کالای عمومی چیست؟

کالای عمومی چیست؟

در اقتصاد، کالای عمومی به کالایی یا خدماتی گفته می شود که در دسترس همه اعضای یک جامعه قرار گیرد. به طور معمول، این خدمات توسط دولت ها اداره می شود و هزینه آنها به طور كلی از طریق مالیات پرداخت می شود.

نمونه هایی از کالاهای عمومی شامل اجرای قانون، دفاع ملی و حاکمیت قانون است. کالاهای عمومی همچنین به کالاهای اساسی بیشتری از جمله دسترسی به هوای پاک و آب آشامیدنی اشاره دارند.

به عبارات دیگر

  • کالاهای عمومی کالاها یا خدماتی است که به نفع همه افراد جامعه است و اغلب از طریق مالیات عمومی به صورت رایگان ارائه می شود.
  • کالاهای عمومی در مقابل کالاهای خصوصی است که ذاتاً کمیاب است و به طور جداگانه توسط افراد پرداخت می شود.
  • جوامع در مورد اینکه کدام کالاها باید کالاهای عمومی محسوب شوند اختلاف نظر خواهند داشت. این اختلافات اغلب در اولویت های هزینه دولت ها منعکس می شود.

کالاهای عمومی چگونه کار می کنند

دو معیار اصلی که یک کالای عمومی را متمایز می کند این است که باید کالایی غیر رقابتی و غیر قابل استثنا باشد. غیر رقابتی به معنای آن است که کالاها در عرضه از بین نمی روند زیرا افراد بیشتری آن را مصرف می کنند.عدم استثنا به معنای این است که کالا در دسترس همه شهروندان است.

کالای عمومی چگونه کار می کنند؟

در دام سو استفاده نیفتید! 

از آنجایی که کالاهای عمومی در دسترس همه افراد قرار گرفته است، صرف نظر از اینکه هر شخص باید به طور جداگانه هزینه آنها را پرداخت کند،این امکان وجود دارد که برخی از افراد جامعه علی رغم خودداری از پرداخت آن، از کالای موردنظر استفاده کنند.

نقطه مقابل کالای عمومی

نقطه مقابل کالای عمومی، کالای خصوصی است که هم قابل استثنا است و هم قابل رقابت است. این کالاها را هر بار فقط یک نفر می تواند استفاده کند! و کالاهای خصوصی عموماً هزینه بر هستند.

همچنین، بیشتر کالاها و خدماتی که در زندگی روزمره خود مصرف یا استفاده می کنیم کالاهای خصوصی است.

نقطه مقابل کالای عمومی

البته همیشه پای یک استثنا نیز در میان است

در برخی موارد، کالاهای عمومی کاملاً رقابتی و غیرقابل استثنا نیستند.

به عنوان مثال، اداره پست می تواند به عنوان یک کالای عمومی شناخته شود، زیرا بخش زیادی از مردم از آن استفاده می کنند و مالیات دهندگان آن را تأمین مالی می کنند. با این حال، استفاده از اداره پست نیاز به برخی هزینه های اسمی، مانند پرداخت هزینه پست دارد.

انواع کالا کدامند؟

اگر حقوق مالکیت به خوبی تعریف نشده باشد، چهار نوع کالا مختلف می تواند وجود داشته باشد: کالاهای خصوصی، کالاهای عمومی، کالاهای قابل اشتعال و کالاهای باشگاهی.

چرا کالاهای عمومی باید توسط دولت تأمین شود؟

کالاهای عمومی، آن کالاها و خدماتی است که توسط دولت ارائه می شود زیرا شکست بازار رخ داده است و بازار آنها را تأمین نکرده است، همه افراد جامعه باید از نظر تئوری از تهیه کالاهای عمومی بهره مند شوند اما واقعیت این است که برخی بیشتر از دیگران به آنها نیاز دارند.

اهمیت کالاهای عمومی چیست؟

کالاهای عمومی از این جهت مهم هستند که به گونه ای طراحی شده اند که به طور کلی در دسترس عموم قرار گیرند و دارای ویژگیهای خاصی هستند که از دسترسی افراد یا گروهها به آنها جلوگیری می کند. 

دانلود فیلم رایگان آموزش بورس را اینجا ببینید

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram