مجوز سبدگردانی

مجوز سبدگردانی

در این مقاله می‌خواهیم در ارتباط با تأسیس یک شرکت سبدگردانی و مجوز فعالیت سبدگردان توضیحاتی را بیان کنیم. همچنین شرایط مورد نیاز و مدارکی که باید ازائه شود، در ادامه شرح داده خواهد شد. 

دستورالعمل قانونی 

برای مشخص شدن شیوه تاسیس و فعالیت سبدگردان یک ماده قانونی  وجود دارد. در این قانون بیان شده است تا هر شخص حقوقی که در نام خود از واژه‌های سبدگردان و یا سرمایه‌گذاری استفاده می‌کند، باید مجوز لازم را از سازمان بورس دریافت نماید. برای اخذ این مجوز نیز، شرایطی لازم است. در صورت احراز این شروط نیز، تقاضایی مبنی بر ثبت به عنوان سبدگردان به سازمان بورس، ارائه شود. علاوه بر این، برای دریافت مجوز فعالیت سبدگردانی نیز ماده قانونی  دیگری برای دریافت مجوز وجود دارد. نکته مهم این است که اشخاصی که بدون مجوز اقدام به فعالیت نمایند، تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

دستورالعمل قانونی

شرایط اخذ مجوز برای ثبت شرکت سبدگردان

برای این که مجوز سبدگردانی دریافت کنید، باید فرم‌های تکمیل شده و مدارکی را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دهید. این فرم‌ها را می‌توانید از آدرس زیر در سایت اصلی سازمان بورس دانلود نمایید. همچنین، برای دریافت مجوز ثبت شرکت سبدگردانی و همچنین تبدیل یک شرکت به شرکت سبدگردانی باید اطلاعات و مدارکی به سازمان بورس تحویل داده شود که در ذیل بیان شده است:

 • فرم تکمیل شده تقاضا برای اخذ مجوز ثبت شرکت سبدگردان
 • صفحات امضا شده طرح اساسنامه شرکت توسط شخص متقاضی
 • صفحات امضا شده طرح تجاری که موارد مهمی مانند استراتژی‌ها، اهداف، برنامه‌های شرکت برای سه سال آتی، به علاوه ترازنامه و صورت سود و زیان پیش‌بینی شده در یک سال پیش رو 
 • پرسشنامه تکمیل شده که در آن مطابق با دستورالعمل، مشخصات مربوط به مدیرعامل و یا هیئت مدیره شرکت سبدگردان، مورد تایید مدیران نهادهای مالی قرار می‌گیرد.

شرایط اخذ مجوز برای فعالیت سبدگردان

فرم تکمیل شده تقاضا برای تبدیل شرکت به شرکت سبدگردان

اساسنامه شرکت متقاضی

 • ارسال تصویر مدارکی مبنی بر ثبت شرکت متقاضی در مرجع قانونی ثبت شرکت‌ها که این مورد باید حاوی آگهی تاسیس شرکت در یکی از روزنامه‌های رسمی باشد.
 • آخرين مديران شركت و صاحبان امضاي مجاز باید رد تصویر آگهی روزنامه قید شوند و همچنین، حدود اختیارات ایشان نیز، بیان شود.
 • ارسال صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت در دو سال اخیر که حسابرس نیز در مورد آن اظهار نظر کرده باشد.
 • طرح تجاری که موارد مهمی مانند استراتژی‌ها، اهداف، برنامه‌های شرکت برای سه سال آتی پس از تبدیل شرکت
 • ترازنامه و صورت سود و زیان پیش‌بینی شده در یک سال پیش رو پس از تبدیل شرکت
 • پرسشنامه تکمیل شده که در آن مطابق با دستورالعمل برای سمت‌های مدیریتی شرکت پس از تبدیل به شرکت سبدگردان، مورد تایید مدیران نهادهای مالی قرار می‌گیرد.

اساسنامه شرکت متقاضی

حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت سبدگردان

طبق ابلاغیه قانونی  که توسط سازمان بورس اوراق بهادار اعلام شده است، حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت سبدگردان مادل چهل میلیارد ریال است.

با اخذ مجوز فعالیت سبدگردانی چه فعالیت‌هایی صورت خواهد گرفت؟

 • با اخذ مجوز سبدگردانی و برای سودرسانی بیشتر به مشتری، تصمیماتی نظیر خرید سهام یا فروش آن، نگهداری اوراق انجام می‌شود. البته این امور به نام سرمایه‌گذار و توسط سبدگردان در قالب قرارداد سبد گردانی تعیین می‌شود.
 • پذیرفته شدن سمت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • سایر فعالیت‌های مجاز قانونی

نتیجه‌گیری

در این مقاله با شیوه ثبت شرکت سبدگردان که شامل تاسیس و یا اخذ فعالیت و همچنین، تبدیل یک شرکت به شرکت سبدگردانی بود، آشنا شدیم. شرایطی برای اخذ مجوز وجود دارد و علاوه بر این نیز، باید تقاضا به همراه مدارک مشخص ‌شده به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال شود. شرکت با اخذ مجوز فعالیت می‌تواند فعالیت‌های خاصی انجام دهد که به طور خلاصه آنها را بیان کردیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا برای کسب آگاهی بیشتر، مقالاتی که در سایت در خصوص سبدگردانی وجود دارند را مطالعه فرمایید. اگر متمایلید تا دست به سرمایه‌گذاری غیر مستقیم بزنید، می‌توانید از مشاوران ما نیز کمک بگیرید. همواره، موفق و پرسود باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram