مفهوم ارزش ذاتی سهم در بازار و چگونگی محاسبه آن

مفهوم ارزش ذاتی سهم در بازار و چگونگی محاسبه آن

مبانی مختلفی برای انتخاب سهام  خرید و فروش آن وجود دارد، یکی از روش‌هایی که می‌تواند به شما در انتخاب سهام مناسب کمک کند، محاسبه‌ی ارزش ذاتی سهم و مقایسه‌ی آن با قیمت بازاری سهام است. این یک دیدگاه بلندمدت است که بر اساس ایده‌ی قیمت هر سهم در نهایت به سمت میانگین ارزش ذاتی آن سهم حرکت خواهد کرد؛ شکل گرفته است. در ادامه این پست به تبیین ارزش ذاتی سهام خواهیم پرداخت.

ارزش ذاتی سهام که با نام «ارزش بنیادی» (Intrinsic value) نیز شناخته می‌شود، قیمتی است که اگر در تعداد سهام ضرب شود نمایانگر ارزش واقعی شرکت است. ارزش ذاتی در شاخه تحلیل بنیادی کامل بورس قرار دارد.

روش های مختلف محاسبه ارزش ذاتی

برای محاسبه‌ی ارزش ذاتی راه‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

  1. ۱. محاسبه ارزش روز دارایی‌های فعلی شرکت تقسیم بر تعداد سهام
  2. ۲. تنزیل جریانات نقدی آتی شرکت

در این روش جریانات نقدی آتی، با نرخ مشخص که نرخ تنزیل نامیده می‌شود، به امروز تنزیل شده و قیمت سهام را مشخص می‌کند. به عنوان مثال؛ فرمول گوردون برای محاسبه ارزش ذاتی سهم به شرح زیر است:

(Value of stock= D/(k-g

روش های مختلف محاسبه ارزش ذاتیدر این فرمول (D) سود تقسیمی، (K) نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار و (g) نرخ رشد سود تقسیمی مورد انتظار سهم است. به نوعی در این فرمول نرخ نرخ رشد آتی شرکت نیز نمایان است، نرخ رشد می‌تواند ناشی از افزایش فعالیت شرکت و درآمد فروش باشد یا می‌تواند ناشی از طرح‌های توسعه‌ای شرکت باشد که موجب افزایش سود آن می‌شود.

          استفاده از نسبت‌های مالی برای تخمین قیمت شرکت مانند P/E (قیمت به سود)، P/B (قیمت به ارزش دفتری)، P/S (قیمت به فروش)، P/D (قیمت به سود تقسیمی)، EV/S (ارزش شرکت به فروش).

ا    اگر قیمت ارزش ذاتی که محاسبه می‌کنید بیشتر از قیمت بازاری سهم باشد، این نشان می‌دهد که قیمت سهم «زیر ارزش» (Under Value) است و فرصت خوبی برای خرید سهم است. اگر قیمت محاسبه شده سهم کمتر از قیمت بازاری آن باشد نشان دهنده آنست که «سهم بالای ارزش» (Over Value) است، در این حالت بهتر است که سهم فروخته شود.

    عنوان مثال؛ اگر قیمت ذاتی سهمی که شما محاسبه می‌کنید برابر با ۶ هزار تومان باشد و قیمت بازاری آن روی تابلو با عدد ۴ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شود، این نشانگر ارزنده بودن سهم است و باید آن را خریداری کرد. در حالت دیگر از قیمت سهم برابر با ۸ هزار تومان باشد و ارزش ذاتی محاسبه شده توسط شما برابر با ۶ هزار تومان باشد، در این حالت اگر سهم را دارید بهتر است تا آن را بفروشید (بدیهی است که خریدن سهام در این حالت منطقی نیست). تصویر زیر نشان‌دهنده این نکته است.

مفهوم ارزش ذاتی سهم در بازار و چگونگی محاسبه آن

     سخن آخر

      فعالان بازار سرمایه رویکردهای مختلفی برای خرید و فروش سهام دارند؛ از میان این رویکردها، خرید و فروش برمبنای ارزش ذاتی و مقایسه آن با قیمت جاری سهم به تحلیلگران کمک می‌کند تا انتخاب‌های دقیق‌تری برای سرمایه‌گذاری داشته باشند. چراکه این افراد اعتقاد دارند در بلندمدت قیمت به سمت ارزش ذاتی حرکت می‌کند.

    مجموعه‌ی علیرضا محرابی با آموزش‌ رایگان تحلیل بنیادی بورس علاقمندان را نسبت به این موضوع که از کجا می‌توانند بورس را شروع کنند راهنمایی کرده است. مشتریان عزیز سایت علیرضا محرابی می‌توانند با مطالعه و تماشای آموزش‌های رایگان اطلاعات بیشتری در این حوزه به دست آورده و به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شوند.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram