احراز هویت مشتری KYC

احراز هویت مشتری KYC
لوگو علیرضا محرابی
احراز هویت مشتری KYC
آموزش ارز دیجیتال

احراز هویت مشتری روشی است که برای جلوگیری از رفتارهای مجرمانه مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش تلاش می شود تا هویت و یا ریسک های مربوط به کار انجام شود. اساس این روش بر مبنای قوانین ضد پولشویی بانک ها تنظیم شده است. در آغاز این روش تنها برای موسسات مالی تنظیم می شد، اما در حال حاضر این روش برای موسسات غیرمالی، فینتک و فروشندگان دارایی های مجازی نیز استفاده می شود. 

هر چند این روش با مزایایی همراه است، اما می تواند با تاثیرات منفی که بر کاربران و تجربه کاری آنها دارد، مانند فعالیت های خسته کننده، تلاش های تکراری و ریسک خطا  چندان موثر نباشد.

به هر حال با تغییر شرایطی که در حال حاضر در مورد نحوه قانونگذاری، چالش های هزینه و تجربه مشتری وجود دارد، آیا  احراز هویت در بلاکچین می تواند راه کار موثری باشد؟

احراز هویت مشتری (KYC)

استفاده از احراز هویت مشتری (KYC) در بلاکچین

 بلاکچین از یک راهکار ساده برای موسسات مالی استفاده می کند تا به اطلاعات به روز مشتریان دسترسی داشته باشد. به همین دلیل این نوع راهکار به راحتی، موجب افزایش راندمان کار، افزیاش اعتماد بین نهادها و همچنین کاهش هزینه، زمان و جمع آوری اطلاعات کاربر می شود. 

قانون گذارها از بلاک چین به عنوان یک منبع واحد بهتر از فعالیت های مشتریان در موسسات مالی گوناگون استفاده می کند. استفاده از سیستم احراز هویت مشتری، هم می تواند زمان انتظار را کاهش دهد و هم اینکه به حذف مکرر اطلاعات یکسان به ارائه دهندگان مالی کمک می کند.

به هر حال چندین سال است که موسسات به دنبال راه کاری هستند که بتوانند با آن مشکلات هویتی خود را حل کنند. به همین منظور اخیرا راهکار مناسبی برای احراز هویت در قالب بلاکچین ارائه شده است. بلاک چین این امکان را به افراد می دهد تا اطلاعاتی را در یک مکان جمع آوری کرده و یک دیتابیس امن و مطمئن رمز نگاری شده ایجاد کند. 

فرآیند احراز هویت با استفاده از بلاکچین این امکان را برای افراد ایجاد می کند، که نسبت به روش های سنتی احراز هویت، ساده تر، امن تر و موثرترعمل کند. 

دلیل سرعت بالاتر بلاکچین، بدان خاطر است که هیچ واسطه ای در این بین وجود نداشته و این نشاندهنده این است که دیتابیس های بلاک چین تغییر ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات بیشتری در این زمینه هستند. 

به همین دلیل است که اگر یک شرکتی بتواند از سیستم بلاکچین برای احراز هویت خود استفاده کند، می تواند تمامی این مراحل را خیلی سریعتر انجام دهد. چرا که تمامی این مراحل تنها توسط یک اپلیکیشن انجام می شود. از آنجایی که تمامی دیتابیس های بلاکچین، موسسات و شرکت های مالی می توانند بر روی اطلاعات اپلیکیشن برنامه ریزی شود، بنابراین دیگر نیازی به بررسی هویت مشتریان وجود نخواهد داشت. 

احراز هویت مشتری (KYC)

تاثیر استفاده از ابزار احراز هویت مشتری (KYC) در بلاکچین

با وجود اینکه استفاده از بلاکچین می تواند تاثیر بسیار زیادی بر کاهش زمان و هزینه های مربوط به احراز هویت داشته باشد، بنابراین بهتر است در سیستم هایی همچون بانک ها از این پلتفرم برای شناسایی احراز هویت مشتریان استفاده شود. 

البته با تمام این مزایا، می بایست در مورد مسائلی از جمله مقررات حفظ حریم خصوصی و همچنین مجوزهای مشتری توجه خاصی داشت. ابزار احراز هویت مشتری (KYC) می تواند در یکی از این سه مرحله ایجاد شود:

یکی در شکل گیری و مشارکت های بزرگ مالی، دومی مشارکت های ملی و سومی در مشارکت های بین المللی.

اما برای استفاده از این نوع احراز هویت در انتشار گسترده دیگر مسائل، از جمله کیفیت داده ها، مقررات حفظ حریم خصوصی، مجوزهای مشتریان و رقابت در بازار نیاز به بررسی های بیشتری در این زمینه وجود دارد. 

تاثیر استفاده از ابزار احراز هویت مشتری (KYC) در بلاکچین

ابزار احراز هویت مشتری (KYC) بلاکچین در عمل چه مزیت هایی دارد؟

KPMG و شبکه بلوزل است که در سنگاپور برای اولین بار فعالیت خود را برای توسعه اثبات مفهوم KYC بر روی بلاکچین آغاز کردند. این پروژه در تمام مدت همکاری خود توانست با انجام یک حسابرسی شفاف، در حدود 25 تا 50 درصد در هزینه های خود صرفه جویی کند. 

برای اینکه یک موسسه بتواند به حساب های مشتریان خود دسترسی داشته باشد، در مرحله اول نیاز به دریافت رضایت کاربر دارد. برای دریافت رضایت کاربر تنها باید وارد حساب کاربری شد و فقط یک کلید خصوصی برای دسترسی به اطلاعات تعریف کرد. 

با وجود اینکه اطلاعات توسط یک واسطه قابل دسترسی است، اما مالکیت تمامی این اطلاعات همچنان با کاربر خواهد بود. 

البته مزایای احراز هویت مشتری در بلاکچین در آینده مشخص خواهد شد. به دلیل اینکه استفاده از این نوع تکنولوژی در بانک ها این قابلیت را ایجاد می کند که مدیریت یکپارچه تر شود. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر