هاوینگ چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
هاوینگ چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

بازارهای مالی با سودها و ضررهای زیادی همراه است، بازار مالی ارزهای دیجیتال یکی از پر نوسان ترین بازارهای مالیست لذا در صورتی که قصد دارید که به زودی در حوزه کریپتوکارنسی فعالیت کنید، لازم است تا با اصطلاحات مهم این حوزه آشنا شوید. یکی از مهمترین اصطلاحات حوزه کریپتوکارنسی، هاوینگ است؛ این اصطلاح ابتدا برای اولین رمز ارز این حوزه یعنی بیت کوین به وجود آمده است؛ برای اینکه درباره اصطلاح هاوینگ بیشتر بدانید، تا انتهای این مقاله را مطالعه فرمایید.

منظور از هاوینگ چیست؟

منظور از هاوینگ چیست؟

به طور میانگین هر دوره 4 ساله (بیش از گذشت 210 هزار بلاک در بلاکچین پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین)، مقدار تولید بیت کوین های جدید به طور ناگهانی نصف می شود. این به معنی آن است که پاداش اهدایی به دستگاه های ماینر بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) برای اضافه کردن یک بلاک به بلاکچین 50 درصد کاهش می یابد. هاوینگ توسط خالق اولین کوین بازار ارزهای دیجیتال یعنی ساتوشی ناکاموتو، با هدف کنترل تورم بیت کوین در کد این شبکه قرار داده شده است.

برای اینکه به عنوان یک تریدر یا معامله گر بتوانید اصطلاح هاوینگ را درک کنید باید با استخراج ارز دیجیتال آشنا شوید. به بیان دیگر می توان گفت که افرادی داوطلب تحت عنوان استخراج کننده یا ماینر برای تراکنش های بیت کوین و حفظ امنیت آن، قدرت پردازش سخت افزارهای خود را در فرآیندی به نام استخراج در اختیار شبکه قرار می دهند، استخراج توسط دستگاه های ماینینگ، به برق زیادی نیاز دارد، وظیفه ماینرها برای کسب پاداش، حل معادلات ریاضی پیشرفته است.

شبکه به عنوان پاداش مقداری بیت کوین تولید می‌کند و به استخراج‌کنندگان می‌دهد. هاوینگ هر چهار سال یکبار پاداش استخراج‌کنندگان را نصف می‌کند.

زمانی که ساتوشی ناکاموتو مشغول تعیین قوانین پروتکل پادشاه ارزهای دیجیتال بود، بر روی 2 قانون بیشتر از همه تاکید داشت:

  • موجودی ارز دیجیتال بیت کوین تنها 21 میلیون واحد است، استخراج این 21 میلیون واحد با تخمین های زده شده تا سال 2140 میلادی به طول می انجامد.
  • تعداد بیت کوین های تولید شده به ازای هر بلاک پس از هر 210.000 بلاک، 50 درصد کاهش یابد.

ماینر چیست؟

ماینر چیست؟

دستگاه ماینر یا Asic اصطلاحی است که برای دستگاه های استخراج رمز ارزها مورد استفاده قرار می گیرد که این دستگاه ها تنوع های زیادی برای استخراج و کسب سود برای شما دارند. در سراسر جهان کسانی که به استخراج رمز ارزهای دنیای کریپتوکارنسی علاقه مند هستند و با استفاده از ابزارهای متنوع مشغول به کسب کوین های (Coins) مهم هستند با فروش آن ها به سودهای خوبی از این بازار دست پیدا می کنند، به این گونه افراد ماینر به معنی معدنچی یا استخراج کننده گفته می شود.

پیش از این هم در ارتباط با دستگاه های ماینر توضیحات مختصری داده شد اما پس از سال 2013 که ارز دیجیتال بیت کوین به قیمت هر واحد 1000 دلار رسید، توجهات بسیاری از مردم به این بازار جلب شد. برخی وارد این بازار برای معامله و سرمایه گذاری شده اند اما برخی دیگر با تهیه دستگاه های ماینینگ به فکر استخراج این ارز دیجیتال بودند.

استراتژی ماینرها

ماینرها یک استراتژی برای رمز ارزهای بدست آورده دارند، این استراتژی هولد یا هودل نام دارد. هولد در لغت به معنی نگه داشتن است لذا این لغت در بازار کریپتوکارنسی به معنی ذخیره و نگهداری از یک ارز دیجیتال است تا به سود خوبی برسد.

به طور کلی ماینینگ فرآیند تأیید تراکنش‌های رمزارزها و ثبت آنها در دفتر کل توزیع استخراج است. این فرآیند به غیرمتمرکز سازی شبکه رمزارزها و افزایش امنیت شبکه کمک می‌کند و در نهایت رمزارز جدید ایجاد می‌کند. به شکل کاملاً ساده تراکنش‌ های تأیید شده در بلوک‌ها جمع می‌شوند و برای اضافه شدن این بلوک‌های تازه به زنجیره بلوک‌های موجود، یک پازل کدگذاری وجود دارد که از پیچیدگی‌های بالایی برخوردار است و باید حل شود. هر سیستمی که این پازل را حل کند پاداش می‌گیرد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ که توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است، به نصف شدن پاداش بیت کوین اطلاق می‌شود که به عنوان برنامه‌ای از قبل چیده شده برای سازماندهی استخراج است. شاید از خود بپرسید که هدف از ایجاد هاوینگ چیست؟ در جواب باید بگوییم که این فعالیت صورت می‌گیرد تا تورم بیت کوین کم شده و منجر به افزایش کمیابی آن شود. هاوینگ که پس از هر 210000 بلاک اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود تا استخراج بیت کوین‌ها تا سال 2140 و حتی پس از آن انجام گیرد. در واقع ناکاموتو با ایجاد این برنامه کاری کرد تا پاداش‌های ناشی از استخراج بیت کوین هر 4 سال نصف شده تا عرضه و تقاضا کنترل شود.

لزوم هاوینگ چیست؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق دومین ارز دیجیتال اتریوم، در یادداشت شخصی خود برای وب‌سایت بیت کوین‌ مگزین، لزومِ کند کردن سرعت توزیع بیت کوین از طریق رویداد هاوینگ را این‌گونه شرح می‌دهد:

«علت اصلی انجام این کار کنترل تورم است. یکی از بزرگ‌ ترین خطاهای ارزهای فیات سنتی که تحت کنترل بانک‌های مرکزی هستند این است که این بانک‌ها می‌توانند به هر میزان که بخواهند پول چاپ کنند و اگر بیش‌ از حد چاپ کنند، ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا سریعاً رو به کاهش می‌گذارد.

پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین برخلاف ارزهای رایج به گونه ای طراحی شده است که مثل یک کالای باارزش، همچون طلا، عمل کند. میزان طلاهای موجود در دنیا محدود است و با استخراج هر گرم از آن، استخراج طلاهای باقی‌مانده سخت‌تر از قبل می‌شود.

به دلیلِ همین عرضه (موجودی) محدود است که طلا توانسته در طی شش هزار سال گذشته، جای پای خود را به‌عنوان یک وسیله تبادل و ابزار ذخیره ارزش محکم کند. کاری که امیدواریم بیت کوین هم از پس انجام آن برآید.»

تاثیر قیمت به علت وجود هاوینگ

تاثیر قیمت به علت وجود هاوینگ

با توجه به میانگین مورد نیاز برای تولید بلاک یعنی به طور متوسط هر 10 دقیقه، هاوینگ بعدی بیت کوین در سال 2024 است، این به معنی آن است که پاداش ها برای ماینینگ ها نصف شده و از عدد 6.25 BTC در هر بلاک به عدد 3.125 BTC می رسد.

در واقع زمان بلاک های بیت کوین دقیقا 10 دقیقه نیست و به طور میانگین تولید هر بلاک به ده دقیقه می رسد، سختی شبکه باعث می شود که این عدد به طور میانگین بر روی ده دقیقه بماند. در صورتی که برای تولید یک بلاک 12 دقیقه زمان نیاز باشد، سختی شبکه پایین می آید و در صورتی که تولید هر بلاک کمتر از 10 دقیقه طول بکشد، سختی شبکه افزایش می یابد تا میانگین را به 10 دقیقه برساند.

در سال 2016 و پس از گذشت 7 روز از هاوینگ، تغییر زیادی در قیمت رمز ارز بیت کوین حاصل نشد. در سال 2016 میلادی قیمت بیت کوین 650 دلار بود و یک هفته بعد قیمت آن به 675 دلار افزایش پیدا کرد اما پس از گذشت یک سال یعنی در سال 2017 میلادی، بیت کوین قیمت خود را در جایگاه 20.000 دلار دید.

اولین هاوینگ بیت کوین هم در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ و بعد از استخراج ۲۱۰ هزارمین بلاک اتفاق افتاد. قیمت بیت کوین در آن تاریخ ۱۳٫۴۲ دلار بود و به نظر می‌رسید که هاوینگ تأثیر چندانی روی قیمت نداشته است. درست است که قیمت بیت کوین بعد از مدت کوتاهی به ۲۳۰ دلار رسید اما خیلی‌ها این افزایش را به بحران مالی کشور قبرس نسبت می‌دهند.

هاوینگ در دیگر ارزها

لازم به یادآوری است که هاوینگ ارز دیجیتال تنها مختص بیت کوین نیست و در ارزهای دیگر نیز به شکل‌ های گوناگون انجام می‌شود. بد نیست بدانید که در 10 دقیقه حدود 6 بیت کوین پاداش عرضه می‌شود که این امر در فرآیند استخراج اتریوم متفاوت است و امروزه به 2 اتریوم در 15 ثانیه تغییر پیدا کرده است.

نتیجه گیری: دانستن اطلاعات و اصطلاحات بازار ارزهای دیجیتال می تواند به شما کمک های بزرگی بکند، شناخت تحلیل درون زنجیره ای (تحلیل on chain) نیز در این مسیر موثر است، هاوینگ به نصف شدن ارزش ارز دیجیتال می گویند، این اتفاق در مورد پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین هر 4 سال یکبار بود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com