حداقل و حداکثر زمانی که مبلغ در سبدگردانی باید بماند

حداقل و حداکثر زمانی که مبلغ در سبدگردانی باید بماند

این روزها سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه تبدیل به یکی از پرطرفدارترین گزینه‌های سرمایه گذاری در کشورمان شده است. طبیعی است مانند هر کار دیگری تجربه داشتن، صرف زمان کافی و برخورداری از دانش لازم، تأثیر زیادی در موفقیت شما دارد. بنابراین، شرکت‌های سبدگردانی به کمک شما آمده‌اند تا این امر را برایتان آسان سازند.

دلایل بسته شدن قرارداد یک ساله در سبدگردانی

بیشتر قراردادهای سبدگردانی اختصاصی دست کم در مدت زمان یک سال بسته می‌شوند. این بازه زمان می‌تواند به دلایل مختلفی که در ذیل به آن اشاره می‌کنیم، تعیین شده باشد:

 • شرکت‌های عضو بورس، موظف هستند تا گزارشات خود را در مدت زمان یک سال ارائه دهند.
 • در طول سال، مجمع سالانه هر شرکت برگزار می‌شود و موارد مهم زیر در این مجمع مشخص می‌شود.
 • میزان فروش  و تأثیری که در سود شرکت داشته‌اند.
 • اعلام مبلغ سود تقسیمی که به سهامداران قرار است داده شود.
 • مشخص شدن بودجه اختصاص یافته کشور به صنعت و شرکت‌های مطرح
 • بیشتر مسائل مهم اقتصادی چه به صوت خرد و چه به صورت کلان در یک بازه سالانه مطرح می‌شوند. این مسائل در بازار سرمایه تاثیر زیادی دارند.
 • سبدگردان‌ها با هدف ماکسیمم کردن سود به فعالیت می‌پردازند. ایشان با پیش‌بینی دقیقی سهام‌های سودساز را شناسایی می‌کنند. از طرفی، زمان اعلام سودآوری هر شرکت بورسی می‌تواند در پایان تابستان و یا پاییز باشد. بنابراین، پس از خرید سهام باید با نگهداری آن در افق زمانی میان مدت صورت گیرد. وجود یک قرارداد سالانه، ضمن این که ریسک را کاهش می‌دهد به احتمال سودسازی را نیز، افزایش می‌دهد.

دلایل بسته شدن قرارداد یک ساله در سبدگردانی

فسخ قرارداد سبدگردانی در بازه زمانی توسط سبدگردان

سبدگردان این امکان را دارد تا به سرمایه‌گذار یک اعلام به صورت کتبی ارسال کند و حتی در بازه قرارداد، آن را فسخ نماید.

امکانات تحت اختیار سرمایه‌گذار در بازه زمانی قرارداد سبدگردانی

در بازه زمانی قرارداد سبدگردانی برای سرمایه‌گذار نیز، امکاناتی در نظر گرفته شده است. برای نمونه او می‌تواند هر یک از اقدامات زیر را انجام دهد:

 • او می‌تواند در مدت زمانی قرارداد سرمایه‌ای را به مقدار سرمایه اولیه‌اش بیافزاید. برای این کار باید درخواست خود را به طور کتبی اعلام کند تا شرکت سبدگردانی، متتم قرارداد را برای وی تنظیم نماید.
 • او می‌تواند در مدت زمانی قرارداد مقداری از سرمایه خود را برداشت کند. دقت داشته باشید که در صورت برداشت، نبایستی مبلغ از مقداری که در قرارداد مشخص شده است، کم‌تر شود. در اینجا نیز، درخواستش را اعلام می‌دارد تا متمم قرارداد از طرف سبدگردان برای او تنظیم گردد.
 • او می‌تواند قرارداد خود را فسخ و کل سرمایه‌اش را طلب کند! توجه داشته باشید که با فسخ قرارداد، هیچ جریمه‌ای شامل حال سرمایه‌گذار نخواهد شد.
 • شخص سرمایه گذار می‌تواند پس از گذشتن یک سال از قرارداد سبدگردانی، با موافقت شرکت سبدگردان، قراردادش را تمدید نماید.

فسخ قرارداد سبدگردانی در بازه زمانی توسط سبدگردان

مورد استثنایی در پرداخت وجوه درخواست شده

اگر سرمایه‌گذار بخواهد میزانی از سرمایه خود را برداشت کند و درخواست کتبی خود را نیز از پیش به شرکت سبدگردانی داده باشد، شرکت سبدگردانی وظیفه دارد تا در مدت 2 الی 5 روز کاری پس از ارسال درخواست کتبی، مبلغ سرمایه خواسته شده را واریز نماید. اگر سرمایه‌گذاری بر روی سهام‌هایی انجام شده باشد که فعلا نمادشان توسط خود سازمان بورس اوراق بهادار، متوقف شده باشد، دست سبدگردان کمی بسته می‌ماند. در چنین مواقعی خرید و فروش بر روی این سهام، امکان‌پذیر نمی‌باشد. بنابراین، سبدگردان باید بقیه سهام موجود در سبد را به فروش برساند تا بتواند وجوه درخواستی را به سرمایه‌گذار تقدیم کند.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد حداقل بازه زمانی سبدگردانی که به طور معمول، یک سال می‌باشد، توضیحاتی داده شد. البته حداکثر این بازه زمانی می‌تواند با توجه به توافق بین سرمایه‌گذار و شرکت سبدگردان، هر سال، تمدید شود. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه شرایط سبدگردانی می‌توانید از مقالات موجود در سایت در این رابطه، استفاده نمایید. اگر شما نیز در زمینه سبدگردانی، تجاربی دارید، لطفا این تجربه‌ها را با ما نیز، به اشتراک بگذارید. موفق و پرسود باشید.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram