1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سبدگردان
  4. اصطلاحات سبدگردانی

اصطلاحات سبدگردانی

اصطلاحات سبدگردانی

در مقالات قبلي بيان شد كه كساني كه از دانش كافي و مهارت لازم در سرمايه‌گذاري برخوردار نيستند و يا فرصت كافي براي تخصيص به اين كار مهم را ندارند، مي‌توانند از روش غير مستقيم سرمايه‌گذاري يعني شرایط سبدگردانی استفاده كنند. در سبدگردانی با واژه‌ها و اصطلاحات تعریف شده‌ای رو به رو می‌شویم. در این مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین اصطلاحات و واژه‌های مربوط به سبدگردانی را توضیح دهیم.

سرمایه‌گذار

همان طوری که از این واژه پیدا است، سرمایه گذار همان شخصی است که به دلیل مدیریت دارایی‌های خویش و کنترل سبد سرمایه‌گذاری، سرمایه‌اش را به دست شرکت سبدگردانی می‌سپارد. او ممکن است دانش کمی نسبت به سرمایه‌گذاری داشته باشد و یا وقت کافی نداشته باشد تا به مدیریت خرید و فروش‌های خود بپردازد. در حقیقت، او کار را به شخص کاردانی واگذار می‌کند تا هم سود بیشتری کسب کند و هم با ریسک کم‌تری مواجه باشد.

سبد اختصاصی

تمامی دارایی‌های سرمایه‌گذار اعم از وجوه نقد، اوراق بهادار و یا مطالبات دیگری که پس از قرارداد و متمم‌های موجود به سبدگردان سپرده می‌شود، سبد اختصاصی می‌گویند.

سبد اختصاصی

سبدگردانی

گفتیم که سرمایه‌گذار برای کسب سود بیشتر، سرمایه خود را به دست سبدگردان می‌سپارد. هر اقدام مجاز که به منظور سرمایه‌گذاری توسط سبدگردان انجام می‌شود، مانند تصمیم به فروش و یا خرید اوراق بهادار و یا حتی بازکردن سپرده بانکی.

سبدگردان

سبدگردان یا پرتفوی گردان همان شخصی است که شما به عنوان سرمایه‌گذار او را مسئول مدیریت دارایی‌های خودتان کرده‌اید. به او کارمزدی برای این کار می‌دهید تا به صورت پیوسته بر دارایی‌هایتان نظارت کند.

متولی سبد یا امین

امین یا متولی سبد، شخصی حقوقی است. او با معرفی سبدگردان و همچنین، تایید سازمان در قبال هر سبدگردان مشخص می‌شود و مسئولیت‌های قید شده در قرارداد سبد گردانی  را قبول می‌کند. او طبق دستورالعمل‌های مربوط به تاسیس سبدگردانی و فعالیت‌های حیطه آن، انتخاب می‌گردد. با سبدگردان قراردادی می‌بندد تا مسئوليت وظايف از پيش تعريف شده در دستورالعمل مذكور را كه در رابطه با سبدگردان است، برعهده بگيرد. اين شخص در زمان عقد قرارداد سبدگرداني، عهده‌دار اين كار می‌شود.

قرارداد

همان پروتكل بسته شده مابين سرمايه‌گذار و شركت سبدگردان‌ مي‌باشد. در قرارداد تمامي شرايط سرمايه‌گذاری قید می‌شود.

متمم قرارداد

سرمایه‌گذار پس از عقد قرارداد سبدگردانی در رابطه با افزایش سرمایه سبد ، برداشت وجه از سبد و یا هر گونه تغییر دیگری که در مفاد قرارداد وجود دارد، اختیاراتی دارد. او می‌تواند از این امکانات استفاده کند. در این صورت باید با توافق شرکت سبدگردانی و در قالب متمم قرارداد، این موارد را به قرارداد بیافزاید. پس از اضافه شدن متمم قرارداد، طرفین باید نسبت به امضای آن اقدام نمایند.

متمم قرارداد

کد سبد

این کد همان کدی است که توسط سازمان بورس صادر می‌شود. تمامی قراردادهای سبدگردانی باید این کد را داشته باشند. این کد نشانه‌ای برای رسمی بودن قرارداد سبدگردانی می‌باشد و با حروف بزرگ PRX مشخص می‌شود. در واقع قرارداد منعقد شده مابین سرمایه‌گذار و سبدگردان را نشان می‌دهد. دارایی‌های مربوط به این کد، به یک شخص حقیقی و یا حقوقی که اقدام به سرمايه‌گذاري نموده ايت، تعلق دارد و مربوط به دارايي يك شركت نمي‌باشد. مديريت اين دارايي نيز بر عهده سبدگردان است.

کارمزد مدیریت و عملکرد سبد

كارمزد مديريت همان هزينه‌هايي است كه در رابطه با حسابرس، نرم‌افزار و مواردي از اين دست مصرف مي‌شود. اين مقدار كارمزد، ثابت است. كارمزد عملكرد نيز، با توجه به توافقي كه سرمايه‌گذار و شرکت سبدگردانی در زمان بستن قرارداد، انجام مي‌دهند، مشخص مي‌شود و معمولا مقدار با افزايش بازدهي سبد، تناسب دارد. اين كارمزد، متغير مي‌باشد. از طرفي فرمولي كه براي كارمزد سبدگرداني در نظر گرفته مي‌شود، از هر دو بخش ثابت و متغير يعني مديريت و عملكرد پديدار مي‌شود.

نتيجه‌گيری

آموختيم كه سرمايه‌گذاري به روش غير مستقيم يكي از بهترين استراتژي‌ها براي كساني است كه يا دانش كافي در اين حوزه ندارند و يا فرصت لازم براي اختصاص دادن به اين مهم را نخواهند داشت. در سبدگرداني با واژه‌هاي مصطلح زيادي رو به رو مي‌شويم. اصطلاحاتي مانند سبد اختصاصي، سرمايه‌گذار، سبدگردان، سبدگرداني، قرارداد، متمم قراداد، امين يا متولي سبد، كارمزد مديريت و عملكرد سبد از جمله اين موارد هستند. براي كسب اطلاعات بيشتر درباره سبدگرداني مي‌توانيد به مقالات مفيدي كه در اين رابطه در سايت وجود دارد، مراجعه نماييد. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر