1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. inflow و outflow چیست؟

inflow و outflow چیست؟

inflow و outflow چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
inflow و outflow چیست؟
بلاکچین

شناخت بازار ارزهای دیجیتال یکی از فاکتورهایی است که می تواند به کسب سود بیشتر کمک کند، شاخص ورود و خروج رمز ارزها به صرافی ها یا inflow و outflow دو شاخص مهم برای ورود شما برای خرید ارزهای دیجیتال یا فروش شماست، تاثیر جریان inflow و outflow در صرافی ها به طور 100 درصدی نیست اما توجه به این نکات می تواند بر روی تصمیم شما مبنی بر خرید یا فروش ارز دیجیتال هدف، تاثیر بسزایی داشته باشد.

شاخص ورود و خروج ارزهای دیجیتال

شاخص ورود و خروج ارزهای دیجیتال

زمانی که پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین از یک مقاومت مهم عبور می کند، شاخص ورود رمز ارز تتر (USDT) به صرافی ها افزایش پیدا می کند، لذا این یک سیگنال برای تریدرها یا معامله گران حوزه کریپتوکارنسی بوده و می توانند از شاخص ورود و خروج رمز ارزها، به عنوان یک نشانگر حرکت بعدی بازار استفاده کنند.

جریان‌های ورودی و خروجی، جریان‌های دارایی‌های ورودی و خروجی از صرافی متمرکز (CEX) مانند Phemex هستند. اگر بیت کوین (BTC) از Phemex خارج شود، به این معنی است که افراد بیشتری بیت کوین را به کیف پول شخصی خود واریز می کنند و قیمت ممکن است افزایش یابد. اگر جریان بیت کوین وجود داشته باشد، به این معنی است که افراد بیشتری در صرافی می فروشند و قیمت ممکن است کاهش یابد.

این اتفاقات مکرر هستند و می توانند به معامله گران کمک کنند تا معاملات خود را مطابق با آن برنامه ریزی کنند. ابزارهای متعددی برای مشاهده ورودی و خروجی کریپتو در صرافی ها وجود دارد. اتریوم (ETH) سهم بزرگی از ارزش بازار کریپتو را در اختیار دارد و جریان‌های ورودی/خروجی آلت‌کوین نیز می‌تواند برای اندازه‌گیری وضعیت بازار کریپتو استفاده شود. ابزارهای اختصاصی تراکنش‌های بلاک چین را ردیابی می‌کنند و کیف پول‌ها را برای ارسال سیگنال به معامله‌گران در صورت وجود جریان‌های ورودی و خروجی قابل توجهی دنبال می‌کنند.

جریان ورودی کوین به صرافی ها (Inflow)

جریان ورودی کوین به صرافی ها (Inflow)

اصطلاح inflow به معنی ورود ارز دیجیتال (کوین یا توکن) به کیف پول های صرافی های حوزه کریپتوکارنسی است؛ برای آشنایی بیشتر و درک صحیح از اصطلاح inflow به جدول زیر رجوع کنید.

معیارها مثال
کل ورود کوین به صرافی (Inflow Total) تعداد کل بیت کوین های فرستاده شده به صرافی
میانگین ورود کوین (Inflow mean) میانگین تعداد بیت کوین ارسال شده در هر تراکنش به صرافی
10 ورود کوین برتر به صرافی (Inflow Top10) تعداد کل بیت کوین های ارسال شده به صرافی در 10 تراکنش برتر
میانگین متحرک 7 روزه متوسط ورود کوین Inflow Mean (MA7) میانگین متحرک 7 روزه متوسط تعداد کل بیت کوین های ارسال شده به صرافی

هنگامی که میزان ورودی یا inflow یک ارز دیجیتال به صرافی افزایش می یابد، به این معنی است که نهنگ ها در حال انتقال آن ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی هستند. رفتار نهنگ ها بعد از این فعالیت احتمالا با عرضه ارز دیجیتال مورد نظر در بازار همراه است، نهنگ ها فشار فروش ایجاد کرده و باعث کاهش قیمت خواهند شد. ( به بازار نزولی Bearish Market نیز می گویند.)

تفاوت جریان ورودی با ارزش بازار

تفاوت جریان ورودی (inflow) با ارزش بازار

اغلب در میان سرمایه گذاران و معامله گرانی که به تازگی وارد حوزه ارزهای دیجیتال شده اند این اشتباه به وجود می آید که جریان ورودی یا inflow همان ارزش بازار یا market cap است. به‌ عنوان‌ مثال اگر ارزش بازار رمز ارزها ۷۰۰ میلیارد دلار باشد، مردم گمان می‌ کنند که این به معنی دیگر ۷۰۰ میلیارد دلار در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری شده است اما این برداشتی کاملاً نادرست و اشتباه است چرا که اعداد واقعی با این ارقام فاصله بسیار زیادی دارند. 

اشتباه گرفتن این دو مفهوم با یکدیگر به‌طور کلی روی برداشت شما از عوامل و خود بازار تأثیرگذار بوده و درک نادرست از بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند به تصمیمات اشتباه منجر شود. 

تفاوت جریان ورودی و ارزش بازار

پول سرمایه‌ گذاری شده در یک بازار برخلاف تصور با نام ارزش بازار معرفی نمی‌شود بلکه به جریان ورودی یا inflow مشهور است. جریان ورودی، پول واقعی وارد شده به بازار حوزه ارزهای دیجیتال است. به‌عنوان‌ مثال اگر شما به صرافی های بازار کریپتوکارنسی مراجعه کنید و با پول نقد موجود در حساب خود، ارز دیجیتال اتریوم بخرید؛ پول شما به بازار کریپتوکارنسی وارد شده و به عنوان جریان ورودی یا inflow در نظر گرفته می‌شود. 

در بازار رمز ارزها ارزش بازار یا مارکت کپ (market cap) از ضرب قیمت فعلی در مجموع تمامی کوین های در حال گردش به دست می آید.

مثال زیر شما را بیشتر با این دو مفهوم آشنا خواهد کرد:

درون یک جزیره ۵ خانه وجود دارد. شما ۳ خانه از این ۵ خانه را به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای هر خانه، خریداری می‌کنید. دو صاحب‌خانه دیگر درون جزیره با توجه به اینکه ۳ خانه در جزیره با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان به فروش رفته است، خانه‌های خود را به همین اندازه قیمت‌گذاری می‌کنند؛ زیرا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت کنونی برای این بازار است. 

در مثال بالا ارزش بازار املاک جزیره ۱ میلیارد تومان (۲۰۰M x 5) است. اما از آنجایی‌ که تنها سرمایه تزریق‌شده به بازار ۶۰۰ میلیون شماست و خانه همسایه‌هایتان فروش نرفته است؛ مبلغ سرمایه‌گذاری شده روی این بازار ۱ میلیارد تومان نبوده و ۶۰۰ میلیون است. بنابراین ۶۰۰ میلیون تومان جریان ورودی به بازار املاک جزیره بوده است و ارزش بازار یا مارکت کپ، ۱ میلیارد تومان است.

این مسئله در ارزهای دیجیتال هم دقیقاً به همین شکل است. در واقع همه سکه‌های در گردش با قیمت فعلی خریداری‌ نشده‌اند و ممکن است بسیاری از سکه‌ها به دلیل پیش استخراج دارایی (Pre-mining)، ایردراپ (Airdrop) و یا مواردی از این‌ دست، اصلاً خریداری‌ نشده باشند. بنابراین ارزش بازار اغلب بسیار بیشتر از پول واقعی است که درون آن بازار سرمایه‌ گذاری شده است. تصور کنید اگر بعد از خرید خانه‌ها مشخص شود که ۶۰۰ میلیون پول پرداختی برای خانه‌ ها تقلبی بوده است. این یعنی که تقاضای واقعی برای آن خانه‌ها وجود نداشته و کل ماجرای ارزش‌ گذاری یک کلاهبرداری بوده است. با مشخص شدن مصنوعی بودن جریان ورودی پول و ارزش بازار، قیمت‌ها به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. ازآنجایی‌ که یک خریدار واقعی با پول واقعی بازار را ۲۰۰ میلیون تومان ارزش‌ گذاری نکرده است، وضعیت املاک جزیره به پیش‌ از این قیمت‌گذاری باز می‌گردد.

بررسی بیت کوین در فاز گاوی بازار ارزهای دیجیتال

بررسی بیت کوین در فاز گاوی بازار ارزهای دیجیتال

در زمان هایی که پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین وارد فاز گاوی (رشد زیاد بازار ارزهای دیجیتال) شده است، میزان رشد ارزش بازار:

  • ۹ برابر در ۵ روز در سال ۲۰۱۰ از ۲۵،۰۰۰ دلار به ۲۵۵،۰۰۰ دلار
  • ۱۰ برابر در ۵ ماه در سال ۲۰۱۰ از ۲۵۵،۰۰۰ دلار به ۲.۵ میلیون دلار
  • ۱۰۰ برابر در ۲ ماه در سال ۲۰۱۱ از ۲.۵ میلیون دلار به ۲۲۷ میلیون دلار
  • ۱۱۰ برابر در ۲ سال در سال ۲۰۱۳ از ۱۸ میلیون دلار به ۲.۱۳ میلیارد دلار
  • ۱۹ برابر در ۵ ماه در سال ۲۰۱۳ از ۷۴۰ میلیون دلار – ۱۳ میلیارد دلار
  • ۲۰ برابر در ۷ ماه در سال ۲۰۱۸ از ۱۵ میلیارد تا ۳۰۰ میلیارد دلار

جریان خروجی کوین به صرافی ها (outflow)

اصطلاح outflow به معنی خروج ارز دیجیتال (کوین یا توکن) از کیف پول های صرافی های حوزه کریپتوکارنسی است؛ برای آشنایی بیشتر و درک صحیح از اصطلاح outflow به جدول زیر رجوع کنید.

معیارها مثال
کل خروج کوین از صرافی ارزهای دیجیتال (outflow Total) تعداد کل بیت کوین های برداشت شده از صرافی ارزهای دیجیتال
میانگین خروج کوین از صرافی (outflow Mean) میانگین کل تعداد بیت کوین های برداشته از صرافی در هر تراکنش
10 خروج کوین برتر از صرافی (outflow Top 10) تعداد بیت کوین های خارج شده شده از صرافی در 10 تراکنش برتر
میانگین متحرک 7 روزه متوسط خروج کوین outflow Mean (MA7) میانگین متحرک 7 روزه متوسط خروج بیت کوین از صرافی ها

تاثیر inflow و outflow در ارز دیجیتال

تاثیر inflow و outflow در ارز دیجیتال

جریان ورودی به این معنی است که بیت کوین بیشتری در صرافی ها سپرده می شود و خروجی به این معنی است که بیت کوین بیشتری از صرافی ها خارج می شود. جریان های ورودی نزولی و خروجی ها نسبت به قیمت صعودی هستند. هنگامی که کاربران به یک صرافی سپرده می‌گذارند، این کار را برای فروش انجام می‌دهند که باعث کاهش نقدینگی می‌شود. هنگامی که سرمایه کاربران از یک صرافی خارج می شوند، این کار را انجام می دهند تا بیت کوین را بدون فروش آن در نگه دارند.

جریان‌های ورودی بزرگ زمانی اتفاق می‌افتد که همزمان با کاهش قیمت، فروش وحشتناک و احساسات نزولی در بازار وجود دارد. زمانی که قیمت بیت کوین بالا می رود و افراد بیشتری خرید و برداشت می کنند، جریان خروجی بزرگ اتفاق می افتد. نقدینگی (cash-backing) تنها عامل مضر در روند قیمت بیت کوین است. هر جفت بیت کوین به یک دارایی نقدی مانند یک استیبل کوین (یعنی USDT، USDC) یا ارز فیات گره خورده است.

نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) قابل مشاهده است، جایی که کاربران می‌توانند دقیقاً ببینند چه مقدار اتریوم برای فروش در یک ارز دیجیتال خاص مانند Shiba Inu (SHIB) در دسترس است. فرض کنید یک سکه با ارزش بازار 300 میلیون دلاری داریم. نقدینگی اغلب تنها 5-10 درصد از کل ارزش بازار یک ارز دیجیتال است. نقدینگی یک سکه با ارزش بازار 300 میلیون دلاری به طور متوسط فقط بین 15 تا 30 میلیون دلار است.

یعنی اگر 15 تا 30 میلیون دلار در بازار فروخته شود، قیمت به صفر می رسد. اگر کاربر 15 میلیون دلار کریپتو با نقدینگی 30 میلیون دلار و ارزش بازار 300 میلیون دلار بفروشد، قیمت آن 50- درصد کاهش می یابد. ارزش بازار فوراً از 300 میلیون دلار به 150 میلیون دلار یا کمتر کاهش می یابد.

Inflow در مقابل Outflow برای رمزارزها

نقدینگی در CEX ها کمتر قابل مشاهده است زیرا خصوصی نگه داشته می شود. با این حال، همان اصول اعمال می شود و نقدینگی را می توان در صورت فروش وحشتناک انبوه تخلیه کرد. بر اساس برخی برآوردها، تقریبا 80 درصد از کل عرضه بیت کوین نقدینگی ندارد. این بدان معناست که بیت کوین با ارزش بازار 900 میلیارد دلاری دارای پوشش مایع در محدوده 180 میلیارد دلار است که در صرافی های مختلف پخش شده است.

اگر ماینرهای بیت کوین و دیگر نهنگ ها شروع به تخلیه میلیاردها دلار ارز دیجیتال در صرافی های مختلف کنند، نقدینگی پشتیبان بیت کوین می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد و این می تواند بر قیمت تاثیر بگذارد. برعکس، اگر موسسات شروع به خرید میلیاردها دلار بیت کوین و اضافه کردن آن به پرتفوی خود کنند، نقدینگی بیت کوین افزایش می یابد و بیت کوین کمتری در صرافی ها موجود خواهد بود که قیمت را افزایش می دهد.

با توجه به این که بیت کوین حجم بسیار بزرگی از بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد، اندیکاتورهای inflow و outflow به طور قطع نمی توانند نشانگر حرکت بعدی رمز ارز موردنظر را به شما به طور دقیق نشان دهد اما می تواند بهترین پیشنهاد (سیگنال) فاندامنتالی را به شما بدهد.

سایت هایی برای مشاهده قیمت

معامله گری که دانش های مفیدی از بازار داشته باشد، می تواند سودهای بسیار بزرگی را دریافت کند، لیست این وب سایت ها در جدول زیر آورده شده است.

وب سایت هایی که به شما سود می رساند
tradingview.com
coinmarketcap.com
worldcoinindex.com
cryptocompare.com
bitinfocharts.com
bitcointalk.org

نتیجه گیری: inflow و outflow دو ابزاری است که می تواند به شما در جهت سوددهی بیشتر کمک شایانی بکند، اما نکته مهم در ارتباط با این اندیکاتور، این است که به طور دقیق نقطه ورود یا خروج را به شما نمی دهد، لذا این اندیکاتورها می توانند به تحلیلگر یا سرمایه گذارهای بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) کمک شایانی بکنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com