1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. مهم ترین بورس های دنیا

مهم ترین بورس های دنیا

مهم ترین بورس های دنیا

آیا می دانید بورس اوراق بهادار دارای سابقه ای است که بیش از 500 سال قدمت دارد؟ از آغاز فعالیت در آنتورپ در قرن شانزدهم تا به امروز، از مبادله ای در مقیاس کوچک به یک بازار عظیم و جهانی تبدیل شده است. اکنون چندین بورس سهام عمده در جهان وجود دارد که بازارهای سهام را در اندازه های مختلف و حجم معاملات مختلف در خود جای داده اند.

در این مقاله  قصد داریم راجع به مهم ترین بورس های دنیا صحبت کنیم و شما را به یک سفر گردشگری بورسی دعوت نماییم، در این سفر شما باتمام آنچه که در بورس اوراق بهادار می گذرد و تاریخ مهمترین بورس های سهام جهان آشنا می شوید، به یاد داشته باشید که این سفر کاملا رایگان است، کافی ست بر روی پاراگراف های این مقاله سوار شوید و همسفر ما باشید.

بورس اوراق بهادار چیست؟

بورس اوراق بهادار از نظر تاریخی مکانی بود که فروشندگان و خریداران برای انجام تجارت در مورد خرید و فروش کالا با یکدیگر ملاقات می کردند. امروزه، این امر معمولاً با بازار خرید و فروش محصولات مالی مانند سهام، همراه است.

در ابتدا، بورس اوراق بهادار یک ساختمان فیزیکی بود که در آن بازرگانان می آمدند تا با سایر معامله گران رودررو معامله کنند، و سفارشات خرید و فروش خود را فریاد می زدند!

با این حال، به دلیل نقاط عطف جدید در فناوری، اکثر بورسهای سهام به سمت تجارت الکترونیکی سوق پیدا کردند که اکنون به معامله گران کمک می کند تا دسترسی بهتری به بازارهای بین المللی داشته باشند.

در زیر چند مورد از مهمترین بورس های سهام جهان است که باید درباره آنها بدانید، از جمله:

 • بورس اوراق بهادار نیویورک
 • بورس اوراق بهادار سیدنی
 • بورس اوراق بهادار فرانکفورت
 • بورس اوراق بهادار هنگ کنگ
 • بورس اوراق بهادار توکیو
 • بورس سهام NASDAQ
 • بورس سهام پکن
 • بورس سهام شانگهای
 • بورس سهام بانکوک
 • بورس سهام هند

بورس اوراق بهادار نیویورک

بورس اوراق بهادار نیویورک، مشهورترین بورس سهام جهان است که با زنگ افتتاحیه معروف خود در ساعت 13:00 ظهر توسط چهره های برجسته تجارت و مشاهیر از تلویزیون پخش و ارائه می شود.

این بازار بورس با نام مستعار  The Big Board در سال 1817 تاسیس شد اما تا سال 1963 با نام NYSE فعالیت نمی کرد. دفتر مرکزی آن در وال استریت در منهتنِ نیویورک بود و این ساختمان در سال 1978 به عنوان یک نشان ملی شناخته شد!

در ژانویه 2018 سرمایه بازار بورس اوراق بهادار نیویورک بیش از 30 تریلیون دلار بود و هم اکنون محل زندگی بیش از 2300 شرکت تجاری است.

این شرکت ها طیف گسترده ای از بخش ها مانند انرژی، امور مالی، کالاهای مصرفی و مراقبت های بهداشتی را پوشش می دهند.

 

بورس سهام سیدنی

بورس سهام سیدنی یک بورس اوراق بهادار دارای درجه یک مجاز در استرالیا است. SSX یک جایگزین جدید و انعطاف پذیر برای شرکت های آسیا و اقیانوسیه فراهم می کند که به دنبال فرصت هایی برای رشد هستند.

SSX به عنوان یک مکان تجارت، یک بستر رقابتی جهانی و همچنین دسترسی به محصولاتی را که در هیچ جای دیگر در دسترس نیستند، ارائه می دهد. علاوه بر شرکت های با رشد بالا، سیدنی محصولات منحصر به فرد لیست شده را در دارایی، سرمایه گذاری های مشترک و بهره ثابت ارائه می دهد تا تنوع را به سهام نمونه نهادی و خرده فروشی اضافه کند.

شیوه های حکمرانی سیدنی اطمینان می دهد که هم شرکت کنندگان و هم لیست کنندگان از یک بستر تمیز و سازگار برخوردار باشند که در آن قوانین به طور مساوی، منصفانه و شفاف برای همه اعمال می شود.

ساعت شروع و پایان بورس سیدنی به وقت تهران

بورس اوراق بهادار فرانکفورت

بورس اوراق بهادار فرانکفورت بزرگترین بورس در آلمان و یکی از بزرگترین بورس های جهان از نظر حجم معاملات و سرمایه بازار است.

توضیحات بورس اوراق بهادار فرانکفورت FSE

 • FSE یکی از اولین بورس های سهام جهان در کنار صرافی های مستقر در لندن و پاریس است. تا سال 1949، FSE پس از جنگ جهانی دوم در سطح بین المللی شناخته شد.
 • بازار FSE دارای چندین شاخص است، اما شناخته شده ترین آن DAX است.
 • این شاخص 30 شرکت برتر آلمانی را که در بورس لیست شده اند، وزن می کند و وزن آنها را می دهد.
 • FSE تلاش کرده است با بورس اوراق بهادار لندن ادغام شود، اما همچنان به عنوان بخشی از گروه دویچه بورس باقی مانده است.

ساعت شروع و پایان بورس فرانکفورت به وقت تهران


بورس اوراق بهادار هنگ کنگ

بورس اوراق بهادار هنگ کنگ یکی از بزرگترین بازارهای اوراق بهادار جهان است که از طریق سرمایه بازار، ریشه خود را در تأسیس اولین بازار رسمی اوراق بهادار چین، اتحادیه کارگزاران سهام در هنگ کنگ، در سال 1891 دنبال می کند. بازار دوم در سال 1921 و در سال 1947 افتتاح شد این دو با هم ادغام شدند و بورس اوراق بهادار هنگ کنگ را تشکیل دادند.

هنگ کنگ راه طولانی را طی کرده است. گزارش شده است که امروز بورس اوراق بهادار هنگ کنگ پنجمین بزرگترین بازار جهان در بازار سرمایه است. در اینجا برخی از مسیرهای مستقیم و غیرمستقیم برای سرمایه گذاران برای قرار گرفتن در معرض بازار هنگ کنگ آورده شده است:

سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس ETF  یک روش ساده برای سرمایه گذاران برای مواجهه با اوراق بهادار هنگ کنگ بدون قرار گرفتن در معرض خطر ارزی است.

سرمایه گذاران در ایالات متحده می توانند از تعداد محدودی از سهام هنگ کنگ که به عنوان رسید سپرده آمریکا در بورس اوراق بهادار نیویورک، نزدک و صرافی های خارج از بورس ذکر شده اند، خرید کنند.

سرمایه گذاران همچنین می توانند با افتتاح حساب در یک شرکت کارگزاری که یک بستر تجارت بین المللی ارائه می دهد، سهام هنگ کنگ را معامله کنند.

در زیر جدول زمانبندی شروع و پایان معاملات بازار بورس هنگ کنگ را به وقت تهران مشاهده می کنید:


بورس اوراق بهادار توکیو

بورس اوراق بهادار توکیو بزرگترین بورس اوراق بهادار ژاپن است که در سال 1878 تاسیس شد. پس از جنگ جهانی دوم، این بورس با یک سری تغییرات روبرو شد و اکنون به عنوان گروه صرافی ژاپن شناخته می شود. این گروه با ادغام بورس اوراق بهادار توکیو با بورس اوراق بهادار اوزاکا در سال 2013 ایجاد شد.

بورس ژاپن مانند طلا!

بورس ژاپن مانند طلا در هنگام بحران های اقتصادی میزبان حجم زیادی از سرمایه گذاران دنیاست.
<<با بیش از 3500 شرکت در بورس سهام توکیو و سرمایه بازار بیش از 5 تریلیون دلار، توکیو سومین بورس سهام بزرگ جهان است.>>

جالب است که معاملات سهام ژاپن 45 درصد از حجم بازار سهام جهانی در سال 1989 را نشان می داد. در حالی که اکنون حجم معاملات آمریکای شمالی بیشترین حجم در جهان است، بورس اوراق بهادار توکیو هنوز میزبان بزرگترین شرکتهای تجاری عمومی جهان مانند Toyota Motor Corp و سونی است.

ساعت باز و بسته شدن بورس توکیو به وقت تهران

بورس سهام نزدک

Nasdaq یک بازار الکترونیکی جهانی برای خرید و فروش اوراق بهادار است.
بورس اوراق بهادار NASDAQ مخفف "اتحادیه ملی نقل قول های خودکار نمایندگی های اوراق بهادار" است و دومین بورس بزرگ سهام جهان از نظر سرمایه است. این صرافی در سال 1971 توسط (انجمن ملی فروشندگان اوراق بهادار) تأسیس شد و اولین بورس در نوع خود بود.

بورس اوراق بهادار NASDAQ بجای استفاده از روش سنتی "اعتراض باز" كه شامل معامله گرانی بود كه سفارشات خرید و فروش خود را در گودالهای معاملات فریاد می زدند، منحصراً از طریق رایانه و تلفن فعالیت می كرد.
این امر NASDAQ را به اولین بورس اوراق بهادار الکترونیکی جهان تبدیل کرد و اکنون آنها در لیست فقط به عنوان شرکت های مبتنی بر فناوری تخصص دارند.

پس از خرید بورس سهام بوستون و فیلادلفیا در سالهای اولیه، NASDAQ در ابتدای سال 2018 به حدود 10 تریلیون دلار سرمایه دست یافت. در حال حاضر این صرافی بیش از 3800 شرکت را لیست کرده است که به نظر می رسد همه آنها مربوط به فناوری هستند.
در زیر جدول زمانبندی شروع و پایان معاملات بازار بورس هنگ کنگ را به وقت تهران مشاهده می کنید:

بورس سهام پکن

بورس سهام چین پکن در سال 1994 تأسیس شد و اکنون بیش از 50٪ عملیات انتقال سهام، M&A و عملیات بازسازی را در چین انجام می دهد.  CBEX تنها موسسه انتقال مالکیت شرکت های دولتی است که توسط کمیسیون نظارت و اداره دارایی های دولتی پکن انتخاب شده است، و همچنین یکی از اولین موسسات معاملات سهام عدالت مجاز توسط نظارت و اداره دارایی های دولتی است. 
این بدان معناست که بزرگترین و سودآورترین شرکتهای دولتی چینی باید لزوماً از طریق CBEX یا یکی از دو بورس سهام باقی مانده که به این منظور مجاز شده اند، خصوصی شوند.

مرکز حمایت از سرمایه گذاری و تأمین مالی پارک علم و فناوری Zhongguancun، که به طور مشترک توسط CBEX و اداره پارک علم و فناوری Zhongguancun تأسیس شده است، بستر مهمی برای سرمایه گذاری و تأمین مالی شرکت های با فناوری پیشرفته در پارک علم و فناوری Zhongguancun است، و جمع آوری شده است.

در همین حال، CBEX از طریق تاسیس آژانس ها با موسسات مبادله سهام در 24 استان، مناطق خودمختار و شهرداری روابط همکاری ایجاد کرده و یک شبکه خدمات در سراسر کشور برای مبادلات سهام تشکیل داده است که می تواند اطلاعات پروژه های تبادل سهام را در سراسر کشور منتشر کند.

کاملا متفاوت از هر بورس سهام دیگر در چین، CBEX یک تخصص بین مرزی منحصر به فرد ایجاد کرده و تعداد زیادی معامله با سرمایه گذاران خارجی انجام داده است. CBEX با Nasdaq، بورس اوراق بهادار تورنتو، بورس اوراق بهادار فرانکفورت، رویترز و ... همکاری کرده است.

بورس سهام شانگهای

بورس اوراق بهادار شانگهای  SSE بزرگترین بورس سهام در سرزمین اصلی چین است. این یک سازمان غیرانتفاعی است که توسط کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین CSRC  اداره می شود. سهام، وجوه، اوراق قرضه و مشتقات همه در بورس معامله می شوند.

نحوه کار بورس اوراق بهادار شانگهای SSE

در بورس اوراق بهادار شانگهای SSE  برای هر شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار دو کلاس اصلی سهام وجود دارد: سهام A و سهام B.

سهام B به دلار آمریکا نقل قول می شوند و به طور کلی برای سرمایه گذاری خارجی باز هستند. سهام A به یوان نقل شده است و فقط از طریق یک برنامه واجد شرایط معروف به QFII برای سرمایه گذاری خارجی در دسترس است.

شرایط لازم برای بورس سهام شانگهای 

شرکتی که امیدوار است در SSE لیست شود باید شرایط زیر را داشته باشد، این شرکت باید تاییدیه CSRC را کسب کرده باشد.

مقدار سهام عرضه شده عمومی باید بیش از 25٪ از کل سهام منتشر شده باشد مگر اینکه کل سرمایه سهام یک شرکت بیش از 400 میلیون RMB باشد.

SSE ایجاب می کند که شرکت های ذکر شده در بورس در دوره زمانی مشخص شده در قوانین، مقررات اداری و قوانین مختلف قابل اجرا، گزارش های دوره ای را تهیه و افشا کنند.


بورس سهام تایلند (بانکوک)

بورس سهام تایلند برای چه مدت باز است؟

بورس سهام تایلند در کل 4 ساعت و 30 دقیقه در روز باز است. بیشتر بازارها 5 تا 7 ساعت در روز باز هستند. بازارهای کوچکتر برای مدت کوتاهی باز هستند.

یک جلسه معاملاتی کوتاه تر، کلیه فعالیت های تجاری را در یک دوره زمانی کوچکتر فشرده می کند که منجر به افزایش نقدینگی، اسپردهای کمتر و بازارهای کارآمدتر می شود. جلسات کوتاه مدت معاملاتی نیز می تواند منجر به نوسانات کمتری شود. اخبار مهم در ساعات معاملات می تواند منجر به نوسان قیمت شود. با یک دوره معاملاتی کمتر، اخبار بیشتری در خارج از ساعات معاملاتی عادی اتفاق می افتد که به سرمایه گذاران زمان بیشتری برای هضم اطلاعات می دهد و می تواند از تصمیمات عجول تجارت جلوگیری کند.

آیا خارجی ها می توانند در بازار سهام تایلند سرمایه گذاری کنند؟

بازار سهام تایلند یک هیئت تجاری خارجی ایجاد کرده است که در آن سرمایه گذاران خارجی می توانند منابع سرمایه گذاری خود را ثبت کنند و از مزایای مشابه سرمایه گذاران داخلی برخوردار شوند. از کجا می توانم در 

چطوری تایلند سرمایه گذاری کنم؟

برای خرید سهام در تایلند، بدیهی است که به یک حساب کارگزاری نیاز دارید. همه بانک های بزرگ کشور حساب های پس انداز، حساب های کارگزاری و معمولاً حتی مجموعه ای از صندوق های سرمایه گذاری مشترک را ارائه می دهند.

بانکوک بانک، بانک تجارت سیام، بانک کرونگ تای و بانک کاسیکورن چهار بزرگ تایلند هستند

بورس سهام هند

سرمایه گذاران دو نوع هستند: کسانی که از فرصت های سرمایه گذاری در هند اطلاع دارند و کسانی که این کار را نمی کنند. هند ممکن است برای کسی در ایالات متحده آمریکا مانند یک نقطه کوچک به نظر برسد، اما با بازبینی دقیق تر، همان مواردی را که انتظار دارید از هر بازار امیدوار کننده ای پیدا کنید، خواهید یافت.
در اینجا ما نمای کلی از بازار سهام هند و چگونگی مواجهه سرمایه گذاران علاقه مند را ارائه خواهیم داد:

بیشتر معاملات در بازار سهام هند در دو بورس سهام آن انجام می شود: بورس سهام بمبئی BSE  و بورس ملی سهام NSE.
BSE از سال 1875 آغاز به کار کرده است. از طرف دیگر، NSE در سال 1992 تأسیس شد و در سال 1994 تجارت خود را آغاز کرد. با این وجود، هر دو مبادلات از مکانیسم معاملاتی، ساعات معاملات و روند تسویه برخوردارند.

تقریباً تمام شرکتهای مهم هند در هر دو صرافی ذکر شده اند. BSE از نظر حجم بزرگترین بازار سهام است اما NSE بزرگترین بازار سهام است. به همین ترتیب، NSE بازار سیال تری است. از نظر محدودیت بازار، هر دو در حدود 2.3 تریلیون دلار قابل مقایسه هستند. هر دو صرافی برای جریان سفارش که منجر به کاهش هزینه ها، کارایی بازار و نوآوری می شود، رقابت می کنند. حضور آربیتراژرها قیمت ها را در دو بورس سهام در محدوده بسیار محدود نگه می دارد.

چه کسی می تواند در هند سرمایه گذاری کند؟

هند تنها در دهه 1990 اجازه سرمایه گذاری در خارج را صادر کرد. سرمایه گذاری های خارجی به دو دسته سرمایه گذاری مستقیم خارجی FDI  و سرمایه گذاری اوراق بهادار خارجی FPI  طبقه بندی می شوند.
کلیه سرمایه گذاری هایی که یک سرمایه گذار در آنها در مدیریت روزمره و عملیات شرکت شرکت می کند، به عنوان FDI تلقی می شود، در حالی که سرمایه گذاری در سهام بدون کنترل مدیریت و عملیات به عنوان FPI تلقی می شود.

در این باره بیشتر بخوانید

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر