قرارداد سبد گردانی چیست؟

قرارداد سبد گردانی چیست؟

برای انجام هر کاری نیاز داریم تا قراردادی بنویسیم. سبدگردانی هم برای رسمی شدن کار یک قرارداد نیاز دارد. قرارداد سبدگردانی شکل و فرمت خاصی دارد که توسط سازمان بورس تعیین شده است. این قرارداد بین شرکت سبدگردانی و شخص سرمایه‌گذار نوشته می‌شود. پس از بسته شدن قرارداد، سبدگردان این اختیار را کسب می‌کند تا برای سرمایه‌گذار سبدگردانی کند و معاملات مورد نظرش را انجام دهد. پس قرارداد به سبدگردان اجازه می‌دهد تا او به مدیریت منابع مالی سرمایه‌گذار بپردازد. موارد مهمی در این قرارداد وجود دارد که در ادامه آنها را بیان می‌کنیم.

موارد اصلی در قرارداد سبدگردانی

آورده‌ای که سرمایه‌گذار باید برای شروع سرمایه‌گذاری داشته باشد.

همیشه برای شروع سبدگردانی به مقداری سرمایه اولیه نیاز است. این مقدار که باید از یک حداقل اولیه بیشتر باشد، سبب می‌شود تا سبدگردانی به خوبی انجام شود.

مشخص شدن کارمزد سبدگردانی

به طور کلی، کارمزد سبدگردانی درصدی از سود سبد است. البته، این سود همان اختلاف و مازاد سود حاصل شده از سبدگردانی نسبت به سود بانکی است. اگر این سود کم‌تر از سود بانکی باشد، کارمزدی از سبدگردان دریافت نمی‌شود. پس کارمزد با توجه به بازدهی به دست آمده از سبدگردانی حاصل می‌شود. هر چه قدر، آورده و یا همان سرمایه اولیه مشتری از حجم مشخصی بیشتر باشد، درصد کارمزد کمتری از او گرفته می‌شود.

شروط و یا محدودیت‌هایی که سرمایه‌گذار در انجام معاملات برای سبدگردان تعیین می‌کند

سرمایه‌گذار می‌تواند در سبدگردانی محدودیت‌هایی قرار دهد. برای مثال شرط کند تا سبدگردان بر روی صنعت و یا شرکت خاصی سبدگردانی نکند و یا فقط در صنایع و شرکت‌هایی که او متمایل است، سبدگردانی را منحصر کند. این محدودیت‌ها به صورت رسمی در قرارداد ذکر می‌شوند.

نحوه گزارش‌دهی سبدگردان به سرمایه‌گذار

به ازای هر سبد، یک حق دسترسی نرم‌افزاری صورت می‌گیرد. در نرم افزار رسمی شرکت سبدگردانی، تمامی اطلاعات و آمار مربوط به بازدهی سبد و همچنین، جزئیات سرمایه‌گذاری و معاملات سبد موجود است. بنابراین، سرمایه‌گذار همیشه می‌تواند از بازدهی سرمایه‌گذاری باخبر شود.

نظارت بر کار سبدگردانی

هر پرتفوی یا سبد یک امین دارد. یک موسسه حسابرسی وظیفه نظارت بر سبد را به عهده دارد. امین سبد یک نقش نظارتی دارد. او با دسترسی به نرم‌افزار سبدگردانی، مسئولیت کنترل قوانین سبدگردانی را بر عهده دارد. در صورتی که، سبدگردان از قوانین تخطی کند، موارد تخطی به صورت نامه‌ای کتبی در اختیار سازمان بورس، قرار می‌گیرد تا با سبدگردان برخورد قانونی شود.

مدت قرارداد سبدگردانی

بیشتر قراردادهای سبدگردانی یک ساله هستند زیرا بیشتر عوامل موثر در بازار سرمایه در مدت یک سال رخ می‌دهند. برای به دست آمدن یک سود حداکثری نیز، سهام‌های پرسودی انتخاب می‌شوند که با دیدی میان مدت نگه‌داری می‌شوند. با بستن یک قرارداد یک ساله، ریسک عملیات کم می‌شود و احتمال سودآوری افزایش می‌یابد. هرچند که سرمایه‌گذار می‌تواند طی قرارداد، میزان سرمایه خود را بیافزاید، آن را کم کند و یا قراردادش را فسخ نماید. برای آشنایی با این موارد می‌توانید به مقالاتی که در این رابطه در سایت وجود دارد، مراجعه فرمایید.

پایان قرارداد سبدگردانی

اگر مدت قرارداد به پایان برسد و قرارداد هم تمدید نشود، سبدگردان حق هیچ تغییری در سبد را ندارد. او موظف است تا طی دو روز کاری، وجوه سبد را به سرمایه‌گذار تقدیم کند و در صورتی که سرمایه‌گذار نمی‌خواهد تا دارایی‌های سبد به فروش برسند، باید این دارایی‌ها را به وی تحویل دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد قرارداد سبدگردانی توضیح دادیم و به نکات مهمی در این رابطه اشاره کردیم. اگر شما نیز شرایط سبدگردان مناسبی را انتخاب کرده‌اید، باید برای شروع کار یک قراردارد قانونی سبدگردانی داشته باشید. از طریق این قرارداد است که کد بورسی سبدگردانی اختصاصی شما صادر می‌شود. با این قرارداد به سبدگردان اجازه می‌دهید تا به مدیریت بهینه پرتفوی شما بپردازد و سبدی مناسب با دارایی‌ها، اهداف، بازدهی و ریسک مورد نظرتان تشکیل دهد. در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه سبدگردانی دارید و هنوز سبدگردان خاصی انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید با تیم سبدگردانی ما نیز تماس بگیرید. موفق و پرسود باشید.

جهت کسب اطلاعات در مورد سبد گردانی اختصاصی با مجوز رسمی از سازمان بورس با شماره ذیل تماس بگیرید

021-22023515

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram