1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. استخراج
  4. ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی

ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی

ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی
لوگو علیرضا محرابی
ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی
استخراج

بازار مالی ارزهای دیجیتال یکی از پر سودترین بازارهای سرمایه در دنیاست، یکی از راه های کسب سود استفاده از ماینرها و استخراج رمزارزها می باشد، در ادامه مقاله به بررسی مفهوم ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی می پردازیم. در سال 2007 رمزارز بیت کوین توسط شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو کدنویسی شد، پس از دو سال یعنی در سال 2009 میلادی، خالق پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین از پروژه بیت کوین کناره گیری کرد. ارز دیجیتال بیت کوین در سال 2013 به محبوبیت زیادی رسید، زمانی که قیمت هر واحد از این کوین (Coin) به 1000 دلار رسید، عده ای از معامله گران و سرمایه گذاران بیت کوین را هودل کردند. هودل در بازارهای مالی به معنی نگه داشتن یک سهام و یا یک ارز است تا زمانی که به سود زیادی برسد، استخراج بیت کوین یکی از روش های کسب درآمد از این بازار مالی است.

مفهوم ماینرها در بازار ارزهای دیجیتال

مفهوم ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی

دستگاه ماینر یا Asic اصطلاحی است که برای دستگاه های استخراج رمزارزها مورد استفاده قرار می گیرد، که این دستگاه ها تنوع های زیادی برای استخراج و کسب سود برای شما دارند. در سراسر جهان کسانی که به استخراج رمزارزهای دنیای کریپتوکارنسی علاقه مند هستند و با استفاده از ابزارهای متنوع مشغول به کسب کوین های (Coins) مهم هستند، با فروش آن ها به سودهای خوبی از این بازار دست پیدا می کنند، به این گونه افراد ماینر به معنی معدنچی یا استخراج کننده گفته می شود.

به طور کلی ماینینگ فرآیند تأیید تراکنش‌های رمزارزها و ثبت آنها در دفتر کل توزیع استخراج است. این فرآیند به غیرمتمرکز سازی شبکه رمزارزها و افزایش امنیت شبکه کمک می‌کند و در نهایت رمزارز جدید ایجاد می‌کند. به شکل کاملاً ساده تراکنش‌های تأیید شده در بلوک‌ها جمع می‌شوند و برای اضافه شدن این بلوک‌های تازه به زنجیره بلوک‌های موجود، یک پازل کدگذاری وجود دارد که از پیچیدگی‌های بالایی برخوردار است و باید حل شود. هر سیستمی که این پازل را حل کند پاداش می‌گیرد.

به زبان ساده حل معادلات ریاضی سخت، باعث گرفتن پاداش خواهد شد که وظیفه حل این معادلات سخت ریاضی به عهده ماینرهاست.

عوامل تاثیرگذار در ماینینگ کدام است؟

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در ماینینگ، نودها (Nodes) هستند؛ نودها باعث می شوند که تراکنش ها در سراسر شبکه پراکنده شوند، همینطور داده های شبکه در بین نودها در جریان هستند و شما می توانید با شناساندن نودهای (Nodes) جدید به شبکه رمزارزها را در فرآیند استخراج تسهیل کنید، برخی از این گره ها استخراج کننده هستند که به آن ها معمولا ماینر گفته می شود.

با حل کردن مسائل پیچیده ریاضی و قرار دادن آن در پاسخ بلاک به یک هش دسترسی پیدا می‌کند. وقتی اولین ماینر توانست به جواب هش دست پیدا کند، موفقیت آن به سایر نودهای شبکه اطلاع داده می‌شود.

با انتشار این خبر تمام ماینرهای دیگر، بلافاصله کار کردن روی آن بلاک را رها کرده و تلاششان را متوجه پیدا کردن آن در بلاک بعدی می‌کنند. ماینری که پیروز شده به عنوان پاداش، چند پاداش جدید به دست می‌آورد. این یک فرآیند ریاضی بسیار پیچیده است که حل آن هر روز دشوارتر از قبل می‌شود (سختی شبکه).

برای ماینینگ به چه ابزاری نیاز داریم؟

ماینرها برای ماینینگ به چه ابزاری نیاز دارند؟

قبل از شروع استخراج در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) اگر دشواری استخراج و هزینه های استخراج برای شما مشکلی ایجاد نمی کند، برای ورود به دنیای ماینرها سه مرحله قابل اجرا وجود دارد:

ورود به دنیای ماینرها
خرید دستگاه استخراج
بکارگیری یک کیف پول امن و مناسب
اینترنت ثابت
برق، کابل و تجهیزات برقی مناسب
تجهیزات تهویه (فن)
پیوستن به یک استخر برای انجام فرآیند استخراج

ماینینگ علاوه بر تأیید تراکنش‌ها باعث می‌شود که واحدهای پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین به شکلی منحصربه‌فرد و طبق برنامه‌ای از پیش‌ تعیین‌شده تولید شوند. برخلاف پول‌های ملی که بانک‌های مرکزی آنها را صادر می‌کنند، در بیت کوین همه می‌توانند در صدور پول (واحدهای بیت کوین) مشارکت کنند.

کمیابی رمزارز بیت کوین یا هاوینگ بیت کوین

هر چهار سال یکبار (هر 200.000 بلاک) طی یک رویداد به نام هاوینگ (Halving) سرعت تولید رمزارز دیجیتال بیت کوین های جدید به میزان قابل توجهی کم شده و پاداش به ماینرها نیز نصف می شود، هاوینگ باعث می شود رمزارز بیت کوین کمیاب شود، در حال حاضر میزان استخراج بیت کوین در هر ده دقیقه 6.25 واحد است که این مقدار پس از هاوینگ بعدی بیت کوین یعنی در تاریخ مه 2024 میلادی ( خرداد ماه 1402) نصف شده و به 3.125 واحد از رمزارز بیت کوین کاهش پیدا می کند، تاکنون حدود 18.6 میلیون از 21 میلیون واحد موجود برای رمزارز بیت کوین استخراج شده است، با توجه به هاوینگ و نصف شدن پاداش استخراج پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین به 3.125 واحد پیش بینی می شود استخراج تمام بیت کوین ها تا سال 2140 میلادی طول بکشد.

نکات قبل از خرید دستگاه استخراج

نکات قبل از خرید دستگاه استخراج

یکی از نکات مهم در ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی نکاتی است که باید هنگام خرید دستگاه ماینر در نظر داشته باشید. خرید دستگاه استخراج حتماً باید با تحقیقات کامل و با در نظر گرفتن شرایط انجام شود. به‌طور خلاصه، مهمترین عواملی که برای خرید دستگاه‌های استخراج بیت کوین باید در نظر گرفته شود عبارت‌اند از:

قدرت دستگاه: یکی از نکاتی که می تواند میزان سود شما را برای استخراج ارزهای دیجیتال افزایش دهد قدرت دستگاه شماست، دستگاه استخراج رمزارز بیت کوین مورد نظر شما چند هش در ثانیه تولید می‌کند؟ هش بیشتر برابر است با قدرت بیشتر. 

مصرف برق: مصرف برق یک دستگاه اهمیت بالایی دارد و به‌ طور مستقیم بر سوددهی تأثیر می‌گذارد؛ از آنجایی که استخراج رمزارزها به برق زیادی نیاز دارد، هر چقدر که مصرف برق کمتر و قدرت دستگاه بیشتر باشد، سوددهی دستگاه بیشتر است.

قیمت دستگاه استخراج: این عامل هم نسبت به سرمایه شما باید مورد توجه قرار گیرد. زمان بازگشت سرمایه به‌طور مستقیم با قیمت دستگاه گره خورده است. دستگاه استخراج را فقط بر اساس قیمت یا قدرت آن تهیه نکنید. بهترین دستگاه ASIC، کارآمدترین آن است. در حقیقت پربازده‌ترین دستگاه‌ استخراج برای کسب سود از بازار مالی ارزهای دیجیتال دستگاهی است که قدرت هش بیشتر و مصرف برق کمتری دارد و به‌طور کلی زمان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر است.

همچنین برخی از دستگاه‌های ماینینگ سودآوری بالایی را وعده می‌دهند؛ اما بسیار بی‌کیفیت هستند و طول عمر پایینی دارند. همیشه سعی کنید دستگاه‌هایی با برندهای معتبر را تهیه کنید که به‌صورت انبوه و در مقیاس صنعتی استفاده می‌شود و به‌ اصطلاح امتحان خود را پس داده است.

بهترین دستگاه های استخراج ارز دیجیتال بیت کوین

برند و مدل دستگاه قدرت پردازش دستگاه مصرف برق دستگاه تاریخ عرضه دستگاه به بازار 
Bitmain Antminer S19 Pro 110 Th/s 3250W May 2020
Bitmain Antminer S19 Th/s 95 3250W May 2020
MicroBT Whatsminer M30S Th/s 86 3268W Apr 2020
Canaan Avalonminer 1246 Th/s 90 3420W Jan 2021
Bitmain Antminer S17+ Th/s 73 2920W Dec 2019
Bitmain Antminer S17 Pro Th/s 53 2094W Apr 2019
MicroBT Whatsminer M31S Th/s 70 3220W Apr 2020
MicroBT Whatsminer M20S Th/s 68 3360W Aug 2019
StongU STU-U8 Pro Th/s 60 2800W Sep 2019
MicroBT Whatsminer M21S Th/s 56 3360W Jun 2019
Ebang Ebit E12 + Th/s 50 2500W Sep 2019

استخراج بیت کوین چگونه کار می کند؟

در موضوع ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی باید فرآیند استخراج را تجزیه و تحلیل کنیم تا بفهمیم چگونه کار می کند و برای شروع فرآیند چه چیزی لازم است:

راه اندازی منابع سخت افزاری قدرتمند

قبل از اینکه یک ماینر بتواند فرآیند ضرب بیت کوین را آغاز کند، باید ریگ های خود را از نظر منابع کامپیوتری قدرتمند و سایر ابزارهای خاص برای حل موثر معماهای پیچیده راه اندازی کند. به عنوان سخت‌افزار ماینینگ، به واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) با کارت‌های گرافیکی پیشرفته، آرایه دروازه‌های قابل برنامه‌ریزی میدانی (FPGA) یا مدارهای مجتمع خاص برنامه (ASIC) برای استخراج کارآمد و مؤثر نیاز دارند.

در حال حاضر، سخت افزار مبتنی بر ASIC پیشرفته ترین و قادر به ایجاد مقادیر عظیمی هش در ثانیه است. با این حال، چنین سخت افزار پیشرفته ای گران است و ممکن است هزاران دلار متغیر باشد.

نصب نرم افزار ماینینگ و کیف پول الکترونیکی

به غیر از الزامات سخت افزاری قدرتمند، ماینرها به نرم افزار خاصی مانند CG miner، XMR miner، multiminer نیاز دارند. بسیاری از این نرم افزارها رایگان هستند و می توانند بر روی رایانه های ویندوز و مک اجرا شوند. هنگامی که نرم افزار به سخت افزار لازم متصل شد، همه برای استخراج بیت کوین آماده هستید.

ماینر همچنین به یک کیف پول الکترونیکی نیاز دارد تا پاداش های خود را به عنوان بیت کوین ذخیره کند. یک کیف پول بیت کوین مکانی دیجیتال است که ذخیره، انتقال و پذیرش بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را آسان می کند.

استخر استخراج یا استخراج انفرادی

ماینرها می توانند انتخاب کنند که آیا می خواهند به صورت انفرادی ماینینگ کنند یا برای استخراج از استخر استفاده نمایند. از آنجایی که استخراج به تنهایی کار آسانی نیست، استخرهای ماینینگ اختراع شدند. در یک استخر ماینینگ، گروه‌هایی از ماینرها با هم همراه می‌شوند تا با دشواری روزافزون ماینینگ مقابله کنند. هر ماینر برای سهم کار خود دستمزد می گیرد.

استخراج بیت کوین در یک استخر با قدرت محاسباتی ترکیبی نیز استخراج کارآمد را با کاهش دشواری استخراج برای حل یک بلوک ارتقا می دهد. این کار همچنین مشارکت ماینرهای کوچک را افزایش می دهد تا شانس کسب بیت کوین را داشته باشند، حتی اگر آنها فقط بخش خاصی از پاداش را دریافت کنند.

ماینرهای بیشتر =  شبکه ایمن تر + قابل اعتمادتر

شروع فرآیند استخراج بیت کوین 

شروع فرآیند استخراج بیت کوین

هنگامی که راه‌اندازی تمام شد و یک ماینر تصمیم می‌گیرد که استخراج استخر یا انفرادی (Solo Mining) را انتخاب کند، در مرحله بعد، ماینر باید پازل‌های پیچیده ریاضی را حل کند تا تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین بیت‌کوین را تأیید کند. بیایید بیشتر بررسی کنیم تا بفهمیم چگونه یک ماینر یک پازل هش را حل می کند و یک تراکنش را تأیید می کند:

هنگامی که تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین آغاز می‌شوند، برای هر تراکنش، هش رمزنگاری توسط نرم‌افزار استخراج ایجاد می‌شود که تمام تراکنش‌های مورد نیاز برای تولید یک بلوک با استفاده از رمزگذاری SHA-256 را با هم ترکیب می‌کند. تابع way که یک متن از هر اندازه ای را به رشته ای 256 بیتی تبدیل می کند. این فرآیند گروه بندی به عنوان درخت مرکل یا درخت هش نامیده می شود که در آن هر گره برگ نشان دهنده هش یک بلوک است و گره های غیر برگ دارای هش گره های فرزند خود هستند.

علاوه بر این، تمام بلوک ها با استفاده از یک "لیست پیوندی" متصل می شوند که به آدرس های حافظه بلوک های قبلی و متوالی اشاره می کند که هر کدام حاوی داده های تراکنش مربوطه است.

هنگامی که درخت Merkle ایجاد شد، این داده های تراکنش سپس مدیریت و در بلوک هایی سازماندهی می شوند که دارای یک آدرس خاص توسط الگوریتم اثبات کار (PoW) هستند. برای اینکه یک بلوک معتبر باشد، باید حاوی PoW باشد که تضمین می کند بلوک ها با سرعت خاصی استخراج می شوند و در عین حال یکپارچگی بلوک را حفظ می کند.

با انجام اثبات این تراکنش ها، بلاک به شبکه بیت کوین اضافه شده و آماده استخراج می شود. ماینرها از این اطلاعات بیشتر برای شکستن یک پازل هش استفاده می کنند تا تراکنش را تأیید کنند. همه ماینرها پس از تجزیه و تحلیل سطح دشواری، در مسابقه یافتن هش برای یک هدف مشخص شده اند.

این "هدف خاص پیچیده" به یافتن یک عدد هگزادسیمال 64 رقمی به نام هش اشاره دارد که به شکل زیر است:

0000000000000000000455644b119d30220ca18f

بنابراین، هر بلوک دارای یک هش منحصر به فرد است و همیشه یک عدد 64 رقمی است. هش هدف خاص توسط شبکه پس از هر 2016 بلوک تعیین می شود. هدف این است که سختی ماینینگ را حفظ کنیم تا یک بلوک به طور متوسط هر 10 دقیقه ماین شود. دشواری استخراج بیت کوین معیاری است که نشان می دهد یافتن هش کمتر از مقدار هدف چقدر دشوار است. و نرخ هش نرخی را که رایانه ماینر قادر است در هر ثانیه تعداد زیادی حدس بزند را مشخص می کند.

ماینر دائماً روی رشته اعدادی که به محتوای هش شده بلوک قبلی اضافه شده است تمرکز می کند و اگر این هش جدید کمتر یا برابر با هش هدف باشد، به عنوان راه حل پذیرفته می شود. بقیه ماینرها و گره های امنیتی بیت کوین بررسی می کنند که آیا بلاک درست است یا نه. اگر درست باشد، بلوک به شبکه رسمی بلاک چین بیت کوین اضافه می شود.

و هر کسی که اولین بار آن را کرک کند (اولین ماینر)، برنده جایزه بلوک می شود و می تواند تراکنش را در بلاک چین مجاز کند.

آیا می‌توان با دستگاه استخراج بیت کوین ارزهای دیجیتال دیگر را هم استخراج کرد؟

ماینرها و مزرعه

پاسخ به این سؤال تقریباً منفی است. در حقیقت بیشتر دستگاه‌های استخراج تنها از یک الگوریتم رمزنگاری خاص پشتیبانی می‌کنند. به‌عنوان نمونه، الگوریتم استخراج ارز دیجیتال بیت کوین SHA-256 است. بنابراین می‌توانید با دستگاه‌های استخراج بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتالی را هم که از الگوریتم مشابه استفاده می‌کنند استخراج کنید که شامل بیت کوین، بیت کوین کش، ارز بیت کوین اس‌وی و چند ارز دیجیتال نه‌ چندان مطرح می‌شود.

البته ممکن است در آینده مدل‌هایی عرضه شود که علاوه بر SHA-256 از الگوریتم‌های دیگری پشتیبانی کند که در این صورت طیف ارزهای دیجیتال قابل‌ استخراج با یک دستگاه افزایش می‌ یابد. همچنین به یاد داشته باشید یک دستگاه استخراج نمی‌ تواند به‌طور همزمان دو یا چند ارز دیجیتال را استخراج کند. 

ارتباط ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی

ماینرها و مزرعه در بازار کریپتوکارنسی اصطلاحی است که بسیار شنیده شده و برای کاربران خود بسیار پر سود بودند، به طور کلی ماینرها و مزرعه ها در کنار هم باعث دریافت پاداش های بیشتری می شوند.

مزرعه رمزارز بیت کوین چیست؟

مزرعه رمز ارز بیت کوین چیست؟

زمانی که معدنچی‌ ها (ماینرها) برای استخراج پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین تعداد قابل توجهی دستگاه را در یک سوله، آن هم خارج شهر دور هم جمع می‌کنند اصطلاحاً به آن مزرعه بیت کوین یا هر ارز دیگری می‌گویند. دلیل اصلی اینکه مزرعه رمزارزهای دنیای کریپتوکارنسی خارج از شهر است، به علت وجود صداهای زیاد می باشد که در صورت وجود مزارع در داخل شهر باعث نارضایتی عموم مردم از صداهای تولیدی دستگاه های ماینر خواهد شد.

نکته بعدی که باید در مورد ارز دیجیتال بیت کوین بدانید این است که بیت کوین یک ارز و شبکه غیرمتمرکز است و وابسته به هیچ کشور یا شرکت خاصی نیست. غیرمتمرکز بودن یعنی این‌ که هیچ کس مالک شبکه پادشاه رمزارزهای کریپتوکارنسی یعنی بیت کوین نیست و هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند. هر کسی در هر جای دنیا می‌ تواند با وصل شدن به شبکه بیت کوین، جزئی از آن شود.

پادشاه ارز‌های دیجیتال توسط یک فرد یا گروه ناشناس ایجاد شد. بیت کوین در واقع یک ارز دیجیتال همتا به‌ همتا است و به‌ شکلی طراحی شده که بتواند راهی برای خرید کالا‌ها و خدمات باشد. با بیت‌ کوین، افراد می‌توانند پرداخت‌های دیجیتال بین‌ المللی داشته باشند، بدون اینکه هزینه‌ ای اضافه پرداخت کنند یا مجبور به استفاده از واسطه‌های مالی باشند.

همچنین بیت‌ کوین براساس فناوری بلاک چین ایجاد شده است که می‌ توان آن را دفتر کلی دانست که سوابق شفاف و تغییر ناپذیر تراکنش‌های اقتصادی انجام‌ شده توسط بیت‌کوین را نگهداری می‌کند. یک عنصر مهم که عملکرد رتبه یک بازار کریپتوکارنسی را تسهیل می‌کند، الگوریتم بیت‌ کوین برای استخراج اثبات کار (proof-of-work mining) است.

نتیجه گیری: یکی از سودآورترین راه ها برای کسب ثروت از بازار مالی ارزهای دیجیتال استخراج رمزارزهاست، دستگاه های ماینینگ در صورتی که در کنار هم جمع شوند مزرعه های استخراج را به وجود می آورند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com