1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. گواهینامه حرفه ای بورس

گواهینامه حرفه ای بورس

گواهینامه حرفه ای بورس

گواهینامه‌های حرفه‌ای بورس 

پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال ۱۳۸۴ نهادهای مالی کشور مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تأمین سرمایه، تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به فعالیت پرداختند. اشتغال در برخی سمت‌های نهادهای مالی، نیازمند داشتن گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه است تا صلاحیت تخصصی و حرفه‌ای افراد تایید شود. بنابراین، سازمان بورس به منظور گزینش سطح اطلاعات مالی و سرمایه‌گذاری افراد، اقدام به ایجاد گواهینامه‌های تخصصی نموده است. همچنین، در این سازمان بخش با عنوان اداره امور گواهینامه‌های حرفه‌ای تأسیس شده است. پس از موفقیت در آزمو‌ن‌های بازار سرمایه به متقاضیان، گواهینامه اعطا می‌شود. 

اهمیت گواهینامه‌های بورسی برای برخی از نهادهای ارائه‌دهنده خدمات مالی به حدی بالا است که کسب مجوز برای انجام برخی فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، مشروط به استخدام افراد دارای گواهینامه بورسی است. البته با توجه به مدارک تحصیلی مرتبط مانند رشته‌های مالی، مدیریت، بانک‌داری، صنایع و غیره، معافیت‌هایی نیز برای داوطلبان درنظر گرفته شده است. در طول این سال‌ها، تغییرات مختلفی در این سازمان صورت گرفته است. هم‌اکنون، آزمون‌های سازمان بورس دارای ۷ گواهینامه‌ی مختلف به شرح ذیل است و جزئیات پیرامون این آزمون‌ها در سامانه رسمی اداره امور گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی (icmc.seo.ir) موجود است، برای آموزش پیشرفته تحلیل بنیادی بورس می‌توانید در سایت علیرضا محرابی مقالات مرتبط و کامل‌تر را مطالعه نمایید.

  • گواهینامه‌ی اصول بازار سرمایه
  • گواهینامه‌ی معامله‌گری بازار سرمایه
  • گواهینامه‌ی مدیریت نهادهای بازار سرمایه
  • گواهینامه‌ی کارشناسی عرضه و پذیرش
  • گواهینامه‌ی تحلیلگری بازار سرمایه
  • گواهینامه‌ی مدیریت سبد اوراق بهادار
  • گواهینامه‌ی ارزشیابی اوراق بهادار

برای اطلاع از زمان برگزاری هر کدام از این آزمون‌ها، می‌توانید به بخش جدول زمانی آزمون‌ها در سامانه مراجعه نمایید. به طور معمول، برنامه آزمون‌ها طی سه الی چهارماه انجام می‌شود و امکان برنامه‌ریزی مطالعاتی نیز برای داوطلبان فراهم است. علاوه بر این، در بخش اطلاعیه‌ی سامانه نیز آخرین تغییرات در تاریخ آزمون‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدارک لازم برای شرکت در آزمون های سرمایه

شرکت در آزمون گواهینامه‌های حرفه‌ای، نیازمند به داشتن مدرک کارشناسی یا بالاتر و یا مدارک معادل از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی داخلی یا خارجی مورد تأیید وزات علوم است. تمامی رشته‌های تحصیلی مجاز به شرکت در این آزمون‌ها هستند. یکی از نکات بسیار مهم در ارتباط با این آزمون‌ها رعایت تقارن زمانی است. همچنین باید نسبت به دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی همچنین قوانین پیش‌نیاز و هم‌نیاز نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

متأسفانه با وجود قبولی، در صورت عدم تطابق شرایط، نتیجه نیز مردود خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط ثبت‌نام، حدنصاب قبولی و سرفصل‌های آزمون به بخش آشنایی با گواهینامه‌ها مراجعه فرمایید. ثبت نام تنها از طریق سامانه و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. داوطلبان پس از تشکیل پروفایل و تکمیل اطلاعات مربوطه، ثبت‌نام خود را انجام می‌دهند. آزمون‌ گواهینامه‌های بازار سرمایه به دو صورت الکترونیکی و حضوری برگزار می‌شود. دقت داشته باشید که پس از تکمیل فرآیند ثبت‌نام در آزمون، امکان عودت مبلغ پرداختی آزمون ممکن نیست.

آزمون اصول بازار سرمایه

یکی از آموزش‌های پایه بازار سرمایه، آزمون اصول بازار سرمایه است. هدف اصلی این آزمون، کسب اطلاعات و یادگیری مفاهیم پایه مرتبط با تحلیل صورت‌های مالی، ابزارها و نهادهای بازار سرمایه، مقدمات اقتصاد، قوانین بازار و اصول بازار سرمایه اسلامی است. این آزمون دارای شرایط اختصاصی و یا پیش‌نیاز نیست. تمام افراد دارای شرایط عمومی، امکان شرکت در این آزمون را خواهند داشت. گرفتن این گواهینامه پیش‌نیازی برای شرکت در تمامی آزمون‌های بعدی است.

آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش

از جمله فعالیت‌های مهم در شرکت‌های خدمات مالی و حوزه بازار سرمایه، عرضه و پذیرش سهام شرکت‌ها و ابزار مالی است. در این آموزش، مفاهیم مربوط به شرایط پذیرش، نحوه‌ی عرضه و فرآیند معاملاتی دارایی‌ها و ابزار جدید در بازار سرمایه آموخته می‌شود. شرکت در این آزمون برای متقاضیان فعال در بخش عرضه و پذیرش نهادهای مالی مثل کارگزاری‌ها الزامی است.

آزمون مدیریت نهادهای بازار سرمایه

این دوره به منظور مدیریت نهادهای مالی بازار بورس آموزش داده می‎‌شود و شامل مفاهیمی نظیر قانون تجارت، حقوق صاحبان سهام، نقش ارکان مختلف سرمایه‌گذاری، قوانین مبارزه با پولشویی، دستورالعمل فعالیت شرکت‌های کارگزاری و آیین‌نامه‌های فعالیت بازار سرمایه است.

آزمون تحلیل‌گری بازار سرمایه

یکی از جذاب‌ترین موقعیت‌های شغلی در حوزه بازار سرمایه، مشاوره سرمایه‌گذاری است. همواره متقاضیان فراوانی راغب به تصدی سمت‌های مربوطه هستند. در این دوره آموزشی، موضوعات پیشرفته‌ای در ارتباط با تحلیل صورت‌های مالی، لغات تخصصی اقتصاد، سرمایه‌گذاری، امور مالی شرکتی و مقررات تحلیل‌ بنیادی کردن در بازار سرمایه مطرح هستند. حجم سوالات این آزمون نسبت به دیگر گواهینامه‌ها بیشتر است.

آزمون مدیریت سبد اوراق بهادار

سبدگردان‌ها علاوه بر تحلیل بنیادی سهام بازار، به تشکیل و مدیریت سبد دارایی مشتریان خود می‌پردازند و با مسائلی چون تحلیل، معامله و سرمایه‌گذاری در بازار مالی سر و کار دارند. در این دوره مفاهیم سرمایه‌گذاری، مدل‌های تخصیص دارایی و قیمت‌گذاری، ارزیابی عملکرد سبد، تجزیه و تحلیل شرکت و مقررات مدیریت سبد اوراق بهادار آموزش داده می‌شود. بنابراین، کسانی که در پست‌های تخصصی یا مدیریتی شرکت‌های سبدگردانی، فعالیت دارند، نیازمند این گواهینامه هستند. گواهینامه تحلیل‌گری بازار سرمایه هم نیاز آزمون مدیریت سبد است.

آزمون ارزشیابی اوراق بهادار

مشخص کردن ارزش ذاتی یا همان ارزندگی سهام از جمله اجزای اصلی سرمایه‌گذاری کم‌ریسک در بورس است. منابع آموزشی زیادی در این موضوع تألیف شده است که از اهمیت این موضوع حکایت دارد. در این دوره باید مباحث تخصصی مرتبط با ارزش‌گذاری سهام، اوراق بهادار درآمد ثابت و اوراق مشتقه را آموخت. حضور کارشناسان ارزش‌گذاری اوراق بهادار در کنار فعالیت‌‌هایی مثل سبدگردانی یا مشاوره‌ی عرضه و پذیرش در شرکت‌های خدمات مالی، الزامی است. هم نیاز این آزمون، گواهینامه‌ی تحلیل‌گری بازار سرمایه است. 

آزمون معامله گری بازار سرمایه

شرکت‌های کارگزاری، به انجام فعالیت‌هایی چون سفارشات معاملاتی سرمایه‌گذاران در بازار بورس می‌پردازند. بنابراین؛ مناصب متصدی در بخش معاملات این نهادها، باید به اندازه کافی بر مکانیسم اجرایی معاملات در بازار سرمایه تسلط داشته باشند در این دوره آموزشی با موارد معامله‌گری چون دستورالعمل‌ اجرایی معاملات اوراق بهادار، بازار آتی، معاملات بلوکی، بازارگردانی، ضوابط انتشار اطلاعات معاملات و غیره سر و کار داریم.

تمدید گواهی‌نامه‌ها به چه صورت است؟

بیشتر گواهینامه‌های بازار سرمایه به مدت دو سال اعتبار دارند و پس از آن امکان تمدید آن‌ها وجود دارد. از جمله شرایط تمدید، شرکت در کلاس‌های آموزشی و تخصصی مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار است. با کسب امتیاز لازم می‌توانید گواهینامه‌ی خود را تایید نمایید. البته، سوابق شغلی و تحصیلی نیز حائز اهمیت است. بنابراین؛ در صورت داشتن شرایط شغلی و تحصیلی مرتبط می‌توانید به سامانه آموزشی کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار، مراجعه نمایید و پس از ثبت نام نسبت به انتخاب گزینه‌ی سوابق شغلی و تحصیلی، سپس تکمیل، ارسال و بارگذاری مدارک و مستندات اقدام فرمایید.

سایت علیرضا محرابی با آموزش‌های رایگان و کمپین رایگان بورس علاقمندان را نسبت به این موضوع که از کجا می‌توانند بورس را شروع کنند راهنمایی کرده است. مشتریان عزیز سایت علیرضا محرابی می‌توانند با مطالعه و تماشای آموزش‌های رایگان اطلاعات بیشتری در این حوزه به دست آورده و به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شوند.

 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر