استراتژی مهم در خرید و فروش پله ای در بازار بورس

استراتژی مهم در خرید و فروش پله ای در بازار بورس

خرید و فروش پله ای یک نوع رفتار معامله گری است که اگر قواعد آن کاملا رعایت شود می تواند سود شما را چند برابر کند یا زیان شما را چند برابر کم کند؛ به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید شما تحلیل دقیقی نسبت به یک سهم دارید و احتمال خیلی زیاد می دهید که در قیمت 1000 تومان حمایت شود و قیمت شروع به رشد کند.

پس شما مبلغ یک میلیون تومان از این سهم را می خرید، ولی اگر سهم در 1000 تومان حمایت نشد و تا 500 تومان به صورت صف فروش ریزش کرد و شما حتی نتوانستید که حد ضرر خود را رعایت کنید. در این لحظه 500 هزارتومان ضرر کرده اید و دارایی تان500 هزار تومان است. سهم از 500 تومان شروع به حرکت صعودی کرد و تا 1000 تومان رشد کرد و شما از سهم خارج شدید. درست است که ضرر خود را جبران کردید ولی سودی هم کسب نکردید. به هر حال باید روانشناسی بازار بورس را بدانید و تمامی استرس هایی که ممکن است برای شما ایجاد شود را کنترل کنید. 

خرید پله ای

حال در نظر بگیرید که شما استراتژی خرید پله ای را رعایت می کردید و در قیمت 1000 تومان که حمایت سهم بود مبلغ 300 هزار تومان خرید می کردید و سهم تا 500 تومان پایین می آمد و شما 150 هزار تومان ضرر می کردید؛ پله دوم را مبلغ 300 هزار تومان در قیمت 500 تومان خرید می کردید که میانگین خرید شما به ازای هر سهم  750 تومان است که همان 150 تومان را ضرر شناسایی کرده اید.

با این تفاوت که زمانی که قیمت تا 1000 تومان که رشد کند شما نه تنها ضرر را جبران کرده اید بلکه سود هم کرده اید.

اگر در قیمت 750 تومان که از ضرر خارج می شدید پله سوم را هم خرید می کردید، سود شما بیشتر هم می شد.

با فروش پله ای نیز در یک روند صعودی قبل از رسیدن به مقاومت ها یک سوم تا یک پنجم خرید را می توانیم سود کنیم و در مقاومت بعدی نیز پله دوم را می فروختیم.

خرید پله ای:

به این صورت است که سرمایه خود را به 3 یا 5 قسمت مساوی تقسیم می کنیم و در هر پله یک قسمت را وارد می کنیم.

خرید پله ای به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود:

  1. خرید پله ای در کاهش قیمت ها برای کم کردن میانگین. روی اولین حمایت معتبر که احتمال صعود قیمت را می دهیم یک پله خرید می کنیم و در حمایت های بعدی در صورتی که 5 قسمت باشد پله های بعدی را خرید می کنیم. اگر سرمایه به 3 قسمت تقسیم شد خرید دوم را در نقطه ای انجام می دهیم که قیمت، روند صعودی خود را شروع کرده باشد.پله آخر را نیز زمانی که ضرر ما جبران شد، وارد می شویم.
  2. خرید پله ای در افزایش قیمت ها برای سود بیشتر. روی یک حمایت خرید زدیم و سهم حمایت شد و رو به بالا حرکت کرد، بعد از شکست اولین مقاومت و تثبیت بالای آن یا زمان پولبک به خط پله بعدی و در صورت شکست مقاومت بعدی پله آخر را وارد می شویم.

فروش پله ای

فروش پله ای:

فروش پله ای هم تقریبا مانند خرید پله ای است و باعث افزایش سود و کاهش زیان میشود.

فروش پله ای نیز دو نوع است:

  1. فروش پله ای در حرکت صعودی. اگر شما سهمی را در قیمت 1000 تومان خریدید و سهم تا 1200 تومان رشد کرد شما می توانید تمام دارایی خود از آن سهم را بفروشید، یا یک پله از آن را بفروشید و دو پله نگه دارید تا اگر سهم رشد کرد، باز هم از سود آن دریافت کنید.
  2. فروش پله ای در حرکت نزولی. زمانی که سهم را خریده اید و قیمت در حال کاهش است و از سود شما کم می شود، می توانید با فروش پله ای کم کم سود خود را ذخیره کنید.

شاید بپرسید که چرا یکجا سهم را نفروشیم و سود خود را سیو نکنیم؛ دلیل این است که این احتمال وجود دارد که سهم روی یک حمایت شروع به حرکت صعودی کند و اگر شما سهم را فروخته باشید ممکن است دیگر نتوانید سودی از این سهم دریافت کنید.

در کل خرید و فروش پله ای یک استراتژی حرفه ای است که به همه شما دوستان پیشنهاد استفاده از آن را می دهیم. البته برای استفاده از این روند بازار، بایستی مقالات آموزش روانشناسی بازار بورس وب سایت را مطالعه کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram