همتا به همتا (peer to peer)

همتا به همتا (peer to peer)
لوگو علیرضا محرابی
همتا به همتا (peer to peer)
بلاکچین

هرکسی که تحصیل کرده یا کار کرده یا حتی در خارج از کشور تجارت کرده باشد، احتمالاً با این مشکل مواجه شده است که چگونه پول را به خارج از کشور مبادله و ارسال کند.

بانک ها و کارگزاران معمولاً حق بیمه کل مبلغ مبادله شده و همچنین هزینه انتقال را دریافت می کنند. اما با گذشت زمان، جای جدیدی در بازار برای رفع این نیاز ایجاد شد. موج جدیدی از خدمات مبادله ارز خارجی مبتنی بر اینترنت، نظیر به نظیر (P2P) ، بانک ها را از بازار خارج می کند!

 از طریق یک پلت فرم آنلاین P2P، افراد می توانند با هزینه های بسیار کمتری با افراد دیگر کشورها ارز را پیدا و با خیال راحت مبادله کنند. اکثر شرکت های آنلاین P2P ادعا می کنند که تا 90٪ صرفه جویی در هزینه را برای مشتری در هزینه های مبادله و انتقال بین المللی انجام می دهند! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی عملکرد این بخش از صنعت، ادامه مطلب را بخوانید.

همتا به همتا (peer to peer)

 • صرافی های نظیر به نظیر ارزی، یک بستر آنلاین در اختیار کاربران قرار می دهد که در آن می توانند با یکدیگر ارز مبادله کنند.
 • این خدمات باعث قطع خدمات بانکی و ارزی می شود.
 • مبادلات P2P موجب صرفه جویی در هزینه و راحتی کاربران می شود.
 • برخی از شرکتهای P2P توسط بیش از یک کشور تنظیم می شوند.

مبادله ارز P2P چیست؟

صرافی های نظیر به نظیر ارزی، یک بستر آنلاین در اختیار کاربران قرار می دهد که در آن می توانند ارز مبادله کنند. شبکه های P2P بیش از تبادل ارز فیزیکی به انتقال دیجیتال بستگی دارند. کاربران به اتصال به اینترنت متکی هستند، به این معنی که آنها می توانند از رایانه های رومیزی، رایانه لوحی و تلفن های هوشمند برای انجام هرگونه مبادله استفاده کنند.

این سرویس ها با اجازه دادن به کاربران برای انجام معاملات بین خود، اساساً واسطه ها، بانک ها، خدمات ارزی (سایر بازارها) و سایر موسسات را قطع می کنند. از آنجا که هیچ فروشنده ای در کار نیست، کاربران ممکن است بتوانند نرخ بهتری در مبادلات خود بدست آورند.

صرافی ها مخصوصاً برای ارزهای رایج مانند دلار، پوند، یورو و ین که همیشه افراد زیادی در جستجوی مبادله هستند، مناسب هستند. از آنجا که بسترهای نرم افزاری به اتصال تک تک کاربران در کشورهای مختلف بستگی دارد، ممکن است کاربران ارزهای کوچکتر فوراً مطابقت خوبی پیدا نکنند. کاربرانی که می خواهند مبالغ بسیار زیادی پول مبادله کنند نیز ممکن است در یافتن تطابق با مشکل روبرو شوند.

مبادله ارز P2P چیست؟

نحوه کار صرافی های P2P

استفاده از مبادله کاملاً ساده است. کاربران برای ایجاد سپرده در یک سرویس مبادله ارز P2P برای یک حساب آنلاین ثبت نام می کنند. بسته به سایت، کاربران می توانند نرخ ارز معین را بپذیرند یا نرخ ارز مورد نظر خود را پیشنهاد دهند. این سایت سپس یک مطابقت ایجاد می کند، تغییر در مالکیت وجوه را نشان می دهد و آنها را طی یک تا دو روز از طریق یک انتقال ساده داخلی بازپرداخت می کند. هیچ ارزی از کشور خارج نمی شود بلکه فقط بین کاربران رد و بدل می شود. کاربران می توانند به هر شخص یا حساب تجاری، حتی به حساب خود در کشور دیگر پول ارسال کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید جورج یک آمریکایی است که به مدت یک سال در پاریس کار می کند و یورو کسب می کند. وی برای پرداخت ارز آمریکایی خود باید آنها را به دلار تبدیل کرده و در حساب بانکی آمریکایی خود قرار دهد. در همین حال، جان در لس آنجلس می خواهد دلار را به یورو تبدیل کند تا برای پسرش که در فرانسه تحصیل می کند، بفرستد. جورج و جان به جای رفتن به یک بانک، در یک وب سایت مبادله ارز P2P برای حساب ثبت نام می کنند. جورج یورو را به حساب P2P خود و جان دلار را به حساب او واریز می کند. وب سایت P2P به جورج و جان نشان می دهد که برای انتقال خود چند دلار یا یورو دریافت می کنند و هر کدام انتقال را تأیید می کنند. ظرف یک یا دو روز، خدمات صرافی P2P دلار جان را به حساب بانکی جورج واریز می کند. در همان زمان ، یورو جورج به پسر جان در فرانسه منتقل می شود.

نحوه کار صرافی های P2P

اما در صورت کمبود یا عدم تطابق ارزی مناسب، چه اتفاقی می افتد؟ 

ارائه دهنده برای تأمین نقدینگی وارد عمل می شود. در این شرایط، ممکن است هزینه اضافی از کاربر دریافت شود. به عنوان مثال، اگر تطابق ارزی مناسبی وجود نداشته باشد، CurrencyFair برای انجام مبادله با وجوه شخصی خود بین 0.4٪ تا 0.6٪ هزینه می گیرد،کمی بیشتر از 0.25٪ تا 0.3٪ سیستم عامل برای مسابقات همتا.

صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها

جذاب ترین ویژگی انتقال ارز P2P صرفه جویی در هزینه است. این سیستم عامل ها با دور زدن از بانک ها و دلالان، ارز را با نرخ بسیار پایین تری فراهم می کنند. میزان متوسط پس انداز در نقل و انتقالات بین المللی برای کاربران P2P در مقایسه با بانک ها بین 75 تا 90 درصد است. به طور طبیعی، پس انداز به میزان شارژ بانک ها بستگی دارد که در بیشتر موارد بین 2 تا 5 درصد است.

مزیت دیگری که این بازارها ارائه می دهند راحتی است. کاربران می توانند در هر زمان و از هر مکان به آنها دسترسی پیدا کنند. استفاده از آنها برای مبالغ کم و زیاد آسان است و معاملات به سرعت پاک می شوند - معمولاً طی یک تا دو روز، اما کاربران می توانند هزینه اضافی را برای انتقال های تضمینی همان روز یا روز بعد پرداخت کنند.

مبادلات ارزی P2P فقط برای مصرف کنندگان روزمره نیست. در واقع  این صرافی ها مشاغل را نیز هدف قرار می دهند!

انتخاب سرویس صرافی P2P مناسب

قبل از انتخاب و استفاده از یک پلتفرم ارز خارجی P2P، تحقیقات اساسی انجام دهید. این هم تعدادی راهکار تا شما شروع کنید:

 1. به دنبال شرکتی باشید که حجم بالایی را انجام دهد، هرچه معاملات بیشتر، نقدینگی بیشتری را داراست. این برای نرخ های بهتر، تبدیل سریع و انتقال روان ضروری است. تعداد ارزهایی را که صرافی ارائه می دهد به همراه مدت زمان انجام حمل و نقل بررسی کنید.
 2. بررسی کنید که شرکت ارزهای خاص شما را مبادله می کند.
 3. نرخ و کارمزد شرکت های مختلف را مقایسه کنید.
 4. بررسی کنید که این شرکت در نمایندگی مجاز کشور به ثبت رسیده باشد و کلیه مجوزهای لازم را داشته باشد.
 5. از شرکتی استفاده کنید که پول مشتری را در حساب های جداگانه در مقابل حساب های مشترک نگه دارد. اگر شرکت هرگز مشکل مالی نداشته باشد، از مصرف کننده محافظت بهتری می کند.

انتخاب سرویس صرافی P2P مناسب

مقررات

صرافی های P2P مبالغ باورنکردنی پول را جابجا می کنند. وب سایت CurrencyFair تعداد کل وجوهی را که شرکت منتقل کرده نشان می دهد. از مارس 2020، این رقم 9 میلیارد یورو بود. و بسیاری از خدمات دیگر در بازار وجود دارد از جمله:

 • TransferWise
 • GlobalWebPay
 • OFX
 • تبادل ارز هوشمند و...

اما آیا تنظیم کننده های مالی به درستی آموزش دیده اند و مهمتر از همه آیا مصرف کنندگان ایمن هستند؟

بسیاری از شرکتهای مبادله ارز خارجی P2P یا در انگلستان مستقر هستند و یا دارای دفاتر ثبت شده هستند. به عنوان مشاغل ثبت شده خدمات پولی، آنها توسط درآمد و گمرکات Her Majesty’s (HMRC) اداره می شوند و باید از مقررات پولشویی پول 2007 پیروی کنند. آنها به عنوان موسسات پرداخت، تحت نظر سازمان رفتار مالی انگلیس  (FCA) قرار می گیرند.

در FCA دو دسته وجود دارد :

 شرکت های ثبت شده یا کوچکتر و مجاز. شرکت های مجاز، که بزرگتر هستند، باید در پایان هر روز پول مشتریان را از سرمایه خود جدا کنند در روشی که به آن زنگ زدن می گویند. درصورتیکه شرکت دچار مشکل مالی شود، این امر امنیت بهتری برای کاربر و شانس بیشتری برای بازیابی پول فراهم می کند. می توانید ثبت نام خدمات مالی را از نظر وضعیت FCA شرکت بررسی کنید.

برخی از شرکتها توسط بیش از یک کشور تنظیم می شوند!

 CurrencyFair در استرالیا توسط کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا  ASIC تنظیم می شود. این شرکت همچنین دارای یک دفتر ثبت شده در ایرلند است که توسط بانک مرکزی ایرلند تنظیم می شود. یک شرکت دیگر، moneyswap به عنوان اپراتور خدمات پولی هنگ کنگ مجوز دارد و تحت FCA در انگلستان بعنوان یک موسسه پرداخت کوچک تنظیم می شود. ارز خارجی بین المللی توسط FCA در انگلستان مجاز است در حالی که فعالیت های آن در دبی توسط سازمان خدمات مالی دبی تنظیم می شود.

نتیجه گیری

در ایالات متحده، شبکه اجرای جرایم مالی وزارت خزانه داری ایالات متحده FinCEN  بر شرکت های مبادله ارز P2P مانند صرافی VenStar نظارت می کند. شرکت ها به عنوان فرستنده پول توسط اداره های بانکی دولتی مربوطه خود مجوز دارند و باید سیاست های ضد پولشویی AML  را دنبال کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر