس مختلف استفاده می کند، که در این روش خاص فروشنده با مشخص کردن قیمت (یک قیمت بالا و یک قیمت پایین) به بقیه خریداران اجازه می دهند تا قیمتی را پیشنهاد دهند تا در نهایت آخرین قیمت پیشنهادی برای فروش آن جنس را مشخص کنند. این نوع از معامله بسیار محبوب و همچنین چالش بر انگیر است.

اجناسی که معمولا از طریق مزایده به فروش می‌رسند در چه وضعیتی قرار دارند؟

در واقع این دسته از اجناس که از طریق مزایده به فروش می رسند جزو محصولاتی نیستند که کارخانه ها و یا تولیدی ها آن ها را ساخته و یا تولید کرده باشند؛ حال شاید برایتان جالب شده باشد بدانید که چرا این اتفاق می افتد؟ این دسته از اجناس چون با توجه به یک سری از هزینه ها تولید می شوند قطعا فروش ثابتی خواهند داشت و این موضوع مزید بر علت شده که این محصولات توسط کارخانه ها و شرکت ها تولید نشوند. 

محصولاتی که در مزایده‌ها یا حراجی‌ها به فروش می‌رسند عبارتند از:

اموال مصادره‌شده

 • محصولات زراعی یا دریایی
 • اجناس آنتیک یا قدیمی
 • اجناسی که نمی‌توان قیمت‌شان را حدس زد

در این زمان مزایده وارد عرصه فروش می شود!

 اکنون وقت آن فرا رسیده است که مزایده به کمک صاحبان آن اجناس یا محصولات بیاید، تا قیمت محصولات را بر اساس پیشنهاد خریداران تعیین کرده و آن ها را به فروش برساند.

انواع و دسته‌های مزایده

انواع روش‌های مزایده به شرح زیر است:

مزایده سنتی یا کلاسیک

اگر بخواهیم به تاریخچه مزایده ها برگردیم، اولین و قدیمی ترین روشی که از روزهای اول کلنگ مزایده استفاده می شد، مزایده سنتی یا کلاسیک بود! در روش سنتی، فروشنده جنس (دولت) بعد از این که آگهی مزایده را در نشریه ها منتشر کرد، مزایده را شروع و به فروش اجناس پرداخت. حال شاید بخواهید بدانید مواردی که در این نشریه ها منتشر می شد چه بوده است؟ در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • موضوع مزایده
 • زمان
 • مکان 
 • توضیحات لازمه 
 • مزایده تلفنی

و زمانی که پای یک وکیل در میان است!

در این روش از مزایده، پای وکیل به میدان مزایده باز می شود و تنها فرقی که این روش با روش کلاسیک دارد این است که خریدار برای اطمینان از جنسی که قصد خرید آن را دارد از وکیل استفاده می کند.

سپس کاری که وکیل می کند چیست؟

در این زمان وکیل کاری که می کند این است که با شخص مورد نظر از طریق تلفن در ارتباط بوده و او را از قیمت‌های پیشنهادی مطلع می‌سازد تا خرید آن شخص به خوبی و به نحو احسن انجام گیرد. روش تلفنی برای مواقعی است که خریدار، جنس را از قبل می‌شناسد!

مزایده اینترنت‌محور

نوآور ترین و جدید ترین روش مزایده را می شناسید؟

همانطور که می دانید اینترنت این روزها از نان شب برای افراد واجب تر است، در واقع افراد حاضرند شب را بدون شام صبح کنند اما بدون اینترنت هرگز! 

روش مزایده نیز از این قاعده مستثنی نشده و از جدید ترین روش خود رو نمایی کرده است، آن هم روش اینترنت محور مزایده است! دراین روش سایت ها و برنامه های فعال مزایده؛ به کاربران این امکان را می دهند تا در آنها ثبت نام کرده و برای فروش یا خرید اجناس اقدام کنند.

همچنین کاربران می توانند در این وب سایت ها به درج عکس بپردازند و با این عمل در وقت و هزینه صرفه جویی می کنند.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟

 • روش آنلاین برای بعضی از اجناس مثل وسائل نقلیه و.. که استوک هستند
 • افرادی که برای فروش آن‌ها عجله دارند، مناسب است.

انواع روش‌های مزایده

ما همیشه در همه ی ادوار زندگی به دنبال مهم ترین ها، بهترین ها، اصولی ترین ها بوده ایم و از آن جایی که انسان کمال گراست همیشه برای انجام هرکاری دنبال مهم ترین و اصولی ترین روش ها می گردد، در این پاراگراف قصد داریم به مهم ترین قسمت مزایده بپردازیم، با دانستن این روش ها؛ فهم تئوری مزایده برای شما آسان می شود.

روش صعودی

یکی از به نام ترین روش های مزایده، روش صعودی ست که کسانی که اهل فیلم و رسانه هستند بیشتر در جریان روش صعودی مزایده قرار دارند. ریشه این روش در انگلستان روییده و فروشندگان با تعیین قیمت پایین جنس را به خریداران معرفی می کنند، حال اگر نوع فروش سنتی باشد مثل دوران مدرسه که چیزی را می خواستیم بگوییم و یا درخواست کنیم دست خود را بالا می بردیم، در این روش هم این کار را خواهیم کرد، خریداران دست خود را برای خرید بالا برده و به نوبت قیمت مد نظر را بالاتر می برند، این روش انقدر تکرار می شود تا کسی دیگر قیمت بالاتری را پیشنهاد ندهد! در این زمان کاری که فروشنده می کند این است که جنس را به آخرین پیشنهاد دهنده می فروشد.

روش نزولی

روشی که معمولا انتخاب اشخاص حقیقی ست، روش نزولی است، ریشه این روش نیز در کشور هلند روییده و در این نوع مزایده، دقیقا بر عکس روش صعودی، فروشنده با تعیین بالاترین قیمت، اقدام به شروع مزایده می کند. حال خریداران با ارائه قیمت های کمتر، تلاش بر خریدن جنس دارند. از جمله مهم ترین چیزی که برای فروشنده جذاب می آید این است که معمولا خریداران سعی دارند قیمت را بالاتر از دیگر اعلام کنند و رقابتی تنگاتنگ در بین آنها شکل می گیرد! البته این هم اضافه کنیم که روش نزولی خیلی محبوبیت ندارد اما دارای مزایای خاص خود است!

روش مخفی یا سربسته

مرغی که یک پا دارد!

در این روش افراد مرغشان یک پا دارد و فقط یک بار پیشنهاد می دهند آن هم به صورت کاملا محرمانه!  یعنی اگر مزایده با روش سر بسته انجام شود، پیشنهاد دهندگان قیمت را توسط نامه برای فروشنده فرستاده و فروشنده بهترین قیمت را انتخاب و جنس خود را به شخص موردنظر می فروشد.

انواع نظریه مزایده

همان‌طور که در مقاله به آن اشاره کردیم، روش‌های مزایده‌ای باعث به وجود آمدن یک سری شرایط خاص می شود.

اما خب سوالی که این وسط پیش می آید این است که کدام یک از این روش ها بهترین روش برای مزایده است؟ برای دانستن این موضوع لازم است در هر کدام از آن شرایط، برای برد بیشتر یا به دست آوردن آن جنس، یک استراتژی خاص را طراحی کنید نظریه‌های مزایده یا تئوری حراج به شما کمک میکند که به شناخت این موارد بپردازید، باید راجع به آنها بدانید و ندانستن این موضوع به شدت خسارات جبران ناپذیری را ایجاد می کند.

تئوری ارزش خصوصی و تحلیل

همانطور که می دانید، اجناسی که به روش مزایده به فروش می رسند قیمت ثابتی ندارد و هر شخث بسته به نوع جنس ممکن است قیمتی را در ذهن خود بپروراند، در واقع یعنی جنس به شخصی می رسد که برایش بیشترین ارزش را قائل باشد. در این روش تنها کافی ست قبل از شروع مزایده ارزش ذاتی را بررسی کنید و با تعیین قیمت کلی، پیشنهاد خود را ثبت کنید.

تئوری ارزش عمومی

در این روش؛ قیمت با توجه به ارزش جنس متغیر است، در واقع مزایده ی اپارتمان لوکس در مرکز شهر با مزایده یک اتومبیل معمولی فرق عظیمی دارد!

ارزش عمومی زمانی به کار می آید که همه شرکت کنندگان از قیمت جنس با خبر باشند!

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر