1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. تحلیل ارز دیجیتال
  4. تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)
لوگو علیرضا محرابی
تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)
تحلیل ارز دیجیتال

برای بررسی و تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) تا پایان این مقاله همراه ما باشید. از آغاز بیت کوین تا به امروز حدود 12 سال می گذرد. اما بیت کوین در تمام این 12 سال ارزش کنونی را نداشته است. زمانی هر واحد بیت کوین تنها 5 سنت بود. حال این قیمت را با قیمت 50000 دلاری فعلی مقایسه کنید. نکته قابل ذکر این است که خالق این ارز یعنی ساتوش ناکاموتو را کسی نمی شناسد.

تحلیل بنیادی بیت کوین

در حال حاضر تمام اخبار جهان به نفع این ارز دیجیتال ارزشمند رقم می خورد. دولت ها یکی پس از دیگری این ارز دیجیتال را به رسمیت می شناسند، شرکت های بزرگ امکان خرید و فروش با بیت کوین را فراهم می کنند و بزرگانی چون ایلان ماسک بر روی آن سرمایه گذاری می کنند. همچنین با نصف شدن پاداش استخراج و افزایش سختی استخراج بیت کوین، به نظر می رسد این ارز دیجیتال بیش از پیش نایاب و ارزشمند شود. برخی از بزرگان دنیای مالی پیش بینی می کنند که ارزش بیت کوین تا سال 2030 به بیش از 1 میلیون دلار برسد! این در حالی است که ارزش 50000 دلاری و 100000 دلاری بیت کوین خیلی قبل تر از آن که به 10000 دلار برسد پیش بینی می شد.

تحلیل بنیادی بیت کوین

پس از بیت کوین، ارز های دیجیتال بسیاری عرضه شدند تا نواقص بیت کوین را مرتفع کرده و خود را به عنوان پادشاه ارز های دیجیتال معرفی کنند. اما اگر صادقانه بگوییم، ارز های دیجیتالی که خوب عمل کرده اند چندان زیاد نیست اما همین رمز ارز ها نیز نتوانسته اند جایگزین بیت کوین شوند. گویا اعتماد و محبوبیت همچنان به سمت بیت کوین است. همین موضوع سبب شده، ارزش بیت کوین بر تمام رمز ارز های دیگر تاثیرگذار باشد. به نحوی که هرگاه بیت کوین در حال رشد باشد، احتمالا تمام آلت کوین ها نیز رشد خواهند کرد. اما اگر حال بیت کوین خوب نباشد، حال ارز های دیجیتال دیگر نیز خوب نیست. پس می توان نتیجه گرفت بقای دنیای ارزهای دیجیتال در گرو بقای بیت کوین است. همین امر سبب شده تا سرمایه گذاران بسیاری به سمت بیت کوین کشیده شوند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

طبق تحلیل صورت گرفته ناحیه استاتیک 14000 تا 20000 دلار برای بیت کوین حمایت بسیار مهمی محسوب می شوند. اما پیش از آن، برای کوتاه مدت حمایت 41000 دلار می تواند موثر عمل کرده و اجازه ریزش بیشتر را به بیت کوین ندهد. هدف کوتاه مدت بیت کوین 69000 دلار بوده و پس از آن در میان مدت می توان انتظار داشت که به اهداف 113000 و 202000 دلار نیز برسد. این اعداد بسیار جذاب می تواند آینده بیت کوین را جور دیگری رقم بزند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

ثابت بودن عرضه و افزایش سطح تقاضای بیت کوین

یکی از مواردی که در قیمت بیت کوین می تواند موثر باشد، اصل عرضه و تقاضا است. به گونه ای که با افزایش تقاضا و کاهش عرضه، قیمت یک دارایی افزایش می یابد. از آنجایی که روش تولید بیت کوین بی نظیر بوده، برخلاف تولید ارزهای ملی که دولت می تواند با چاپ پول میزان عرضه را تغییر دهد، بیت کوین تنها می تواند 21 میلیون واحد را تحت فرآیندی به نام استخراج تولید کند. بنابراین برای حفظ ماندگاری بیت کوین و طولانی تر شدن مدت استخراج بیت کوین های جدید، در کد بیت کوین فرآیندی به نام «هاوینگ» انجام می شود. 

در واقع فرآیند هاوینگ آنقدر تکرار می شود تا به مرور زمان عرضه بیت کوین به بازار کمتر و کمتر شود. بنابراین پیش بینی می شود که استخراج تمام بیت کوین ها تا سال 2140، طول بکشد.

ثابت بودن عرضه و افزایش سطح تقاضای بیت کوین

افزایش هزینه استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت کوین، نیاز به داشتن تجهیزات قدرتمندی است که برق زیادی مصرف می کنند. اما از آنجایی که تولید بیت کوین به مرور زمان کمتر و کمتر می شود، برای استخراج آن نیاز به تجهیزاتی است که قدرت پردازشی بیشتری به شبکه اختصاص دهند. پس با فرض افزایش تقاضا، چنانچه هزینه استخراج بیت کوین بیشتر شود، ماینرها حاضر به فروش بیت کوین های خود با قیمت کم به بازار نمی شوند و قیمت ها افزایش پیدا می کند. 

مقبولیت و کاربرد پذیری

هدف از ایجاد و تولید بیت کوین این است که در بازار کاربرد داشته باشد. پس زمانی که افراد بیشتری به بیت کوین اعتماد کنند و از آن به عنوان یک روش پرداخت و یا یک ابزاری برای پرداخت استفاده کنند، طبیعی است که ارزش آن افزایش می یابد. پس هر چقدر بیت کوین به عنوان یک ابزار پرداخت یا ابزار سرمایه گذاری شکل رسمی تری به خود بگیرد و مقبولیت آن در بین افراد بیشتری گسترش یابد، بازار آن هم بزرگ و بزرگ تر خواهد شد. 

ضعیف بودن سایر رقبای بیت کوین

در حال حاضر بیش از 2500 ارز دیجیتال با نام ها و نمادهای مختلفی در صرافی های دیجیتال معامله می شوند. از طرف دیگر با توجه به مشکلات پول های رایج، اینطور به نظر می رسد که ارزهای دیجیتال غیر متمرکز در حال افزایش هستند. پس برای کاربردی شدن در میان دیگر ارزهای دیجیتال، رقابت سختی وجود داشته باشد.  با توجه به شرایط حال حاضر، ارز دیجیتال بیت کوین توانسته است سهم بالایی از بازار ارز دیجیتال را به خود اختصاص دهد. حتی با ورود ماینرهای بیشتر و افزایش هش ریت شبکه، امنیت ارز دیجیتال بیت کوین افزایش یافته است. 

4.ضعیف بودن سایر رقبای بیت کوین

افزایش تعداد صرافی های بیت کوین 

 در حال حاضر، بیت کوین در میان دیگر ارزهای دیجیتال، دسترسی راحت تری دارد، اما با وجود این شرایط همچنان جای پیشرفت بیشتری دارد.  اما تمامی صرافی های ارز دیجیتال به غیر از هر ارز دیجیتال دیگری، بیت کوین اولین ارزی است که در صرافی ها خرید و فروش می شود. در این میان نیز خود پردازهای بیت کوین هم جایگاه خاصی برای کاربردی شدن این ارز دیجیتال پیدا کرده است.  خودپردازهای بیت کوین، همانند خودپردازهای سنتی که با نصب در خیابان ها و فرودگاه ها نقش موثری در مقبولیت کارت های اعتباری دارد، این دسته از خودپردازهای بیت کوین با تبدیل سریع پول نقد به بیت کوین، دسترسی به بیت کوین را افزایش داده است. در حال حاضر روند نصب خودپردازهای بیت کوین در سراسر جهان روندی به شدت صعودی دارد.

ثبات و امنیت شبکه بیت کوین

اصلی ترین دلیلی که باعث می شود که بیت کوین از دیگر ارزها و دارایی ها متمایز شود، غیر متمرکز بودن و امنیت شبکه آن است. با وجودی که بیش از 11 سال از فعالیت بیت کوین گذشته است، امنیت شبکه آن افزایش یافته است. تا کنون قوانین پروتکل آن هیچ تغییری نکرده و تا کنون هیچ گونه برگشتی نداشته و هیچ فردی نتوانسته جلوی تراکنش بیت کوین را بگیرد. هر چه قدر هم زمان بگذرد، شبکه بیت کوین پایداری خود را حفظ می کند و اعتماد به این شبکه بیشتر می شود. عواملی هم چون هک نشدن دارایی، عرضه ثابت، بلوکه نشدن پول و عدم برگشت تراکنش می شود تا بیت کوین نزد مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد. البته تمامی این عوامل باعث می شود که تقاضا و ارزش بیت کوین افزایش یابد. 

رسانه‌ها، نهنگ‌ها و دستکاری قیمت

در حال حاضر رسانه های بزرگی با مخاطبان چند صد میلیونی که به «نهنگ» مشهور هستند، وجود دارند که می توانند به صورت کوتاه مدت قیمت بیت کوین را کاهش و یا افزایش دهند. نهنگ ها با ثبت سفارشات خرید سنگین در صرافی های ارز دیجیتال، می توانند جهت مثبتی به بازار ارز دیجیتال بیت کوین دهند. البته صرافی ها و افراد با نفوذ در حوزه ارزهای دیجیتال بارها اقداماتی از قبیل ایجاد سفارشات مصنوعی و اختلال عرضه و تقاضا، موجب دستکاری در قیمت ها شده اند. اما از آنجایی که بیت کوین در شرایط فعلی، بازار بسیار کوچکی دارد، استعداد بیشتری برای دستکاری در قیمت آن وجود دارد.

کاربرد ها

سوال اصلی اینجا است که به کمک بیت کوین چه کارهایی می توان انجام داد. چرا که بخش بزرگی از هر چیزی کدر دنیای مالی کاربرد ها و مزیت های آن است. در دنیا افراد، از بیت کوین با اهداف گوناگونی استفاده می کنند. برخی از کاربرد های آن را می توان چنین عنوان کرد:

  1. سرمایه گذاری بلندمدت
  2. معاملات تجاری برون مرزی
  3. کمک های انسان دوستانه
  4. کلاهبرداری و پول شویی

امکان پول شویی یکی از معایب بیت کوین محسوب می شود. بنابراین ممکن است دولت ها به همین دلیل قوانین بسیار سخت گیرانه ای علیه بیت کوین اعمال کنند.

عوامل تاثیرگذار بر روند قیمتی

در تمامی بازارهای مالی عواملی وجود دارد که می تواند موجب ایجاد تحرک بازار شود. بسیاری از این عوامل عینا در بیت کوین نیز صادق است. به عنوان مثال بیت کوین تاثیر پذیری بالایی از اخبار مهم جهان دارد. به گونه ای که در برخی شرایطی رفتاری که بیت کوین می شود مشابه طلا است. طلا به عنوان دارایی امن، همواره در بحران های اقتصادی، جنگ ها و شایعات این چنینی ارزشمند می شود. در چنین شرایطی عموما بیت کوین رفتار مشابهی از خود بروز می دهد. شاید بتوان نتیجه گرفت در چنین شرایطی نیز می توان انتظار رشد بیت کوین را داشت.

همچنین بیت کوین تا حدودی از اتفاقات کلی رمز ارز ها نیز تاثیر پذیر است. به عنوان مثال، وضع قانون جدید در خصوص رمز ارز ها، پذیرش یا عدم پذیرش، قانونی خواندن آن و هرچیزی که در دنیای رمز ارز ها مهم باشد، موجب تحرکاتی در قیمت بیت کوین خواهد شد. صرافی ها نیز در قیمت بیت کوین تاثیرگذار هستند. علت آن هم کارمزد های متفاوت و سرعت تراکنش ها در این صرافی ها است. افزایش صرافی ها در دنیا نیز یک مزیت برای بیت کوین محسوب  می شود، چرا که انجام معاملات بیت کوین برای افراد بیشتری در جهان میسر می شود. 

عوامل تاثیرگذار بر روند قیمتی

استخراج کنندگان بیت کوین عامل بعدی تاثیرگذار بر روند قیمتی بیت کوین است. هرچه میزان استخراج بیت کوین در جهان افزایش یابد، ارزش بیت کوین کاهش خواهد یافت. اما دو نکته اساسی مانع از این اتفاق می شود. سختی استخراج بیت کوین دائما در حال افزایش است. بنابراین افراد نیاز به صرف زمان و هزینه بیشتری برای استخراج بیت کوین دارند. مورد دیگر نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین هر 4 سال است. پس از گذشت هر 4 سال، پاداش نصف می شود بنابراین از نقطه ای به بعد، استخراج پادشاه ارز های دیجیتال دیگر صرفه اقتصادی نخواهد داشت. سیاست دولت های بزرگ دنیا نیز بسیار در قیمت بیت کوین تاثیرگذار هستند. کشور هایی مانند روسیه، ژاپن و کل اتحادیه اروپا به دلیل پیشگام بودن در عرصه ارز های دیجیتال، تاثیر فراوانی بر روند قیمتی بیت کوین می گذارند. همچنین پذیرش بیت کوین توسط شرکت های بزرگ برای پرداخت های خود بسیار می تواند موجب رشد بیت کوین شود. به عنوان مثال خرید ماشین های تسلا یا بی ام و به کمک بیت کوین به نظر جذاب است.

تحلیل روانشناسی بیت کوین

اثرپذیری بیت کوین از اخبار و شایعات بسیار بالا است. به طوری که به هنگام مواجهه با مقاومت ها و حمایت ها، روند قیمت به صورت رنج عمل کرده تا پس از انتشار خبر مهم یا حمایت یک فرد مهم مانند ایلان ماسک مجددا رشد کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com