رابطه پس انداز و سرمایه گذاری

رابطه پس انداز و سرمایه گذاری

طبق تعریف های قبلی داشتیم که سرمایه گذاری به این معناست که با خرید و فروش هر نوع کالا یا اوراقی بتوانید سودی کسب کنید یا زیانی متحمل شوید.

هر نوع جمع آوری دارایی ها را نیز پس انداز میگوییم.

با تعاریف فوق به سادگی قابل درک است که تفاوت اصلی پس انداز و سرمایه گذاری در بورس در سود آوری است. البته پس اندازی که در بانک باشد نیز سود میدهد ولی پس انداز محسوب می شود، چراکه صرفاً از کاهش ارزش پول شما جلوگیری می شود. 

تفاوت سرمایه گذاری و پس انداز

  • تفاوت سرمایه گذاری و پس انداز در استفاده ی شما از پول خودتان است. اگر استفاده از یک واحد پول را برای خرید کردن بدانید، شما هرگز سرمایه گذار نمی شوید. ولی اگر یک واحد پول را وسیله ای برای ساخت پول های بیشتر ببینید، شما یک سرمایه گذار هستید.

رابطه پس انداز و سرمایه گذاری

  • تفاوت دیگر پس انداز و سرمایه گذاری در میزان سود اوری است. اگر سودی که ایجاد می کند بیشتر از نرخ بهره باشد، سرمایه گذاری محسوب می شود.
  • پس انداز کردن نباید ریسک از دست دادن سرمایه داشته باشد. در سرمایه گذاری شما ریسک ضرر یا بعضا ریسک از دست دادن سرمایه را متحمل میشوید تا سود بیشتری کسب کنید ولی در پس انداز شما به دنبال حفظ پول خود در طولانی مدت هستید، پس تضمین حفظ پول شما در شرایط مختلفی که ممکن است پیش آید، مهمترین معیار تصمیم گیری شماست.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram