آموزش زبانه صندوق های سرمایه گذاری در سایت tsetmc

آموزش زبانه صندوق های سرمایه گذاری در سایت tsetmc

در طول روز چند بار به سرمایه گذاری فکر می کنید؟ برای سرمایه گذاری چه اندازه زمان و مهارت دارید؟ ممکن است برخی افراد فرصت کافی برای سرمایه گذاری را داشته باشند. بنابراین با گذراندن دوره های آموزشی مهارت های کافی آن را کسب می کنند تا خود بتوانند معاملات خود را انجام دهند. اما این همه ی جریان نیست. گاهی افراد توانایی انجام این سرمایه گذاری را به تنهایی ندارند. ممکن است زمان کافی یا مهارت آن را نداشته باشند. بنابراین آیا نباید از سرمایه ای که در اختیار دارند درآمد و سود کسب کنند؟ یکی از راهکار های ممکن برای انجام این کار سپردن سرمایه به صندوق های سرمایه گذاری است.

در سایت tsetmc یکی از زبانه های مهم در تابلوخوانی در بورس زبانه مربوط به صندوق های سرمایه گذاری است. اما صندوق های سرمایه گذاری انواعی دارد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت:

  • در سهام
  • مختلط
  • درآمدثابت
  • بازارگردانی
  • جسورانه
  • طلا
  • زمین و ساختمان
  • پروژه

بررسی زبانه صندوق های سرمایه گذاری سهامی (در سهام)

بررسی زبانه صندوق های سرمایه گذاری سهامی (در سهام)

صندوق های سهامی حداکثر دارایی خود را در بخش سهام، سرمایه گذاری کرده اند. این نوع از صندوق تضمینی برای حداقل سود ندارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که ریسک چنین صندوق هایی تقریباً بالا است.

در زبانه مربوط به صندوق های سهامی در سایت tsetmc هیچ تفاوتی از نظر عناوین با سایر انواع صندوق وجود ندارد. اما مهم است که با این ستون ها آشنا شوید. بنابراین پس از معرفی کامل انواع صندوق ها به آن خواهیم پرداخت.

بررسی زبانه صندوق سرمایه گذاری مختلط

این گونه صندوق ها ریسک پایین ترین نسبت به صندوق های سهامی دارند. در صندوق های مختلط حداقل 40 درصد از دارایی در سپرده بانکی و اوراق مشارکت توزیع شده است. 60 درصد باقیمانده در سهام بورسی سرمایه گذاری می شود.

بررسی زبانه درآمد ثابت در صندوق های سرمایه گذاری

بررسی زبانه درآمد ثابت در صندوق های سرمایه گذاری

ریسک صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از دو نوع قبلی بسیار کمتر است. به بیان دیگر می توان صندوق های درآمد ثابت را کم ریسک ترین نوع صندوق دانست. اما همواره میزان ریسک با مقدار عددی بازدهی رابطه مستقیم دارد، یعنی هر چه ریسک کمتر، عدد بازدهی کمتر. صندوق های درآمد ثابت تنها اندکی بیشتر از سودبانکی بازدهی دارند. 

این صندوق مزیت های بسیاری دارد. یکی از این مزیت ها نقدشوندگی بالای این صندوق ها است.

بررسی زبانه صندوق های سرمایه گذاری بازارگردانی

بازارگردان ها در بازار بورس وظیفه ایجاد نقدشوندگی دارند. بنابراین این صندوق ها با سرمایه خود عموما خلاف جهت بازار سرمایه خود را عرضه می کنند تا بازار پویاتر شود.

بررسی زبانه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

بررسی زبانه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

این صندوق ها پس از جذب سرمایه از سرمایه گذاران با بررسی شرکت های نوپا با پتانسیل بالا سرمایه گذاری می کنند. این صندوق ها به دلیل رسیک بالایی که دارند با نام جسورانه شناخته می شوند و معمولا افراد ریسک پذیر به سراغ این گونه صندوق ها می روند.

علاوه بر صندوق هایی که پیش تر معرفی شدند در سایت tsetmc می توانید صندوق های سرمایه گذاری طلا، زمین و ساختمان و پروژه را نیز مورد بررسی قرار دهید.

NAV چیست؟

یکی از مهم ترین مواردی که در تابلوخوانی صندوق ها باید بررسی شود NAV  آن ها است. NAV مخفف کلمه Net Asset Value به معنی ارزش خالص دارایی است. ارزش خالص دارایی مجموع تمام دارایی هایی است که متعلق به شرکت است. بنابراین از آنجایی که صندوق های سرمایه گذاری ماهیت مالی دارند و سرمایه آن ها مستقیما موجب کسب سود آن ها می شود محاسبه NAV آن ها اهمیت دارد. خوشبختانه می توانید از طریق تابلوخوانی در سایت tsetmc برای هر صندوق NAV آن را بررسی کنید.

برای هر صندوق نیز بازدهی های ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه در تابلوی هر صندوق درج شده است.

آیا می خواهید آموزش تابلوخوانی در بورس را به صورت رایگان مشاهده کنید؟ کلیک کنید.

 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram