اصطلاحات سبدگردانی

اصطلاحات سبدگردانی

در مقالات قبلي بيان شد كه كساني كه از دانش كافي و مهارت لازم در سرمايه‌گذاري برخوردار نيستند و يا فرصت كافي براي تخصيص به اين كار مهم را ندارند، مي‌توانند از روش غير مستقيم سرمايه‌گذاري يعني شرایط سبدگردانی استفاده كنند. در سبدگردانی با واژه‌ها و اصطلاحات تعریف شده‌ای رو به رو می‌شویم. در این مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین اصطلاحات و واژه‌های مربوط به سبدگردانی را توضیح دهیم.

سرمایه‌گذار

همان طوری که از این واژه پیدا است، سرمایه گذار همان شخصی است که به دلیل مدیریت دارایی‌های خویش و کنترل سبد سرمایه‌گذاری، سرمایه‌اش را به دست شرکت سبدگردانی می‌سپارد. او ممکن است دانش کمی نسبت به سرمایه‌گذاری داشته باشد و یا وقت کافی نداشته باشد تا به مدیریت خرید و فروش‌های خود بپردازد. در حقیقت، او کار را به شخص کاردانی واگذار می‌کند تا هم سود بیشتری کسب کند و هم با ریسک کم‌تری مواجه باشد.

سبد اختصاصی

تمامی دارایی‌های سرمایه‌گذار اعم از وجوه نقد، اوراق بهادار و یا مطالبات دیگری که پس از قرارداد و متمم‌های موجود به سبدگردان سپرده می‌شود، سبد اختصاصی می‌گویند.

سبد اختصاصی

سبدگردانی

گفتیم که سرمایه‌گذار برای کسب سود بیشتر، سرمایه خود را به دست سبدگردان می‌سپارد. هر اقدام مجاز که به منظور سرمایه‌گذاری توسط سبدگردان انجام می‌شود، مانند تصمیم به فروش و یا خرید اوراق بهادار و یا حتی بازکردن سپرده بانکی.

سبدگردان

سبدگردان یا پرتفوی گردان همان شخصی است که شما به عنوان سرمایه‌گذار او را مسئول مدیریت دارایی‌های خودتان کرده‌اید. به او کارمزدی برای این کار می‌دهید تا به صورت پیوسته بر دارایی‌هایتان نظارت کند.

متولی سبد یا امین

امین یا متولی سبد، شخصی حقوقی است. او با معرفی سبدگردان و همچنین، تایید سازمان در قبال هر سبدگردان مشخص می‌شود و مسئولیت‌های قید شده در قرارداد سبد گردانی  را قبول می‌کند. او طبق دستورالعمل‌های مربوط به تاسیس سبدگردانی و فعالیت‌های حیطه آن، انتخاب می‌گردد. با سبدگردان قراردادی می‌بندد تا مسئوليت وظايف از پيش تعريف شده در دستورالعمل مذكور را كه در رابطه با سبدگردان است، برعهده بگيرد. اين شخص در زمان عقد قرارداد سبدگرداني، عهده‌دار اين كار می‌شود.

قرارداد

همان پروتكل بسته شده مابين سرمايه‌گذار و شركت سبدگردان‌ مي‌باشد. در قرارداد تمامي شرايط سرمايه‌گذاری قید می‌شود.

متمم قرارداد

سرمایه‌گذار پس از عقد قرارداد سبدگردانی در رابطه با افزایش سرمایه سبد ، برداشت وجه از سبد و یا هر گونه تغییر دیگری که در مفاد قرارداد وجود دارد، اختیاراتی دارد. او می‌تواند از این امکانات استفاده کند. در این صورت باید با توافق شرکت سبدگردانی و در قالب متمم قرارداد، این موارد را به قرارداد بیافزاید. پس از اضافه شدن متمم قرارداد، طرفین باید نسبت به امضای آن اقدام نمایند.

متمم قرارداد

کد سبد

این کد همان کدی است که توسط سازمان بورس صادر می‌شود. تمامی قراردادهای سبدگردانی باید این کد را داشته باشند. این کد نشانه‌ای برای رسمی بودن قرارداد سبدگردانی می‌باشد و با حروف بزرگ PRX مشخص می‌شود. در واقع قرارداد منعقد شده مابین سرمایه‌گذار و سبدگردان را نشان می‌دهد. دارایی‌های مربوط به این کد، به یک شخص حقیقی و یا حقوقی که اقدام به سرمايه‌گذاري نموده ايت، تعلق دارد و مربوط به دارايي يك شركت نمي‌باشد. مديريت اين دارايي نيز بر عهده سبدگردان است.

کارمزد مدیریت و عملکرد سبد

كارمزد مديريت همان هزينه‌هايي است كه در رابطه با حسابرس، نرم‌افزار و مواردي از اين دست مصرف مي‌شود. اين مقدار كارمزد، ثابت است. كارمزد عملكرد نيز، با توجه به توافقي كه سرمايه‌گذار و شرکت سبدگردانی در زمان بستن قرارداد، انجام مي‌دهند، مشخص مي‌شود و معمولا مقدار با افزايش بازدهي سبد، تناسب دارد. اين كارمزد، متغير مي‌باشد. از طرفي فرمولي كه براي كارمزد سبدگرداني در نظر گرفته مي‌شود، از هر دو بخش ثابت و متغير يعني مديريت و عملكرد پديدار مي‌شود.

نتيجه‌گيری

آموختيم كه سرمايه‌گذاري به روش غير مستقيم يكي از بهترين استراتژي‌ها براي كساني است كه يا دانش كافي در اين حوزه ندارند و يا فرصت لازم براي اختصاص دادن به اين مهم را نخواهند داشت. در سبدگرداني با واژه‌هاي مصطلح زيادي رو به رو مي‌شويم. اصطلاحاتي مانند سبد اختصاصي، سرمايه‌گذار، سبدگردان، سبدگرداني، قرارداد، متمم قراداد، امين يا متولي سبد، كارمزد مديريت و عملكرد سبد از جمله اين موارد هستند. براي كسب اطلاعات بيشتر درباره سبدگرداني مي‌توانيد به مقالات مفيدي كه در اين رابطه در سايت وجود دارد، مراجعه نماييد. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram